Alga iš mokesčių mokėtojų kišenės netrukdė mėgautis ir honoraraisnuotraukos (8)

2018 gegužės mėn. 24 d. 13:09:59 Perskaitė 2188

Respublikinio priklausomybės ligų centro direktorius, narkologas Emilis Subata dažnokai vyksta į komandiruotes. Nieko keista - jis tarptautinio lygio ekspertas. Tik į komandiruotes jį siunčia savivaldybės administracija ir, savaime suprantama, tuo metu jam yra mokamas atlyginimas. Centro direktoriumi jis ir prisistato. O štai nemažus pinigus už toje komandiruotėje skaitomų paskaitų ciklą sumoka viešoji įstaiga. Kaip ekspertui.

 

Respublikinis priklausomybės ligų centras - biudžetinė įstaiga. Ir tai, kad jos vadovas vyksta į komandiruotes, skaito paskaitas užsienyje, nebūtų nieko keista. Pavyzdžiui, 2010 m. gegužės 24-30 d. jis vyko į komandiruotę Minske. Įsakymą dėl komandiruotės pasirašė tuometis Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Jonas Urbanavičius. Įsakyme taip pat nurodoma, kas tuo metu pavaduos centro direktorių. Vadinasi, komandiruotė tarnybinė. Kelionės išlaidas apmoka organizatoriai.

Tačiau yra dar ir kitas dokumentas. Remiantis autorine kūrinio apmokėjimo sutartimi už paskaitų kurso bei mokomosios medžiagos parengimą (o paskaitos buvo skaitomos būtent minėtos komandiruotės metu) autoriui, būtent E.Subatai, išmokėtas 11 998, 52 litų honoraras. Mokėtojas - viešoji įstaiga „Eurazijos žalos mažinimo tinklas“.

Gal čia irgi nebūtų tokia didelė bėda. Kūrybinis darbas nedraudžiamas. Aišku, jei jis netrukdo darbui. Suma, nemenka, bet, pasak E.Subatos, parengti paskaitų kursą - ne vienos dienos ir ne savaitės darbas.

Tačiau pabandykime pažvelgti giliau. Minėtoji viešoji įstaiga buvo įsteigta prieš septyniolika metų. Vienu iš jos dalininkų buvo, atspėkite, kas? Teisingai - E.Subata. Šiuo metu jis jau nebėra dalininkas. Su vienu iš steigėjų - Ingrida Šulciene - keliai išsiskyrė. „Vyko trys teisminiai procesai ir nieko bendra su šita įstaiga jau metus nebeturiu“, - sakė centro direktorius. Tačiau jis patvirtino, kad buvo įstaigos dalininku, patvirtino ir gavęs honorarą.

Bet iki susipykimo bendrų reikalų buvo. I.Šulcienė viešąją įstaigą įsteigė, kaip ji sako, E.Subatos pasiūlymu. Jie ir iki 2000 m. rengė įvairias akcijas, skirtas padėti nuo narkotikų priklausomiems žmonėms. O kai susipažino su E.Subata, atsirado ir įstaiga, kuri dalyvavo ne viename tarptautiniame projekte, gaudavo lėšų iš įvairių fondų. Tad ir mokėjo nemenkus honorarus. Iš buhalterinių įstaigos duomenų matyti, kad per laikotarpį nuo 2004 m. kovo 19 d. iki 2006 m. gegužės 18 d. E.Subatai buvo išmokėta 28 646,31 lito. Nuo 2009 m. kovo 19 d. iki 2010 m. spalio 12 d. - 62 814 litų. Beje, iš įstaigos dokumentacijos dingusios visos neabejotinai su E.Subata pasirašytos sutartys. Išliko tik viena - matyt, per neapsižiūrėjimą.

Be to, paaiškėjo, kad 2009 ir 2010 m. įstaigos finansinėse ataskaitose nėra atskleisti sandoriai su dalininku E.Subata, nors buhalteriniai duomenys pirštu prikišamai rodo, kad tais metais jam buvo išmokėta atitinkamai 26 353,36 lito ir 36 461,63 lito. Tai nurodyta įstaigos užsakytoje ir 2017 m. pateiktoje konsultacinėje išvadoje. Išvadą pateikė UAB „Forensic and Ivestigation Services“. Netiesiogiai tai patvirtina, kad įstaigos direktoriai su E.Subata buvo, kaip sakoma, ne priešai.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narys Stasys Šedbaras išgirdęs apie tokią situaciją, net sutriko. „Jei jis vyko į komandiruotę kaip centro vadovas, iš biudžeto išlaikomos įstaigos vadovas, tai jam gi buvo sumokėtos komandiruotės išlaidos. Be to, gavo atlyginimą. Tai apie kokį honorarą tada galima kalbėti? Nenorėčiau ko nors daugiau sakyti nematydamas dokumentų, bet čia kažkokia teisinė kolizija. Jei net ir gavo honorarą, tai vyko kaip centro direktorius. Manyčiau, honorarą tokiu atveju turėtų centras ir gauti“, - sakė teisininkas.

Pats E.Subata teigia, kad tai yra normali praktika, kai prisiėmus papildomus įsipareigojimus sumokamas honoraras. „Tam aukojamas laisvas laikas: vakarai, savaitgaliai. Už tai ir mokamas honoraras. Mes irgi mokame tokius honorarus specialistams. Aš deklaruoju viską, ką gaunu. Kur čia įžiūrite kokią kaltę. Parengti programą ir dar svetima kalba yra sunkus darbas“, - teigė centro direktorius. Kaip centro direktoriaus, jo atlyginimas mažiau įspūdingas, negu honorarai, nors irgi neblogas - 2007 eurai per mėnesį į rankas.

Dar E.Subatai tebesant dalininku, 2017 m. viduryje tuometė įstaigos vykdančioji direktorė Anna Dovbakh iškrėtė įstaigai nemenką pokštą. Iš donoro, kitaip tariant rėmėjo, „Foundation Open Society Institute“ buvo gauta 278 tūkst. JAV dolerių konkrečiai programai vykdyti. Tuo metu faktiškai direktorės pareigas ėjusi A.Dovbakh dalimis visą sumą pervedė fondui atgal, pranešusi, kad įstaiga keičia pavadinimą ir tuos pinigus reikėsią pervesti į kitą sąskaitą. Kaip paaiškėjo, tebedirbdama „Eurazijos žalos mažinimo tinkle“, vykdančioji direktorė įsteigė kitą įmonę, pavadintą „Eurasian Harm Reduction Association“. Tarp jos rėmėjų - tai galima pamatyti internete yra būtent minėtas fondas. Pinigai  - daugiau kaip 738 tūkst. JAV dolerių pervesti pernai gruodį. A.Dovbakh tapo naujosios įstaigos direktore.

Ar E.Subata žinojo apie tai ar ne, sunku pasakyti. Savo pajų jis pardavė netrukus po to. Pasak jo, „nes I.Šulcienė norėjo jį nusipirkti“. Direktorius tvirtina, kad tuo metu jo santykiai su - I.Šulciene jau buvo nekokie ir jis teigė beveik nebedalyvavęs įstaigos veikloje, juolab, kad jau vyko teismai. Pasak E.Subatos, šiuo metu jis nėra jokios įstaigos dalininkas.


Komentuoja Seimo narys, teisininkas Remigijus Žemaitaitis:

- Viešoji įstaiga yra nesiekianti pelno organizacija. Jei E.Subata buvo įstaigos pasirinktas kaip ekspertas ir rengė paskaitų ciklą, tai ir buvo pasirinktas toks apmokėjimo būdas - honoraras. Turiu pastebėti, kad labai nemažas. Tačiau tokiu atveju jis turėjo pranešti savo tiesioginiam vadovui, kad vyksta kaip ekspertas. Tada turėjo būti ne komandiruotė, ir per renginį prisistatyti turėjo kaip viešosios įstaigos pasirinktas ekspertas. Be to, tokiu atveju reikia pasiimti atostogų, o ne vykti į savivaldybės įsakyme numatytą komandiruotę.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net