respublika.lt

2018 birželio 20, trečiadienis

2017-ieji: nauji metai, nauja valdžia. Ką žada?nuotraukos (20)

2017 sausio mėn. 02 d. 08:02:31
Respublika.lt

 

 

Apie tai prie ŽALGIRIO NACIONALINIO PASIPRIEŠINIMO JUDĖJIMO apskritojo stalo diskutavo Seimo pirmininkas Viktoras PRANCKIETIS, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas, Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas KARBAUSKIS, ūkio ministras Mindaugas SINKEVIČIUS bei žemės ūkio ministras Bronius MARKAUSKAS. Diskusiją vedė žalgirietis Gediminas JAKAVONIS.

G.JAKAVONIS: Lietuvos žmonės jumis pasitikėjo - laimėjote rinkimus. Atėjote su rimta programa, dabar sudarėte koalicinę Vyriausybę, jau patvirtintas biudžetas. Galima konkrečiai pasakyti, kaip jūsų programinės nuostatos tame biudžete atsispindės ir kokios dalies jūsų pažadų išpildymo galima tikėtis?

R.KARBAUSKIS: Šiame biudžete jos labai stipriai neatsispindės, nes jam peržiūrėti ir sutvarkyti turėjome tik savaitę. Galima sakyti, kad tai jau užprogramuota programa. Mat rinkimai vyksta tokiu metu, kad naujai išrinkta valdžia pradeda dirbti su biudžetu, parengtu ankstesnės kadencijos Seimo. Dėl to mes sausio 12 dieną pirmiausia svarstysime, kaip pakeisti Seimo rinkimų datą. Ketiname juos perkelti į pavasarį, kad atėjęs naujas Seimas ir nauja Vyriausybė galėtų nuo pradžių dirbti prie biudžeto.

Dabartinis biudžetas yra toks, kokį sugebėjome per tą savaitę pakoregavę turėti. Jis skiriasi nuo ankstesnio - šių metų - biudžeto tuo, kad jame bus 570 mln. eurų papildomų išlaidų socialinei atskirčiai mažinti. Tai, aišku, ir pensijos, ir mokytojų atlyginimai, ir daug kitų dalykų. Dalis jų buvo jau užprogramuoti biudžete, o kai kuriems mes patys ieškojome rezervų. Be to, tikiuosi, kad kitais metais priimsime įstatymus, kurie leis spręsti alkoholio kontrolės klausimus. Tai visas ciklas įstatymų. Dabar tik spėjome priimti pataisas dėl alkoholio akcizų. Jos įsigalios kovą.

Kaip pavyzdį turime Estiją. Ten visi sprendimai, kuriems dabar ruošiamės, jau yra priimti. Beliks susitarti su broliais latviais, kad visos trys Baltijos valstybės kartu tai padarytų. Tai svarbu.

O didžiausia problema - tai migracija. Pokyčiai, kurių reikia siekti, yra susiję su kultūra ir švietimu, su sveikatos apsauga. Tai visas kompleksas sprendimų, kurie mažintų žmonių norą išvažiuoti ir didintų jų norą likti Lietuvoje, todėl mes šnekame apie nemokamą aukštąjį mokslą ir kitus sprendimus, kurie motyvuotų jaunus žmones kurti savo ateitį čia.

G.JAKAVONIS: Kokius matote prioritetus Lietuvai, kad gyvenimas kitąmet būtų geresnis?

V.PRANCKIETIS:
Prieš dešimt metų mokyklas baigdavo 56-60 tūkst. vaikų, o dabar - 32 tūkst. Turime tokią problemą, nes parama vaikų turinčioms šeimoms buvo sumenkusi. Palinkėčiau Lietuvai daugiau vaikų kitais metais ir mažiau atskirties. Kad sunkiausiai gyvenančios šeimos galėtų tiesiog nebegalvoti, jog jos taip sunkiai gyvena. Dabar žmonėms, pamačius šalia žmogų, gyvenantį blogiau, lyg pasidaro lengviau, kad ne blogiausiai gyvena. Mes linkėtume, kad nebūtų išvis tokių šeimų, kurioms reikėtų kalbėti apie vargą, skurdą, nepriteklius, apie tai, kad negali nusipirkti tokio maisto, kokio nori. Tokie bendri geresnio gyvenimo palinkėjimai, bet, pakartosiu, biudžetas toks, koks yra, ir atitinkamos yra numatytos paramos.

Daug ginčų buvo dėl šildymo lengvatos. Ir jie baigėsi lyg ir niekuo. Turėsime ir šį sprendimą peržiūrėti, kad kitą sezoną galėtume remti silpnesnes šeimas ar mažiau uždirbančius žmones ir kad tų, kuriems parama nebūtina, ta nuolaida neremtų.

G.JAKAVONIS: Kalbant apie biudžetą, vis dėlto viskas priklauso nuo to, kiek ir ko Lietuva pagamins ir kiek mes turėsime pinigų...


M.SINKEVIČIUS: Aš džiaugiuosi ir sveikinu parlamentą bei Seimo pirmininką, kad pavyko, nors ir į vakarą nutęsus, priimti biudžetą. Džiaugiuosi, kad jis socialiai orientuotas padėti labiausiai pažeidžiamoms grupėms, kurioms sunkiausiai sekasi mūsų dabartinėje šalyje. Aš atstovauju ūkio sferai ir esu atsakingas už tai, kad mūsų ekonomika augtų, ir, kiek galiu, prie to prisidėsiu.

Jūs turbūt jau matėte Lietuvos banko paskelbtas prognozes, kad bendrasis vidaus produktas ir kitais metais augs ir jo augimas viršys 2 proc. Priminsiu, kad vis dėlto ekonomikos lygį labiausiai lemia eksportas. O pramonė atsakinga už daugiau nei 80 proc. mūsų viso eksporto. Tad, jeigu pramonė bus gyvybinga ir sugebės konkuruoti Europos rinkoje, mūsų eksportas nesumenks ir tai atitinkamai paveiks bendrąjį vidaus produktą ir mūsų visų gyvenimą, kiekvieno iš mūsų pajamas.

Aišku, visi suprantame, kad nesame geopolitinė sala, - esame Europos bendrijos ir pasaulio nariai, o tai, kas vyksta aplink mus, tiesiogiai ar netiesiogiai daro įtaką ir mūsų gyvenimui. Turiu omeny įvykius ir Didžiojoje Britanijoje, ir kitąmet vyksiančius rinkimus Prancūzijoje bei Vokietijoje. Dėl to gali atsirasti papildomų neapibrėžtumų. Yra problemų ir dar toliau nuo mūsų, Italijoje, jos bankų sistemoje. Tokie dalykai, aišku, turės įtakos mūsų šalies konkurencingumui ir ūkiui nepriklausomai nuo mūsų pačių vidinių pastangų.

Kita vertus, baigiantis metams noriu pasidžiaugti, kad nedarbo lygis vis mažėja, o žmonių užimtumas auga, atsiranda darbo vietų. Aš net matau tendencijas, kurios man kelia šiokį tokį nerimą. Mes artėjame prie ribos, kad jau trūks darbo jėgos. Kai kur jau dabar jos trūksta. Nebūtinai pačios aukščiausios kvalifikacijos darbuotojų, bet ir vairuotojų, ir virėjų, ir aptarnaujančio personalo. Matyt, tai taps iššūkiu ir mūsų švietimo sistemai.

Bet džiugu, kad išaugęs žmonių užimtumas didina darbo užmokestį. Kadangi nėra tiek daug pasirinkimo rinkoje, o darbdaviai, aišku, nori turėti darbuotojus, jie privalo siūlyti geresnes darbo sąlygas bei didesnį atlygį. Tad matome ir didžiulį užimtumo, ir nemenką darbo užmokesčio didėjimą. Prognozuojama, kad darbo atlygis ir kitąmet augs, ypač privačiame sektoriuje, ne viešojo administravimo subjektuose. Tai irgi gerai nuteikia.

Matome tendencijas, ir turbūt tam pritartų ir Lietuvos bankas, ir analitikai bei ekonomistai, kad auga ir mūsų valstybės vidaus vartojimas. Tai tiesiogiai susiję su išaugusiomis pajamomis. Žmonės uždirba daugiau, tad gali daugiau išleisti. O kitais metais vidaus vartojimas taip pat augs.

B.MARKAUSKAS: Nauja Vyriausybė ir premjeras ryžtingai nusiteikę dėl svarbiausių dalykų - korupcijos ir šešėlinės ekonomikos mažinimo, dėl valstybės valdymo reformos. Tai buvo akcentuojama jau pirmuosiuose posėdžiuose, o per susitikimą su prezidente toks nusiteikimas taip pat abipusiškai pabrėžtas. Tad turime didelį sutarimą tarp Seimo bei Vyriausybės ir prezidento institucijos, o tai sudaro geras galimybes veikti.

Jei kalbėtume apie Vyriausybės ir mano, kaip žemės ūkio ministro, darbą, su ministerijos departamentų vadovais jau sėdome prie Vyriausybės programos priemonių plano rengimo. Biudžetas, kuris buvo patvirtintas, leidžia mums tą daryti. Nors stebuklo šiais metais dar nebus, iš principo tos programos ir priemonės, kurios bus numatytos, bus ir įgyvendintos. Aš manau, kad per porą mėnesių mes tikrai parengsime žemės ūkio politikos priemonių gan ambicingą planą. Iššūkių ir užduočių turime nemažai.

Šiomis dienomis buvome susitikę su savo atašė, dirbančiais užsienio valstybėse, ir matome, kad žemės ūkio produktų poreikis tikrai didelis, o Lietuva jais garsėja. Jeigu pasižiūrėsime į mūsų eksportuojamų prekių sąrašą, žemės ūkio ir maisto produktai jame užima svarbią dalį. Ir matome, kad atsiveria tikrai geros rinkos, kaip, pavyzdžiui, Japonija. Jau dabar į šią šalį eksportuojami pieno produktai. Kitąmet bus pradėti eksportuoti jautienos ir vištienos produktai. Tas pats pasakytina apie Kinijos rinką, kurios poreikiai - didžiuliai. Tai reiškia, kad turime didelį potencialą vystyti žemės ūkį.

Aišku, esama ir specifinių užduočių. Kasmet žemės ūkis kaip verslas tampa rizikingesnis dėl klimato sąlygų, dėl svyravimų rinkose, net dėl geopolitinių konfliktų. Tai reiškia, kad vis labiau susiduriame su iššūkiu valdyti tas rizikas. Pavyzdžiui, pieno sektoriaus krizė parodė, kad jam dabar esame nepasirengę. Todėl galvojame apie sektorinių rizikos valdymo fondų steigimą. Mūsų Vyriausybės laukia ir gan sudėtingas derybų laikotarpis dėl ES struktūrinės paramos po 2020 metų.

G.JAKAVONIS: Daug dėmesio ketinate skirti kultūrai bei mokyklai, nuo kurių priklauso visuomenės dvasinė būklė...

R.KARBAUSKIS: Kad atsirastų patriotizmas mokyklose, kad mūsų rezervas kariuomenei būtų rengiamas visuotinai, kad jis būtų integruotas į aukštųjų mokyklų ir kolegijų studijų programas - tai nėra nauji dalykai, jie buvo mūsų rinkimų programoje. Žmonės, domėjęsi mūsų idėjomis, žinojo, kad mes tai siūlome. Dabar tiesiog nuosekliai žengiame tolesnius žingsnius.

Mes siūlome padaryti keletą pilotinių projektų, pavyzdžiui, kurioje nors savivaldybėje su moksleiviais, taip pat pasirinkę kurį nors universitetą, galbūt Edukologijos, nes ten rengiami būsimi mokytojai. Tai pareikalaus laiko, bet tai kokybiškai padidintų Lietuvos nacionalinį saugumą.

Švietimo srityje reikia padaryti labai daug. Džiaugiuosi, kad Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas dabar yra Eugenijus Jovaiša, tikrai puikiai suprantantis švietimo reikalus. Sprendžiant migracijos problemą mūsų kultūrinis gyvenimas, jo kokybė yra vienas iš itin svarbių dalykų, kuriais galime paskatinti žmones neišvažiuoti. Negalima tikėtis, kad visi greitai pradės gauti tokius atlyginimus, kokius turi Airijoje ar Anglijoje. Bet kai aplinka yra saugi, kai švietimo, kultūros laukas - kokybiškas, kai prieinamos kokybiškos sveikatos apsaugos paslaugos, tai iš tiesų motyvuoja čia likti ir kurti savo ateitį. Ne viskas yra matuojama atlyginimo dydžiu.

Kitas sprendimas - nemokami teatrai ir valstybiniai muziejai visiems vaikams ir senjorams. Mokyklos galėtų rengti pamokas muziejuose. Tą šnekėjome ir per rinkimų kampaniją. Vaikai turi matyti, kad mes turime puikų teatrą. Tiesiog tokios galimybės neišnaudojame. Kasmet vaikas turėtų pamatyti bent vieną spektaklį. Per dvylika metų tai būtų dvylika spektaklių. Tada žmogus susikurtų suvokimą, kas yra teatro kultūra. Vaikų darželiuose atsiras labai svarbi mūsų gyvenimo dalis - bibliotekos. Dabar jų nėra. Turėtų būti priimtas sprendimas dėl privalomo knygų skaitymo... Yra daug problemų, kad ir labai smulkių, ir man kartais sakoma, kad mes užsiimame niekais, bet viskas yra susiję. Globalaus masto dalykai, tokie kaip korupcija ar emigracija, yra priežastiniu ryšiu susiję su tomis nedidelėmis problemomis. Todėl svarbu daryti ir mažus darbus.

G.JAKAVONIS. Valdžia žmonių pasitikėjimą atgautų, jei pamatytų, kad racionaliai leidžiami valstybės pinigai.

R.KARBAUSKIS:
Valstybės investicijų programa apima 2500 pradėtų objektų, o jų visų statybų ir remonto sąmatinė vertė - apie 10 milijardų eurų. Tai baisūs pinigai. Ir tai rodo, kaip viskas neatsakingai buvo daroma. O šiame biudžete yra dar ir daugybė siūlymų pradėti naujus, nors senieji nebaigti. Kai kuriems jų investicijos skiriamos jau net 15 metų, bet kartais nutraukiamos visai ir nė cento neskiriama, o kartais metama 5 proc. projekto vertės. Mes esame tokios situacijos įkaitai, kai žmonės negali būti patenkinti, nes jiems suteikiama viltis, kad kažkas bus sutvarkyta, suremontuota, o vėliau ta viltis metai po metų atiminėjama. Po to žmonės piktinasi, kodėl valstybėje nėra jokios tvarkos, lengvabūdiškai dalijami pažadai, kurie vėliau netesimi.

Labai svarbu, kad mes visi suprastume, jog atsakomybė prasideda nuo kiekvieno iš mūsų. Tai tarsi smulkmena, bet neturi Seimo kieme stovėti šeši automobiliai ir laukti, kol Seimo pirmininko pavaduotojas sugalvos, jog jam reikia kur nors truputį pavažiuoti. Seimo nariai išvis negali iš savo išlaidų, skiriamų parlamentinei veiklai, nuomotis automobilių. Tokie sprendimai tikrai nėra dideli, bet šluoti reikia pradėti nuo savo kiemo. Jeigu mes, Seimas, savo kiemo, neiššluosime, nėra ko tikėtis, kad tai bus daroma ministerijose, savivaldybėse ir taip toliau. Turime pradėti nuo savęs, o po to bus ir dideli darbai.

Siūlome, kad Vyriausybė ir ministerijos būtų tame pačiame pastate, o dvi ministerijas planuojama iškelti į Kauną. Tai labai svarbu galvojant apie Lietuvos regionų plėtrą, apie administravimo sąnaudas. Jeigu 11 ministerijų bus Vilniuje viename pastate, tai reiškia, kad 11 dabartinių kanceliarijų virs viena kanceliarija, galbūt didesne, o 11 transporto ūkių taps vienu transporto ūkiu. Ir ministrai pas ministrus važinės liftais, o ne automobiliais. Jeigu pažiūrėsime į mus supantį pasaulį, atrasime, kad kitur taip ir yra. Estijoje visa tai jau padaryta ar daroma. Tiesiog turime pažiūrėti, kaip elgiasi tie, kurie supranta, kad reikia taupyti lėšas.

Ministrams ir Vyriausybei dabar pagrindinis uždavinys yra įvertinti, kiek galėtume sumažinti valstybės valdymo aparatą. Šnekėdamiesi su premjeru sutarėme, kad, jei pavyktų ketvirtadaliu, mes jau ne be reikalo šiuos rinkimus būtume laimėję.

G.JAKAVONIS: Mokyklose kasmet rengiamos savaitės be patyčių. Bet kai iš Seimo tribūnų skrieja tokie žodžiai kaip „padugnės“, kaip padaryti tokią savaitę be patyčių mokykloje? Be to, vakare įsijungę televizorių pamatysite, kaip pusnuogės panelės komentuoja rimtų politikų žodžius. Lenkijoje, išrinkus naują valdžią, valstybinės televizijos vadovą skiria premjeras. Ar nepribrendo toks poreikis pas mus?


V.PRANCKIETIS: Palietėte aštrią problemą, kurią nuo pirmos dienos pradėjau kelti, kai mane pristatė kaip kandidatą į Seimo pirmininkus. Vienas iš pirmųjų man pateiktų žurnalistų klausimų buvo toks, kuris skatino mane tyčiotis iš kito žmogaus. Ir tada aiškiai pasakiau, kad aš tuo keliu neisiu ir kad patyčios - ne mūsų sritis. Dabar, manau, patyčių Seime jau mažiau, bet sprendžiant šią problemą televizijoje lenkiška patirtis mums galėtų būti pavyzdys.

R.KARBAUSKIS:
Kultūros komitetas kuruoja Lietuvos nacionalinį transliuotoją, bet mes neketiname keisti vadovo arba kurio nors žurnalisto. Turime šnekėti apie sisteminius pokyčius. Stebime, kaip organizuojamas nacionalinio transliuotojo darbas Suomijoje, Estijoje, kur viskas sutvarkyta taip, kad būtų išlaikomas neutralumas visų atžvilgiu. Jeigu kviečiama pasisakyti pozicija, būtinai turi dalyvauti ir opozicija. Be to, mes turime labai keistą situaciją dėl nacionalinio transliuotojo teikiamo turinio - lietuviško turinio dalis labai sparčiai mažėja. Komerciniai kanalai laisvi daryti, ką jie nori, nors kai kuriose šalyse - taip pat Estijoje ir Latvijoje - keliami reikalavimai ir komercinei žiniasklaidai, kokia joje turėtų būti nacionalinio turinio dalis. Mes taip pat galvojame apie sisteminius pokyčius, kurie leistų tikėtis, kad nacionalinis transliuotojas yra neutralus ir dirba visos valstybės naudai, o ne kieno nors politiniams ar komerciniams interesams.

G.JAKAVONIS. Pareikime prie ekonominių reikalų. Ko tikėtis?

M.SINKEVIČIUS:
Būtinos pertvarkos ne tik viešajame sektoriuje, ne tik valdininkijoje, bet ir mūsų visų įmonėse, kurios turi tarnauti žmonėms ir nešti dividendus. Deja, šiais laikais jose trūksta skaidrumo, tad būtina atriboti valstybės valdomų įmonių veiklą nuo politinių įtakų. Taip pat svarbu pritraukti tiesioginių užsienio investicijų.

G.JAKAVONIS:
Ar geriau, kai investuoja vietiniai Lietuvos verslininkai, ar kai jie iš užsienio ateina?

M.SINKEVIČIUS: Labai gerai, kai vyksta ir viena, ir kita. Bet, aišku, mes, kaip valstybė, labai suinteresuoti, kad ateitų gamybininkai, ne tik paslaugų teikėjai, kuriems nesunku išsikraustyti į kitą šalį, jei ten taikomos mokesčių lengvatos. Norime turėti šiuolaikišką, modernų gamybos sektorių, be to, svarbios tiesioginės užsienio investicijos, o ateinantis investuotojas atsineša ir tam tikrą vadybos bei skaidrumo kultūrą.

G.JAKAVONIS: Ar ateinantieji iš užsienio turės geresnes sąlygas negu Lietuvos verslininkai?


M.SINKEVIČIUS:
Privalome sudaryti lygias sąlygas vietos verslui ir užsienio investuotojams, nediskriminuoti.

G.JAKAVONIS: Žemės ūkis pagamina 5 proc. BVP, o gauna 40 proc. europinės paramos. Pakalbėkime apie jos panaudojimą. Iš esmės visa ji atitenka augalininkystei. Bet aš manyčiau, kad pagrindinė perspektyva vis dėlto yra pienininkystė, mėsininkystė. Mes gi dar Lietuvoje 1990 metų lygio nesame pasiekę šioje srityje.

B.MARKAUSKAS: Disproporcija tarp augalininkystės ir gyvulininkystės susidarė ne dėl paramos dydžio, bet dėl to, kad pačių investicijų į gyvulininkystę reikia gerokai daugiau. Tai didesnių žmogiškųjų išteklių reikalaujanti sritis. Be to, pieno sektorių per visus nepriklausomybės metus purtė krizės, o ūkininkai greitai prisitaiko ir užsiima mažiau rizikinga verslo šaka. Bet valstybė privalo turėti svertus ir reguliuoti šią sritį, nes gyvulininkystė sukuria gerokai daugiau pridėtinės vertės. Pienas ir mėsa - tai eksportuojami produktai, o grūdai, kad ir kaip būtų gaila, eksportuojami tik kaip žaliava. Aišku, neatsitiks taip, kad mes kitąmet jau auginsime gerokai daugiau gyvulių ir mažiau grūdų, vadinasi, reikia galvoti apie grūdų perdirbimo pajėgumus. Be to, grūdų sektoriaus taip pat laukia didelės grėsmės. Gyvulininkystė yra svarbi dirvožemio išsaugojimui. O mokslininkai perspėja, kad, jeigu toliau eisime tokiu keliu, mes nualinsime dirvožemį ir be organinių trąšų jau niekas nebeaugs.

G.JAKAVONIS:
Noriu palinkėti, kad visi jūsų žodžiai eitų, kaip sakoma, Dievui į ausį. Ir naudodamasis proga, kad tai mūsų „Respublikos“ naujametinis numeris, paklausiu jūsų, išrinktosios valdžios, - kokie jūsų naujametiniai palinkėjimai Lietuvos žmonėms kitiems metams?

R.KARBAUSKIS: Be žmonių pagalbos, be Lietuvos gyventojų vienybės mes neišspręsime daugelio problemų. Ir aš manau, kad matant, jog valdžia pinigų nebešvaisto ir nevagia, galbūt atsiras solidarumas ir suvokimas, kad visi turime mokėti mokesčius. Mes turime elgtis taip, kad visiems aplink mus būtų geriau, visose srityse, kur tik įmanoma. Tie, kurie uždirbame daugiau, galime tapti mecenatais. Atitinkamai verslas turi keisti savo mentalitetą. Daugeliu atvejų Darbo kodeksas, kurio įsigaliojimą atidėjome pusei metų, buvo orientuotas pirmiausia ne į darbuotoją, kuriam reikia jaustis saugesniam, o į darbdavį, kuris ir taip jaučiasi gerokai saugesnis. Galėjome paskubėti priimti įstatymo pataisas pagal prezidentės veto ir visi būtų mus palaikę, bet sąmoningai siekėme, kad darbdaviai ir darbuotojai dar sykį susėstų prie vieno stalo ir suprastų, jog kompromiso ieškojimas labai reikalingas šiai valstybei. Todėl aš labai linkiu žmonėms tai suprasti ir stiprėti bei stiprinti profsąjungas, derėtis su darbdaviais, su valstybe. Kita vertus, noriu padėkoti ir žemai nusilenkti visiems mokytojams, kultūros darbuotojams, kurie nepaisydami sąlygų, kuriomis jie dirba, mažų atlyginimų, kuriuos gauna, vis dėlto daro viską, ką gali, kad mūsų vaikai gautų geresnį išsilavinimą.

Ką turime padaryti mes, politikai? Mes privalome padėti žmonėms matyti ir tvarkyti jų socialinius reikalus. Turime galvoti, kaip atrodys 2018 metai, kai sukaks Lietuvos valstybės šimtmetis. Mes šiai progai iki šiandienos neturėjome net deramos koncepcijos. Dabar tikiuosi, kad nauja valdžia pasistengs rasti sprendimą, kad tai būtų visų lietuvių, visų Lietuvoje gyvenančių žmonių ir tautų bendra šventė. Kai pamačiau, kad šimtmečio šventės scenarijuje parašyta, jog dalyvaus milijonas gyventojų, mano pirma reakcija buvo: „Nesupratau, ką jūs čia atnešėte?“ Juk Lietuvoje ne milijonas gyventojų, o gerokai daugiau. Vadinasi, ta programa jau iš principo neteisinga, nes ji neįtraukia, net nesiekia įtraukti visų Lietuvos gyventojų. Galima pradėti tyčiotis ir sakyti, kad kūdikiai negali švęsti, bet mamos į renginius su kūdikiais gali atvažiuoti, galime sugalvoti, kaip tai padaryti. Taip pat turi švęsti vyresni žmonės, gulintys ligos patale ir galbūt niekur negalintys nueiti, bet juos gali aplankyti jaunimas, įteikti dovaną. Mes turime pasiekti, kad kiekvienas žmogus, ar jis būtų žinomas atlikėjas, ar namų šeimininkė, ar moksleivis, būtų vienaip ar kitaip įtrauktas į valstybės šimtmečio šventimą. Jei to nepadarysime, mes iš tikrųjų turėsime labai valdišką valstybės šimtmetį. O norisi, kad jis būtų mūsų visų šventė.

Parengta pagal savaitraščio „Respublika" priedą „Žalgiris"


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (20)

 • "Ypač svarbiu"šnapso 2017 sausio mėn. 03 d. 01:15:40

  klausimu Valstietis NR 1 tarsis,kad ir latviai ir estai
  pabrangintų.
  Dar teks Varšuvoj savo sapnus papasakoti.
  Bet lenkai turi ir savų pranašų.

 • grandt 2017 sausio mėn. 02 d. 17:35:29

  visi melagiai ir sitie kolchoznikai tokie

 • Tikėkime ir tikėkimės 2017 sausio mėn. 02 d. 10:28:01

  Suprantama, kad yra dar daug pritvinkusių problemų, kurios diskusijije
  nepaminėtos. Tačiau turėtume suprasti ir tai, kad jos atsirado,
  išsikerojo ir metastazavo per dešimtmečius. Todėl staigiai sutvarkyti,
  ypač esant tokiam tų problemų krikštatėvių pasipriešinimui,
  uždavinys super sunkus. Turėtume tik palinkėti sekmės visiems geriems
  šių naujų, dabar valdžią turinčių, žmonių darbams.

 • Ka nauja valdžia žada 2017 sausio mėn. 01 d. 02:25:16

  Tą ir duoda. Nepergyvenkit. Bus viskas OK

 • dzin 2016 gruodžio mėn. 31 d. 21:08:57

  kolchoznikai,ka tau duos,patys nori prisivogt,kaip ir visi buve

 • dzin 2016 gruodžio mėn. 31 d. 21:08:41

  kolchoznikai,ka tau duos,patys nori prisivogt,kaip ir visi buve

 • Kęstas 2016 gruodžio mėn. 31 d. 17:56:00

  Kas atsitiko Lietuvoje 2016-taisiais? Nieko neturinčių, nuo žagrės
  neseniai pastraukusių, miestiečių dalį pavyko įtikinti liberalaus
  stebuklo pasaka. Čia kaip komunizmas, tik atvirkščiai: paleiskim vadeles
  ponams darbdaviams, ir iš dangaus kris mana. Todėl atsirado didelis
  poreikis liberalioms partijoms. Tikriems liberalams susmukus į kyšių
  verpetą (Eligijus Masiulis - tik ledkalnio viršūnėlė), į plyšį
  šoko Gabrielius Landsbergis su pasiūlymu leisti gėjams viešai
  linksmintis, kaip jiems patinka, ir kelti vestuves. Iš kitos pusės
  pabandė Algirdas Butkevičius su pasiūlymu leisti darbdaviams daryti su
  dirbančiaisiais viską, ką musulmoniškieji teroristai daro su
  moterimis-vergėmis. Lietuvai nei vienas, nei kitas pasiūlymas nepatinka.
  Lieka valstiečiai. Daugiau apie tai, guglinant žodžius:
  mokslas-studijos- ekonomika.

 • senis 2016 gruodžio mėn. 31 d. 16:51:44

  Negrazu svesti Valstybes simtmeti, esant Briuselio kolonija. Jeigu
  Karabasas noretu gero Lietuvai, noretu dirbti jai, noretu, kad Lietuva
  isliktu, kad Gedimino Kalnas neemigruotu, turetu kalbeti mazdaug taip:
  iskart po Trampo inauguracijos, kita diena, skelbsime apkalta Magnolijai,
  uz Lietuvos supriesinima su visais kaimynais, del ko netenkame puses savo
  bvp. Skirsime soc.sriciai 20% nuo bvp, kaip yra kitose ES salyse o ne 10%,
  kaip buvo iki siol. Tegu musu tevai ir seneliai nors pries mirti pavalgo.
  Pasodinsime visus masiulius nes Magnolija jau sedes, niekas netrukdys.
  Panaikinsime visas ciulpikams skirtas pensijas, paliksime tik Sodros,
  uzsidirbtas. Naikinsime konservastu isteigta vagiu prieglauda, vadinama
  antra pensiju pakopa. Uz prekyba nekokybiskais produktais perimsime Aibe ir
  Maksima valstybes zinion, bus daugiau pinigu biudzete, maziau gyventoju bus
  isnuodyta. 12 kartu sumazinsime valstybes aparata nes, pav.zemes ukio
  ministerijoje tik 3 zmones yra mate karve. Ir t.t., ir pan.

 • Bleka 2016 gruodžio mėn. 31 d. 15:22:37

  Jau geriau:Grybauskaites dienos neilgeja,Amerikej naujo vejo
  daugiau.2.Baigsis karas Sirijoj ir:zydai netures progos siusti pabegeliu i
  Europa.3.Merkel sita bobike gal nepakeis kitas apsepes zydelis
  Sulcas...4.Svarbu vietoj Grybauskaites isrinkti grynakrauji lietuvi
  Prezidentu,kaip Paksa ,nors zmona gali but ir zyde...Gal nerinksim
  "nezinomu" partizanu kaip lansbergis ,adamkus ,grybauskaite....!?

 • Taigi 2016 gruodžio mėn. 31 d. 14:53:14

  Jakilaičiui reikėtų raudonuoti, nes jis interviu su Seimo Pirmininku
  pradėjo iš jo tyčiotis.

 • Hm 2016 gruodžio mėn. 31 d. 14:47:00

  "Kita vertus, baigiantis metams noriu pasidžiaugti, kad nedarbo lygis vis
  mažėja, o žmonių užimtumas auga, atsiranda darbo vietų. Aš net matau
  tendencijas, kurios man kelia šiokį tokį nerimą. Mes artėjame prie
  ribos, kad jau trūks darbo jėgos. Kai kur jau dabar jos trūksta".Čia
  kur taip trūksta Vilniuje???Toliau turbūt Vilniaus nebuvai
  išvažiavęs???...Tai jau gal tuom pasakymu ir problemą išsprendei???

 • Citata 2016 gruodžio mėn. 31 d. 14:23:06

  " Negalima tikėtis, kad visi greitai pradės gauti tokius atlyginimus,
  kokius turi Airijoje ar Anglijoje".Kaip sakė vienas ekonomistas.Berods
  Lazutka-Jūs neduokite toių algų, kaip Anglijoje,duokit žmogui 800 eur.,
  1000 eur.Aš palinkėčiau vyriausybei išsiaiškinti šį mistinį
  dalyką,ar yra galimybė Lietuvoje tokias algas mokėti?Ar darbdaviai
  nesikrauna darbuotojų sąskaita sau turtus?...Čia nuskambėjo geras
  pasiūlymas, kad įmonės pelnas ir kita informacija būtų žinoma, kad
  darbuotojai matytų padėtį...

 • Citata 2016 gruodžio mėn. 31 d. 14:12:56

  "Tas pats pasakytina apie Kinijos rinką, kurios poreikiai -
  didžiuliai".Ir čia dar vienas sakinys primenantis suvažiavimus- "Tai
  reiškia, kad turime didelį potencialą vystyti žemės
  ūkį".Markauskai,mes prašikome(manau tai neįžeis nieko tas žodis, nes
  pastaruoju metu tapo labai madingas TV ekranuose) didžiulę rinką...O
  Kinijos poreikiai be abejo didžiuliai tik ar ji žiūrės į tokius
  suskius...Nauja valdžia vis pabrėžia, kad reikia laiko , kad sprendimai
  tokie, kaip demografijos problema staigiai nessiprendžia.Sutinku.Be yra
  tokios problemos, kurios, kai sakė signataras R.Paulauskas išsisprendžia
  vienu rankos pakėlimu...Tai pirmyn vyrai !!!...

 • Palinkėčiau 2016 gruodžio mėn. 31 d. 13:59:22

  valdžiai, kad ji neieškotų pasiteisinimų dėl ko negalima padaryti to
  ar ano...Mums nesvarbu ta virtuvė, kaip jūs darysite,kas jums trukdo,mums
  svarbu rezultatas...Ir apskritai nieko negirdėti apie darbo biržas, o juk
  aš pats žinau, kaip ten yra.Pats ten pragaro kelius praėjau...Nieko
  negirdėti apie pieno supirkimo kainų sureguliavimą(baisi
  neteisybė-vieniems mokama daugiau, o kitiems mažiau, nors žmonės pro
  ašaras juokiasi, kad pienelis tai juk visų vienodas),ir daug, daug kitų
  dalykų, kurių kažkaip nesigirdi...Na be abejo,dar buvo mažai laiko, bet
  žiūrėsime,laikas parodys...

 • senis 2016 gruodžio mėn. 31 d. 13:52:21

  visa tai sitie, ar kiti avigalviai, kartoja kasmet. Kalba apie geresianti
  gyvenima, ir dairosi, kas cia blogai padeta. Per 26 metus, kai lietuviai
  vagys neteko Kremliaus kontroles, isvoge viska. Lietuva yra zemes ukio
  krastas, sitie vagys kaima sunaikino. Sunaikino medicina, mokyklas,
  svietima, kelius, liko tik atjungti elektra. Lietuviai kantrus. Bet
  ziaurus. Kabesite visi kekemis. To ir linkiu 2017 metais.

 • jonas 2016 gruodžio mėn. 31 d. 13:43:57

  Karbauskis šventas žmogus, duok Dieve Jam sveikatos,nė vienas politikas
  iki jo taip nekalbėjo ir nesielgė,pagarba Jo žodžiams ir
  poelgiams.Lietuva klestėtu jeigu kiekvienas darbdavys būtu dosnus savo
  gimtinei kaip Karbauskis. Kartu su estais pradėjome atkūrti valstybes ir
  kaip atsilikome,GĖDA.

 • mama iš kaimo 2016 gruodžio mėn. 31 d. 13:33:43

  Vadinkime daiktus tikraisiais vardais. Gyvulininkystė žlugo ne dėl
  investicijų neturėjimo, o dėl to, kad jevrosojūzo dėka žmonėms buvo
  mokama už gyvulių išpjovimą. Štai ir turim situaciją, kai, sakysim,
  aš ?be abejo, ne tik/ jau 16 metų negaliu nusipirkti savo kolektyviniam
  sodui mėšlo, ne, jei turiu atliekamą euro, tai perku duoną, ne šūdą,
  nes duona pigiau.
  Kas liečia jau priimtus sprendimus - tikrai sveikinu ir dėkoju už
  vieną -nemokamus teatrus pensininkams ir vaikams. Tik nuo kada tai bus
  įgy endinta? Ir ar lies ir parodas, koncertus, paskaitas ir pan.? Gal kas
  galėtų paaiškinti?
  O pats šlykščiausias iš jau padarytų dalykų - prieštaraujant
  visai tautai - šunaujai, runkeliams, kirmėlynui ir veršiams skyrimas
  laisvės premijos, kurios, tiesą sakant, esmės net nesuprantu, tautos
  smaugliui. Tautos, kurią šis "laisvės riteris" net rašyti didžiąja
  raide draudža. Liūdna. Nuotaika grųžo į tą lygų, kuriame buvo po
  pirmo rinkimų turo.
  O po antro juk buvo viltis ir tikėjimas...

 • Ne mūsų karas 2016 gruodžio mėn. 31 d. 12:24:43

  Nauja valdžia nieko nepakeis, mes esam Vašingtono provincija, todėl
  mūsų laukia amžini karai, ,,išvaduotojų'' garbinimas ir JAV ginklų
  pirkimas. Pasiklausykite ką kalba Grybauskaitė, ji tik apie tai ir kalba.
  Nauja valdžia darys viską, kad Lietuvoje niekas nepasikeistų ir toliau
  klestėtų melas.

 • skaitytojas 2016 gruodžio mėn. 31 d. 09:25:33

  Parasyta tai graziai kaip ir kalbama jau 26 metai .Bet kol kas apart kalbu
  nieko konkretaus nera.Vien lozungai.Nereikia toil eit tik iki Daukanto
  aikstes.

 • valdas 2016 gruodžio mėn. 31 d. 08:12:48

  VISO KO GERIAUSIO,SIEMS ZMONEMS,NEUZMIRST TEISES,NES KOLKAS GYVENAM
  TEISINIAM NIHILIZME,ZMONES UZ JUS,TIK DAUGIAU KALBEKIT AISKINKIT,NES DUSIOS
  DARO SAVO...

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • CEREMONIJA: trečiadienį iškilmingame Vytauto Didžiojo universiteto Senato posėdyje į Lietuvą su oficialiu dviejų dienų vizitu atvykusiam Airijos prezidentui Maiklui D. Higinsui bus įteikiamos VDU Garbės daktaro regalijos.
 • FUTBOLAS: Lietuvos futbolo A lygos čempionato 17-ojo turo rungtynėse antradienį Kauno „Stumbro“ komanda namuose 1:0 (1:0) įveikė Trakų „Trakų“ futbolininkus.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas spaudoj

Ar Lietuva patirtų didelių nuostolių, jei užsidarytų „Achema“?

balsuoti rezultatai

Ar kada buvote apgauti, kai nuomojotės būstą?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +12   +14 C

   +11  +14 C

 

   +11  +15 C

  +19   +26 C

   +19  +24 C

 

   +23   +29 C

    7-12 m/s

   2-7 m/s

 

     2-7 m/s

 

reklama
Prenumerat 2018