respublika.lt

2017 gruodžio 12, antradienis

koncertas

Apkalta A.Širinskienei ir Conuotraukos (47)

2017 birželio mėn. 01 d. 08:00:31
Dalia PLIKŪNĖ, Tadas KAREČKA ir Justina GAFUROVA, zinios@vakarozinios.lt

Seimo opozicija inicijuoja apkaltą trims žaliųjų valstiečių lyderiams dėl registravimosi svetimais parlamentarų pažymėjimais plenariniame posėdyje. Svetimomis kortelėmis pasinaudojusiai Agnei Širinskienei ir jai pažymėjimus patikėjusiems bei registruoti paprašiusiems Ramūnui Karbauskiui ir Aurelijui Verygai.

 

„Mes turėjome Seime keletą praktikų ir buvo apkalta tiems Seimo nariams, kurie naudodamiesi kito Seimo nario kortelėmis šiurkščiai pažeidė Konstituciją, statutą, dėl ko buvo įvykusi apkalta. Vienas Seimo narys buvo pašalintas, kitas - ne“, - sakė apkaltą inicijuojančios partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis.

„Tvarkos ir teisingumo“ neįtikina pasiaiškinimai, kad kortelių panaudojimas tebuvo techninis veiksmas.

„Jeigu mes traktuojame, kad tai yra tik techninis veiksmas, tai mūsų siūlymas yra toks - ketvirtadienį pateikime pasiūlymą panaikinti Seimo statutą ir toliau džiazuodami gyvenkime, kaip nori valstiečiai, toliau padirbinėkime protokolus, sprendimus“, - ironizavo R.Žemaitaitis.

Jis patvirtino, kad jau parengtas nutarimo dėl apkaltos proceso inicijavimo projektas, planuojama kreiptis į opozicines Liberalų sąjūdžio ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijas dėl palaikymo.

„Reikia šiandien surinkti 35 parašus, kad būtų sudaryta specialiųjų tyrimų komisija ir būtų pradėtas apkaltos procesas. Kitas variantas, kurį mes siūlome mūsų frakcijos nariui Algimantui Dumbravai, - jei Etikos ir procedūrų komisija patvirtins tokias išvadas, kokios vakar buvo pristatytos komisijos nariams, kreiptis į Seimą, kad Seimas priimtų sprendimą Etikos ir procedūrų komisijai pavesti atlikti laikinosios komisijos funkcijas“, - sakė R.Žemaitaitis.

Partijos pirmininkas, prisiminęs Gretos Kildišienės istoriją, sakė besitikįs, kad pats R.Karbauskis elgsis principingai ir apkaltos proceso neprireiks, o visi trys Seimo nariai atsisakys Seimo nario mandato.

Jis taip pat informavo, kad partija „Tvarka ir teisingumas“ kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl visų šių Seimo narių galimo Baudžiamojo kodekso pažeidimo ir dėl sveikatos apsaugos ministro A.Verygos galimai suklastotų duomenų Pasaulio sveikatos organizacijai.

Kad R.Karbauskis su A.Veryga prašė neteisėtai juos užregistruoti, vakar viešai patvirtino ir Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis. Jis ir Seimo liberalai dar praėjusią savaitę Seimo Etikos ir procedūrų komisijos prašė įvertinti politikų pažeidimus.

Vakar neteisėtą Seimo nario pažymėjimo panaudojimą nagrinėjusi etikos sargų komisija paskelbė, kad trijulė pažeidė Seimo statutą, Elektroninio balsų skaičiavimo sistemos instrukciją bei Valstybės politikų etikos kodekse įtvirtintus principus ir reikalavimus. Sankcijų dėl to nuspręsta netaikyti, tačiau pažeidėjai įspėti, kad Seimo nario pažymėjimas ir Seimo nario ženklelis turi būti naudojami tik savo įgaliojimų laikotarpiu ir negali būti perduoti kitam Seimo nariui ar kitam asmeniui.

Seimo žalieji valstiečiai neįžvelgia jokio kriminalo, kad Seimo narė A.Širinskienė prieš Seimo plenarinį posėdį užregistravo dar neatėjusius į salę du savo kolegas - frakcijos seniūną R.Karbauskį ir parlamentarą, sveikatos apsaugos ministrą A.Verygą. Jų manymu, tai daugiau techninis veiksmas. „Čia nėra jokio kriminalo ir jokios problemos“, - sakė R.Karbauskis.


- Kaip vertinate tokį sujudimą Seime po to, kai diskusijai užregistravote du kolegas jų Seimo nario kortelėmis? - „Vakaro žinios“ paklausė Seimo narės Agnės ŠIRINSKIENĖS.

- Kolegoms galiu tik palinkėti sėkmės (renkant parašus dėl apkaltos). Taip, aš tikrai pripažįstu, kad padariau apmaudžią klaidą, kai pasiūliau Seimo nariams A.Verygai ir R.Karbauskiui juos užregistruoti jų kortelėmis. Bet reikia atkreipti dėmesį, kad tai buvo registravimas ne balsavimui ar registracija posėdžiui. Tai buvo tiesiog atsistojimas į eilę kalbėti. Kai situacija paaiškėjo, jie atšaukė savo registracijas ir registravosi iš naujo.

Tai buvo spontaniškas mano noras užtrukus diskusijai. Prabėgdama pro kolegas pasiūliau jiems duoti savo korteles, kad galėčiau juos užregistruoti kalbėti. Jie davė.

- Gal praktika naudotis vieni kitų kortelėmis Seime yra įprasta?


- Yra kitų situacijų Seime, kur techniniai veiksmai su Seimo narių kortelėmis yra tapę ganėtinai įprasta praktika. Pavyzdžiui, jeigu mes prieiname prie plenarinių posėdžių salės, kiekvienas turėtume perbraukti savo kortelę, įeiti ir uždaryti duris. O kitas mūsų kolega vėl turėtų braukti savo kortele ir tuomet įeiti. Bet iš tikrųjų, jeigu vienas kolega atidaro duris, o ateina dar 5 ar 6 Seimo nariai, jiems taip pat paslaugiai leidžiama įeiti į posėdžių salę. Nors įeiti į salę yra užsiregistravęs tik vienas. Jeigu formaliai žiūrėtume, tai yra kortelės naudojimo tvarkos pažeidimas. Bet ar tokiu atveju visam Seimui turėtume taikyti apkaltą? Jei Seimo narys vyras atrakina duris savo kortele ir paslaugiai praleidžia įeiti frakcijos kolegę, tai yra tik techninis veiksmas. Nors formaliai toks veiksmas yra negalimas.

Lygiai taip pat būna epizodų, kai prie mikrofono žmonės susirenka eilėje. Būna taip, kad kartais frakcijos kolegos prie mikrofono kalbėti užleidžia kitus kolegas. Tai ar šiuo atveju yra pažeidimas? Manau, kad vertinant aplinkybes visuomet turi būti tam tikras protingumo kriterijus.

Tikrai pripažįstu, kad netinkamai ir spontaniškai pasielgiau pasiūlydama kolegas užregistruoti. Šio veiksmo tikrai nekartosiu, tai buvo didelė pamoka man, kad Seime, net ir norint būti paslaugiam, reikia įvertinti politinę pusę, nes kartais tavo paslaugumu gali būti vienaip ar kitaip pasinaudojama viešojoje erdvėje. Nuo šiol tikrai posėdžių salės duris atsirakinu tik savo kortele ir neleidžiu, kad kolegos mane įleistų savosiomis.

- Bet net ir už pačias apmaudžiausias klaidas žmogui tenka atsakyti. Jei parduotuvėje pardavėja neįvertinusi jaunuolio amžiaus pardavė jam alkoholio, į tai reikėtų pažiūrėti pro pirštus?

- Tikrai suprantu, kad Etikos ir procedūrų komisija turėjo pradėti tyrimą. Taip, aš tikrai bendradarbiausiu, eisiu į posėdį ir dar kartą papasakosiu situaciją, kokia ji buvo. Seimo nariai tikrai manęs neprašė jų užregistruoti, aš pati praeidama jiems pasiūliau ir jie sutiko. Kartais diskusijų įkarštyje pasitaiko tokių ganėtinai neapgalvotų veiksmų. Įvyko taip, kaip įvyko.

Juo labiau kad per ankstesnes kadencijas, kol buvo tik senoji salė be jokių kortelių, būdavo, kad Seimo narių padėjėjai ateidavo į posėdžių sekretoriatą ir registruodavo Seimo narius į eilę. Tuo metu tai buvo suvokiama kaip normalus padėjėjo darbas. Šiuo atveju registravo Seimo narys. Apgailestauju, kad įvyko tokia klaida, bet ar tai yra tokia fatalinė klaida, kad galėtų būti sulyginta su kitais apkaltų procesais, pati, kaip teisininkė, turėčiau labai abejoti.

- Apgailestaujame, kad neatsakėte į šį klausimą. Kitas visiškai paprastas - kokio Etikos ir procedūrų komisijos sprendimo tikitės?

- Tai yra Etikos ir procedūrų komisijos sprendimas. Kad ir kaip ji nuspręs, aš bet kurį sprendimą priimsiu.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (47)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • DOSNUMAS: artėjant šventėms gyventojus lydi pakili nuotaika ir noras aukoti; „Samsung“ užsakymu atliktas tyrimas atskleidė, kad pusė apklaustųjų šiemet priešventiniu laikotarpiu planuoja skirti vienokią ar kitokią auką skurdžiau gyvenantiems žmonėms, tyrimas taip pat parodė, kad vyrai likimo nuskriaustiems vaikams aukoti linkę labiau nei moterys.
  • PAVADUOTOJAI: nuo gruodžio 12 dienos Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos direktoriaus pavaduotojais paskirti Raimondas Kajėnas ir Mindaugas Petrauskas; iki šiol R. Kajėnas dirbo FNTT Imuniteto ir kontrolės skyriaus viršininku, o M. Petrauskas vadovavo Ukmergės rajono policijos komisariatui.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. Seimo valdytojo R.Karbauskio gimtadienis paskelbtas nacionaline išeigine
2. Prof.V.Daujotis: Lietuvai - siundomo šuniuko vaidmuo
3. „Bunkerio“ konkursą naikinti prašoma vis garsiau
4. Profesionalų Vyriausybė nieko nesugeba, tad samdosi profesionalus
5. Pranešėjai apie korupciją apie liberalus tylėjo, kol V.Gailius nepasiūlė juos saugoti
6. Ką rinksime prezidentu?
7. Tik Seimui gėda dėl tualetinių sveikinimų
8. Valdžia galanda kirvį nuomininkams
9. Kalbos komisija nešoks pagal politikų dūdelę
10. Rolandas Paksas. Kitų metų biudžetas - duoklė vis labiau atgyjančiam „karo demonui“
11. Tautos išlikimas - jos pačios savigarbos reikalas
12. Jam tik metai. Kartais prireikia sauskelnių
13. Seimūnai darbo bijo kaip velnio
14. Valstybės pagalba jaunoms šeimoms - sukišti visus į plačią bankų kišenę
15. Seimas metus dirbo ar pridirbo?
16. Nemylintis Dzūkijos dzūkas - nemyli ir Lietuvos
17. Nežabota valdžia. Galią ir įtaką pajutę seimūnai gali sunaikinti bet ką
18. Naujas tolerancijos vardas - liberalizmas
19. Lietuvos gyventojų laimės indeksas - išvykusiųjų skaičius
20. Būti kultūringam R.Karbauskiui nepavyko, labiau jį traukia prie žemės
21. Pirmieji Seimo metai - prisvilę
22. Seimo narys P.Urbšys: Jaučiuosi, kad esu kaip svetimas
23. Yra knyga, skirta ir tautinę nesantaiką kurstančiai R.Vanagaitei. Baudžiamasis kodeksas
24. „Lidlui“ - nauda, žmonėms - kančia
25. Užsienio investicijos, kurios kenkia
reklama
DARBAS ADMIN

Ar pakankamai dėmesio valdžia skiria moksliniams tyrimams?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate donorystei?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   0  +3 C

   +1  +3 C

 

   -3  0 C

    +6  +10 C

  +2  +5 C

 

   0  +2 C

    8-20 m/s

    1-9 m/s

 

      3-9 m/s

 

USD - 1.1796 PLN - 4.2033
RUB - 69.7954 CHF - 1.1679
GBP - 0.8825 NOK - 9.8825
reklama
Respublikos spaustuvė 2014-12