respublika.lt

Algos pakeltos ne tiems, kam reikėjo (4)

2018 rugpjūčio mėn. 19 d. 10:31:11
Lina Vyšniauskienė

Kur buvo ištaškyti 3 mln. eurų, skirtų Kalėjimų departamentui jaunesniosios grandies pareigūnų atlyginimams kelti, tebėra iki galo neaišku. Tačiau aišku, kad skaidriai pinigus įkalinimo įstaigos skirstyti nelabai moka. Nieko keisto, juk Kalėjimų departamentas taip pat nepasižymi mokėjimu taupyti valstybės pinigus.

 

Bus karas

Profesinių sąjungų atstovų susitikime su tuomete teisingumo ministre Milda Vainiute bei tuomečiu teisingumo viceministru Raimondu Bakšiu, kuris įvyko šių metų sausio 29 d., buvo sutarta, jog 2018 m. jaunesniesiems ir viduriniosios grandies pataisos namų pareigūnams turi būti keliamas darbo užmokestis didinant pareiginės algos koeficientą vienu vienetu. Darbo užmokestis turėjo būti keliamas dešimt ir daugiau metų dirbantiems jaunesniesiems specialistams, kurių pareiginės algos koeficientai yra nuo 4 iki 6, ir specialistams, kurių pareiginės algos koeficientai yra nuo 5 iki 7,5. Vasario pradžioje susirinkusi pataisos įstaigų direktorių taryba šį susitarimą patvirtino. Tai užfiksuota tarybos posėdžio protokole. Tačiau dar tą pačią dieną, po direktorių tarybos posėdžio, profesinių sąjungų atstovą Valdą Blažį pasikvietė Vilniaus pataisos namų direktorius Arvydas Ižička. Beje, V.Blažys būtent šioje įstaigoje dirba prižiūrėtoju.

Pasak V.Blažio, direktorius pirmiausia paklausė, ar pokalbis neįrašinėjamas. Pareigūnui atsakius, kad ne, direktorius pratrūko. Jis pareiškė, kad jei profesinės sąjungos nori karo, turės karą. Ir pranešė, kad „pinigų neduos, nes jų neturi“. Kaip teigė V.Blažys, direktorius pareiškė, jog jam nerūpi profesinių sąjungų susitarimai su ministerija ir departamentu.

Didesnės algos išskirtiniams

Ką gi, tiesiog pažvelkime į faktus. Buvo susitarta, kad atlyginimai bus keliami tiems jaunesniesiems pareigūnams, kurie dirba daugiau kaip 10 metų. Tokių Vilniaus pataisos namuose tuo metu buvo 114. Atlyginimo koeficientas, o taip pat ir atlyginimas, buvo pakeltas 34. Galima spėti, kad dalis jų galbūt turėjo nuobaudų, tuomet atlyginimas paprastai nekeliamas. Bet vis dėlto „paaukštintųjų“ skaičius juokingai mažas. O iš tų, kurių atlyginimų pakėlimas apskritai neturėjo būti svarstomas, nes jie dar neturėjo 10 metų darbo stažo, „paaukštintųjų“ atsirado keturi. Nė vienas jų nėra prižiūrėtojas, visi dirba Vilniaus pataisos namų Apsaugos ir priežiūros bei Socialinės reabilitacijos skyrių specialistais. 0,5 atlyginimo koeficientai pakelti Apsaugos ir priežiūros, Ūkio skyriaus, Socialinės reabilitacijos, Kriminalinės žvalgybos, Administracijos reikalų, Buhalterinės apskaitos, Pusiaukelės namų, Psichologinės tarnybos skyrių viršininkams. Gal ir nuobodoka skaityti visą sąrašą, bet, kaip sakoma, tauta turi žinoti savo „herojus“.

Galima nuspėti, kad daugiau ar mažiau panaši padėtis ir kitose įkalinimo įstaigose. Vieni kažkodėl skatinami, o kitiems gyventi ne taip gera.

Į balą išmesti pinigai

Su pinigais nemoka elgtis ir įkalinimo įstaigas „šefuojantis“ Kalėjimų departamentas. Birželio pabaigoje pristatyta audito ataskaita parodė, kad Kalėjimų departamente ar jam pavaldžiose įstaigose kurtos naujos darbo vietos dirbti su mobiliojo ryšio blokavimo sistema, kuri iki šiol neįdiegta, o už kai kurias prekes privačiai bendrovei Kalėjimų departamentas permokėjo 3-6 kartus. Realią finansinę padėtį auditoriams įvertinti kai kuriais atvejais buvo sudėtinga, nes departamentas nesilaikė buhalterinės apskaitos taisyklių. Valstybei padaryta didelės žalos, o kai kurie pažeidimai turi nusikalstamos veikos požymių. Teisingumo ministerijos atstovas žiniasklaidai Audris Kutrevičius „Vakaro žinioms“ patvirtino, kad dėl kai kurių, galimai, nusikalstamų veikų jau kreiptasi į prokuratūrą.

„Konstatuotina, kad įranga (mobiliojo ryšio blokavimo - aut. past.) iki šiol neveikia pagal sutartyje numatytas sąlygas, (...) sutartis visa apimtimi nėra įvykdyta, tačiau visa sutartyje numatyta suma yra sumokėta bendrovei „Atea“, - rašoma Teisingumo ministerijos ataskaitoje. Čia pat pažymima, kad valstybei šiuo atveju padaryta 73,5 tūkst. eurų žala, taip pat ir neturtinė žala, menkinamas pasitikėjimas valdžios institucijomis. Be to, valstybė rizikuoja sulaukti nuo telefoninių sukčių nukentėjusių asmenų ieškinių patirtai žalai atlyginti, konstatuoja auditoriai.

Teisingumo dėlei reikia pastebėti, kad pastaroji istorija nesusijusi su dabartiniu Kalėjimų departamento vadovu Robertu Krikštaponiu. Tai ankstesnės „nuosėdos“, dėl kurių šiuo metu atliekami ikiteisminiai tyrimai. Trijų milijonų istorija, ilgai drebinusi įkalinimų įstaigas, regis, jau ketina atgulti į užmarštį. Kalėjimų departamento direktorius „Vakaro žinias“ informavo, kad jau šį mėnesį bus atliktas neeilinis pareigūnų, kurie iki šiol tebeturi vos 4 atlyginimo koeficientus ir dirba daugiau kaip 10 metų, vertinimas. Tokių jaunesniųjų pareigūnų šiuo metu yra 56. Po vertinimo darbo užmokestis jiems turėtų kilti pridedant dar 0,5 koeficiento. Nuo 559 iki 636 eurų į rankas.

Situaciją komentuoja Teisingumo ministras Elvinas JANKEVIČIUS:

Kiekvienas centas iš tų nuolat minimų 3 mln. eurų buvo panaudotas Statuto įgyvendinimui ir visi milijonai „nuėjo“ pareigūnų algų didinimui.

Kai buvo tariamasi dėl pareigūnų darbo užmokesčio kėlimo, dar nebuvau ministru. Kiek žinau, atlyginimai buvo padidinti nebūtinai tiems, dėl kurių buvo tariamasi. Kai kurie pareigūnai jaučiasi nusivylę - tas tiesa. Dirbdami su pareigūnais, su profesinėmis sąjungomis, priėmėme sprendimą atstatyti teisingumą. Praėjusį antradienį posėdžiavo Kalėjimų departamento direktorius su visų pataisos įstaigų direktoriais. Nuspręsta skirti papildomai lėšų ir pakelti atlyginimus toms pareigūnų grupėms, kurioms turėjo būti pakeltas darbo užmokestis, tačiau to tuomet nebuvo padaryta. Pinigai buvo skirti Statutui įgyvendinti, dalis jų tam ir buvo panaudota, bet daugeliu atvejų atlyginimai nekilo tiems, kam iš tikrųjų turėjo kilti. Direktorių pasitarimas vyko dalyvaujant profesinei sąjungai, jos atstovai sutiko su mūsų siūlomu alternatyviu variantu. Dabar bus geriau. Robertas Krikštaponis elgiasi atsakingai. Lėšos skiriamos iš sutaupytų pinigų. Tačiau pabrėžiu, atlyginimai bus keliami tiems, kurie dirba daugiau kaip dešimt metų.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (4)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • INDONEZIJA: Indonezijos prezidentas Jokas Widodas paskelbė pergalę trečiadienį vykusiuose šalies prezidento rinkimuose; neoficialūs rezultatai rodo, kad jis laimėjo surinkęs 54,4 proc. balsų, tačiau oficialių rinkimų rezultatų nesitikima iki gegužės.
  • TARŠA: nuo 2025-ųjų nauji sunkvežimiai ES vidutiniškai turės išmesti 15 proc., o nuo 2030 m. - 30 proc. mažiau anglies dvideginio (CO2), ketvirtadienį nusprendė Europos Parlamentas (EP).
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
baneris Big Daddy Wilson

Su kuo jums asocijuojasi šią savaitę nuo gaisro nukentėjusi Paryžiaus katedra?

balsuoti rezultatai

Ar dirbsite per Velykas?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

 +2   +3 C

   0    +1 C

 

 +1    +3 C

+16  +17 C

 +13   +14 C

 

+13   +14 C

2-4 m/s

 1-2 m/s

 

 2-3 m/s

 

reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis