respublika.lt

2018 gegužės 21, pirmadienis

2020 m. tikėtis didelės nelaimės?nuotraukos (37)

2017 sausio mėn. 10 d. 08:00:08
Justina GAFUROVA, zinios@vakarozinios.lt

Ar dar atsimenate 2003 metų gegužės antrąjį savaitgalį, kai prie balsadėžių tautiečiai traukė balsuoti referendume dėl stojimo į Europos Sąjungą. Tuomet rinkėjai, privilioti skalbimo milteliais, alumi gal ir tikrai patikėjo, kad ES - vieta pasaulyje, kur pinigais iš dangaus lyja. Jau 2004 metais pradėjo lyti ES struktūrinių fondų parama, kuri 2020 metais gali baigtis. Tačiau ar tie pinigai tikrai iš dangaus, o ne iš mūsų kišenės atkeliavo ir ar realios naudos jie kam nors davė, nežino ne tik paprastas šalies pilietis, bet net ir kai kurie politikai.

 

- Kaip atrodytų Lietuva, jei nuo 2020 tikrai užsisuktų ES paramos kranelis? - „Vakaro žinios“ paklausė Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataro Rolando PAULAUSKO.

- Turbūt taip, kaip atrodo narkomanas, alkoholikas ar kitas priklausomybės kamuojamas žmogus, kai negauna eilinės dozės. Ne tik mūsų visuomenė, bet ir visa vidurio rytų Europa, naujosios ES valstybės yra pripratintos prie šitokių pinigų. Įsivaizduokite, kokios problemos iškils, kai jų staiga neliks, o biudžetai suplanuoti su tais pinigais. Tačiau dabar mes kalbame tik apie grynųjų pinigų srautus. Turiu omenyje, kai žiūrime mūsų šalies 2017 metų biudžetą ir matome, kad ten, tarkim, ketvirtadalis pinigų yra planuojama iš ES. Bet jeigu mes žiūrėtume į visumą, tai dar klausimas, kas kam primoka. Nes visuomet pabrėžiama, kiek mes gauname, tačiau nepabrėžiama, kiek mes atiduodame. Pirmiausia mes atiduodame tam tikrą procentą nuo BVP. O kuo BVP didesnis, tuo daugiau turime įmokėti į Briuselio kasą. Be to, mes neturime muitų, kuriuos anksčiau gaudavo Lietuva, o vien Ignalinos atominės uždarymas ir elektros pabrangimas mums kasmet kainuoja milijardus eurų. Bet mus įpratino galvoti, kad mus kažkas maitina. Tačiau tai tik grynųjų pinigų srautas, paėmus visumą, akivaizdu, kad dar kyla didelis klausimas, kas ką išlaiko.

Štai per pastaruosius metus Vokietijos eksportas į Europos šalis smarkiai išaugo. Ir išaugo kitų šalių sąskaita. Kai Vokietijos bankai dalija kreditus graikams, o šie perka už tuos pinigus Vokietijoje pagamintas prekes, Graikija netenka savo galimybių gaminti kažką, skola auga, o tada nuolat girdime apie Graikijos problemą. Panašios problemos yra su Italija, Ispanija, netgi su Prancūzija. Šioje situacijoj šiek tiek laimi tik Vokietija, o visos kitos valstybės ne kaži ką laimi dėl tokių dėdžių dalijamų pinigų.

Su tokia sistema susiję daug problemų. Akivaizdu, kad šiuo metu ES projektas pakibo ore, o mes, Lietuva, visą gražią ES pasaką sudėjome ant tikėjimo altoriaus ir dėl jos davėme viską, ko tik iš mūsų prašė, ir dar daugiau. Tad kas bus po 2020 metų, niekas šiandien negali žinoti. Nes dar net nėra apsispręsta, kaip bus elgiamasi. Bet akivaizdu, kad bus daug problemų. Juolab, atminkite, kad pagrindiniai ES piniginiai mokėtojai yra Vokietija ir Jungtinė Karalystė. O jos juk jau nėra ES, tad nebebus ir tų pinigų. Taip, kad problemų yra daugybė.

- Tačiau tokių klausimų nekelia ne tik ES vadai, bet ir mūsų šalies politikai, visuomenei bandydami pasakyti, kad ES pinigai tarsi yra niekieno, nors jie yra visų mūsų pinigai?

- Jau kai stojome į ES, mums buvo sakyta, kad iš 1 lito gausime 3 litus. Aš visuomet klausiau, kas bus tas mokėtojas ir kodėl jis tai nori daryti. Kokiu patikliu ir naiviu žmogumi reikia būti, kad tikėtum, jog kažkas jums veltui už 1 litą duos atgal 3. O jeigu jūs nesuprantate, kodėl tai daroma, rodo tik jūsų kvailumą. Nes tie, kurie taip elgiasi, puikiai supranta, kodėl taip daro. O manyti, kad kažkas už mus išspręs mūsų problemas, yra daugiau nei naivu.

Juk Briuselio biudžetas susideda iš visų valstybių įnašų, o paskui visi pinigai yra perskirstomi. Tad vienos valstybės įneša daugiau, o mažiau gauna atgal, kitos - atvirkščiai. Visos Vidurio Europos šalys priklauso prie tų, kurios daugiau gauna, nei įneša. Tačiau jei tik kalbėsime apie grynųjų pinigų srautus.

Tad kodėl mes savęs neklausiame tokių dalykų? Nes žmogus visuomet nori, kad gyvenimas būtų toks, koks žmogus ir norėtų, kad būtų. Tačiau retas savęs išdrįsta paklausti, ar gali taip būti, kaip jis norėtų. Taip pat daugelis turbūt įsivaizdavo, kad įstojus į ES bus duodama pinigų. Įstojame į NATO, tai reiškia, kad mus apgins. Bet kur mūsų vaidmuo? Ar yra žmonijos istorijoje buvę, kad kas nors ką nors veltui maitintų, gintų ar išlaikytų. Juolab ne dieną ar dvi, o daug metų ir ne šimtą tūkstančių pabėgėlių, patekusių į bėdą, o dešimtis milijonų žmonių, telpančių tose šalyse, kurios gauna ES paramą. Jūs įsivaizduojate, kad kažkas tokį kiekį žmonių imtų ir išlaikytų dešimtmečiais? (Juokiasi).

- Prie kokio langelio kaži reikėtų spėti prieiti, pro kurį čia viską taip už dyką dalija?


- Reikia paskubėti. Bet paskaičius straipsnius šiomis temomis niekuomet nepamatysime skaičių, iš kur gaunami tokie pinigai šiai sistemai ir kas apmokės visą šitą balių. O kol kas ne tik Vokietija ir Jungtinė Karalystė sumoka, bet kartu yra spausdinami pinigai. Europos centrinis bankas kiekvieną mėnesį emituoja po 80 milijardų eurų. Ir jeigu to nebūtų, sistema jau seniai būtų subyrėjusi. O 80 milijardų eurų reiškia, kad kiekvieną mėnesį tiek nuvertėja mūsų pinigai. Juk vienoje pusėje yra prekių ir paslaugų, o kitoje - pinigų masė. Ir jeigu kiekvieną mėnesį padidėja pinigų masė, o prekių kiekis lieka toks pats, tai jų kaina tiesiog išauga ir atsiranda infliacija. Šalia to atsirado minusinės palūkanos. Tad mes gyvename tokioje iškreiptoje finansinėje sistemoje, kad pasaulis tokios dar nėra turėjęs. Dėl to Vakarų spaudoje jau visi svarsto, kiek tokia beprotybė dar gali tęstis.

O mes ir toliau patys save įtikinėjame, kad viskas yra gerai. Lietuvos finansininkai, įvairių bankų ekonomistai nuolat mums aiškina tokius gražius dalykus, nes situacija tokia, kad baisu pažiūrėti. Gyvename užkeiktoje ekonomikoje, kai dedasi visiškai nerealūs dalykai.

Tad šiandien niekas negali atsakyti, kaip mes gyvensime po 2020 metų. Nes Vakarų finansinė situacija šiuo metu yra tokia, kad neturi precedento istorijoje. Dėl to niekas šiandien nežino, į ką viskas išvirs. O kad nieko gero iš to nebus, aš asmeniškai esu įsitikinęs.

- Plačiai Lietuvoje finansuojami ūkininkai, žemdirbiai, gaunantys ES paramą už dirbamą žemę, finansavimą technikai, o kartais už tai, kad atsisakytų ūkių. Prie viso to jie prisiduria parduodami savo produkciją. Ar tik jie nebus pirmi, kurie kels revoliucijas pasibaigusi ES išmokoms?


- Žemės ūkis toje pačioje Prancūzijoje dotuojamas kelis kartus daugiau nei Lietuvoje. Jeigu panaikintume dotacijas ne tik Lietuvos, bet ir Vakarų Europos žemės ūkiui, tai dar klausimas, ar tai mums neišeitų į naudą. Nes mes, dirbdami už mažesnę kainą, būtume konkurencingesni. O dabar mūsų valstietis už hektarą gauna gerokai mažiau nei jo konkurentas Vakarų Europoje, tai kaip pakonkuruosi? O rinka tai bendra. Viena vertus, mūsų žemės ūkis jau pripratęs prie neuždirbtų pinigų, kita vertus, žemės ūkis yra dotuojamas visame pasaulyje. JAV savo žemės ūkį dotuoja dar labiau nei Europa. Nes jei šito nedarysi, pakils maisto prekių kainos. O tai, kad buvo mokama už nedirbamas žemes, už laivų supjaustymą, yra kita tema apie tai, kaip ES naikina rinkoje konkurentus. Tai bėdos, susijusios su mūsų buvimu ES, kai viršūnės sprendžia savo problemas, o tokie konkurentai visiškai nereikalingi jų rinkoje. Ir tai liečia ne tik žemės ūkį, bet ir pramonę bei kitas sferas. Bet mes to nematome, nes į pasaulį žiūrime pro labai romantišką prizmę. Aš tokius žmones vadinu romantinio intelekto žmonėmis. Panašiai nutiko ir su multikultūralizmu pasaulyje. Štai sugalvojo Briuselio elitas, kad galima integruoti tūkstančius į svetimas šalis. Ir nekėlė sau klausimo, ar yra tokių pavyzdžių pasaulio istorijoje, ar bus įmanoma tai padaryti. Ne, tiesiog sugalvojo, kad būtų gerai, jei taip būtų, ir po dešimt metų paaiškėjo, kad taip negali būti. Bet šaukštai po pietų, problema jau yra. Tai kai kažkas naiviai ima ir susifantazuoja savo pasaulio viziją ir bando ją įgyvendinti, neva žino geriau, reikėtų labai pasidomėti, kam tokie žmonės dirba ir iš ko gyvena. Dažniausiai tada labai daug paaiškėja. Žinoma, kas nenorėtų gyventi tobulame pasaulyje, bet gyvenimas yra toks, koks jis yra, ir jo dėsnių nepakeisi. Nors mes, laikydami save krikščionimis, turėtume pasaulį priimti tokį, koks jis yra, ir neprisiimti sau Dievo vaidmens.

- Ar realu, kad Lietuva po 2020 metų galėtų tapti ne imančia šalimi, o ES šalimi donore, kuri būtų priversta daugiau mokėti Briuselio kasai nei iš jos gauti?


- Imti visada galima mažiau, ir dabar mums niekas nedraudžia imti mažiau. Tačiau gyvenimo lygis kris, nors jis ir taip krenta. Vakarų Europoje algų perkamoji galia tai rodo. Vakarų Europoje už tą pačią algą gali nusipirkti vis mažiau ir mažiau. Šiuolaikiniai anglų trisdešimtmečiai gyvena blogiau nei gyveno jų tėvai būdami tokio amžiaus, o jų vaikai, kai jiems bus 30, gyvens blogiau nei jų tėvai šiandien. Tai rašoma anglų spaudoje. Tokia pati situacija ir JAV. Visi mes čia svaigstam nuo minčių, kada pasivysime ES pragyvenimo lygį. Bet žiūrėkime, kad apskritai galo negautume.

- Kaip tuomet reikėtų išsigydyti nuo tos ES paramos priklausomybės?

- (Juokiasi). Bijau, kad ne. Žinote, kaip yra gydomas narkomanas? Tai, nuo ko jis priklausomas, atimama, o pats jis pririšamas prie lovos. Tada vyksta ilgas ir negražus procesas. Tad aš bijau, kad mūsų visuomenė yra taip paskendusi savo pasakose, kad mes jau patys iš viso to neišlipsim. Mūsų valdžia nuolat nukreipia savo dėmesį į neesmines problemas, mokesčių perskirstymus, kurie nelabai ką pakeis. O apie tokius dalykus, apie kuriuos mes dabar kalbame, neišgirsi niekada. O iki 2020 metų dar bus daug įvykių. Nėra visiškai tikrumo, kad tais metais ES bus tokio pavidalo, kokio yra dabar. Apie tai kalba Europos aukščiausi valstybės pareigūnai. Iš jų lūpų jau skamba hipotezės, kad ES projektas nebūtinai turi ateitį, tad dar reikia tų 2020 metų sulaukti.

Skaičiai


Lietuvos gauta ES parama nuo įstojimo į ES iki 2014 m. 13,495 mlrd. eurų.

Iki 2014 m. Lietuva įmokėjo į ES biudžetą 2,9 mlrd. eurų.

Pagal 2014-2020 m. programą Lietuvai iš Briuselio numatyta 6,7 mlrd. eurų.

Lietuvos valstybė iki įstojimo į ES buvo skolinga 3,47 mlrd. eurų.

2014 m. valstybės skola siekė 15,47 mlrd. eurų, šiemet - 17,39 mlrd. eurų.


Parengta pagal  dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (37)

 • Marius 2017 sausio mėn. 10 d. 10:49:07

  Aš asmeniškai tikrai ne ir niekas iš artimųjų ar draugų nebuvo
  pasinaudoję, nieko nesu gavęs. Būtų gerai, jei kas nors gatvėje
  prieitų, įteiktų kokį 1000 eurų ir pasakytų, kad čia ES parama.
  Tuomet gal ir galėčiau pasakyti, kad mano gyvenimas pagerėjo.

 • Juokingas Paulauskas 2017 sausio mėn. 10 d. 10:21:29

  JAV emituoja trijonus doleriu per metus. Tai jeigu ES to nedarytu tai liktu
  absoliutaus durniaus vietoje. Toks jau tas pasaulis dabar yra. Kai mes
  atidavinejome tikrus 4 litus uz viena orini doleri tai buvome durniu
  durniai. Kai tokia pasauline vystymosi tendencina, tai jei trys milijonai
  sugalvotu savo kelia, esant atvirai pasaulinei rinkai, tai labai greitai
  nusigaluotume. Esame laselis pasaulyje ir tikrai nieko nepakeisime. Tik jei
  tauta butu draugiskesne ar normalesne, tai maziau vogtu tu ES pinigu ir
  visi po lygiai geriau gyventu. Bet to nera ir nebus. Todel siandien nei
  vienoje salyje nera tu isminciu kurie pasakytu ka daryti. Viskas ka padare
  estai, tai sustabde vogima ir pradejo viska geriau paskirstyti pilieciams
  is tu paciu ES fondu ir todel geriau gyvena, nors nieko daugiau uz mus
  negamina.

 • IDALIJA 2017 sausio mėn. 10 d. 10:03:38

  Nėra tekę pasinaudoti, bet manau, kad mano gyvenimas pagerėjo per
  laikotarpį, kol esame ES. Ligoninės renovuojamos iš ES pinigų, o į
  ligoninę atvažiuoja gyventojai, tad taip kiekvienas ir pajunta naudą
  asmeniškai.

 • Paprastas pilietis žino ir 2017 sausio mėn. 10 d. 09:27:18

  ne tik žino,bet mato,kaip paėmę didelius ES pinigus,po 5 metų viską
  likviduoja,o pinigų,kaip nebūta.Svetimų pinigų niekas netaupo,nes
  praktiškai į ES fondus moka skurdžiai,o iš ES fondų gauna
  turtingieji.ES fondai kuria tik monopolį,kuris be jų,jau dabar
  žlugtu,jeigu būtu konkurencija ir reikėtu mokėti mokesčius.

 • Makumba 2017 sausio mėn. 10 d. 09:23:40

  Apie kokias nelaimes jus pezat, tipo rusai puls ar koks nors briedas,
  nusibodo iki gyvo kaulo, pries visa pasauli atrodom kaip kokie idiotai,
  paranojikai. DIDZIAUSIOS NELAIMES JAU IVYKO-TAI SNORO IR UKIO BANKU
  SUNAIKINIMAS...SVOLOCIAI BUKITE PRAKEIKTI KAS TAI PADARE CURVOS NERALIUOTI

 • jankis 2017 sausio mėn. 10 d. 09:14:18

  ką jau ateina lietuvai pyzdauskas,na va prie ko privedė landzberginė
  chunta

 • Irena 2017 sausio mėn. 10 d. 09:12:54

  Neteko pasinaudoti, matyt, dirbu įstaigoje, kuri negali pasinaudoti šia
  parama. Manau, kad jei parama baigtųsi, galėsim jau ir patys
  susitvarkyti, juolab kad ir ta parama pasinaudodavome ne visuomet
  sąžiningai.

 • kad 2017 sausio mėn. 10 d. 08:43:53

  daugelyje ES valstybių tuoj vyks rinkimai ir visos tautos dėl
  pabėgėlių, nori išeiti iš ES sudėties, taigi, kad nors iki 2020 metų
  dar gautume pinigų ir šiaip paprasti žmonės nepražūs, jegu kas
  emigruos, bet valdžiagyviams, visam viešajam sektoriui bus jau
  grėsminga, dirbti nemoka, negeba

 • ANA 2017 sausio mėn. 10 d. 08:38:39

  Pačiai pasinaudoti neteko. Aš skeptiškai vertinu šiuos projektus ir jų
  finansavimo procesus. Labai dažnai tenka išgirsti apie sukčiavimo
  atvejus, o ir finansuojami, manau, ne visuomet tie projektai, kurie
  nusipelnę. Kaip ir daugeliu atvejų Lietuvoje, čia nemažai lemia
  pažintys.

 • Va 2017 sausio mėn. 10 d. 08:37:20

  jiems aiškina aiškina,bet ar ši straipsnį bent 5 procentai
  ,,Respublikos ,, skaitytojų skaitė?Ko gero ne .Ar nepalanku tokius
  valdyti.Pusti miglą ir vogti .Vogti tuos pačius eurosojuzo pinigus .Vakar
  perskaičiau straipsnį apie Kauno merą Matjošaitį.Tai ten valdžioje
  buvę konnservatoriai planavo Raudondvario plentą suremontuoti už 30
  milijonų eurų.Matjošaičiui vadovaujant gatvę sutvarkė už 1,5
  milijono eurų.Čia kas ?Lygiai taip pat buvo ir su plaukiojančiu dujų
  terminalų .Tik Lubys garsiai pasakė , kad jis žino kas nori didžiulius
  pinigus įkišti į vandenį-po savaitės Lubį nugiedijom , Pas mus ne tik
  , kad vagia dar ir naikina tuos kas bando parodyti mūsų šalies
  naikintojus .Pono R.Paulausko kalbos nedaugelio ausis pasiekia , nes
  garsesnis ruporas tų katrie gerai gyvena iš eurosojuzo pinigų .

 • Safyras 2017 sausio mėn. 10 d. 08:25:12

  Kai apmokama reklama iš Europos Sąjungos fondų, kad žmonės daugiau
  valgytų vaisių ir daržovių, tai ar tai ne visų mūsų pinigų
  švaistymas ? Pinigus pasiima žiniasklaida, o vaisiai su daržovėm
  brangsta, eilinis žmogelis su vaikais nusipirkti negali, o balkone sodo
  neįsirengsi. Išmokomis buvo skatinami atsisakyti dirbti žemės ūkį
  Lietuvoje, todėl usieniečiams atsivėrė žemės ūkio rinka Lietuvoje,
  galima buvo per statytinius pigiai prisipirkti žemės, namų. Kai
  politikai Briuselyje ar Vilniuje sėdėdami gauna pakankamai pinigų tik
  už buvimą poste, bet ne darbą, tai ta betvarkė ir nesibaigia, nes tai
  naudinga kai kam...

 • cha 2017 sausio mėn. 10 d. 08:16:14

  pipiecas bus 2020,bet kazkam pipiecas bus ir 2017,jei ruskis su amerikonu
  susitars

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • TENISAS: Švedijoje pasibaigusio tarptautinės teniso federacijos moterų turnyro dvejetų varžybų finale lietuvė Joana Eidukonytė su lenke Daria Kuczer 4:6, 2:6 pralaimėjo britei Annai Popescu bei švedei Marijai Yudanovai.
 • VANDENSVYDIS: atvirajame Europos vandensvydžio tautų taurės turnyre Lietuvos rinktinė, 12:10 nugalėjusi Singapūro komandą, užėmė aukštą penktą vietą; 3 įvarčius pelnė M.Jakimčikas, 2 - A.Jonkus, po 1 - J.Galinokas bei E.Pumputis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
Malta 2 proc

Kurie, jūsų manymu, yra skaidriausi politikai?

balsuoti rezultatai

Ar jums teko susidurti su skaudžiais aplaidaus medikų darbo padariniais?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6   +7 C

   +7  +9 C

 

   +11  +12 C

  +19   +21 C

   +22  +24 C

 

   +19   +21 C

     6-9 m/s

    4-9 m/s

 

     5-10 m/s

 

USD - 1.1781 PLN - 4.2950
RUB - 73.2150 CHF - 1.1773
GBP - 0.8733 NOK - 9.5773
reklama
Vėlykė 2018