Algos didėja. Tik ne darbininkams, bet valdininkamsnuotraukos (13)

2018 rugpjūčio mėn. 31 d. 11:31:44 Perskaitė 1366

Profsąjungos ir darbdaviai vis dar nesutaria, kiek reikia padidinti minimalią mėnesinę algą. Pridėti prie dabartinių 400 Eur dar 20 Eur ar visą pusšimtį. Gaili taip, tarsi tą didesnį pinigą pasiimtų jau ne brolis lietuvis, bet brolis ukrainietis. Valdiškame sektoriuje - ministerijose, prezidentūroje, Seimo ir Vyriausybės kanceliarijose atlyginimai tykiai pakilo be jokių ginčų Trišalėje taryboje. Nors dar neaišku, kas daugiau ir sunkiau dirba. Suvirintojas, statybų krano mašinistas ar ministerijos popieriukų dėliotojas.

 

Kai kuriems politinio pasitikėjimo tarnautojams, ministerijų valdininkams algos padidėjo net keliais šimtais eurų. Nepalyginsi su tais 30 Eur, dėl kurių nesutaria profsąjungos ir darbdaviai. Skirtumas tik toks, jog privatus darbdavys moka kiek gali ir nori. O darbdavys - valstybinis sektorius moka kiek nori. Net ir tuo atveju, jei nelabai gali. Nes moka ne iš savo, bet iš visų mūsų kišenės. Tik pamiršta mūsų paklausti.

Aiškinama, jog didėjo pareiginių algų baziniai dydžiai. Mokamos priemokos už stažą, kvalifikaciją, didesnį darbo krūvį ir t.t. Taip Kultūros ministerijoje patarėjo alga paaugo vos ne puse tūkstančio, o prezidentės vyriausiųjų patarėjų algos jau siekia beveik 3000 Eur iki mokesčių. Matyt, už drąsą. Kad kažkokie prezidentūros kamikadzės dar išdrįsta Daliai Grybauskaitei patarinėti. O kam? Negi prezidentė ko nors klauso? Lygiai taip pat neaišku, ką Kultūros ministerijoje veikia patarėjai? Autokrano mašinistui ar troleibuso vairuotojai jokių patarėjų nereikia. Jei žmogus yra kvalifikuotas specialistas, pats sugeba dirbti.

Aiškinama, jog valdininkijai algos didėja dėl didelių darbo krūvių. Negi taip persidirba? Pabandykite užsukti į bent vieną ministeriją po darbo valandų. Bus užrakintos. Neišvysite nė vieno besidarbuojančio. Valdžia tiesiog stengiasi valstybinio sektoriaus tarnautojams finansiškai įsiteikti. Kad liktų lojalūs. Neišdykautų. Net ir tuo atveju, jei ministras visiškai žioplas, jam neatneštų pasirašyti klaidingų dokumentų. Priedai mokami iš baimės. O patarėjų etatai - iš viso nesąmonė. Jei pats nemoki dirbti, tai ir nedirbk. Užleisk vietą mokančiam.

Privatus sektorius rizikuoja, ieško naujų rinkų, o ministerijose - jokios rizikos ir konkurencijos. Kioskas, vardu Kultūros ar kitokia ministerija, visada bus šalyje tik vienas. Neteks konkuruoti su kitu kiosku. Tad klerkams atlyginimus kelti visai neracionalu. O kam? Čia niekada nepritrūks valstybės tarnautojų. Neteks prisivežti iš Baltarusijos. Valdininkijai, beje, kaip ir tarpukario Lietuvoje, čia yra rojus. Visos socialinės garantijos. Kavos pertraukėlės. Trumpesnė darbo diena prieš išeigines. Koks nors skyriaus ar departamento vadovas darbo netektų tik tada, jei imtų kyšius, bet nesidalintų su saviškiais.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net