respublika.lt

2018 rugpjūčio 15, trečiadienis

Ar išdrįs Seimas išsiaiškinti, kaip D.Grybauskaitė nusidegino pirštus?nuotraukos (28)

2018 birželio mėn. 13 d. 10:07:11
Danas NAGELĖ

Prezidentė Dalia Grybauskaitė vakar Seime perskaitė jau devintąjį savo metinį pranešimą. Jame daugiausia dėmesio skyrė politinės korupcijos skandalui, tačiau apie jį kalbėjo iš šono, lyg pati su tuo nebūtų susijusi. Nepaisant to, Seime jau kuriama laikinoji tyrimo komisija, kuri turėtų aiškintis ir šalies vadovės vaidmenį.

 

Devintąjį savo metinį pranešimą D.Grybauskaitė vakar skaitė apie pusvalandį. Iš to pusvalandžio maždaug pusę laiko ji skyrė politinės korupcijos skandalui.

„Sujudinus politinės korupcijos viršūnių vandenis prieš mus atsivėrė neregėta Lietuva, nors visi įtarėme ją esant“, - kalbėjo D.Grybauskaitė, nors VSD vadovas Darius Jauniškis sakė, kad šalies vadovė apie tyrimą, susijusį su verslo daroma įtaka politikams, buvo nuolat informuojama.

Prezidentė akcentavo, esą su korumpuotaisiais kovojama sėkmingai, tačiau vieni yra įveikiami, o kiti atsiranda.

„Bendromis jėgomis jau perbridome vietinius Rubikonus, pažabojome gazprominius energijos vėjus, apsigynėme nuo „Rosatom“ įtakų, juodosios buhalterijos, bankinių sukčių. Pradeda užsidaryti „paskolų dėžučių“ ir „dramblių pirkimo“ kontoros, įtartinų ryšių atsikrato Valstybinė mokesčių inspekcija. Tačiau atsiranda vis naujų prekeivių Lietuva, pasikėsinimai į valstybę nesibaigia, mėginimai užvaldyti šalį nesiliauja“, - kalbėjo šalies vadovė.

Pasak jos, tiesioginis politikos susiliejimas su verslu, ilgametė priklausomybė nuo finansinių rėmėjų daugelį padarė pažeidžiamus.

„Oligarchinį demokratinės sistemos užvaldymą pristabdėme, nors visi skaudžiai nusideginome pirštus. Taip pat ir aš“, - pridūrė D.Grybauskaitė.

Prezidentė sakė apgailestaujanti, kad viskas vyko ne taip greitai, kad „korupcijai sutramdyti prireikė beveik dviejų kadencijų, o teisėsaugai užtruko tiek daug laiko nuo įtarimų prieiti prie teismams reikalingų įrodymų“.

„Kol kas partinėje veikloje dalyvauja tik 120 tūkst. žmonių, per trejus metus naujų atėjo vos du tūkstančiai. Kur kas daugiau buvo norinčių dalyvauti „Misijoje Sibiras“ ir šalies gynyboje.Kariuomenės rezervą papildė jau trečia savanorių šauktinių karta, vis daugiau žmonių pasirengę prireikus ginklu ginti Tėvynę. Todėl šiandien savanorių reikia ne tik į kariuomenę, bet ir į partijas. “, - kalbėjo D.Grybauskaitė.

Išskyrus tai, kad „nusidegino pirštus“, prezidentė nė žodžiu neužsiminė apie savo vaidmenį korupcijos skandale. Tačiau kai kurių politikų ji savo pranešimu neįtikino. Valstiečių lyderis Ramūnas Karbauskis pareiškė, kad turi būti tęsiamas Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) tyrimas dėl verslo poveikio politikams, o į tyrėjų akiratį gali patekti ne tik konservatoriai, kažkaip beveik išvengę NSGK dėmesio, bet ir prezidentė. R.Karbauskis „Vakaro žinioms“ sakė, kad tyrimą turėtų tęsti ne koks nors komitetas, gavęs laikinosios tyrimo komisijos įgaliojimus, o specialiai sukurta laikinoji komisija.

„Nes komitetas jau atliko savo darbą. Be to, konservatoriai pareiškė nenorintys atlikti tyrimo, o NSGK, kaip ir kitų komitetų, sudėtyje jų yra, todėl atskira komisija būtų geriausia išeitis. Turbūt visi kiekvieną dieną išgirstame naujų faktų, kurių nėra „MG Baltic“ bylos medžiagoje. Ir dar visi tie energetiniai dalykai, „Modus“ grupės reikalai ir t.t. Visa tai komisija, mano manymu, turėtų ištirti. Tikiuosi, kad projektas dėl laikinosios komisijos sudarymo bus pateiktas ketvirtadienį“, - vylėsi R.Karbauskis.

Pasak parlamentaro, iš to, kas minima viešojoje erdvėje, akivaizdu, kad ir D.Grybauskaitės vaidmuo nebuvo paskutinėje vietoje.

„Matosi, kad poveikis buvo, net ir prezidentė to nebando neigti. Tik neaišku, kokiu mastu tas poveikis buvo vykdomas. Niekam neturi būti išimčių: ar valdininkas, ar Seimo narys, ar ministras, ar prezidentas turi būti įvardintas, jei dalyvavo neskaidriose schemose“, - tvirtino R.Karbauskis.

***

Interviu su parlamentaru, prezidentės D.Grybauskaitės vyr. patarėju 2009-2011 metais Linu Balsiu:


- Prezidentė beveik pusę savo metinio pranešimo skyrė politinės korupcijos skandalui. Ar nenustebino, kad beveik neužsiminė apie savo vaidmenį jame?

- Iš tikrųjų to pasigedau. Ji bandė pasakyti, kad yra niekuo dėta, kad jai atsivėrė „neregėta Lietuva“ jos valdomai teisėsaugai pradėjus teisingai dirbti. Bent jau taip aš supratau. Tai nustebino. Vienintelė mintis „visi skaudžiai nusideginome pirštus, taip pat ir aš“ ... Tai pats savikritiškiausias pasakymas per abi jos kadencijas. Pasakymas „nudegiau pirštus“ tikriausiai reiškia, kad kišo juos ten, kur nereikia. Bet to tiesiai nepasakė. Tačiau iš tikrųjų šio pranešimo tikslas buvo užglaistyti situaciją, kurioje pati yra atsidūrusi dėl savo intrigų (o jas rezga jau antrą kadenciją iš eilės), dėl realių pokyčių nebuvimo. Toks ir buvo bandymas. O apie savo tiesiogines sritis beveik nekalbėjo. Štai užsienio politikai turbūt teskyrė dvi minutes, ir tai akcentuodama užsienio draugų ratą, kurių per devynerius metus turime vis mažiau. Apie teisėsaugos sistemą, kuri irgi yra tiesioginė prezidento sritis, išskyrus tai, kad teisėsauga yra geriau vertinama, irgi nieko nebuvo pasakyta. Neišgirdome nei struktūrinių pasiūlymų, nieko. Pasidžiaugta, kad yra korupcinės bylos. Bet, mano manymu, tai yra per mažai. Šis pranešimas iš esmės nesiskyrė nuo ankstesnių. Prezidentė dar kartą atėjo lyg iš kitos planetos, pamatė, kaip viskas vyksta, pasakė, kas blogai, ir išėjo. Lyg yra nedalyvaujanti realiame gyvenime. Taip buvo ir anksčiau.

- Prezidentei liko tik metai prezidento poste, bet ji labai stengiasi išsaugoti savo populiarumą.

- Nes yra labai daug visokių spekuliacijų apie tai, kad ji planuoja sau tolesnę politinę ateitį. Kalbama apie postus nuo tarptautinių iki premjero bei konservatorių partijos pirmininko. Tačiau, mano manymu, nelabai pavyks nei su vietiniais, nei su tarptautiniais postais dėl tam tikrų priežasčių, kurių nenorėčiau įvardinti. Gal kokį postą ir gaus, tačiau rimtų tikrai nesulauks.

- Valstiečių lyderis R.Karbauskis pranešė, kad reikėtų naujos tyrimo komisijos, kuri tęstų tyrimą dėl verslo įtakos politikams, o tyrimo objektais turėtų tapti ir konservatoriai bei D.Grybauskaitė. Ar, jūsų nuomone, tokio tyrimo reikėtų?

- Manau, kad, kai kalbama apie konservatorius, tai daugiau yra partijų tarpusavio kova, nes negalima išskirti tik vienos partijos. Tačiau kai kalbame apie prezidentės veiklą, tai iš tikrųjų per dvi kadencijas yra pribrendęs reikalas ją įvertinti. Intrigų rezgimas, valdymas skaldant... Metiniame pranešime ji pati užsiminė apie įtaką poveikiu (tikriausiai turėjo mintyje prekybą poveikiu), tačiau prezidentė pati prie tos įtakos poveikiu, mano manymu, yra nemažai prisidėjusi ir prisideda. Tai, kas paaiškėjo iš „tulpių“ susirašinėjimo, tėra vienas epizodas, kuris, reikia manyti, nebuvo vienintelis. Tai atskleidžia prezidentės veikimo būdą iš principo: su vienais susirašinėti, kalbėtis su kitais, vienus su kitais kiršinti, rinkti apie visus medžiagą, tą medžiagą panaudoti. Tai tikrai turi būti įvertinta, kad ateities prezidentai žinotų, kaip negalima elgtis. Nors nesu didelis nei valstiečių, nei R.Karbauskio šalininkas, manau, kad prezidentinę liniją reikėtų įvertinti.

- Iki kadencijos pabaigos liko per mažai laiko, kad tyrimas išsirutuliotų iki apkaltos. Turbūt tą supranta ir D.Grybauskaitė, kuri, prieš skaitydama metinį pranešimą, pareiškė, kad šis yra devintas, bet „dar bus ir dešimtas“?

- (Juokiasi). Aišku, supranta, jog tam metų neužtektų. Lauktų tyrimas, Konstitucinio Teismo išvada ir t.t. Todėl prezidentė gali būti rami, kad apkaltos nebus. Tačiau apie metodus, skaldymą ir valdymą, intrigas visiems būtų naudinga sužinoti bent vien dėl Lietuvos ateities.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (28)

 • Nuomonė 2018 birželio mėn. 13 d. 21:11:24

  Devynis metus žinojo teikiamą informaciją ir nieko nedarė !
  Atseit,ilgai užtruko surinkti įrodymus ir įteikti teismams .
  Ar būtinai "paduoti" teismams ? O UŽKARDYMAS negalioja ? Kam laukti
  finišo ? Reikėjo reikalauti iš tarnybų, kad užkirstų tam kelią -
  nelaukti dešimtmečio !
  Mano nuomone, visi vadai žinojo ir laukė . Ko ? Gal tikėjo , kad niekas
  nesužinos ?
  Tačiau žmonėms "pranešė" pavasaris ir tulpių žydėjimas .

 • ugnis 2018 birželio mėn. 13 d. 18:02:14

  Pasake: Asmeniškai žinau, kiek kainuoja nepriklausomumas ir
  principingumas. Už viską tenka mokėti... nusideginome pirštus, taip pat
  ir aš...
  Buvo santazas? I ka kiso pirstus?

 • VYCKAI, 2018 birželio mėn. 13 d. 17:57:56

  ISLISK IS SUGEDUSIOS KONSERVU DEZUTES

 • Manau, 2018 birželio mėn. 13 d. 17:39:48

  Šioji dama pavojingesnė už bet kokią korupciją.Tai tikra grėsmė ne
  tik Lietuvai,bet ir pasauliui.Vien už genderizmo renginį verta apkalta.

 • vincui 2018 birželio mėn. 13 d. 17:34:17

  patinka jūsų sarkazmas, gerai pakomentavote.

 • ŠAUNUOLĖ 2018 birželio mėn. 13 d. 16:33:27

  Magnolija. Gerai vykdo savo darbdavių- Kremliaus- užduotis:žlugdo
  ekonomiką, vaiko lietuvius po visą pasaulį, sukūrė Lietuvoje
  bardakąir tt.Ir kada, po velnių, suprasim: kas yra kas?

 • pensininke 2018 birželio mėn. 13 d. 16:32:31

  Karta komentaruose radau pacituota 19amziuje gyvenusio lietuvio izvalgia
  minti,kuri skambejo panasiai taip:"Jei kada pavyks atsikratyti rusu
  valdzios jungo,turesit daug didesne kova kol atsikratysit savu juoduju."

 • TAIGI 2018 birželio mėn. 13 d. 15:58:41

  Pagal mūsų šalies "šventąją"mes gyvename "kaip pasakoje" ir esam
  "patys laimingiausi". Tik neaišku iš kokios čia pasakos šie teiginiai?
  Ko gero - "šventoji turėjo omeny save ir visus tuos koncernus,
  išvardintus ir neišvardintus, visus tuos, kurie tiek metų sėdėjo prie
  lovio. Ponia, "šventoji", šalis tikrai pasaka, bet daugelis, kurie dar
  neišvažiavo, jaučiasi taip pat - kaip įkritę į mėsmalę. Sėdėjote
  dvi kadencijas, ramiai sau žiūrėdama į šalį, skęstančią korupcijos
  liūne ir ne tik, kad nieko nedarėte, bet dar ir intrigas mezgėte. Gal
  būt "bobutės" su kurių anūkais pašokote nesupranta kas vyksta, bet
  liaudis nedurna, viską mato ir kuo puikiausiai supranta kas mūsų šalyje
  dedasi. Žmones slegia didžiulė nuoskauda ir nusivylimas - vieni išvyti
  iš savo šalies, o kiti - paversti ubagais. Žinoma, juk valdininkams tik
  geriau - lengviau tokius valdyti.

 • įdomu 2018 birželio mėn. 13 d. 15:42:36

  Kodėl per Seimą nesimato, kad kuris kaip priklauso pareikalautų
  atsakomybės už milijoną emigravusių ir valstybės didelius
  praskolinimus? Socialinės nelygybės didėjimą? Dabar vaizdas, kad
  nukreipt dėmesį nuo konservatorių perliukų kaip terminalo,
  praskolinimų ..leidžia į apačias likusiems oligarchėliams per
  politizuotą teisėsaugą pasiardyt vieni ant kitų.. Ir tiek laimės..
  Kaip ir priekaištai, kodėl į politiką mažai eina? Kaip kur tik kaip
  asmenybė rimčiau prabilsta - tuoj ir kaip persekiojimai jų atžvilgiu.
  Kad tik nedrystų. Trumpiau viskas reguliuojama. Trumpiau primityvi ta
  Lietuva...savo mentalitetu. Net referendumą į ES jei ne maxsima bambaliai
  -kažin kaip būtų?

 • nuostaba 2018 birželio mėn. 13 d. 15:33:27

  Kodėl, kaip visada, "Respublikoje" nei žodelio apie Adamkų, kuriam
  Pocius teikdavo VISĄ informaciją? Kodėl nesėdi?

 • VIVA 2018 birželio mėn. 13 d. 15:26:15

  Gebistai pranešimus skaito, liberal-marksistai pritariamai linksi. Šaunus
  vasaros vaizdelis.

 • džiugas 2018 birželio mėn. 13 d. 15:18:20

  Šlama sodo jovarai-
  Oi,oi, oi kaip negerai -
  Mūsų labui vargv]\dama,
  Pirštus nudegė dama.
  Oi, oi, oi kaip negerai,
  Kol skalika išvarai.

 • kolonija>vyckai. 2018 birželio mėn. 13 d. 14:01:48

  Ne gerbiamasis,tai jūs tikriausiai neišsiblaivot nuo gimimo.

 • propesorius 2018 birželio mėn. 13 d. 13:47:48

  jei netyčia Paksius atsidurtų netoli Voveruškos,didelė tikimybė,kad
  jam pradės dygti angelo sparnai

 • Trumpai 2018 birželio mėn. 13 d. 13:39:16

  Visas pranešimas apibūdinamas vienu žodžiu: DEMAGOGIJA. T.y. žino, kad
  taip nėra, o muilina mums akis,- gal atsiras tokių kurie patikės.

 • Ger Karbauskai 2018 birželio mėn. 13 d. 13:24:49

  Ledai pajudiejo linkiu jums būti stiprem kaip ąžuolui nes pajudinote
  baisu širšių lizdą stiprybies ne ligioja kovoja nenuleiskite rankų
  teisybie nugalies jus laimiesite uzdrauskite rinkimus pagal sąrašus ir
  tauta visus išmes i savartyną pasibaigs įteisintų vagiu masonu era
  Prosenelis

 • Matai kokia! 2018 birželio mėn. 13 d. 13:05:04

  Prisidirbo, bet jos tirti negalima? Žemės ūkio padėties, kurios ji iki
  šiol "nematė", nuožmią kritiką aš suprantu tik kaip R. Karbauskio
  gąsdinimą ir grasinimą jam.

 • AS 2018 birželio mėn. 13 d. 12:58:02

  KODĖL JI GALI BŪTI RAMI KAD APKALTOS NEBUS? TYRIMAS 3-6 SAVAITĖS IR
  PAREIKALAUT KT IŠVADOS PATEIKTŲ PER 1 MĖN. KĄ NEĮMANOMA? KODĖL
  NUSIKALTELIS TURI LIKTI NENUBAUSTAS??

 • vincas 2018 birželio mėn. 13 d. 12:40:42

  Ganetinai idomi situacija.koncerno ir isteblismento energija blesta, o
  Prezidentes dideja, todel idomu issiaiskinti, kieno energija
  nugales.Prezidente simpatizuoja konservatoriams ir gauna ta nauda, kuria
  gauna tokiais atvejais dauguma patriotiskai nusiteikusiu asmenu.Mes
  pernelyg linke laikyti politiko praeiti didele blogybe.Nuosaikus skilimas
  politiniuose zaidimuose, atkreipia demesi i gincu objekta, verbuoja
  salininkus abejinguju tarpe ir moko zmones galvoti apie Lietuvos
  ateiti.Kiek daug gero atnese Grybauskaite kovoje su korupcija.Jai butu
  blogai baigesi, jeigu ji butu palikta visiskai viena.Ji gerbia Landsbergi,
  kuris ligi siol yra jos dvasinis vadovas, ir nori sekti jo pedomis.Na o
  Prezidentes kalba apskritai buvo nenuobodi, nebloga ir gana tinkama
  duotajam momentui.

 • Donatas 2018 birželio mėn. 13 d. 12:13:47

  JAV vasalų kolonijoje nieko naujo - ant ko baudžiauninkams leidžiama
  loti žiniasklaidos cenzūros sąlygomis - ant to ir lojama.
  Niekinga tai, kad viskas dangstoma Laisvės ir Nepriklausomybės
  lozungais.

 • kolonija 2018 birželio mėn. 13 d. 11:34:05

  ...ne valstybė.Po atgimimo ,nepriklausomybės atkūrimo turėjome
  valstybę ir jos vienintelį prezidentą.Po nepriklausomybės atidavimo EUS
  ,turėjome ir turime ne Prezidentus,o regiono valdytojus.Turime ir seimą
  turintį atstovauti valstybei ,jos piliečiams.Bet gi neturime
  valstybės...tą turėtu suprasti personos kliedinčios apie dvigubą
  pilietybę.Ir nereikia čia prikišti pavz. su Izraelio valstybę ,kurios
  piliečiai turi dvi ir daugiau pilietybių.Lietuva ne Izraelis,sukurtas
  atvykusių iš įvairių daugelio valstybių žydų.
  Lietuva valstybė ,turinti garbingą senovės istoriją.
  Labai gaila ,bet dabartinis Lietuvos teritorijos valdymas yra panašus į
  Krylovo pasakėčią(lebed,rak i sčiūka)kur garbingos valdžios
  institucijos tempia lietuvišką vežimą kas sau.Vietoje to ,kad
  sutartinai dirbtu Lietuvos gerovei.

 • Kaimietis 2018 birželio mėn. 13 d. 11:30:44

  Nu, nemanau ,kad bent kiek turintis protelio žmogelis nesupranta ,kad
  prezidentė,kai visų spec tarnybų vadas ne tik žinojo apie tas ,ko gero
  per visus tos "nepriklausomybės nuo piliečių metus" nusikaltimus.
  Žinojo apie vykstančius nusikaltimus ir...nieko nedarė... KODĖl?

 • blefas 2018 birželio mėn. 13 d. 11:17:49

  kur rasti nors viena tikra Lietuvoj ,veikėjo norą ,padaryti ką nors gero
  politikos seime prezidento poste gero darbo naudingo liaudžiai be
  nusideginimo pirštu ,taip išeitu kad ponia pirštus degino dėl gero
  gyvenimo tik sau, ir ponios komandos veikėju juk visi šitie skaičiai
  oligarchu tikrai buvo sukurti per ponios kodencijos metus kuo ponia esi
  nerami ir fokusus neskaldyk juk tu iš vieno darei ir prokurorus statei tik
  sau parankinius ir seimo ministrus tenkinai per savo anglu kalbos
  valandėles ir dabar ten per viena kažin kokia močiutę atskaitom
  dalinimui kupina buvusi tiek blogio sukurusi o ne pirštus nudeginus kur
  yra tavo ižpažintysper tos nelemtingus metus tavo valdymo, seniai tau
  buvo laikas atsistatydinti, ir leisti vieta tikram vedliui apie kurios
  ponia šiandien sakai kad reikia savanoriu partijos kūrėjams ,ne ponia
  mūsų kiemui ne kūrėju savanoriu reikia bet darbo naudingo visam ūkio
  mūsų, užtenka bėgti iš lietuvos ,reik dirbti, ir ne meluoti ,eik eik
  toliau, nuo kėdės ,

 • Dzukas vytckai 2018 birželio mėn. 13 d. 11:11:12

  ....negerk broleli trecios,trecios-kitaip nepazinsi savos
  pacios,pacios...nejau ir onservatoriai respublika skaito?

 • vycka 2018 birželio mėn. 13 d. 10:47:25

  Išvyto iš darbo alkoholiko sapnai, kaip ir politiko.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • MUITAI: tvyrant diplomatiniam ir prekybos ginčui su JAV, Turkija trečiadienį padidino tarifus JAV pagamintiems produktams - nuo automobilių iki tabako.
 • GRĖSMĖ: Pietinės Japonijos Kučinoerabu salos gyventojai raginami ruoštis evakuotis, nes saloje buvo padidintas ugnikalnio išsiveržimo pavojaus lygis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar reikia naujas Vilniaus gatves pavadinti Kovo 11-osios Nepriklausomybės atkūrėjų pavardėmis?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate naująją Vilniaus miesto reklamą "G taškas"?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +12   +15 C

   +10  +14 C

 

   +14 +16 C

  +18  +21 C

   +22  +24 C

 

   +22  +24 C

   3-5 m/s

  2-5 m/s

 

    2-3 m/s

 

USD - 1.1406 PLN - 4.2993
RUB - 75.8530 CHF - 1.1298
GBP - 0.8930 NOK - 9.5275
reklama
Ukis 2018