respublika.lt

Aplinkiniai Stambulo konvencijos keliai

(0)
Publikuota: 2021 lapkričio 26 18:49:21, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 7 nuotr.
Frakcijų keitimu garsėjanti parlamentarė Dovilė Šakalienė rado ir naują pomėgį - manipuliuoti skaičiais. Stasio Žumbio nuotr.

Vakar Seime surengta atidaromoji „Baltojo kaspino" festivalio spaudos konferencija „58 553 pranešimai dėl smurto artimoje aplinkoje pernai: ką daryti?". Jos dalyviai, manipuliuodami šiais skaičiais, kažkodėl nusprendė, kad smurtas artimoje artimoje nesiliaus tol, kol nebus ratifikuota Stambulo konvencija, priimtas Partnerystės įstatymas bei LGBT atstovų teises ginantys teisės aktai. Tik gaila, kad nepaaiškino, kuo tai susiję.


Konferencijoje dalyvavusi Seimo socialdemokratų frakcijos narė, kuri praėjusią kadenciją spėjo pabūti ne tik socialdemokratų, bet ir „valstiečių" bei liberalų sąjūdžio frakcijose, Dovilė Šakalienė pasigyrė, kad jau penktus metus globoja „Baltojo kaspino" festivalį - esą vienintelį sisteminį smurto lyties pagrindu prevencijos renginių ciklą Lietuvoje.

 

„Vis dar neturime vieno langelio pagalbos sistemos seksualinės prievartos aukoms, maža to, jos vis dar skirstomos į „geras" ir „blogas" - gal netinkamai apsirengė, gal nepakankamai priešinosi. Iš esmės stokojame sisteminio požiūrio - nėra įrodymais grįstos prevencijos politikos ir kompleksinės pagalbos sistemos. O to nebus, kol didžiąją dalį pinigų skirsime gaisrų gesinimui, o ne prevencijai", - sakė Seimo narė D.Šakalienė, pasak kurios, šiemet per festivalį bus kalbama apie moteris, „išeinančias už paraščių".

Pasak jos, kalbėti apie smurtą artimoje aplinkoje būtina, nes jo atvejų vis daugėja: pernai policijoje buvo registruoti net 58 553 pranešimai dėl smurto artimoje aplinkoje.

Už šio skaičiaus iškart užsikabino konferencijoje dalyvavęs Tolerantiško jaunimo asociacijos vadovas Artūras Rudomanskis, paskelbęs, kad jo vadovaujama kontora festivalio metu ves vieną iš renginių. Jo metu bus pristatytas tyrimas, atskleisiantis „baisiąsias" Lietuvos organizacijas, kovojančias prieš Stambulo konvenciją, vienalytės partnerystės įstatymą, LGBT narių teises. Kaip tai susiję su smurtu artimoje aplinkoje, jis nepaaiškino, tačiau pranešė „skandalingą" informaciją - tos „blogosios" organizacijos vienijasi.

Negana to, pernai vasarį prezidentūroje lankėsi Lietuvos šeimų sąjūdžio vadovas Raimondas Grinevičius, kur buvo priimtas šalies vadovo patarėjos Irenos Segalovičienės. Pasak A.Rudomanskio, tai reiškia, kad „maršistai" buvo priiminėjami dar iki protestų, tačiau irgi nepaaiškino, kur čia skandalas, kai prezidentas priiminėja daug ką - net ir moterį vien dėl to, kad jos vaikas yra homoseksualus.

Juokingai į A.Rudomanskio pasisakymą reagavo D.Šakalienė, pareiškusi, kad visi mąstantys žmonės norės ateiti į jo reklamuotą renginį.

O konferencijoje dalyvavusi fondo „Frida" Lietuvoje direktorė ir viena festivalio vadovių Daiva Baranauskė teigė, esą šiemet festivalio atidarymo konferencijoje norima atkreipti dėmesį į šokiruojančius smurto artimoje aplinkoje mastus.

„Lietuvoje vis dar daug sisteminių problemų, susijusių tiek su smurto prevencija, tiek su giliausia seksualinės prievartos priežastimi - lytiniais stereotipais ir jų formavimusi. Nuo smurto nėra kitų skiepų, tik kantrus prevencijos ir stereotipų keitimas. Svarbu, kad prie visų problemų neprisidėtų ir politikų baimė", - sakė ji.

Tačiau nė vienas iš pašnekovų neužsiminė: nors pernai iš tikrųjų registruoti 58 553 pranešimai apie smurtą artimoje aplinkoje, užregistruoti tik 7132 tokie nusikaltimai. Kitaip tariant, per 50 tūkst. pranešimų buvo tyčia ar netyčia, melagingi arba nesugebėta surinkti įrodymų.

Kitąmet pranešimų gali dar padaugėti, jei nusikaltimų skaičius ir neaugtų. Mat Vyriausybė priėmė nutarimą (tam dar turės pritarti Seimas) atsisakyti „perteklinės administracinių nusižengimų sudėties dėl melagingo pranešimo apie smurtą artimoje aplinkoje". Esą bendroji melagingo pranešimo administracinio nusižengimo sudėtis įtvirtinta Administracinių nusižengimų kodekso 493 str. Tačiau jis numato baudą tik už „Bendrojo pagalbos centro darbo trukdymą, specialiųjų tarnybų iškvietimą, žinant, kad pagalba nereikalinga". Jame bauda už melagingo skundo parašymą, pavyzdžiui, nuovadoje, nekalbama. Todėl neatmestina, kad pasipils ir skundai, norint apkartinti kaimyno ar kaimynės gyvenimą. Juk už tai baudžiama nebus.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s