respublika.lt

Akibrokštas: skolintis gali tik į skolas jau įklimpę miestai

(0)
Publikuota: 2018 rugsėjo 07 08:19:55, Lina Vyšniauskienė
×
nuotr. 1 nuotr.
Radviliškio rajono meras Antanas Čepononis

Atrodo, paprasta tiesa: jei nesi piktybinis skolininkas, sugebi derinti pajamas ir išlaidas, tau drąsiai paskolins tiek pažįstami, tiek bankai. Bet Lietuvoje galioja kita, nelabai sveiku protu suvokiama, logika. Didžioji dalis savivaldybių yra įklimpusios į didžiules skolas - šioms leidžiama ir toliau skolintis. O toms, kurios jokių skolų neturi - skolintis uždrausta.

 

Pagal Fiskalinės sutarties įgyvendinimo konstitucinio įstatymo nustatytą tvarką turinčios skolų savivaldybės gali skolintis tokią sumą, kurią jos grąžino per einamuosius metus. Paprasčiau tariant, kiek grąžinai, tiek pat vėl gali pasiimti. Kitąmet vėl grąžinsi ir vėl pasiskolinsi. „Remiantis įstatymo nuostatomis, drastiškas savivaldybių skolinimosi galimybių sumažinimas pradėtas nuo 2016 metų. Tais metais buvo pritaikytos nedidelės išimtys savivaldybėms, tačiau nuo 2017 metų net 57 savivaldybėms (Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos - aut. past.) buvo leista pasiskolinti ne daugiau nei einamaisiais metais sugrąžins anksčiau paimtų paskolų. O nuo 2018 metų tiek skolintis privalo jau visos 60 savivaldybių“, - „Vakaro žinioms“ aiškino Savivaldybių asociacijos direktorė Roma Žakaitienė.

Viskas lyg ir būtų gerai. Tačiau įstatymo leidėjai neatkreipė, o gal nenorėjo atkreipti dėmesį į savivaldybes, kurios tvarkosi ūkiškai, planuoja išlaidas ir jokių skolų neturi. Jos skolintis pagal įstatymą neturi teisės. Pasak R.Žakaitienės, apie tokią kai kurioms savivaldybėms iškilusią bėdą buvo pradėta kalbėti įstatymo priėmimo metu. Savivaldybių asociacija ne kartą yra priminusi, kad didelis iššūkis savivaldybėms yra prievolė užtikrinti bendrą finansavimą, įgyvendinant projektus iš Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos, Kaimo plėtros 2014-2020 m. programos, Valstybės investicijų programos ir kitų šaltinių lėšomis. Europos Sąjunga užtikrina 80 proc. šių projektų finansavimo. Kitus 20 proc. savivaldybės turi sukrapštyti iš savo biudžeto. Tad, sakykime, milijoninėse skolose įklimpusi Vilniaus miesto savivaldybė sukrapštys. Nes jau pernai suplanavo mažinti skolą 43,6 mln. eurų: grąžinti 11,8 mln. eurų paskolų, 6,8 mln. eurų einamųjų kreditorinių skolų, dar apie 25 mln. įsiskolinimai bankams mažės restruktūrizuojant paskolas. Jei iškils problemų finansuojant investicines programas, galės pasiskolinti, nors pernai gyrėsi, kad skolintis neketina. Kaip bus, pamatysime.

O ką daryti Radviliškiui? Rajono meras Antanas Čepononis ir džiaugiasi, kad niekam neskolingas, ir nuogąstauja dėl programų įgyvendinimo. Jei įgyvendinimui pritrūks lėšų, teks ir europinius pinigus grąžinti. „Yra išimtys, kada gali kreiptis, tarsi malonės prašyti pinigų, bet taip neturėtų būti. Paprastas žmogus turi galimybes pasiskolinti, manau, ir savivaldybės tarybai, atsakingai už finansų tvarkymą, turėtų būti leista tam tikrą, skaičiuojamą biudžeto dalį pasiskolinti, neviršijant nustatyto limito. Nustatyta tvarka yra sveiku protu nesuvokiamas absurdas. Nevardysiu konkrečiai, bet yra savivaldybių, kurios prasiskolinusios iki 70 proc. biudžeto - ir nieko - jiems galima. Apie mus, matyt, galvoja, jei nesiskoliname, vadinasi, gerai gyvename, bet taip nėra“, - sakė A.Čepononis.

Pasak jo, yra numatytas ne tik pinigų, bet ir pinigų srautų planas iki 2023-2024 m. Jei Radviliškio rajono savivaldybė galėtų dabar pasiskolinti, ne tik sugebėtų skolas grąžinti, bet nemažai sutaupytų ir išspręstų daug socialinių problemų. Kaip didžiausią jų meras įvardijo kelius. „Kasmet lopome ir lopome tas prakeiktas duobes, kišame pinigus. Galėtume pasiskolinti - sutvarkytume kelius ir, žiūrint į perspektyvą, sutaupytume. Visur kreipėmės - ir į Seimą, ir į premjerą, bet dideliems ponams mes nerūpime“, - liūdnokai ironizavo A.Čepononis.

Ilgus metus pagrindinė problema buvo savivaldybių skolos verslo subjektams, viešųjų paslaugų teikėjams (komunalinėms įmonėms, vežėjams ir pan.). 2018 metais kovo 31 d. jau nė viena savivaldybė nebeturėjo pradelstų kreditinių įsiskolinimų už prekes, paslaugas ir atliktus darbus verslo subjektams. Savivaldybių skola 2018 03 31 sudarė 567,7409 mln. eurų. Didžiausią skolą praėjusiais metais turėjo Vilniaus m. (228,5 mln. eurų) ir Kauno m. (54 mln. eurų) savivaldybės.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s