respublika.lt

Apie VSD pažymas gali sužinoti ir Strasbūras

visas tekstas

(0)
Publikuota: 2020 liepos 08 11:39:16, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 10 nuotr.
Arūno Bernacko koliažas

Buvęs Seimo narys, Vidaus reikalų ir Sveikatos apsaugos ministerijoms vadovavęs Raimondas Šukys, nuo 2018 m. neįstengia teismuose įrodyti, jog Valstybės saugumo departamentas (VSD) pateikė apie jo asmenį tikrovės neatitinkančią ir garbę bei orumą žeminančią pažymą.

 

VSD istorija

Istorija prasidėjo tada, kai Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) tuomet vadovautas dar „valstiečio“ Vytauto Bako, atliko tyrimą apie politikų ir verslo subjektų galimai korupcinius ar kitaip neleistinus ryšius. NSGK, tirdamas, kaip politikus galimai galėjo paveikti koncernas „MG Baltic“, paprašė ir Valstybės saugumo departamento pagalbos. Ir VSD pateikė Seimo komitetui pažymą, kurioje rašoma apie 2009-uosius metus, kai Seimo pirmininkas, Tautos prisikėlimo partijos įkūrėjas Arūnas Valinskas buvo ką tik atstatydintas iš posto. O Tautos prisikėlimo partija taip pat jau buvo suskilusi.

Štai tada, anot VSD pažymos, tuometinis „MG Baltic“ viceprezidentas Raimondas Kurlianskis aptarinėjo su Seimo nariu, liberalu Gintaru Steponavičiumi
R.Šukio kandidatūrą į Seimo pirmininko postą. Taip pat VSD pažymoje užsimenama, esą R.Šukiui buvo bandoma daryti poveikį, kai „MG Baltic“ norėjo dalyvauti sveikatos įstaigų statybose. VSD pažymoje taip pat prirašyta, esą buvo svarstoma ir R.Šukio kandidatūra užimti net ministro postą. Pažymoje klaidingai nurodoma, jog R.Šukys priklauso Lietuvos liberalų sąjūdžiui.

Postų neužėmė, niekas jų ir nesiūlė


Kadangi VSD pažymos turinys nebuvo įslaptintas, jis galiausiai atsidūrė Seimo elektroninėje bazėje. Visi, kas norėjo, perskaitė pažymą kaip visiškai rimtą, patikimą dokumentą. Bet šio „dokumento“ turiniu pasipiktino pats R.Šukys. Visų pirma todėl, kad nepretendavo į A.Valinsko paliktą Seimo pirmininko vietą ir niekas tos vietos jam nesiūlė. Naująja Seimo pirmininke buvo išrinkta konservatorė Irena Degutienė.

Niekas nesiūlė R.Šukiui ir ministro portfelio, nes R.Šukys buvo ne Liberalų sąjūdžio, o Liberalų ir centro sąjungos, narys.Ši frakcija nepriklausė tuometinei valdančiųjų koalicijai. Tad viena aišku, jog duomenis apie R.Šukį rinkęs VSD žvalgybininkas visai prastai išmanė apie šalies vidaus politiką. O šio žvalgybininko vadai - irgi. Nebent pateikė Seimo komitetui VSD pažymą, patys jos neperskaitę.

Teismų kelias

Manote, buvo lengva išsireikalauti, kad teismas priimtų nagrinėti R.Šukio ieškinį. Toli gražu. Teko kreiptis į į Lietuvos vyriausiąjį administracinį teismą ir Lietuvos Aukščiausiąjį Teismą. Pastarasis leido nagrinėti civilinę bylą dėl garbės ir orumo. O administracinė byla dėl žalos atlyginimo nagrinėjama Vilniaus apygardos administraciniame teisme. O tiksliau - teismai neskuba pripažinti, kad VSD pažyma Lietuvos pilietį R.Šukį apšmeižė ir pakenkė jo reputacijai. Esą VSD pateikė pažymą tik Seimo komitetui ir neatskleidė jos turinio kitiems asmenimis.

Be to, esą pažymoje - ne teiginiai, bet tik nuomonė. Paskutinis Vilniaus apylinkės teismo birželio 2 d verdiktas - R.Šukio ieškinys VSD dėl garbės ir orumo įžeidimo atmestas, jis turi sumokėti VSD 1,3 tūkst eurų, išleistų advokatams. Bet nemokės. Nes R.Šukys šį teismo sprendimą prieš kelias dienas apskundė. Istorija tęsiasi. Galo nematyti.

Pažyma neabejoja

VSD pažymoje minimą 2009 m. laikotarpį turėjo puikiai atsiminti tuometiniai NSGK nariai - Seimo senbuviai: Rasa Juknevičienė, Juozas Olekas, Arvydas Anušauskas. Tačiau jie irgi nesuabejojo tuo, kas rašoma apie Seimo darbą 2009 metais? Gal VSD pažymos neskaitė?

Tačiau su tuo nesutiko buvęs NSGK pirmininkas V.Bakas:

„Nenoriu vertinti teismų proceso, bet mūsų tyrimas atskleidė šešėlyje veikusį verslininkų bei politikų tinklą ir žmones, kurie ten dalyvavo. Tą tinklą ir parodėme visuomenei. Nemanau, kad parodėme tai, ko nebuvo.“

Bet R.Šukys tame jūsų vadinamajame tinkle net nedalyvavo. Ar nė kiek neabejojate VSD pažymos patikimumu. A priori nutariate, kad VSD negali klysti?“ - klausiame V.Bako.

„Daug žmonių abejoja , - atsakė V.Bakas, - Darius Mockus abejoja, teisiasi, ir kiti bando abejoti. Kai kam atrodo, kad tokie ryšiai yra normalūs. Kad normalu slėpti nuo visuomenės savo tikruosius ketinimus. Mes atskleidėme tą politinę kultūrą. Tai, kas išdėstyta parlamentinio tyrimo išvadose, yra pagrįsta ir apklausomis. Apklausėme trijų Vyriausybių premjerus.“

Išklausome kitą pusę


Teismuose dėl savo garbės kovojantis buvęs Seimo narys, o dabar Užimtumo tarnybos Šiaulių klientų aptarnavimo departamentui vadovaujantis R.Šukys, rankų nuleisti neketina. Bet supranta, kad bylinėtis su valstybės struktūromis - labai sudėtinga.

- Kaip manote, kas konkrečiai iš Seimo narių pasistengė, kad VSD pažymos turinys taptų prieinamas visuomenei?


- Čia ne komiteto kaltė. 2018 m. birželio 1 dieną Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas įregistravo savo išvadų projektą Seimo elektroninių duomenų bazėje ir kaip priedą prie išvadų projekto įdėjo VSD pažymą. Taip ši pažyma tapo prieinama visuomenei. Bet esmė - VSD pateikė neįslaptintą pažymą pačiam komitetui. Paliko su žyma „Neįslaptinta“. Nebuvo jokių įpareigojimų, nesiimta jokių priemonių, kad pažymos turinys netaptų viešas.

- Kiek ši VSD pažyma pakenkė jums politiškai?

- Sudėtinga kalbėti, kiek man ši VSD pažyma pakenkė kaip politikui, nes politikoje nebuvau jau penkerius metus iki tol. Todėl išvadų negaliu daryti. Bet neabejoju, kad įtakos turėjo.

Jei dalyvaučiau rinkimuose, rezultatas būtų blogas, nes žmonės pasitiki tokiomis valstybės institucijomis kaip VSD. Jų informaciją priima kaip neginčijamą tiesą. Apskritai, žmogaus reputacijai pakenkta. Informacija pateikta kaip teiginiai, todėl siekiu, kad informacija būtų pripažinta melaginga.

- Ar tikitės šią teisinę kovą laimėti?


- Jie turi savo poziciją, ją gina ir įrodinėja teismuose jau dvejus metus. Nes yra ne tik civilinė byla, bet ir administracinė byla. Nenorėčiau komentuoti teismų darbo, jie turi vykdyti teisingumą.

- Retas atvejis, kai VSD pažymose paminėti asmenys ryžtasi su šiuo departamentu teistis. Paprastai žmonės nuleidžia rankas, nes nesitiki bylos laimėti.

- Nepasakyčiau, kad esu vienintelis. Vien dėl šios VSD pažymos į teismą kreipėsi LNK TV vadovė Zita Sarakienė, buvęs Vilniaus apygardos prokuratūros vadovas Ramutis Jancevičius, advokatai Inga Žemkauskienė ir Romanas Raulynaitis, Konkurencijos tarybos narys Elonas Šatas. Taip pat koncernas „MG Baltic“ bei jo vadovai kreipėsi į teismą. O dėl kitų VSD pažymų irgi žmonės į teismus kreipiasi, bet praktika rodo, kad bylinėtis su valstybės institucijomis, juolab tokiomis kaip VSD yra sudėtinga.

- Ar teks dėl šios VSD pažymos galiausiai kreiptis į Strasbūrą?

- Į Strasbūrą galima kreiptis išnaudojus visas teisines galimybes nacionalinėje valstybėje. Palauksiu mūsų teismų galutinių įsiteisėjusių sprendimų. Matysiu, ar bus pagrindo kreiptis į Europos Žmogaus Teisių Teismą.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s