Ar jau žinome, kas valdo Lietuvą?nuotraukos (40)

2018 rugsėjo mėn. 12 d. 12:19:11 Perskaitė 5282

Dar vasarą, valdantiesiems iškėlus idėją, kad reikia sudaryti komisiją dėl neskaidrių verslo ir politikų santykių tyrimo pratęsimo, prieš tai aršiai pasisakė tiek konservatoriai, tiek prezidentė Dalia Grybauskaitė. Dabar ir pirmieji, ir antroji tvirtina jokios komisijos nebijantys. Kita vertus, ką kita begalima pasakyti, kai valdantieji užsitikrino stabilią daugumą Seime ir tokia komisija neabejotinai bus sudaryta?

 

Prezidentės patarėjas vidaus politikai Mindaugas Lingė užtikrino, kad Seimui sudarius naują laikinąją tyrimo komisiją dėl politikos ir verslo ryšių D.Grybauskaitė atsakytų į visus tokios komisijos klausimus, nors, pasak patarėjo, nėra jokio svaraus pagrindo tirti šalies vadovės veiksmus.

„Labai svarbu pabrėžti, kad prezidentė nebijo jokių komisijų. Ji neturi ko slėpti. Ir jeigu būtų sudaryta teisė Seime tokiai komisijai ir jeigu būtų užduodami klausimai, prezidentė į visus juos atsakytų su malonumu, jeigu tik tokių klausimų būtų“, - vakar ,,Žinių radijui“ sakė prezidentės patarėjas.

Anksčiau pati D.Grybauskaitė aršiai pasisakė prieš naujos komisijos sudarymą, nes tai esą yra šiuo metu teisiamų „oligarchų kerštas“, tačiau patys komisijos iniciatoriai tokius kaltinimus atmetė. Negana to, jie užsiminė, kad vienas iš tyrimo objektų galėtų būti pačios D.Grybauskaitės susirašinėjimas „tulpių paštu“, o „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis sakė, kad reikėtų patyrinėti ir konservatoriaus Andriaus Kubiliaus sąsajas su „Modus grupe“, turinčia interesų saulės energetikoje, ir ar neatsitiktinai A.Kubiliaus Vyriausybės laikais buvo kilęs saulės energetikos bumas. Pats A.Kubilius sako, kad tiek jis, tiek visi konservatoriai nesibaimina naujų laikinųjų tyrimo komisijų.

„Mes tikrai nesibaiminame jokių tyrimų, kadangi tyrimai R.Karbauskio dėka pasidarė juokingi. Tyrimai yra visiškai diskredituoti“, - tikino A.Kubilius.

Nauja parlamentinė komisija tirtų 2008-2016 metais asmenų ar jų grupių galimai darytą neteisėtą įtaką ir poveikį šalies politiniams procesams, rinkimų eigai, parlamentinių koalicijų formavimui, atskirų politikų darbui, partijų ir visuomeninių judėjimų veiklai ir finansavimui.

„Ten nėra niekur nei žodžio prezidentė, nei prezidentės veiksmai, yra politinių procesų tyrimas, tęstinumas buvusios komisijos, išplėtimas laikotarpyje“, - nuramino Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, pasak kurio, tyrimas yra reikalingas.

Jam antrino R.Karbauskis. Pasak jo, tyrimas, kurį atliko Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas, yra toli gražu nebaigtas.

„Reikėtų pasižiūrėti į tą visą laikotarpį, į politinę korupciją ne per prizmę įmonių, verslo grupių, kurios veikė politikus, bet daugiau per pačių politikų veiksmus, nes be politikų dalyvavimo jokia politinė korupcija tiesiog neįmanoma“, - sakė R.Karbauskis.

Vakar po pateikimo Seimas palaimino komisijos sudarymą. Prie šio klausimo Parlamentas grįš rugsėjo 20 d.

Situaciją komentuoja Lietuvos eksparlamentarų klubo prezidentas Henrikas ŽUKAUSKAS:


„Iš principo tokie tyrimai turėtų vykti, visuomenė turi teisę žinoti atitinkamą informaciją. Tačiau turi žinoti ne iš tokių komisijų, o iš teisėsaugos institucijų, kurios ir turi tyrimais užsiimti. Jos turi užsiimti prevencija, kad užkardytų nusikaltimus, o dabar turi medžiagą stalčiuose ir ja „prekiauja“. Juk Seimo tyrimo komisijos tą informaciją gauna ne iš oro, o iš tų pačių teisėsaugos institucijų. Tai kodėl pastarosios tos informacijos nepanaudoja, kol nebūna sudaromos Seimo komisijos? O Seimas užsiiminėja ne savo veikla, ne įstatymų leidyba, o teisėsaugos surinktos medžiagos apdorojimu ir pateikimu visuomenei“, - sakė H.Žukauskas.

Pasak jo, Seimo komisijų išvados neturi jokios juridinės galios ir nesukelia jokių teisinių pasekmių. Pavyzdžiui, viena komisija nustatė, kad konservatorių laikais „Mažeikių nafta“ ne tik kad amerikiečiams atiduota veltui, bet dar ir buvo primokėta, kita komisija patvirtino išvadas, kad konservatoriai yra teroristinė organizacija. Ir kas iš to? Nė vienam konservatoriui nė plaukas nuo galvos nenukrito.

„Iš tų komisijų nauda tik tokia, kad kažkas reklamą pasidaro. Kas iš to, kad išsiaiškinama, jog kažkokia įmonė bandė užvaldyti Lietuvą? Kodėl visokie VSD tokią informaciją laikė stalčiuose ir nebandė tokių dalykų užkardyti? Deja, teisėsaugos institucijos tokią medžiagą tik kaupia, kad paskui ją panaudotų kam nors sukompromituoti“, - akcentavo eksparlamentaras.

Buvęs politikas pastebi tendenciją, kad visada nauji valdantieji įsteigia komisijas, kurios tiria buvusių politinių oponentų nuodėmes.

„Valstiečiai“ pjauna šaką, ant kurios sėdi. Neduok, Dieve, kitus Seimo rinkimus laimės konservatoriai, bet jeigu tai atsitiktų, neabejoju, kad ir pačių „valstiečių“ atžvilgiu būtų atliekami kokie nors tyrimai“, - įsitikinęs H.Žukauskas.

Kita vertus, jam nuostabą kelia Gabrieliaus Landsbergio išsišokimas: lyderis konservatorių partijos, nuolat inicijuojančios įvairias komisijas, dabar tvirtina, kad dėl naujosios komisijos reikia kreiptis į Konstitucinį Teismą, jog šis naujadarą boikotuotų. Mat specialiosios tyrimo komisijos turi būti organizuojamos tik svarbiausiais valstybės klausimais, o ponas G.Landsbergis nustatė, kad neskaidrūs politikų ir verslo ryšiai nėra tarp svarbiausių valstybės klausimų.

„Jis nori save sureikšminti. Ant jo „varo“, negi jis tylės? Bet tai - vaikiškas sprendimas“, - tvirtino eksparlamentaras.

Situaciją komentuoja filosofas, publicistas, visuomenės veikėjas Vytautas RUBAVIČIUS:


- Nesutinku su vertinimu, kad tokios tyrimo komisijos nereikalingos, nes esą vis tiek dėl to nebūna jokių pasekmių ir neva tyrimus turėtų atlikti ne Seimo komisijos, o teisėsaugos institucijos. Visi žinome, kad teisėsaugos institucijos Lietuvoje nedaro savo darbo iki galo be rimto politinio užsakymo. Visi žinome, kas Lietuvą valdo, kaip ji yra valdoma. Yra buvę kreipimųsi į STT, į FNTT ir kitas institucijas, kurios viską nuleidžia negirdomis, į žiniasklaidos išryškintus faktus nekreipia dėmesio, kol neatsiranda rimtas politinis veikėjas ar komisija. Tik tada viskas pradeda judėti. Mes to nepakeisime. Politikai ir kai kurie žiniasklaidos atstovai sako, kad duotume dirbti teisėsaugai. Bet ji nėra tokia, kokia turėtų būti demokratinėje valstybėje.

Tikiuosi, įsteigus naują komisiją, jos išvados turės ir teisinių pasekmių. O jei ir ne, vis tiek yra visuomenės interesas žinoti, kas vyksta Lietuvoje iš tikrųjų. Kaip pašaipiai žiūrėtume į tokias komisijas, joms dirbant išlenda įvairiausios informacijos, kuri visuomenei yra įdomi ir reikšminga, visuomenė daugiau sužino apie politikų vidines ir kitokias virtuves. Štai ir tas „MG Baltic“ skandalas. Net jei jis nesibaigs niekaip, vis tiek atskleidė daugybę įdomių, reikšmingų dalykų: apie prezidentūros bendravimo ypatumus, mūsų oligarchinės-politinės sistemos bruožus. Ir dar vienas dalykas - bet kokia komisija yra politinės kovos įrankis. Joms dirbant stengiamasi vienaip ar kitaip paveikti politinius oponentus, apie juos traukti kuo daugiau neigiamų dalykų. Savo ruožtu šie gindamiesi atskleidžia ne tik savo ryšius, bet ir suteikia žinomą informaciją apie puolančiuosius. Iš to visuomenė irgi laimi.

Kad nauji tyrimai būtų labai reikšmingi, rodo ir konservatorių, prezidentūros reakcija. Kodėl? Nes gali būti iškelti rimti klausimai. Pavyzdžiui, kodėl valdant konservatoriams valstybės vardu buvo skolinamasi taip brangiai, nes Lietuvos skolinimosi sąlygos buvo daug blogesnės nei mūsų kaimynių. O valstybės skolos kai kam gamina gerus pinigus. Prezidentė nenori tyrimų, nors jai nėra ko bijoti: jokia komisija nieko jai nepadarys, prezidentei reitingai nebesvarbūs, nes vis tiek kitą kadenciją nebegalės kandidatuoti, tačiau jai kaip žmogui būtų nemalonu, jei būtų paskelbiama ne itin palanki informacija. Nenori ir to, kad būtų plačiau pasiaiškinta apie susirašinėjimą. Prezidentė yra kietos natūros ir jai tiesiog būtų nepakenčiama, jei kas pradėtų kabinėtis.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net