respublika.lt

8 metai su D.Grybauskaite

(0)
Publikuota: 2017 liepos 13 12:27:48, Danas NAGELĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė pirmą kartą prisiekė 2009 m. liepos 12-ąją. Eltos nuotr.

Vakar sukako lygiai aštuoneri metai, kai Lietuvai vadovauja prezidentė Dalia Grybauskaitė. Politologo, Vytauto Didžiojo universiteto profesoriaus Algio Krupavičiaus „Vakaro žinios“ klausė, kaip reikėtų sakyti, ar, „Ačiū Dievui, kadencija baigsis po dvejų metų“, ar „Kaip gaila, kad beliko dveji metai“?

 

- Kaip vertinate D.Grybauskaitės veiklą per 8 prezidentavimo metus?

- Iš tikrųjų tai ji į politiką atėjo iš veiklos valstybės tarnyboje, todėl politikės patirties neturėjo. Pirmoje kadencijoje diplomatiškumo, lankstumo, kuris turi būti būdingas politikui, jai pritrūkdavo. Tačiau pirmoji kadencija nepraėjo veltui, šiandien ji yra gerokai pasikeitusi. Ji elgiasi kaip politikė, kuriai reikia rasti kompromisus, ieškoti sutarimų. Bent jau pastaruoju metu jai, atrodo, sekasi, tiek valdančiosios partijos, tiek opozicija daugiau mažiau randa su ja bendrą kalbą.

Jei žiūrėtume į pagrindines Konstitucijos numatytas funkcijas, tai užsienio politikos dalyje - nacionalinio saugumo - nuveikta labai daug. Lietuvos apsaugomumas iš sąjungininkų pusės yra gerokai išaugęs palyginti su tais laikais, kai kadenciją baigė Valdas Adamkus. Tiesa, tada geopolitinė situacija buvo kitokia ir tas apsaugomumas nebuvo toks aktualus.

Jei žiūrėtume grynai į užsienio politiką, tai buvo klaidžiojimų. Tas nesuprantamas susitikimas su Baltarusijos prezidentu Aliaksandru Lukašenka, nevykimas susitikti su tuometiniu JAV prezidentu Baraku Obama (Barack Obama) - tai buvo akibrokštai. Nepavyko rasti bendros kalbos su Lenkija. Jei ieškotume minusų, jų tikrai rastume.

- Užsiminėte, kad prezidentei pavyksta rasti kompromisus. Tačiau ar ne įvairių intrigų, virvučių tampymo, slaptų pažymų pagalba?


- Taip, buvo įvairių laikotarpių, kuriuos galima vertinti tik itin kritiškai. Pavyzdžiui, kai buvo paskelbtas viceministrų juodasis sąrašas ir kai kurie turėjo atsistatydinti, kai socialdemokratai formavo koaliciją kilo konfrontacija, labai nenaudinga prezidentei, nes ji turėjo pripažinti, kad galios sudarant naują Vyriausybę yra Parlamente, nepaisant prezidentės norų. Todėl nesakyčiau, kad tie 8 metai - daugiau nei pusantros kadencijos - buvo rožėmis kloti. Tiesa, reikia pripažinti, kad D.Grybauskaitės reitingai buvo labai aukšti, jie susvyravo tik prieš perrinkimą 2014 m., bet dabar ji ir vėl populiari. Kita vertus, tai būdinga beveik visiems be išimties prezidentams, todėl ypatingų nuopelnų D.Grybauskaitei dėl to būtų sunku įžvelgti.

- Žmonės keikia negerėjantį gyvenimą, ydingus įstatymus, tačiau juk prezidentas pasirašo kiekvieną įstatymą, nors turi teisę kiekvieną vetuoti...

- Taip, iš principo prezidentas prisideda prie kiekvieno įstatymo, tačiau vis vien pagrindinis veikėjas priimant įstatymą ir suformuojant jo turinį yra Seimas ir žmonių nepasitenkinimas pirmiausia nukreipiamas į jį, o ne į šalies vadovą.

- D.Grybauskaitė praėjusią kadenciją kaltino valdančiąją koaliciją neveiklumu. Ar neįžvelgiate jos nenuoseklumo, kai ji nekritikuoja dabartinės koalicijos, kuri dar mažiau nuveikė, tiksliau - nieko dar nenuveikė?


- Taip, prezidentė turi simpatijų ir antipatijų, o tai kartais kiša koją jai pačiai. Manau, kad lazda tikrai ne vieną kartą buvo perlenkta kritikuojant Algirdo Butkevičiaus Vyriausybę, o pozicija dabartinės Vyriausybės atžvilgiu yra kur kas nuosaikesnė. Tačiau negalima pasakyti, kad ji yra visiškai nekritiška. Per pastaruosius pusantro mėnesio ne tiek Seimo daugumai, kiek Vyriausybei ji pažėrė kritikos, ypač metiniame pranešime. Matant procesus, kurie vyksta koalicijoje ir Vyriausybėje, prezidentės kritikos tikrai gali padaugėti, ypač prasidėjus naujam politiniam sezonui.

- Vienas iš valstiečių rinkimų arkliukų buvo kultūra, tačiau ji liko podukros vietoje, Seimas išsiskirstė, nesulygindamas Valstybės tarnybos įstatymo su Darbo kodeksu, palikdamas diskriminacines nuostatas paprastų dirbančiųjų atžvilgiu, paskelbti šiurpūs naujausi emigracijos mastai ir t.t. Gal prezidentė galėjo pasikviesti partijų lyderius ir pareikalauti dirbti toliau?

- Vyriausybė, garsiai skelbdama apie reformas, bet nesusigaudydama turinyje, tikrai suteikia pagrindo kritikai, todėl, kaip jau sakiau, prasidėjus naujam sezonui kritikos iš prezidentės pusės, jei situacija toliau nesikeis, turėtų padaugėti.

- Kaip išsireikštumėte: gerai, kad D.Grybauskaitei prezidentauti liko tik dveji metai, ar, deja, liko tiek mažai?


- Nei taip, nei taip, per praėjusius metus buvo ir pliusų, ir minusų, o koks bus likusių dvejų metų palikimas - laikas parodys. Tačiau faktas, kad D.Grybauskaitė prezidento institucijos vaidmenį gerokai sustiprino.

- Ar ne per daug? Juk Lietuva - parlamentinė, o ne prezidentinė respublika?

- Būtent. Prezidentės vaidmuo yra pernelyg sustiprintas. Pirmoje kadencijoje ji užėmė valdovės poziciją, o dabar įgyja žmonišką veidą. Aišku, padarė išvadas iš reitingų kritimo praėjusios kadencijos pabaigoje.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s