respublika.lt

2018 rugsėjo 21, penktadienis

Ar jau žinome, kas valdo Lietuvą?nuotraukos (40)

2018 rugsėjo mėn. 12 d. 12:19:11
Danas NAGELĖ

Dar vasarą, valdantiesiems iškėlus idėją, kad reikia sudaryti komisiją dėl neskaidrių verslo ir politikų santykių tyrimo pratęsimo, prieš tai aršiai pasisakė tiek konservatoriai, tiek prezidentė Dalia Grybauskaitė. Dabar ir pirmieji, ir antroji tvirtina jokios komisijos nebijantys. Kita vertus, ką kita begalima pasakyti, kai valdantieji užsitikrino stabilią daugumą Seime ir tokia komisija neabejotinai bus sudaryta?

 

Prezidentės patarėjas vidaus politikai Mindaugas Lingė užtikrino, kad Seimui sudarius naują laikinąją tyrimo komisiją dėl politikos ir verslo ryšių D.Grybauskaitė atsakytų į visus tokios komisijos klausimus, nors, pasak patarėjo, nėra jokio svaraus pagrindo tirti šalies vadovės veiksmus.

„Labai svarbu pabrėžti, kad prezidentė nebijo jokių komisijų. Ji neturi ko slėpti. Ir jeigu būtų sudaryta teisė Seime tokiai komisijai ir jeigu būtų užduodami klausimai, prezidentė į visus juos atsakytų su malonumu, jeigu tik tokių klausimų būtų“, - vakar ,,Žinių radijui“ sakė prezidentės patarėjas.

Anksčiau pati D.Grybauskaitė aršiai pasisakė prieš naujos komisijos sudarymą, nes tai esą yra šiuo metu teisiamų „oligarchų kerštas“, tačiau patys komisijos iniciatoriai tokius kaltinimus atmetė. Negana to, jie užsiminė, kad vienas iš tyrimo objektų galėtų būti pačios D.Grybauskaitės susirašinėjimas „tulpių paštu“, o „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis sakė, kad reikėtų patyrinėti ir konservatoriaus Andriaus Kubiliaus sąsajas su „Modus grupe“, turinčia interesų saulės energetikoje, ir ar neatsitiktinai A.Kubiliaus Vyriausybės laikais buvo kilęs saulės energetikos bumas. Pats A.Kubilius sako, kad tiek jis, tiek visi konservatoriai nesibaimina naujų laikinųjų tyrimo komisijų.

„Mes tikrai nesibaiminame jokių tyrimų, kadangi tyrimai R.Karbauskio dėka pasidarė juokingi. Tyrimai yra visiškai diskredituoti“, - tikino A.Kubilius.

Nauja parlamentinė komisija tirtų 2008-2016 metais asmenų ar jų grupių galimai darytą neteisėtą įtaką ir poveikį šalies politiniams procesams, rinkimų eigai, parlamentinių koalicijų formavimui, atskirų politikų darbui, partijų ir visuomeninių judėjimų veiklai ir finansavimui.

„Ten nėra niekur nei žodžio prezidentė, nei prezidentės veiksmai, yra politinių procesų tyrimas, tęstinumas buvusios komisijos, išplėtimas laikotarpyje“, - nuramino Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, pasak kurio, tyrimas yra reikalingas.

Jam antrino R.Karbauskis. Pasak jo, tyrimas, kurį atliko Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas, yra toli gražu nebaigtas.

„Reikėtų pasižiūrėti į tą visą laikotarpį, į politinę korupciją ne per prizmę įmonių, verslo grupių, kurios veikė politikus, bet daugiau per pačių politikų veiksmus, nes be politikų dalyvavimo jokia politinė korupcija tiesiog neįmanoma“, - sakė R.Karbauskis.

Vakar po pateikimo Seimas palaimino komisijos sudarymą. Prie šio klausimo Parlamentas grįš rugsėjo 20 d.

Situaciją komentuoja Lietuvos eksparlamentarų klubo prezidentas Henrikas ŽUKAUSKAS:


„Iš principo tokie tyrimai turėtų vykti, visuomenė turi teisę žinoti atitinkamą informaciją. Tačiau turi žinoti ne iš tokių komisijų, o iš teisėsaugos institucijų, kurios ir turi tyrimais užsiimti. Jos turi užsiimti prevencija, kad užkardytų nusikaltimus, o dabar turi medžiagą stalčiuose ir ja „prekiauja“. Juk Seimo tyrimo komisijos tą informaciją gauna ne iš oro, o iš tų pačių teisėsaugos institucijų. Tai kodėl pastarosios tos informacijos nepanaudoja, kol nebūna sudaromos Seimo komisijos? O Seimas užsiiminėja ne savo veikla, ne įstatymų leidyba, o teisėsaugos surinktos medžiagos apdorojimu ir pateikimu visuomenei“, - sakė H.Žukauskas.

Pasak jo, Seimo komisijų išvados neturi jokios juridinės galios ir nesukelia jokių teisinių pasekmių. Pavyzdžiui, viena komisija nustatė, kad konservatorių laikais „Mažeikių nafta“ ne tik kad amerikiečiams atiduota veltui, bet dar ir buvo primokėta, kita komisija patvirtino išvadas, kad konservatoriai yra teroristinė organizacija. Ir kas iš to? Nė vienam konservatoriui nė plaukas nuo galvos nenukrito.

„Iš tų komisijų nauda tik tokia, kad kažkas reklamą pasidaro. Kas iš to, kad išsiaiškinama, jog kažkokia įmonė bandė užvaldyti Lietuvą? Kodėl visokie VSD tokią informaciją laikė stalčiuose ir nebandė tokių dalykų užkardyti? Deja, teisėsaugos institucijos tokią medžiagą tik kaupia, kad paskui ją panaudotų kam nors sukompromituoti“, - akcentavo eksparlamentaras.

Buvęs politikas pastebi tendenciją, kad visada nauji valdantieji įsteigia komisijas, kurios tiria buvusių politinių oponentų nuodėmes.

„Valstiečiai“ pjauna šaką, ant kurios sėdi. Neduok, Dieve, kitus Seimo rinkimus laimės konservatoriai, bet jeigu tai atsitiktų, neabejoju, kad ir pačių „valstiečių“ atžvilgiu būtų atliekami kokie nors tyrimai“, - įsitikinęs H.Žukauskas.

Kita vertus, jam nuostabą kelia Gabrieliaus Landsbergio išsišokimas: lyderis konservatorių partijos, nuolat inicijuojančios įvairias komisijas, dabar tvirtina, kad dėl naujosios komisijos reikia kreiptis į Konstitucinį Teismą, jog šis naujadarą boikotuotų. Mat specialiosios tyrimo komisijos turi būti organizuojamos tik svarbiausiais valstybės klausimais, o ponas G.Landsbergis nustatė, kad neskaidrūs politikų ir verslo ryšiai nėra tarp svarbiausių valstybės klausimų.

„Jis nori save sureikšminti. Ant jo „varo“, negi jis tylės? Bet tai - vaikiškas sprendimas“, - tvirtino eksparlamentaras.

Situaciją komentuoja filosofas, publicistas, visuomenės veikėjas Vytautas RUBAVIČIUS:


- Nesutinku su vertinimu, kad tokios tyrimo komisijos nereikalingos, nes esą vis tiek dėl to nebūna jokių pasekmių ir neva tyrimus turėtų atlikti ne Seimo komisijos, o teisėsaugos institucijos. Visi žinome, kad teisėsaugos institucijos Lietuvoje nedaro savo darbo iki galo be rimto politinio užsakymo. Visi žinome, kas Lietuvą valdo, kaip ji yra valdoma. Yra buvę kreipimųsi į STT, į FNTT ir kitas institucijas, kurios viską nuleidžia negirdomis, į žiniasklaidos išryškintus faktus nekreipia dėmesio, kol neatsiranda rimtas politinis veikėjas ar komisija. Tik tada viskas pradeda judėti. Mes to nepakeisime. Politikai ir kai kurie žiniasklaidos atstovai sako, kad duotume dirbti teisėsaugai. Bet ji nėra tokia, kokia turėtų būti demokratinėje valstybėje.

Tikiuosi, įsteigus naują komisiją, jos išvados turės ir teisinių pasekmių. O jei ir ne, vis tiek yra visuomenės interesas žinoti, kas vyksta Lietuvoje iš tikrųjų. Kaip pašaipiai žiūrėtume į tokias komisijas, joms dirbant išlenda įvairiausios informacijos, kuri visuomenei yra įdomi ir reikšminga, visuomenė daugiau sužino apie politikų vidines ir kitokias virtuves. Štai ir tas „MG Baltic“ skandalas. Net jei jis nesibaigs niekaip, vis tiek atskleidė daugybę įdomių, reikšmingų dalykų: apie prezidentūros bendravimo ypatumus, mūsų oligarchinės-politinės sistemos bruožus. Ir dar vienas dalykas - bet kokia komisija yra politinės kovos įrankis. Joms dirbant stengiamasi vienaip ar kitaip paveikti politinius oponentus, apie juos traukti kuo daugiau neigiamų dalykų. Savo ruožtu šie gindamiesi atskleidžia ne tik savo ryšius, bet ir suteikia žinomą informaciją apie puolančiuosius. Iš to visuomenė irgi laimi.

Kad nauji tyrimai būtų labai reikšmingi, rodo ir konservatorių, prezidentūros reakcija. Kodėl? Nes gali būti iškelti rimti klausimai. Pavyzdžiui, kodėl valdant konservatoriams valstybės vardu buvo skolinamasi taip brangiai, nes Lietuvos skolinimosi sąlygos buvo daug blogesnės nei mūsų kaimynių. O valstybės skolos kai kam gamina gerus pinigus. Prezidentė nenori tyrimų, nors jai nėra ko bijoti: jokia komisija nieko jai nepadarys, prezidentei reitingai nebesvarbūs, nes vis tiek kitą kadenciją nebegalės kandidatuoti, tačiau jai kaip žmogui būtų nemalonu, jei būtų paskelbiama ne itin palanki informacija. Nenori ir to, kad būtų plačiau pasiaiškinta apie susirašinėjimą. Prezidentė yra kietos natūros ir jai tiesiog būtų nepakenčiama, jei kas pradėtų kabinėtis.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (40)

 • Au 2018 rugsėjo mėn. 15 d. 14:16:13

  Geriau nržinoti kas valdo.

 • Oi 2018 rugsėjo mėn. 14 d. 08:30:48

  Bolševikopaksinis laikraštpalaikis.

 • ,Magnolija, 2018 rugsėjo mėn. 14 d. 08:17:44

  turi ka slepti,ne be reikalo plese savo autobiografijos puslapius,o per 27
  metus tiek pridibo ir turetu ilgai sedeti uz ,nuopelnus Lietuvai ir Jos
  Tautai.

 • Kas valdo? 2018 rugsėjo mėn. 14 d. 08:14:36

  Kruva marionečių ir viena plaukuota ranka.

 • che 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 15:49:24

  kas ce per neaiskus klausimai... Lietuva kaip ir likusi pasauli valdo
  PINIGAI.

 • puiki 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 15:28:16

  ''vinjete''Tokios budavo baigus mokykla,atminti.Dabar atminsim ir kas valdo
  valstybe\valde ir valdys\.

 • kol nepastips kgb dedule 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 15:13:13

  lietuvoje ir bus toks burdakas

 • viena boba 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 12:09:59

  Dėl komisijų.Manau,kad žmonės turi teisę žinoti,kas,kaip,su kuo daro
  tvarką Lietuvoje. O dabar ne į temą.Yra anketą su klausimais "ką
  turėtų daryti ministrė J.Petrauskienė". O kodėl nėra tokios
  anketos,kurioje būtų klausimas Ką turėtų daryti G.Landsbergis"? Juk
  analogiški veiksmai-nei vienas nei kitas nenusišalino kai buvo
  sprendžiami jų šeimai palankūs klausimai.Kodėl nevykdomas tyrimas dėl
  Mortos darželių ir mokyklų?Kodėl nevienodi standartai?

 • norisi tikėti 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 10:21:04

  kad, politikai atsipeikės ir pradžioje pradės tirti teisėsaugos
  veiklą, kodėl tiek metų nedirba, kol negauna užsakymo, piniginio ar
  politinio, kodėl prekiauja surinkta tyrimo medžiaga ir dar daug kodėl.o
  tada tegul nubaudžia kaltuosius ir priverčia kitus dirbti taip ,kaip
  priklauso Tada politikai neprisidirbs, nes jų užsakymų nebus kam vykdyti

 • Zalupensija 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 10:15:46

  Kada per kokia Panorama pasakys, kas istikruju suzlugde ir specialiai
  sunaikino Snoro ir Ukio bankus, visi sneka, kad Grybauskaite (sumanymas ir
  atseit zadanija is Svedijos bankininku, net hipotetiskai Ruta kazkada per
  savo laida issake nuomone, kad kai ja isrinko pirmai kadencijai , ji pirma
  vizita nuleke i Svedija:), bet kodel nepasako viesai ir kokia nors komisija
  , kas Lietuvoje labai pasidare madinga, kada tai bus pasakyta, kada? Bet
  cia yra Tarbakrauskiu valstybe ir zmones be morales ir etikos, kaip tas
  nusiseres Lietuvos banko valdytojas pasake, per Ukio banko slyksciausia
  padalijima pasaulyje, ir atrodo antras atvejis banku istorijoje, kaip
  sunaikinamas bankelis , salyje kurioje neliko 2 milijonu gyventoju, ir tai
  Europos viduryje tai vyko:) Dievas apleido sita krasta juodai:)

 • Taip žinome,nes 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 09:13:49

  pagavome vagis ir pamatėme,kad vienas su policijos batais,o po jais,net
  visas teisingumas Lietuvos su nepilnamečiais priekyje.

 • KAS DUODA NURODYMUS GRYBUI? 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 07:42:13

  Taciau V.Landsbergis pripazista, teikes salies vadovei nurodymu , kai
  kuriais valstybes gyvenimo klausimais issakes savo nuomone, taciau nemates,
  jog i tai butu daznai atsizvelgiama.„Kai kada ka nors esu rekomendaves
  arba savo nuomone pasakes. Ta galima suprasti kaip ir pasiulyma
  atsizvelgti. Nemaciau, kad tai butu daznai daroma, tiesiog kai
  pasikalbedavom, tai pasikalbedavom. Ir is jos kai ka suzinodavau. Toks
  budavo bendravimas dvieju politiku“, - xx TV konferencijoje sake V.
  Landsbergis.

 • Nuomonė rinkėjo 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 07:11:02

  OKGB atstovai niekada nieko nebijojo, jie tik gasdino kitus. Po Magnolijos
  padu visa teisėsauga. Tauta ne tokia jau kvaila, ne tie laikai.

 • mm 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 02:49:35

  siaip vagis turi sedet kaleime, kodel jie ne ten. taigi padugnies saves
  nesodins.

 • nuomonė 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 01:55:21

  pinigai ir kompromatai..nes tokio siaubo po 28 metų nepriklausomybės
  nehgali būti....valstybė tratinama,bet tratintojai ramūs,tokičą
  apsaugą turi.....juk jei madam preziudent būtų norėjusi,kad lietuva
  nebūtų tratinama,niekada gyveniume nebūtų paskyrusi prokyuroru pono
  Valio,o teisėju pono Valantino .....o KODĖL NENORĖJO,KAD TURĖTUME
  TEISINę VALSTYBĘ,TAI reikia jos paklausti...na ir PU nenori...kad rusija
  būtų demokratinė,ir tratinimas ten norma....pinigai"uždirbami ar
  isisavinami" rusijoje,o išleidžaimi vakaruose( taip nemylimuose)....o ko
  tikėtis mokslai spovietinėse part školose...turi ateiti nauji žmonės
  ,jei norim teisingumo-be sovietinio mentaliteto...KAD BŪTŲ MORALINIS
  LYDERIS...(tokio nesimato kolkas)

 • Camel 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 01:30:58

  ...litvakų kasta valdo...čia dar klausimų kyla...padaryti tokį
  genocidą tautos tikrai talento reikia countrymeters.info/en/Lithuania -
  PFU - LOL

 • Bijo ir kinkos dreba, 2018 rugsėjo mėn. 12 d. 23:20:42

  Kuo greičiau tuo geriau,nes bus daug rinkimų,kad šiukšlės būtų
  paviešinti,o ne aukštinami.

 • Sveikinimai 2018 rugsėjo mėn. 12 d. 22:03:00

  Gerbiamai Širinskienei, Karbauskiui. Gera matyti Seimo narius, kurie turi
  stuburą! Sėkmės! Jus palaiko dauguma. Kodėl Širinskien4s reitingų
  neparodo - o gi todėl, kad jie manau labai geri ir augantys!

 • pensin 2018 rugsėjo mėn. 12 d. 20:35:44


  Situaciją komentuoja Lietuvos eksparlamentarų klubo prezidentas Henrikas
  ŽUKAUSKAS:„Iš principo tokie tyrimai turėtų vykti, visuomenė turi
  teisę žinoti atitinkamą informaciją. Tačiau turi žinoti ne iš tokių
  komisijų, o iš teisėsaugos institucijų, kurios ir turi tyrimais
  užsiimti. Jos turi užsiimti prevencija, kad užkardytų nusikaltimus....
  PONAS GAL GALITE PASAKITI KAS SKIRIA PROKURORUS IR JOS ATLEIDZIA?

 • hm... 2018 rugsėjo mėn. 12 d. 20:20:54

  Ar verta diskutuoti šiuo klausimu?.. Ši, nykštukinė valstybėlė,
  visada prisiims nuolankaus vasalo poziciją... Pamindama savo
  Konstituciją, ji - vykdys šiuometinio pono įgeidžius... Manau, nereikia
  opeliuoti į LDK, kuri kažkada (savu laiku) turėjo svarius savo interesus
  šiame žemyne.

 • Misteris 2018 rugsėjo mėn. 12 d. 19:58:54

  Viešint visus turimus POKALBIUS.
  Teisti nereikia.
  Nuteis TAUTA per RINKIMUS kaltuosius.

 • Prosenelis 2018 rugsėjo mėn. 12 d. 19:57:29

  Kol kas manau kad pedo mafia kai isaiskies su Karbausko valstieciu pagalba
  suzinosime visa tiesa manau kai tauta isirinkime teisynga sazininga
  prezidenta tik ne is valdanciju kruvos ir ne milicninkus gal pradiesime
  teisynga gyvenima isksime visa miesla padarysime svara islaptisime
  lanzbergio gauja sunaikynsime TA baisu dideli bardeli kurta nuo laisvies
  atgavimo dienos koncervu liberastu socdemu pradiesime viska nuo pradziu.

 • LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS 2018 rugsėjo mėn. 12 d. 19:49:51

  Dėl tokių pletkų žiniasklaidoje apie mirtiną pavojų Tautai turi būti
  parklupdyta ant kelių visa grybauskinių landsberginių brazauskinių
  kirkilinių karbauskinių gauja.

 • v 2018 rugsėjo mėn. 12 d. 18:54:37

  mano manimu apie kokias klaidas eina kalbos ,fantazijos fokusas , juk
  dramaturgai, ima ir viska išvagia pagalvoti reiktu kiek metu liaudis
  kūrė juk lietuva buvo viena iš sovietu sąjungos turtingiausia nieko
  netruko, juk net ponas brazauskas sakė kada statė atomine elektrine
  kokios ten sumos pinigu buvo dėtos ,iš visos sąjungos respubliku o
  kur gigantai fabrikai, kauno vilniaus šiauliu alytaus panevėžys
  klaipėda o kur kolūkiai tarybiniai ūkiai, mokyklos ligoninės , auto
  keliai nuo vilniaus iki klaipėdos , o kur visi miestai miesteliai, visur
  eik ir dirbk, darbo buvo ir senam ir jaunam jeigu tik jėgos turi,
  geležinkeliai kokio lygio buvo, užteko visko o kur yra dabar, liaudis
  bėga lietuva skesta skolose pragyvenimas baisesnis visos europos sąjungos
  mastu, kas atsakys taip ar čia yra klaidos , vagiu aistros ozurpavo
  lietuvos žeme ,kokios politikos reikia matote nežinome kas valdo,
  anarhija valdo, gėda net kalbėti,

 • jonas 2018 rugsėjo mėn. 12 d. 17:43:52

  KAI LIETUVOS TEISESAUGA KISENINE TAI TOKIE TYRIMAI NIEKADA NEBUS VYKDOMI O
  VALSTYBE UZVALDZIUSI NUSIKALTELIU KLANAI TOLIAU LOBSTA VISU ZMONIU SASKAITA
  REIKIA TOKIO TYRIMO BUTINAI.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PASVEIKINO: Ūkio ministras Virginijus Sinkevičius ir Vilniaus meras Remigijus Šimašius pasveikino metinės augančio smulkiojo ir vidutinio verslo konferencijos „Gazelė 2018“ apdovanojimų ceremonijos dalyvius.
 • STABDYS: per popiežiaus vizitą bus stabdoma dalis darbų keliuose
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar stebėsite su popiežiaus Pranciškaus vizitu Lietuvoje susijusius renginius?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13 +16 C

   +12  +14 C

 

   +8  +11 C

  +24  +27 C

   +15  +17 C

 

   +14  +15 C

  8-12 m/s

 2-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

reklama
Sveikata Grožis