respublika.lt

Absoliutus melas ir demagogija garantuoja absoliučią KGB daugumą valdžioje

(0)
Publikuota: 2018 kovo 29 07:37:41, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 2 nuotr.
Absoliutus melas ir demagogija garantuoja absoliučią KGB daugumą valdžioje

Nors politikai išpūtę akis tvirtina, kad asmenys, savo praeitį susieję su KGB, neužima svarbiausių postų valstybėje, tai yra melas, demagogija ir apgaulė. Jie yra dirbę net ir Seimo vicepirmininkais, ministrais, VSD vadais. „Vakaro žinios“ tęsia žurnalistinį tyrimą, kaip buvę kagėbistai Lietuvoje patenka į aukščiausius postus ir sostus.

 

Ar teisus Seimo narys Arvydas Anušauskas, sakydamas, kad KGB rezervistams negalima uždrausti užimti įtakingų postų? Kas tie KGB rezervistai iš viso yra, jei jiems suteikiamos tokios galimybės nepriklausomoje Lietuvoje? Kokios buvo jų funkcijos, ar jie nebuvo kenksmingi? Apie tai kalbėjomės su specialistu, istoriku Petru Stankeru.

„KGB rezervistai, manau, buvo kartu ir agentai, kurie buvo užverbuoti. Verbavimas vyko nuo mokyklos laikų. Žinau, kad agentų buvo ir tarp moksleivių, ir tarp studentų. Veiklą jie tęsdavo ir pradėję darbinę veiklą. Tokie asmenys netapdavo kadriniais KGB darbuotojais (ramiai dirbdavo kitą darbą), bet būdavo kaip agentai ir kartu kaip rezervas. Jei rezervistas pasirodydavo gerai, jį pakviesdavo ir į kadrinius KGB darbuotojus, prieš tai apmokius specialiose Minsko, Maskvos ar Voronežo mokyklose“, - pasakojo istorikas.

Pasak jo, neįmanoma įsivaizduoti valstybės, kuri neturėdavo ir dabar neturi valstybės saugumo tarnybos, vykdančios kontržvalgybines funkcijas.

„KGB pagrindinė funkcija buvo valstybės santvarkos apsauga nuo „vidinių priešų“. Dabar pas mus tuo užsiima VSD. Tokia įstaiga negali funkcionuoti be agentų. Kas iš to, jei etatiniai darbuotojai sėdės kabinetuose? Agentūra yra pagrindinis informacijos šaltinis. Kuo daugiau KGB turėdavo agentų, tuo disponuodavo didesne informacija. Rezervistai irgi veikdavo prieš „valstybės priešus“, - tvirtino P.Stankeras.

Buvęs KGB karininkas Marijonas Misiukonis „Vakaro žinioms“ sakė, kad KGB rezervistų veikla buvo tokia slapta, jog net KGB karininkai nežinodavo visko, kas vyksta jų pačių „virtuvėje“.

„Saugume būdavo tokia tvarka: tu neturėdavai teisės kištis ir ypač ieškoti informacijos kitame padalinyje. Kadrų skyriuje būdavo atskiras padalinys, kuris žinodavo, ką veikia rezervistai. To aš nežinodavau ir nežinau. Net negaliu pasakyti, kaip žmonės tapdavo rezervistais“, - sakė M.Misiukonis.

Kitas aukštas KGB karininkas, nenorėjęs viešinti savo pavardės, sakė, kad rezervistais žmonės tapdavo įvairiomis aplinkybėmis. Ir pateikė konkretų pavyzdį - Arvydą Pocių, kuris 2004 m. tuometinio laikinojo prezidento Artūro Paulausko teikimu Seimo buvo patvirtintas VSD vadu. Pasak jo, A.Pocius 1981 m. baigė universitetą, bet nebuvo pašauktas į armiją. 1984 m. sužinojo, kad į ją gali būti pašauktas. Kadangi tuo metu dirbo prokuratūroje, kreipėsi į savo vadovą, kad šis padėtų armijos išvengti (nes tuo metu SSRS kariavo Afganistane). Po kiek laiko karinio komisariato karininkas A.Pociui paaiškino, kad tarnybos armijoje bus galima išvengti, jei jis bus pervestas į KGB rezervą. Šis asmuo į KGB rezervą buvo įrašytas 1989-aisiais, tačiau pats dievagojosi apie tai sužinojęs tik po dešimtmečio, prieš skiriant jį VSD generalinio direktoriaus pavaduotoju. O dar po penkerių metų tapo VSD vadu.

„Kodėl aš pasiūliau A.Pocių? Visų pirma man jį pasiūlė buvęs VSD vadovas Mečys Laurinkus. Bet tuo metu, kai mes Seime kalbėjome apie šitą kandidatūrą, jokia informacija nepasiekė, kad jis kagėbistas ar dar kažkoks. Jei būčiau žinojęs apie A.Pociaus praeitį, būčiau aiškinęsis, kas tas rezervas, nes man ir pačiam ta sąvoka buvo neaiški. Beje, 2005 m. Seime darbą baigė sudaryta laikinoji komisija, kuri tyrė tuometinio Seimo vicepirmininko Alfredo Pekeliūno, A.Pociaus, A.Valionio priklausymą rezervui. Buvo tiriama visa ta rezervo situacija. Komisijos išvadas patvirtino Seimas. Komisijos išvados nebuvo labai nepalankios ir visi liko pareigose“, - „Vakaro žinioms“ vakar sakė A.Paulauskas.

„Vakaro žinios“, pasikapsčiusios po praeitį, išsiaiškino, kad jau tada parlamentarai, svarstydami A.Pociaus kandidatūrą, turėjo duomenų apie ankstesnius jo ryšius su KGB.

Per 2004 m. balandžio 27 d. Seimo plenarinį posėdį tuometinis Seimo narys Henrikas Žukauskas tiesiai šviesiai A.Pociaus paklausė apie ryšius su KGB ir sulaukė atsakymo.

„Ne, tikrai tokių dalykų nebuvo ir taip nėra, aš nesu susijęs su minėta struktūra, kaip jūs ją dabar įvardijate ir įvardijote šiuos lygmenis. Tikrai ne“, - H.Žukauską tada užtikrino A.Pocius.


- 2004-aisiais A.Pociaus primygtinai klausinėjote, ar jis neturėjo jokių sąsajų su KGB. Žinojote, kad turėjo? - „Vakaro žinios“ vakar teiravosi Henriko ŽUKAUSKO.

- Taip. Ne iš spaudos, spaudoje tais laikais tokių dalykų nebuvo. 2004 m. vyko apkaltos Rolandui Paksui procesas ir visa kita. Todėl informacijos ir iš vienos pusės, ir iš kitos buvo labai daug. Veikė ir Juliaus Sabatausko, ir Aloyzo Sakalo tyrimo komisijos. Vieni svaidėsi žaibais, kiti atsikirsdavo kaltinimais. Todėl tokios informacijos turėjome. Turėjome informacijos ir apie Antaną Valionį (tai - kitas KGB rezervistas, užėmęs aukštas pareigas: 2000 m. spalio 30 d. tuometinio prezidento Valdo Adamkaus dekretu jis buvo paskirtas užsienio reikalų ministru, vėliau į šias pareigas jis buvo tvirtinamas dar 4 kartus, - aut. past.). Atsirado galimybė A.Pociaus apie tai paklausti tiesiai šviesiai. Jis atsakė: „Ne“. O paskui pasirodžiusi medžiaga parodė, kad buvo „taip“.

- Kaip KGB rezervistai A.Valionis ir A.Pocius galėjo užimti tokius postus, jei buvo žinoma apie jų praeitį?

- Aš galiu į šį klausimą atsakyti labai paprastai. Užtenka pasiskaityti „Respubliką“ ir ten viskas atsakyta. Turiu omenyje, neetatinio korespondento Vito Tomkaus rašinius (nenoriu jų detalizuoti, norintys gali pasiskaityti patys). Jis viską labai teisingai rašo, net nebeturiu daugiau ką pridurti. Juo labiau kad aš net neturiu tų šaltinių, kuriuos jis turi. Bet tai, ką jis rašo, viskas yra be galo teisinga. Aš tiesiog žaviuosi, kad pagaliau visa tai pratrūko. Visi puikiai žinome, kas ką darė tarybiniais laikais. Nesudėtinga prisiminti, pasižiūrėti, kas važinėjo į užsienį, kas važinėjo su delegacijomis, kas važinėjo su jaunimo delegacijomis, kas Kaune važinėjo su kūrybinio jaunimo delegacijos vadovais tais graudžiais 1984 ar 1985 m. Ir ką jie veikia dabar.

- Kagėbistai į postus prastūminėja kagėbistus?

- Taip, taip. O kas Sąjūdį Kaune kūrė? Suprantu, kad buvo žmonių, kurie nebegalėjo išlaikyti. Tačiau tokie ir liko eiliniais. O kas iškilo į lyderius? Tikrai ne eiliniai nepatenkintieji. Atsisėdo tie, kurie turėjo sėdėti.

- Seimo narys A.Anušauskas tvirtina, kad rezervistai į aukštus postus pateko, nes „apie juos, tiesą sakant, nelabai kas ir žinojo“...

- Jei A.Anušauskas tvirtina, kad nežinojo, tai jis - blogas istorikas. Kitaip sakant, jis nekokybiškai rinko medžiagą. Bet jei jis kokybiškai rinko medžiagą, tai turėjo žinoti. Jei žinojo, tai kodėl jis slėpė? Matyt, turėjo tam tikslų. Jis save pristato kaip labai gerą istoriką. Niekas tam neprieštarauja. Žinote, archyvuose sėdėti ne visi gali. Ne fiziškai, bet tiesiog prieiti prie tam tikrų duomenų tam tikru metu. Bet jei jau prieini - būk sąžiningas.

- Apie kokią valstybę galima kalbėti, kai tokius svarbius postus užima buvę KGB rezervistai?

- Aš netikiu, kad Lietuvoje nėra kompetentingų specialistų, kurie galėtų užimti tokius postus. Nežinau, koks turėtų būti konkursas, kad ateitų kompetentingas žmogus ir atsisėstų į tokį postą. Visada šalia konkurso, šalia paskyrimo yra šalutiniai postūmiai, kai reikia pasodinti lojalų, prognozuojamą. Iš tų senų veikėjų ko tu gali laukti? Ko tu gali laukti iš A.Paulausko, iš A.Valionio ir visos senos „chebros“? Jie gi visi jau tais laikais buvo kažkas. Jei tu pats turi nuodėmę, tau visada pasakys: tu čia pamuilink, užglaistyk, nes kitaip tave nupūsim. Viskas yra dėl senų liustracijos klaidų. Mes nepadarėme kaip Čekijoje, mes nepadarėme kaip Estijoje. Mes padarėme taip, kaip Lietuvoje yra daroma. O tai reiškia, kad visada yra galimybė kažką už kažko tampyti. O tie, kurie yra netampomi, neužima jokių postų. Jie niekam neįdomūs, nereikalingi, jų iš viso reikia vengti.

Pavyzdžiui, kodėl visi sukilo prieš Rolandą Paksą? Nes jis netampomas. Nėra dėl ko tampyti. Dėl to, kai R.Paksas atsisėdo į prezidento postą, buvo vienintelis kelias jį pašalinti, kad nesimaišytų, - apkalta. Kas buvo viso to iniciatoriai ir buvo aktyviausi? A.Valionis ir visa Naujosios sąjungos kompanija. Kol senoji KGB karta neišmirs, nauji niekaip neateis. Padaryta klaida su prisipažinusiųjų bendradarbiavus su KGB įslaptinimu. Arba bent jau galima buvo įslaptinti tuos, kurie sutiktų neiti į svarbius postus. Juk jei turi praeities nuodėmių ir tas faktas įrodytas - nusišalink nuo visko ir augink sraiges ar statyk namus.

- Kodėl tokie vis tiek veržiasi į postus, o ne sraiges augina?


- Jie ne tik veržiasi. Juos stumia. Jiems pasako: tau reikia eiti, nes mums reikės reguliuoti tą, tą ir tą procesą. Ir tu reguliuosi, nes kitaip turėsi problemų. Nes kaip kitaip žmonės gali iškilti iki tokių aukštumų?

- 2004-aisiais A.Pociaus kandidatūrą teikė A.Paulauskas. Kodėl teikė būtent jį?

- Sunku pasakyti, kokie iš tikrųjų argumentai. Oficialūs tai, kiek prisimenu, buvo kaip visada: profesionalas, geras darbuotojas ir t.t. Bet vienas iš artimiausių A.Paulausko bendražygių buvo A.Valionis. Kai Vyriausybę formavo R.Paksas ir A.Paulauskas, URM atiteko Naujajai sąjungai. A.Valionį A.Paulauskas ir pastatė. O kai A.Paulauskas tapo laikinuoju prezidentu, visi jie labai greitai susigaudė, kad reikia ir savą VSD vadovą pasodinti. Netikiu, kad rezervistai rezervistų nežinojo.


„Vakaro žinių“ trigrašis: A.Paulausko minėta komisija, vadovauta tuometinio parlamentaro Skirmanto Pabedinsko, 2005-aisiais, be kita ko, konstatavo: „Išnagrinėjusi ir įvertinusi pateiktus dokumentus, Komisija daro išvadą, kad kai kurie į SSRS KGB rezervo sąrašus įtraukti asmenys šiuo metu užima valstybės politikų, teisėjų ar valstybės pareigūnų pareigas“.

***

Vito Tomkaus komentaras:

Anušauskų sūnelis Arvydukas ir panelės Linos seneliukas kaip visada net susiriesdamas meluoja tiesiai į akis. Vakar per interviu LTV laidoje jis viešai užgarantavo, kad KGB agentai ne tik neturi jokių šansų eiti į politiką, bet ir būti renkami į atsakingas pareigas. Belieka priminti, kad karininkas iš KGB rezervo Antanas Valionis, kurį A.Anušauskas pervadino į KGB bendradarbį, ne tik išėjo į politiką, bet į Didžiąją Politiką, ir ministeriavo Nepriklausomos Lietuvos Užsienio reikalų ministerijoje, kurioje knibždėte knibžda KGB "stukačių", skundikų ir bildukų. O kitas KGB bendradarbis (pasak Anušausko), o iš tikrųjų - užsislaptinęs KGB majoras Arvydas Pocius, pateko į atsakingas renkamas pareigas ir pradėjo vadovauti Valstybės saugumo departamentui (VSD). Ar beįmanoma įsivaizduoti dar didesnę šventvagystę? Deja, prieš A.Anušausko demagogiją ir valdžios bukaprotiškumą mano fantazija yra bejėgė.


Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s