respublika.lt

2018 sausio 23, antradienis

Amerikiečiai nupirko Lietuvą už vakarienęnuotraukos (124)

2013 vasario mėn. 07 d. 08:24:57
Julius GIRDVAINIS, „Respublikos“ žurnalistas

Vakar Seimo Aplinkos apsaugos komitetas Vyriausybei pasiūlė sustabdyti skalūnų dujų išteklių paiešką, žvalgybą ir gavybą Lietuvoje, kol nebus paskelbta Europos Sąjungos kompetentingų institucijų nuomonė dėl šių išteklių naudojimo.

Už tokį siūlymą balsavo parlamentarai Algimantas Salamakinas, Linas Balsys, Arūnas Dudėnas, Gintautas Mikolaitis, Raimundas Paliukas, Aurelija Stancikienė ir Darius Ulickas. „Prieš“ balsavo tik Seimo narys ir aplinkos ministras Valentinas Mazuronis, susilaikė Agnė Bilotaitė ir Paulius Saudargas.

Taip pat nutarta, kad teorinė būsima piniginė nauda gali nekompensuoti galimos žalos aplinkai ir gyventojams, nes pasaulis ir šiandien nežino, koks iš tiesų yra skalūnų dujų paieškos, žvalgybos ir gavybos tikrasis poveikis gamtai, žmogui, kokios ekonominės ir socialinės pasekmės.

Seimo nariai pavedė Vyriausybei įvertinti JAV kompanijai „Chevron“ atstovaujančios UAB „LL investicijos“ sudarytas sutartis su Tauragės rajono Žygaičių seniūnijos gyventojais, o dėl šios firmos veiklos Generalinei prokuratūrai pavesta apginti viešąjį interesą Tauragės ir Šilalės gyventojų atžvilgiu.

Lietuva - eksperimentams

Vakar „Respublikos“ paklaustas, kodėl pritarė skalūnų žvalgybai ir gavybai, aplinkos ministras V.Mazuronis teigė balsavęs tam, kad „Chevron“ galėtų už savo pinigus tiksliai pasakyti, kokių išteklių yra Lietuvos gelmėse.

„Jeigu jau taip bijome skalūnų dujų išgavimui naudojamo cheminių medžiagų mišinio, tai turėtume uždrausti ir laukuose barstyti trąšas, - svarstė žvėris bei žuvis, bet ne žmones ginantis aplinkos ministras V.Mazuronis. - Dabar labai daug kilo triukšmo dėl tų skalūnų, tačiau juk ir su pieštuku gali akį išsidurti“.

„Natūralu, kad gamtosauginiai klausimai yra keliami, bet į juos turi atsakyti kompanija „Chevron“, kuri vienintelė turi reikiamas technologijas, - P.Saudargas „Respubliką“ įtikinėjo, kad tegu išvadas apie save pateikia patys amerikiečiai. - Kadangi Lietuvoje būtų atliekami pirmieji gręžiniai, mes būtume kaip eksperimentinė vieta, tad „Chevron“ tikrai labai stengtųsi dirbti itin saugiai ir kokybiškai“.

Paklaustas, kodėl JAV verslininkai turėtų Lietuvai pardavinėti pigias dujas, P.Saudargas negalėjo įvardyti, kiek kainuos skalūnų dujos.

Bus pigiau ir tiek!

Nepriklausomybę nuo „Gazprom“ propaguojanti parlamentarė A.Bilotaitė skalūnų dujų pigumą skaičiuoja remdamasi kažkokiu Baltarusijos ekonomistu L.Zaika, kuris tvirtina, kad JAV dujos kainuoja tik 99 dolerius (apie 253 litus) už 1000 kub.m, o Lietuva „Gazprom“ atseikėja net 1390 litų. Neaišku,  ar ekonomistai tiki tokia „špargalke“.

- Kodėl žmonės, kurie nori apsaugoti Lietuvą nuo toksiškų ir net radioaktyvių teršalų, kurie neišvengiami net žvalgant skalūnų dujas, šiandien yra vadinami Kremliaus, „Gazprom“ agentais? - „Respublika“ paklausė A.Bilotaitės.

- Todėl, kad taip gali kalbėti tik Rusijos interesams atstovaujantys žmonės. Mums pradėjus išgauti skalūnų dujas, „Gazprom“ neteks dalies pelno, jiems tai neapsimoka.

- Kiek kainuos Lietuvos vartotojui skalūnų dujos?

- Dabar apie tai dar sunku kalbėti, bet žinoma, kad jos bus pigesnės, nes jas juk išgausime mes patys.

- Bet juk dujos priklausys nebe mums, o užsienio firmai „Chevron“.

- O jūs manote, kad skalūnų turime atsisakyti ir pirkti toliau iš „Gazprom“. Amerikoje dujos juk atpigo.

- Kodėl amerikiečiai mums turėtų pardavinėti brangiai išgaunamas dujas pigiai - ar „Chevron“ yra labdaros organizacija?

- Žinoma, kad ne. Bet tai vis tiek bus pigiau nei iš „Gazprom“, kuris laiko monopolį.

Įtartina vakarienė

Prieštaraudamas Seimo Aplinkos apsaugos komiteto siūlymui stabdyti skalūnų dujų paieškas ir gavybą, premjeras Algirdas Butkevičius vakar per Lietuvos televiziją staiga pareiškė neabejojąs, kad „Chevron“ interesai mūsų krašte nesikerta su gamtosaugininkų reikalavimais.

„Blogai, kai galutinių sprendimų priėmimo etape prasideda viešos diskusijos. Manau, šitos diskusijos turėjo prasidėti prieš metus, - teigė A.Butkevičius. - Mes, Vyriausybės nariai, esame įsitikinę, kad ten yra viskas saugu. Mums energetika yra pirmaeilis klausimas. Tačiau noriu užtikrinti, kad jokie projektai nebus įgyvendinami, jei jie kenks žmonėms ir aplinkai“.

Vakar taip pat pranešta, kad premjeras antradienio vakarą dalyvavo neformalioje vakarienėje, kurią apmokėjo investuotojų asociacija „Investors’ Forum“. A.Butkevičius šiame vakarėlyje bendravo ir su „Chevron“ atstovais ir šiems esą patarė daugiau kalbėtis su Seimo nariais.

Socialdemokratų partijos lyderio paramą skalūnų dujų žvalgams iš užsienio galima suprasti. „Respublika“ gavo Gedimino Kirkilo Vyriausybės dokumentus, kurie atskleidžia, kad vertelgoms, užsidirbantiems iš pavojingos skalūnų dujų gavybos, žalia šviesa Lietuvoje buvo uždegta dar 2003 metais.

Tuomet šioje Vyriausybėje finansų ministre dirbo ir dabartinė prezidentė Dalia Grybauskaitė, itin palaikanti skalūnų dujų verslininkus, - juos šią savaitę net priėmė asmeniškai. Gal tai tik sutapimas, tačiau kiek anksčiau, 1996-1999 metais, ji ėjo įgaliotojo ministro pareigas Lietuvos ambasadoje JAV, kur yra ir „Chevron“ būstinė.

Žemaitija už 40 000 litų

Prieš dešimtmetį, kai Ministrų kabinetas nutarimu patvirtino Naftos paieškos ir gavybos strategiją, nustatyta ir tvarka periodiškai organizuoti leidimų naudoti angliavandenilių (taip kartais moksliškai maskuojamos ir skalūnų dujos bei alyva - red. past.) išteklius naujuose plotuose konkursus.

2007 metų liepos 4 dieną Vyriausybės nutarimu UAB „LL investicijos“ gavo pirmuosius leidimus naudoti skalūnų išteklius Raseinių ir Rietavo plotuose, kurie patenka į Raseinių, Jurbarko, Kelmės, Klaipėdos, Plungės, Tauragės, Šilalės ir Šilutės rajonų savivaldybių teritorijas.

Šis didelės dalies Žemaitijos, vaizdingiausių Dubysos slėnių, Nemuno baseino ir kitų nuostabių gamtos kampelių perleidimas verslininkams tik už 40 tūkst. litų konkurso mokestį rodo, kad šiandien vyksta tik imitaciniai svarstymai apie skalūnų žvalgybą.

Dėl skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos galvos nekvaršina ir Lietuvos geologijos tarnybos vadovas Juozas Mockevičius, kuris „Respublikai“ tvirtino, kad vargu ar hidrauliniam uolienų plėšymui naudojamos toksiškos, alergiškos, kancerogeninės medžiagos gali būti „labai pavojingos“.

„Yra ten vienas kitas chemikalas gal ir pavojingas, bet nemanau, kad reikia labai baimintis“, - sakė J.Mockevičius. Geologijos tarnybos vadovas panašiais argumentais gynė skalūnų dujų verslininkus ir savo rašte Seimo Aplinkos apsaugos komitetui.

„Kai taip kalba Geologijos tarnybos direktorius, man kyla tikrai didelių abejonių, ar toks žmogus gali vadovauti šiai atsakingai institucijai, - piktinosi Seimo Aplinkos apsaugos komiteto vadovas A.Salamakinas. - Man tos mūsų geologų išvados pasirodė labai keistos ir įtartinos, tad kviesime į darbo grupę autoritetingus Mokslų akademijos mokslininkus“.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (124)

 • zemaite pensininke 2013 vasario mėn. 08 d. 18:11:36

  Geriausia butu, jei jau dabar, kas nors gyvenantis Lietuvoje, pradetu
  parasu rinkimo akcija internetu pries skalunu duju paieskas.Galetume
  iteikti peticijas prezidentei,seimo pirmininkui,premjerui. Referendumas
  yra l.gerai,taciau mes, negyvenantys pastoviai Lietuvoje,neturetume
  galimybes ginti savo sali.

 • Aukštaitis 2013 vasario mėn. 08 d. 16:53:02

  Pritariu komentarui Respect.Tik referendumu spresti skalūnų žvalgybos
  ir gavybos klausimą.Žemės turtai yra visos Lietuvos žmonių,o ne
  prezidentės ir valdžios žmonių. Prezidentai ir valdžia ateina ir
  nueina. Kokia jų bus materialinė atsakomybė už pasekmes ??? Jokios. Mes
  su Jumis Žemaičiai

 • xx 2013 vasario mėn. 08 d. 14:31:39

  Kai naftos ieškojo tą pačią giesmę giedojo, turėsime savo naftą bus
  kuras pigesnis. O realybėje ir nafta siurbiame ir kainos dar aukštesnės
  nei kitose šalyse. Tas pats bus ir su dujomis. Vieni pažadai, argi gali
  kas būti pigiau Lietuvoje?

 • Rimantas 2013 vasario mėn. 08 d. 13:48:27

  Juk akivaizdu, kad prezidentė, geologų išgamos ir buvusieji 2007
  m.valdžioje dirba prieš Lietuvos interesus, o dabar juos remia aplinkos
  ministras. Siūlau visiems jungtis į naują politinį darinį po dabar
  egzistuojančios patriotinės partijos vėliava ir ruoštis prezidento bei
  savivaldybės rinkimams. Ačiū p.Salamakinui už jo teisingą požiūrį.

 • Baisu 2013 vasario mėn. 08 d. 13:39:56

  Žmonės, Už kiek mūsų aferistai politikieriai parduoda Lietuvą? Už
  grašius. Kodėl taip ryžtingai einame link susinaikinimo? Chevron veikla
  - absoliutus blogis. Pažiūrėkite Youtube - chevrontoxico - ką jie
  padarė Ekvadore. Ar mums to reikia? Tai paskutinė kova už Lietuvą...

 • as 2013 vasario mėn. 08 d. 13:34:22

  geriau moketi brangiau uz dujas negu bus sudarkyta LIETUVA!!!!!!

 • promgazas 2013 vasario mėn. 08 d. 12:43:49

  mes runkeliu augytojai i alektra i dujas gamysim is zilviciu i kitu basliu
  !na gal dar is kakaku.

 • jaigu chemikalais 2013 vasario mėn. 08 d. 12:38:34

  uzterstu gruntinius vandenis,kas prisiimtu atsakomybe? ar sevron,ar tie
  aborigenai kurie pasirase sutartis,leisdami savo sklypuose zvalgyba ar
  valdzia kuri neiskele sio klausimo pries tauta,ar ir vel niekas
  neatsakys?nesekmes atveju juk turi kazkas atsakyti,juk tai privatus
  biznis,kazkas tures sest i cype,kazkas tures kompensuoti zala gamtai,uz
  parasta nekilnojamo turto verte,uz prarasta gela vandeni,pirma gal reiketu
  nustatyti kas uz ka atsako?juk tai ne musu valstybyne kompanija musu
  interesams tai daro,tai tik privati amerikonu kompanija savo bizni
  prasukineja

 • Benas 2013 vasario mėn. 08 d. 11:40:08

  Indenus nupirko uz viskio bonke mus uz sniceli. LIETUVA DRASI SALIS!!!!!!

 • Respect 2013 vasario mėn. 08 d. 09:48:04

  Amerikiečiai nebepirmas kartas apgaudinėja Lietuvą ir išnaudoja jos
  nuskurdintus gyventojusjuos apiplėšdami.Su lansbergistų pagalba buvo
  atiduota Mažeikių nafta Wiljamsui,o kokią naudą šiandien
  turime???Būtina neįsileisti GELBĖTOJUS iš už atlanto,nes jie iš
  prigimties yra išnaudotojai ir mulkintojai mažų tautelių tokių kaip
  Lietuva.Salamakinai-pirmyn,esi 100 procentų teisus ir gink Lietuvą.

 • perkošia uodą, praryja kupranugarį 2013 vasario mėn. 08 d. 09:14:32

  nesaldi tiesa: Gazpromas nemažai pasipelno iš Lietuvos. dar kartesnė
  tiesa: skandinavų bankai dvigubai daugiau pasipelno iš Lietuvos, ir "anti
  gazpromininkai" kažkodėl to nemato.Džiugi tiesa: mes, kaip reta pasaulio
  šalis, apsčiai turime gėlo vandens.Privalome išsaugoti šią
  neįkainojamą, gamtos duotą vertybę. Nekartokime klaidų: laukiniai
  kapitalistai vadovaujasi taisykle "man gerai(pinigai), o po manęs- nors ir
  tvanas (ekologinė katastrofa, geriamo vandens netekimas).

 • Reikalaukime referendumo. 2013 vasario mėn. 08 d. 08:51:07

  Kaip pas šveicarus.

 • ronis 2013 vasario mėn. 08 d. 08:49:27

  jei tie brudai prades knist musu zeme bus KAPIEC.tokius reikia naikint.

 • Hm, 2013 vasario mėn. 08 d. 02:35:44

  cia daugelis neverti savo postu. Jei taip kenkia Lietuvai-sluoti visus is
  pagrindu. Yra jaunu, protingu zmoniu, kurie jau nevelka sovietinio sleifo,
  kuriems tikrai rupi, kas bus Lietuvai po daugelio metu. O sitie visi viska
  parduotu, kad tik gautu pinigu. Patys neaisku, kam dirba, bet visus skuba
  apkaltinti rusu agentais. KAS APSAUGOS LIETUVA?!

 • gedinga 2013 vasario mėn. 08 d. 02:09:08

  Aplinkos ministre Vytautai Mazuroni,jusu pati svarbiausia pareiga apsaugoti
  Lietuvos gamta,o ka jus padaret balsuodamas uz skalunu duju paieskas? Jus
  praradot zmoniu pasitikejma,jus nevertas sio posto.Jums turetu buti geda
  del sio poelgio.

 • tesinys 2013 vasario mėn. 08 d. 01:30:16

  Zygaiciu zemes savininkai buvo apgauti. Dabar mes matome kiek valdzioje yra
  menkystu,kuriems nerupi nei zmoniu sveikata,nei gamta. Parsidaveliai!

 • tauragiskiui ir visiems zemaiciams 2013 vasario mėn. 08 d. 01:17:02

  Gera isgirsti,kad paraset is mano gimto krasto.Prasau jusu,budinkit visus
  zmones.Matot,reikes atremti valdzios ataka pries savus ir svetimus gamtos
  ir vandenu tersejus.Juk baisi tarsa liktu simtmeciams! Vaziuokit i
  Zygaicius,kalbekit su tais zmonem,kurie jau sutiko ir pasirase
  popierius.Suzinokit kokiom aplinkybem jie tai padare ir kiek jiems zadejo
  sumoketi.Neparduokim savo krasto,savo sazines uz grasius!Taip elgiasi tik
  visiskai sazine prarade menkystos/zmonemis negaliu juos pavadinti/.

 • Sergejus 2013 vasario mėn. 08 d. 00:21:03

  Gazprom labei brangi ar galbut reike senu laiku potikrinti kiek ujdirbo
  Lietuvos duios on to pachu duju ir uj kek ije pordavinee givjantojams
  russishka dujus

 • IŠSPROGDINTA ŽEMAITIJA 2013 vasario mėn. 07 d. 22:56:34

  Siūlau būtinai pažiūrėti youtube dokumentinį filmą apie skalūnų
  dujoms išgauti taikomų technologijų pasekmes /watch?v=9eoS0wWGOHk Filmas
  šokiruoja. ŽINAI KĄ, RESPUBLIKA, EIK TU...PRISIDĖJAI VISOKIŲ KVAILŲ
  APSAUGŲ, NET KOMENTARO ĮKELTI NEĮMANOMA!!!!!!!!!!!!

 • negalime leist chevron 2013 vasario mėn. 07 d. 22:52:18

  musu dujas siurbs ir brangiai pardavines mums,nu sakis...tai geriau tagu
  invetuoja valstybe musu pinigais,nu tada nei pirkti nereikes,sildysemessavo
  dujomis dykai.nafik tie amerikonai reikalingi?

 • negalime leist chevron 2013 vasario mėn. 07 d. 22:35:52

  facebook.com/StopSkaluninemsDujomsLietuvoje
  paziuekit ta nuoroda,cia apie chevrona, kaip sunaikina nuostabia
  gamta,platinkit nuoroda, zmones,gelbekim savo vaikus

 • Martynas 2013 vasario mėn. 07 d. 21:39:54

  Negalėjau net sapne matyti tokių dyvų, kad amerikonų mišrainė ir
  kepsnys taip nutupdytų protelį Butkevičiui ir Mazuroniui. Butkevičius
  tai akivaizdi bestuburė ameba, bet Mazuronis - APLINKOS APSAUGOS MINISTRAS
  pats pirmiausias siūlo nepataisomai sunaikinti aplinką. Vyti velniop
  tokį, atsiprašant, premjerą ir, atsiprašant aplinkos saugotoją,
  kuriuos vertėtų išmėžti, kaip skystą mėšlą, kuris netinka net
  trąšai.

 • torentas 2013 vasario mėn. 07 d. 21:20:08

  facebook.com/StopSkaluninemsDujomsLietuvoje

 • Benas 2013 vasario mėn. 07 d. 21:05:05

  Lietuva tampa barbaru Valstybe. Ko dar nesunaikinome per 23m tai dabar
  dabaigiame. Lietuva lyg tarakonai atjunge naftos upe is Rusijos puses ir
  metalo lauza padovanojome JAV. Uzdareme AE nors ir biekas neprase ir
  galvojome, kad isjungsime sviesa rusams. Dabar jau statom nauja AE ir
  isgausim dujas, nors naftos pumpavimas nesa nuostplius. As jau pradedu
  galvoti ar nebandoma taip sunaikinti Lietuvos Valstybe ir jos Tauta uz
  viskio bonke? Gaila kad zmones balsuoja uz tokius prezidentus ir partijas.

 • Uz duju gavyba 2013 vasario mėn. 07 d. 21:03:34

  Lietuva turi teise zinoti ka turi gelmese!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • IŠRINKTAS: Europos Tarybos parlamentinė asamblėja pirmadienį naujuoju savo prezidentu išrinko Italijos politiką Michelį Nicolettį.
 • NAUJAS: praėjusią savaitę iš pareigų atleidus Nacionalinės mokėjimo agentūros vadovą Eriką Bėrontą, jį laikinai pakeitė Kaimo plėtros ir žuvininkystės programų departamento direktorius Vaidas Timinskas.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar žiemą lipate ant sušalusių vandens telkinių?

balsuoti rezultatai

Ar dažnai lankotės muziejuose?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -14   -8 C

   -17  -12 C

 

   -12  -10 C

    -5   -7 C

   -6   -8 C

 

   -3  -2 C

    2-4m/s

    2-3m/s

 

      6-8 m/s

 

USD - 1.2239 PLN - 4.1707
RUB - 69.2819 CHF - 1.1764
GBP - 0.8809 NOK - 9.6223
reklama
Velyke2017