respublika.lt

Apie negalią daug tik kalbama

(0)
Publikuota: 2015 gruodžio 03 08:09:24, Aida VALINSKIENĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Apie negalią daug tik kalbama. Eimanto Chachlovo nuotr.

Šiandien minima Pasaulinė neįgaliųjų diena. Panašiomis progomis politikai labai mėgsta pasakoti, kiek daug yra nuveikę neįgaliųjų labui. Tačiau patiems neįgaliesiems šią dieną labiausiai norisi išeiti į gatves ir pamėginti žmonėms paaiškinti, koks iš tiesų yra jų gyvenimas, tik žino, kad dėl to veikiausiai sulauktų visuomenės pasmerkimo.

 

„Nėra viskas taip gražu, kaip dažniausiai politikai stengiasi parodyti“, - sako Lietuvos žmonių su negalia sąjungos prezidentė Rasa Kavaliauskaitė. Lietuvoje vis dar išlikę daug sisteminių dalykų, kuriuos būtina keisti, - juk iki šiandienos atėjome iš sistemos, kur neįgalūs žmonės nuo visuomenės buvo slepiami.

Jau kelerius metus kalbama apie institucinės globos pertvarką - būtinybę pertvarkyti pensionus, kur lyg gulaguose uždaryti gyvena šimtai žmonių. Tokių globos namų Lietuvoje yra 42 ir juose gyvena 6862 žmonės, iš jų beveik 700 - vaikai. Nuo tokios sistemos pamažu turi būti pereinama prie globos bendruomenėse, šeimose, tačiau tai labai ilgas procesas ir kol kas jis juda labai sunkiai.

„Mes daug kalbame apie neįgaliesiems nepritaikytą aplinką, būstą, neįgalių žmonių judėjimo suvaržymą - Lietuvoje iki šiol nėra nė vieno tarpmiestinio autobuso, kuris galėtų vežti žmogų su neįgaliojo vežimėliu. Visa tai daro mus dar labiau neįgalius, nei mes esame“, - sako R.Kavaliauskaitė.

Dar viena problema, anot jos, - neįgaliųjų užimtumo skatinimas, į kurį investuojama daug pinigų, bet kuris realiai nevyksta. Jei neįgalus žmogus eina mokytis, įgyja kvalifikaciją, jo darbingumo procentas padidinamas, tad mažėja gaunamos išmokos. Tačiau įsidarbinti yra gan sudėtinga - darbdaviai nenori jų priimti, o neįgalieji nėra tokie verslūs, kad susikurtų sau darbo vietas. Niekas nenori priimti darbuotojų, turinčių psichikos negalią, Dauno sindromą. Kitaip sakant, žmonės neskatinami mokytis, dirbti ir užsidirbti.

Sunkiai keičiasi ir visuomenės požiūris į neįgaliuosius - neįgalumas vis dar yra stigma. Net politikai, jei jiems pasiūloma trumpam atsisėsti į neįgaliojo vežimėlį ar pamėginti ką nors nuveikti užrištomis akimis, dažniausiai atsisako, lyg baimindamiesi, kad negalia prie jų „prilips“. Jie mieliau patapšnoja per petį ir palinki laikytis.

„Mes norėtume, kad neįgaliųjų problemoms Lietuvoje būtų skiriamas toks dėmesys, koks, pavyzdžiui, Skandinavijos šalyse, bet suprantame, kad mūsų šalis nėra tokia turtinga. Nors, kita vertus, pinigų yra, tik dažniausiai jie panaudojami labai nelanksčiai ar išmėtomi nenaudingai, investuojami į sienas ar mūrus“, - sako R.Kavaliauskaitė.

Jai antrina ir Seimo narys Edvardas Žakaris, labai gerai žinantis, ką tenka patirti žmogui, turinčiam regėjimo negalią. „Mane labiausiai stebina, kad iš įvairių ES fondų gaunami pinigai lengvai išleidžiami ne realiems darbams, o pašnekesiams ir pavaišinimams, po kurių nelieka nieko“, - sako jis.

Anot Seimo nario, neįgaliems žmonėms rasti savo vietą mūsų visuomenėje vis dar labai sudėtinga. Nors priimtas gana palankus Neįgaliųjų užimtumo įstatymas, darbdaviai nenori darbinti neįgalių žmonių, turėti papildomų problemų, o tie eurai, kuriuos gauna už įdarbintus neįgaliuosius, daugumos jų nedomina.

Neįgaliam žmogui labai svarbu pajamos, nes išlaidų jis turi daugiau nei sveikieji, svarbu ir pritaikyta aplinka, o tai Lietuvoje taip pat yra toli gražu ne visur. Regos negalią turintiems žmonėms mūsų šalyje aplinka visiškai nėra pritaikoma, turintiems judėjimo negalią - tik kai kur. Tad didžioji dalis neįgaliųjų gauna tą savo varganą pensiją ir sėdi tarp keturių sienų.

„Savo kailiu patyriau, kad vienas svarbiausių dalykų neįgaliesiems - būti kiek įmanoma savarankiškesniems. Kuo daugiau padarai pats, tuo geriau jautiesi, - sako E.Žakaris. - Žinoma, daug kas priklauso ir nuo pačių neįgaliųjų. Yra ir tokių žmonių, kurie savo negalia naudojasi: aš esu neįgalus, jūs privalote mane ant rankų nešioti. Manau, pirmiausia tu turi padaryti viską, ką pats gali, o tik dėl to, ko jau negali, prašyti kitų ar valstybės pagalbos.“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s