respublika.lt

2018 rugsėjo 24, pirmadienis

A.Čepononis išteisintas. Kaip jam tai pavyko?nuotraukos (2)

2017 spalio mėn. 22 d. 08:07:22
Sidas AKSOMAITIS, zinios@vakarozinios.lt

Radviliškio rajono meras Antanas Čepononis, STT iškeltoje stambios korupcijos byloje beveik šešerius metus stumdytas po tyrėjų kabinetus, suimtųjų kameras ir teismų sales, praėjusią savaitę įrodė, kad yra ne kupranugaris - buvo išteisintas dėl visų jam mestų kaltinimų. Kas tada tokie yra nekaltą žmogų tąsę pareigūnai?

 

Nors A.Čepononis ir išgirdo išteisinamąjį nuosprendį, nežinia už ką ir kokiu pagrindu skirtos bausmės jis sulaukė dar ikiteisminio tyrimo metu: patyrė skaudžių išgyvenimų, daugiau nei mėnesį praleido tardymo izoliatoriuje, baudžiamoji byla sudavė didžiulį smūgį jo, kaip politiko, reputacijai. Dalis visuomenės jį nuteisė dar iki teismo, daliai jis ir šiandien tebėra į dienos šviesą ištemptas, bet nuo bausmės sugebėjęs išsisukti niekšelis. Kas už tai turėtų atsakyti? Gal STT, kurios pareigūnų tirtos bylos teismuose įtartinai dažnai būna vainikuojamos išteisinamaisiais nuosprendžiais? O gal kur kas didesnė atsakomybė tenka prokuratūrai, kuri kontroliuoja STT atliekamus ikiteisminius tyrimus, vadovauja šių tyrimų eigai ir perduoda bylas į teismą? Ko vertas toks prokuratūros vadovavimas, jei kaltinamuosius išteisinantys teismai nuolat baksnoja į tyrėjų darbo broką? Ir kaip, po velnių, prokuroras, teismui perduodamas savo paties (!) vadovaujamų tyrėjų kurtą kūrinį, gali nepastebėti, kad byla, švelniai tariant, siūta baltais siūlais? Klausimai telieka retoriniai, tačiau aišku viena: mero ir dar keturių toje pačioje byloje išteisintų kaltinamųjų vietoje šiandien gali atsidurti bet kas.

- Kaip jaučiasi žmogus, priverstas gintis nuo įtarimų, kurie laužti iš piršto?
- pasiteiravo „Vakaro žinios“ Antano ČEPONONIO.


- Laiko tarpas buvo labai sunkus, bet niekas to nematė. Ir pats nerandu atsakymo, kai artimieji pasiteirauja, ką aš dariau, kad jie nepastebėjo mano išgyvenimų. Aplinkiniams net atrodė, kad aš pamiršęs tą dalyką, bet buvo visiškai kitaip. Kiekvieną dieną - rytą, per pietus, vakare gulant - mintys apie šią bylą visada buvo galvoje. Kai teismas paskelbė, kad mano veikloje nerasta jokių nusikaltimų požymių, pasijutau tarsi beorėje erdvėje šokčiau su parašiutu: taip viskas atlėgo. Dabar atėjęs į darbą ir lipdamas laiptais jaučiu, kad laiptai po kojomis - tvirti, nesiūbuojantys. Realus jausmas yra neapsakomas. Ir tą patį savo miestą šiandien matau vėlgi kitomis, natūraliomis akimis. Nors įvyko tai, ko ir tikėjausi, dar nežinia, ar toks teismo sprendimas nebus apskųstas.

- Ką teko atlaikyti jūsų, iš pradžių tapusio įtariamuoju, o vėliau ir kaltinamuoju, artimiesiems?

- Mane, kaip didelį nusikaltėlį, sulaikė 2011 m. gruodžio 19-ąją - praėjus dienai, kai palaidojau mamą. Ačiū Dievui, ji Amžinybėn išėjo nežinodama, kas manęs laukia. Pamatęs televizijos reportažą apie mano sulaikymą, tėvelis liepė išnešti televizorių ir daugiau jo nežiūrėjo. Sakė, per daug sunku matyti vaiką per televiziją, o rodė tada daug. Nelaisvėje buvau laikomas, rodos, 36 dienas - be šeimos, be artimųjų sutikau ir Kalėdas, ir Naujus metus. Kai išleistas nuvažiavau pas tėvelį, jis apsikabino mane ir paklausė: „Antanuli, ar tu tikrai ką nors padarei?“ Sakau: „Tete, tikrai nepadariau“. Tėvelis atsakė: „Aš tavim tikiu“. Kol vyko bylos nagrinėjimas, tėvelis, buvęs sveikas ir drūtas vyras, stipriai pasiligojo ir iškeliavo į Amžinybę pas mamą. Kai paskelbus nuosprendį teisėja leido atsisėsti, prisėdau ir mintyse atlikau jam pačią didžiausią išpažintį. „Tete, - sakiau mintyse, - matote, aš jums sakiau teisybę“.

- Kokios buvo jūsų Kalėdos tardymo izoliatoriuje?

- Aštuonvietėje kameroje gyvenome 4-8 žmonės, žmonių skaičius čia nuolat kito, vienus atveždavo, išveždavo. Visą pirmąją suėmimo savaitę, taip pat ir per Kūčias bei Kalėdas, gulėjau nusisukęs į sieną ir be perstojo verkiau. Susidėjo viskas: ir mamos netektis, ir mano atskyrimas nuo šeimos. Mes niekada nesame išsiskyrę tokiam ilgam laikui. Paskendusį apmąstymuose bei „prakaituotomis“ akimis nusisukusį į sieną mane rado ir suimtųjų prieš Kalėdas aplankyti atvykęs Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis. Jo Ekscelencijos apsilankymas buvo didžiulė staigmena. Savaitgalį po teismo nuosprendžio suvažiavę vaikai ir anūkai papasakojo ir tai, ko nežinojau visus tuos šešerius metus. Visi juokėmės iš jauniausios dukters prisiminimų apie tai, kaip ji norėjo pasirūpinti mano šventiniu stalu tardymo izoliatoriuje. Ji, tuomet dar studentė, iš savo stipendijos ketino papildyti mano sąskaitą 50 litų, bet izoliatoriaus darbuotojas pasakė, kad užteks ir mažiau. Kai dukra suabejojo, kad jo nurodytos sumos neužteks net šventiniam šampanui, juoktis pradėjęs darbuotojas jai paaiškino, kad jokio šampano čia per Kalėdas nebus. „Tai ką, per Kalėdas ir Naujuosius metus net šampano čia negalima?“ - nuoširdžiai tada nusistebėjo dukra.

- Kas jums suteikė stiprybės sunkiausiomis akimirkomis?

- Kai vidumi žinai, kad nepadarei jokių korupcinių nusikaltimų, visi tie kaltinimai man prilygo druskos bėrimui į prapjautą žaizdą. Gelbėjo tikėjimas Dievu ir nekaltumu. Telšiškis mano kameros kaimynas turėjo maldų knygą, ja mes ir dalijomės. Jei ne tos šventos maldos, ten buvo galima ir išprotėti. Skaičiau maldas ir jutau, kad jos suteikia man daug tvirtybės, suteikia galimybę įvertinti gyvenimą visiškai kitaip. Tokioje situacijoje nepabuvusiems žmonėms suvokti tos neteisybės absurdiškumo neįmanoma. Lygiai taip pat, kaip ir neįmanoma suprasti svetimo skausmo, kol vieną dieną jis netampa savas.

- Jei jums - politikui, rajono vadovui - nusikratyti įtarimų prireikė net šešerių metų, kiek metų tiesos paieškoms tektų paaukoti paprastam žmogui?

- Su manimi, kol buvau laikomas izoliatoriuje, pareigūnai bendravo gal tik 2-3 kartus. Visą kitą laiką ten būni vien dėl to, kad būtum. Jei pareigūnai turi įrodymus, tegul teisia, pasodina arba paleidžia. Bet šešerius metus trunkanti nežinomybė kankina. Aš manau, kad daug kas tos tiesos ir nesuranda. Net jei neteisingai apkaltinto žmogaus byla subliūkšta nepasiekusi teismo, visuomenės akyse jis jau yra žmogus, kuris buvo atsidūręs teisėsaugos akiratyje. Ir mano atveju ne visi žmonės patikės, kad buvau apkaltintas be kaltės. Dalis žmonių ir toliau galvos, kad Čepononis - korumpuotas, nes tokia informacija buvo paskleista. Ir dabar tu įrodyk visiems, kad esi ne kupranugaris ar ne beždžionė.

- Bylą iškėlę pareigūnai sudavė didžiulį smūgį jūsų reputacijai, neleido dirbti, net buvo įkišę už grotų, o jūs žalos atlyginimo iš valstybės reikalauti neketinate. Kodėl?

- Visi klysta - net ir šventieji neišvengdavo klaidų. Jei kažkas, mane apkaltindamas nebūtais dalykais, suklydo, neturiu tikslo dėl tos klaidos vėl varstyti teismų duris. Man tie pastatai iš principo nepriimtini. Ir dar - nenoriu trukdyti valstybės pareigūnų, kad jie dėl manęs kažką darytų. Tikrai to nesieksiu. Mano tikslas - atiduoti visas jėgas likusiai kadencijai ir dirbti, o ne bylinėtis. Pusiau rimtai, pusiau juokais galiu sakyti, kad iš tiesų čia buvo jau mano antrasis teismas, tarsi toks, kaip apeliacinis. Todėl, kad pirmasis mano teismas buvo prieš pustrečių metų, kai vyko tiesioginiai merų rinkimai. Tada mane teisę rinkėjai priėmė sprendimą, kad galiu atstovauti jų lūkesčiams ir dirbti jų labui. Rinkėjų teismas man buvo daug svarbesnis.

- Ko trūksta mūsų valstybėje, kad žmonių likimus laužančios pareigūnų klaidos nesikartotų?

- Kada politika susimaišo su teise, o aš manau, kad ji čia buvo susimaišiusi ne mažiausiu aspektu, tada galbūt ir prasideda tokie dalykai. Manau, įstatymų leidėjai turi žiūrėti, ar galima taip dažnai klysti. Turi būti vertinama, turi būti aiškinamasi, kokios aplinkybės nulėmė vieną ar kitą klaidą, turi būti analizuojama, ar ji sisteminė. Bet teisingumu aš ir toliau pasitikėsiu visiškai. Kai tiki - taip ir įvyksta.

- Ar neapsaugotų nuo panašių klaidų asmeninė pareigūnų atsakomybė?


- Šimtu procentų pritariu tam. Taip pat labai norėčiau, kad teismuose būtų įvesta tarėjų institucija. Esu įsitikinęs, kad į tokias ir visas kitas bylas įsigilinę neutralūs žmonės užtikrintų daug trumpesnį ir teisingesnį jų nagrinėjimą.

Parengta pagal savaitraščio „Respublika“ priedą „Gyvenimas“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (2)

 • Ar tai viskas? 2017 spalio mėn. 22 d. 09:51:37

  O slaptos pažymos? O kas teisia pagal jas ir priima sprendimus? Kada bus
  peržiūrėti tokie dalykai? Kuo tai skiriasi nuo stalinistinių
  „troikų“? Nepatinka man kaip žmogus „kapitalistų klubo“
  prezidentas Stašaitis, bet kai jis be jokios kaltės buvo 5 metus
  išlaikytas belangėje ir Strazbūro teismas tai pripažino, gal jau metas
  ir Lietuvoje baigti tą stalinistinę praktiką? Ar visa tai eina ne iš
  komunistinių partškolų? Ar nereikėtų kreiptis į Strazbūrą?

 • Idomus 2017 spalio mėn. 22 d. 08:58:21

  ir Radviliskio teisejo Butvilo suvalgymo procesas.Lyg kvaro galinguju
  zingsnis tvarkant likimus ir sukant velnio maluno rankena.... Galkaltas,gal
  lyg ne,bet kazkam uzmynei,neitikai ar taka pereji....Idomioji
  lzedomkratija....O korupcija tai klesti....

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • APSISPRENDĖ: prezidento posto 2019 m. sieksiantis diplomatas Vygaudas Ušackas skelbia dalyvausiantis TS-LKD organizuojamuose pirminiuose rinkimuose; šį sprendimą politikas pranešė iš karto po to, kai apie savo dalyvavimą prezidento rinkimuose patvirtino Seimo narė Ingrida Šimonytė, o ekonomistas Gitanas Nausėda paskelbė, kad prezidento rinkimuose dalyvaus kaip nepriklausomas kandidatas.
 • REAKCIJA: Mianmaro ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas generolas Minas Aungas Hlaingas pareiškė, kad Jungtinės Tautos neturi teisės kištis į šalies vidaus reikalus; taip jis reagavo į JT kaltinimus, kad Rachinų valstijoje vykdomas musulmonų rohinjų genocidas.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar savo akimis matėte popiežių Pranciškų?

balsuoti rezultatai

Ar jums su darbdaviu pavyksta susitarti dėl atostogų datos ir terminų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6   +9 C

   +3   +4 C

 

   0  +2 C

  +11  +12 C

   +8  +9 C

 

   +7  +9 C

  1-6 m/s

 4-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

USD - 1.1759 PLN - 4.2946
RUB - 78.5108 CHF - 1.1228
GBP - 0.8940 NOK - 9.5793
reklama
Sveikata Grožis