respublika.lt

2018 rugsėjo 22, šeštadienis

13-oji diena M.Basčiui atnešė sėkmę: mandatą išsaugojonuotraukos (21)

2018 kovo mėn. 13 d. 19:30:24
Jadvyga BIELIAVSKA ir Benas Brunalas, Elta

Nepaisant prietarų dėl nesėkmę nešančio skaičiaus - 13, kovo 13-oji diena Seimo nariui Mindaugui Basčiui buvo sėkminga: jis išsaugojo Seimo nario mandatą.

 

Per Seime vykusį slaptą balsavimą už tai, kad M. Bastys būtų pašalintas iš Seimo balsavo 72 parlamentarai, 21 buvo prieš, 24 Seimo nariai susilaikė, 11 balsavimo bilietų buvo sugadinta.

Tam, kad mandatas būtų panaikintas, už tai turėjo balsuoti ne mažiau kaip 85 Seimo nariai.

Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis neslepia nusivylimo tokiu Seimo sprendimu. „Tokia balsavimo dėl Mindaugo Basčio Seimo nario mandato panaikinimo pabaiga yra tiesiog nepateisinama. Tai įrodo, kad asmeniniai žmonių, kurie atstovauja Lietuvai, interesai peržengė viešąjį interesą. Seimo nario mandatas lieka rankose žmogaus, kuris nuslėpė ryšius, turinčius reikšmės valstybės paslapčių saugumui ir dėl kurių Konstitucinis Teismas pripažino, jog jis vienareikšmiškai prarado valstybės pasitikėjimą. Gėda. Griežtai smerkiu tokius balsavimo rezultatus“, - pareiškė V. Pranckietis.

Vertindamas balsavimo rezultatus Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas sakė, kad tai Seimo antausis VSD ir KT.

„Šitoje vietoje ne tiek apie M. Bastį galvoju, o apie Valstybės saugumo departamento santykį su Seimu arba Seimo antausį Valstybės saugumo departamentui ir Seimo kitą antausį Konstituciniam Teismui. Tai dvi labai svarbios Lietuvos institucijos ir Seimui yra nusispjauti į tai“, - komentavo E. Gentvilas.

Jis teigė neatmetantis „valstiečių“ ir „socialdarbiečių“ susitarimo scenarijų.

„Aš neatmetu tokių scenarijų. Apie juos tekdavo girdėti, kad Socialdemokratų darbo partija „paspausdavo“ valstiečius, nes koalicija yra braškanti. M. Basčio klausimas yra toks, koks yra, ir rezultatas toks, kad koalicija nebraškėtų“, - sakė E. Gentvilas.

Jo teigimu, valdantiesiems taip pat reikia ir parlamentaro Artūro Skardžiaus balso, todėl jis prognozuoja lygiai tą patį scenarijų dėl apkaltos A. Skardžiui.

Tuo tarpu Socialdemokratų darbo frakcijos seniūnas Andrius Palionis teigia, kad šios dienos balsavimas dėl Seimo nario M. Basčio apkaltos naudingas Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijai ir esą tokiu būdu konservatoriai bando diskredituoti Seimą.

„Esu įsitikinęs, kad dalis konservatorių balsavo prieš M. Basčio pašalinimą iš Seimo narių gretų arba sugadino biuletenius. Jiems tokia situacija yra naudinga - M. Basčio reputacijos klausimą jie bando primesti valdančiajai daugumai. Taip bandoma parodyti, kad valdančioji dauguma neva išsaugojo M. Bastį“, - teigia A. Palionis.

Parlamentarai nepalaikė pernai gruodžio 22 d. Konstitucinio Teismo išvados, kurioje konstatuota, kad M. Bastys sulaužė priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją, nuslėpęs savo ryšius su buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika.

Kaip parodė balsavimo rezultatai, kolegos išgirdo M. Basčio prašymą neatimti iš jo mandato. „Puikiai suprantu, kad KT sprendimas yra nekvestionuojamas. Ar pritarsite KT sprendimui ar pritarsite mano asmenybei, tai viskas, kolegos, yra jūsų rankose. Prašau jūsų palaikyti mane“, - prieš balsavimą iš Seimo tribūnos prašė M. Bastys.

Politikas akcentavo, kad visada vadovaujasi ir vadovausis bendražmogiškomis, Konstitucijos, priesaikos vertybėmis. M. Bastys pripažino, kad šis apkaltos procesas yra sudėtingas jam žmogiškąja prasme ir teigė galvojęs ir apie mandato atsisakymą, tačiau rinkėjai prašė jo nesitraukti iš Seimo.

 

Premjeras apgailėtinu laiko Seimo balsavimą, bet „valstiečių“ kaltės tame nemato

„Apgailėtina. Tik tokiu žodžiu galėčiau apibūdinti šiandienos Seimo balsavimo dėl Mindaugo Basčio rezultatus“, savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje komentavo šalies Premjeras Saulius Skvernelis.

„M. Bastys negali būti Seimo nariu. Tą labai aiškiai indikavo specialiųjų tarnybų pateikta medžiaga, vėliau įrodė Seimo laikinoji komisija ir galiausiai patvirtino Konstitucinis Teismas.

Šiandienos balsavimą laikau niekuo kitu, tik ciniškais politiniais žaidimais, kuriuose aktyviai dalyvavo kai kurie opozicinių frakcijų nariai“, - rašė Premjeras.

Premjeras taip pat teigė turintis įrodymų, kad „valstiečiai“ slaptu balsavimu palaikė V. Basčio nušalinimą.

„Žinau, kad visi LVŽS frakcijos nariai, balsavę už M. Basčio pašalinimą iš Seimo, turi tvirtus to įrodymus“, - akcentavo S. Skvernelis.

Netrukus po balsavimo politikai ėmėsi ieškoti kaltų dėl tokio sprendimo. Opozicijos politikai įtariai žvelgė į „valstiečius“ ir socialdemokratų darbo frakcijai priklausančius Seimo narius. Tuo tarpu „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis dėl tokio balsavimo kaltino konservatorius.

Per Seime vykusį slaptą balsavimą už tai, kad M. Bastys būtų pašalintas iš Seimo balsavo 72 parlamentarai, 21 buvo prieš, 24 Seimo nariai susilaikė, 11 balsavimo bilietų buvo sugadinta.

Tam, kad mandatas būtų panaikintas, už tai turėjo balsuoti ne mažiau kaip 85 Seimo nariai.

Parlamentarai nepalaikė pernai gruodžio 22 d. Konstitucinio Teismo (KT) išvados, kurioje konstatuota, kad M. Bastys sulaužė priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją, nuslėpęs savo ryšius su buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika.

2017 m. gruodžio 22 d. Konstitucinis Teismas konstatavo, kad M. Bastys sulaužė priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją, nuslėpęs savo ryšius su buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika.

 

Opozicinių partijų lyderiai: S. Skvernelis meluoja

Seimui nusprendus palikti mandatą priesaiką sulaužusiam Mindaugui Basčiui šalyje užvirė aršios diskusijos ir kaltųjų paieškos.

Po slapto balsavimo Seimo nariai ir aukščiausi šalies vadovai neslėpė savo nepasitenkinimo balsavimu ir nevyniodami į vatą kalbėjo, ką galvoja apie sprendimą palikti M. Basčiui Seimo nario mandatą.

Tačiau nei prieš balsavimą, nei po jo neatsirado Seimo narių, atvirai pasisakančių, kodėl Seimo narys, sulaužęs priesaiką ir šiurkščiai pažeidęs Konstituciją, turi likti parlamente.

Konservatoriai pirštu rodė į „valstiečius“, „valstiečiai“ provokacijų organizavimu kaltino konservatorius. Kitaip tariant, prasidėjo „melo kamuoliuko“ laidymas iš vienų rankų į kitas.

Šiame kontekste pasirodė ir Premjeras Saulius Skvernelis, viena vertus, pareiškęs, kad toks Seimo žingsnis yra apgailėtinas, kita vertus, užsimindamas, kad, tikriausiai, prie tokio balsavimo ciniškai prisidėjo opozicinės partijos.

Be to S. Skvernelis pabrėžė žinantis, kad visi Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos nariai, balsavę už M. Basčio pašalinimą iš Seimo, turi tvirtus to įrodymus.

Premjerui apie tai prakalbus, opozicinių partijų lyderiai ilgai nedvejodami S. Skvernelį pavadino melagiu ir teigė, kad tokios kalbos yra tiesiog iš piršto laužtos, pasakytos ir taip meluoti nevengiančių politikų.

„Nežinau kodėl Premjeras meluoja“, - S. Skvernelio žinutę socialiniame tinkle įvertino konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis.

„Beveik neabejoju, kad M. Bastys yra sutaręs su „valstiečiais“, kad jo išsaugojimo atveju jis balsuos naudingai koalicijai. Tą buvo tikrai galima įtarti“, - kalbėjo konservatorių pirmininkas.

Anot konservatoriaus, valdančiųjų argumentai dėl, neva, opozicijos interesų sužlugdyti M. Basčio pašalinimą, jau bliūkšta. G. Landsbergis teigė iš pradžių girdėjęs, kad „valstiečiai“ savo balsavimo biuletenius fotografavo. Tačiau, anot jo, Seimo Pirmininko pavaduotoja Rima Baškienė po balsavimo teigė jokių nuotraukų nedariusi.

Galiausiai G. Landsbergis dėliojo savo argumentus, kodėl, jo nuomone, „valstiečiai“ buvo suinteresuoti tokiu balsavimu.

„Yra vienas labai paprastas ir įdomus dalykas. Šiandien prieš pat balsavimą buvo Ramūno Karbauskio kalba, kurioje jis, reaguodamas į tai, kad konservatorių frakcija turi privalomą balsavimą, pasakė, jog negali būti jokio privalomumo, kad Seimo nariai turi balsuoti pagal laisvą mandatą. Suprask, jisai leido savo frakcijos nariams balsuoti taip, kaip jie nori. Kitaip to negalima paaiškinti“, - kalbėjo G. Landsbergis, sakydamas, kad būtent „valstiečių“ balsų pritrūko tam, kad M. Bastys būtų pašalintas iš Seimo.

Tai, kad balsavime nebuvo atsižvelgta į Konstitucinio Teismo išvadas, yra didžiausia „valstiečių“ kaltė, svarstė Lietuvos liberalų sąjūdžio pirmininkas Eugenijus Gentvilas.

Melu E. Gentvilas įvardijo ir Premjero bei R. Karbauskio pareikšimus. Tai pernelyg liberalo nenustebino. Pasak jo, „valstiečių“ lyderius - R. Karbauskį ir Agnę Širinskienę - jis pagrįstai gali laikyti melagiais. Liberalas akcentavo, kad Premjeras taip pat yra sudalyvavęs įvairiuose „blefavimuose“.

E. Gentvilo nuomone, nesunku suprasti, kas lėmė tokį Seimo sprendimą.

„Aš matau, kas nedalyvavo balsavime. Tai didžioji dalis iš tų, kurie nedalyvavo ir padėjo Basčiui išlikti - yra „valstiečiai“. Ne opozicijos atstovai. Antras dalykas, kas čia šiandien prasitarė, kad frakcijoje yra skirtingų nuomonių, kitaip galvojančių žmonių. Tai Ramūnas Karbauskis prasitarė. Tai, matyt, pas juos ir būtą tokių žmonių. Tiek pas juos, tiek pas socialdemokratinę darbo frakciją. Aš manau, kad neturiu, kuo teisintis. Mes neklupdėme ant žirnių savo frakcijos narių, bet, manau, kad visi mūsiškiai balsavo už šią apkaltą. Na o toks baksnojimas pirštu ir kaltinimas cinizmu, man atrodo, yra pačių cinikų labai mėgstamas veikimo būdas“, - kalbėjo E. Gentvilas, pridurdamas, kad liberalai balsavo visi, o frakcijoje diskusijų kaip balsuoti apskritai nebuvo.

„Balsuojame už apkaltą, gerai, jokių diskusijų nebuvo“, - pasakojo E. Gentvilas, pabrėždamas, kad diskusijos vyko tik pas „valstiečius“.

„Tegu jie prisiima atsakomybę už šį dalyką. Seimo dauguma yra atsakinga už antausį Konstituciniam Teismui ir Valstybės saugumo departamentui“, - apibendrino pokalbį E. Gentvilas.

Per Seime vykusį slaptą balsavimą už tai, kad M. Bastys būtų pašalintas iš Seimo balsavo 72 parlamentarai, 21 buvo prieš, 24 Seimo nariai susilaikė, 11 balsavimo bilietų buvo sugadinta.

 

E. Gentvilas reikalauja perbalsuoti dėl M. Basčio apkaltos

Liberalų sąjūdžio pirmininkas ir frakcijos seniūnas Seime Eugenijus Gentvilas reikalauja pakartoti balsavimą dėl Seimo nario Mindaugo Basčio apkaltos, o antradienį vykusį balsavimą pripažinti neteisėtu, nurodoma Liberalų sąjūdžio pranešime.

„Šiame balsavime slaptumas buvo pažeistas, ir paaiškėjus aplinkybėms, kad buvo fotografuoti slapto balsavimo biuleteniai, siūlau pripažinti šitą balsavimą neįvykusiu. Tai yra Seimo garbės reikalas, todėl Seimo vadovai privalo užtikrinti pakartotinį balsavimą“, - sako E. Gentvilas.

E. Gentvilas siūlo artimiausio Seimo posėdžio metu - ketvirtadienį - surengti pakartotinį balsavimą dėl apkaltos M. Basčiui.

ELTA primena, kad per Seime antradienį vykusį slaptą balsavimą už tai, kad M. Bastys būtų pašalintas iš Seimo balsavo 72 parlamentarai, 21 buvo prieš, 24 Seimo nariai susilaikė, 11 balsavimo bilietų buvo sugadinta, primena ELTA.

Tam, kad mandatas būtų panaikintas, už tai turėjo balsuoti ne mažiau kaip 85 Seimo nariai.

Parlamentarai nepalaikė pernai gruodžio 22 d. Konstitucinio Teismo išvados, kurioje konstatuota, kad M. Bastys sulaužė priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją, nuslėpęs savo ryšius su buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika.

 

M. Bastys: man buvo svarbu, kad būtų išsaugota mano garbė

Seimo nario mandatą išsaugojęs Seimo narys Mindaugas Bastys sako, kad jam buvo labai svarbu, jog būtų išsaugota jo ir jo artimųjų garbė.

„Aš manau, kad man tai pavyko padaryti“, - po palankaus balsavimo Seime žurnalistams sakė M. Bastys.

Jo teigimu, Konstitucinis Teismas (KT) priėmė sprendimą vadovaudamasis grynai subjektyviais motyvais, ne objektyviais.

„Šiuo atveju tiktai Seimas priima galutinį vertinimą ir būtent slaptu balsavimu. (...) Aš tikrai neturėjau jokios informacijos, kaip kas balsuos, aš tai dariau sąmoningai, palikdamas grynai kiekvienam Seimo nariui apsispręsti savarankiškai“, - sakė M. Bastys.

Paklaustas, kas galėjo daryti įtaką tokiam kolegų apsisprendimui, M. Bastys sakė manąs, kad „daugelis aplinkybių“. „Pagrindinė, manau, kad pasitikrinimas poligrafu turėjo, mano įsitikinimu, lemiamą prasmę“, - sakė jis.

Pasiteiravus, ar galėjo būti kokių nors „valstiečių“ ir „socialdarbiečių“ susitarimų dėl balsavimo, politikas teigė apie tai nieko nežinąs.

Šiuo metu Mišriai parlamentarų grupei priklausantis Seimo narys žurnalistams dar negalėjo atsakyti, ar prisijungs prie valdančiosios daugumos Seime.

„Leiskite man po šito proceso atsigauti“, - atsakė jis.

 

Prezidentė apie sprendimą dėl M. Basčio: Seimas save gėdingai diskreditavo

Prezidentė Dalia Grybauskaitė neigiamai įvertino Seimo sprendimą neatimti mandato iš Seimo nario Mindaugo Basčio. Anot jos, toks sprendimas ignoruoja Šalies nacionalinio saugumo interesus.

„Pamindamas Konstitucinio Teismo išvadą bei ignoruodamas valstybės nacionalinio saugumo interesus, tokiu balsavimu Seimas save gėdingai diskreditavo“, - iškart po Seimo balsavimo pareiškė šalies vadovė.

Per Seime vykusį slaptą balsavimą už tai, kad M. Bastys būtų pašalintas iš Seimo balsavo 72 parlamentarai, 21 buvo prieš, 24 Seimo nariai susilaikė, 11 balsavimo bilietų buvo sugadinta.

Tam, kad mandatas būtų panaikintas, už tai turėjo balsuoti ne mažiau kaip 85 Seimo nariai.

Parlamentarai nepalaikė pernai gruodžio 22 d. Konstitucinio Teismo (KT) išvados, kurioje konstatuota, kad M. Bastys sulaužė priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją, nuslėpęs savo ryšius su buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika.

2017 m. gruodžio 22 d. Konstitucinis Teismas konstatavo, kad M. Bastys sulaužė priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją, nuslėpęs savo ryšius su buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika.

Po Seimo sprendimo nusivylimo taip pat neslėpė ir Seimo Pirmininkas. Pasak jo, tokia balsavimo dėl M. Basčio Seimo nario mandato panaikinimo pabaiga yra tiesiog nepateisinama. „Gėda. Griežtai smerkiu tokius balsavimo rezultatus“, - pareiškė V. Pranckietis.

 

M.Basčio advokatas J.Gaudutis: tepadeda jums Dievas nepadaryti klaidos

Nepanaikinti Seimo nario Mindaugo Basčio mandato iš Seimo tribūnos prašė jo advokatas Juozas Gaudutis.

„M. Bastys elgėsi teisingai ir sąmoningai neklaidino Valstybės saugumo departamento (VSD)“, - aiškino advokatas J. Gaudutis, komentuodamas parlamentaro atsakymą į Klausimyno, skirto asmenims, pretenduojantiems gauti leidimą dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, klausimą.

Advokatas informavo, kad M. Bastys buvo patikrintas poligrafu Lenkijoje, Krokuvoje, ir tyrimo rezultatai jam yra palankūs.

„Nebeliko pagrindo M. Bastį apkaltinti ir padaryti nepalankų jam politinį sprendimą. (...) Manau, kad jūs sąžiningai padarysime sprendimą. (...) Tepadeda jums Dievas nepadaryti klaidos“, - linkėjo parlamentarams J. Gaudutis.

Atsakydamas į Seimo narių klausimus M. Bastys sakė, kad buvo sutikęs atlikti tyrimą poligrafu ir Lietuvoje, tačiau atitinkamos institucijos nematė reikalo. „Todėl priėmiau sprendimą pasitikrinti valstybėje, kuri mums yra draugiška“, - sakė M. Bastys. Politikas aiškino, kad Krokuvoje tyrimą poligrafu atliko pas profesorių Janą Vidackį (Jan Widacki). „Profesorius J. Vidackis yra pripažintas pasaulinio lygio ekspertas ir man nekilo jokių abejonių dėl jo profesionalumo“, - aiškino B. Bastys.

Konservatorius Gabrielius Landsbergis domėjosi, kokia kalba vyko patikrinimas melo detektoriumi, ar nekilo dėl to keblumo. „Klausimynas buvo sudarytas lenkų kalba ir buvo atliekamas vertėjo pagalba verčiant į lietuvių kalbą“,- sakė M. Bastys.

Pernai gruodžio 22 d. Konstitucinis Teismas konstatavo, kad M. Bastys sulaužė priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją, nuslėpęs savo ryšius su buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika.

Ar parlamentaras neteks mandato, paaiškės po slapto balsavimo. Toks nutarimas laikomas priimtu, jei už jį balsavo ne mažiau kaip 3/5 visų Seimo narių.

 

M. Bastys: prašau palaikyti mane

Prieš balsavimą dėl mandato panaikinimo Seimo narys Mindaugas Bastys prašė kolegų Seimo narių palaikymo.

„Puikiai suprantu, kad KT sprendimas yra nekvestionuojamas. Ar pritarsite KT sprendimui ar pritarsite mano asmenybei, tai viskas, kolegos, yra jūsų rankose. Prašau jūsų palaikyti mane“, - iš Seimo tribūnos sakė M. Bastys, atsiprašęs tų, kuriuos gal būt kada nors yra įžeidęs.

Politikas akcentavo, kad visada vadovaujasi ir vadovausis bendražmogiškomis, Konstitucijos, priesaikos vertybėmis.

M. Bastys pripažino, kad šis apkaltos procesas yra sudėtingas jam žmogiškąja prasme ir teigė galvojęs ir apie mandato atsisakymą.

„Tačiau rinkėjai, kurie mane rinko ne vieną kadenciją prašė, kad nedėčiau mandato, jie išreiškė pasitikėjimą manimi, tas pasitikėjimas kiekvienoje kadencijoje augo“, - sakė M. Bastys.

Konservatorių vardu kalbėjusi parlamentarė Rasa Juknevičienė ragino balsuoti už tai, kad M. Bastys netektų mandato ir „Seimas duotų aiškų atsakymą - Kremliaus interesai čia nebus atstovaujami“.

„Sunkiai įsivaizduoju pasekmes, jei Seimas paneigtų ne tik savo kolegų iš Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto, bet ir ilgametį Valstybės saugumo departamento darbą, siekiant užkardyti agresyvų Kremliaus ardomąjį darbą. Mes balsuojame ne tik dėl M. Basčio mandato, bet ir dėl to, kiek esame pajėgūs prisidėti prie atgrasymo, užkardant hibridines grėsmes mūsų kraštui“.

Pasak parlamentarės, tai daryti įpareigoja jau šio Seimo priimta Nacionalinio saugumo strategija ir šios Vyriausybės patvirtinta programa.

„Jei paneigsime savo pačių patvirtintus tikslus, būsime pralaimėję. Tai būtų labai bloga žinia“, - sakė R. Juknevičienė, tokiais savo žodžiais kviesdama palaikyti apkaltą M. Basčiui.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Vytautas Bakas, ragindamas balsuoti už M. Basčio pašalinimą iš Seimo, sakė, kad šis balsavimas bus „atsparumo testas“.

Seimo „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis teigė padaręs savo sprendimą ir balsuos už M. Basčio mandato panaikinimą. Jis taip pat paragino kolegas balsuojant „laikytis savo sąžinės ir moralės“.

 

Seimas spręs, ar panaikinti Seimo nario M.Basčio mandatą

Seimas antradienį ketina svarstyti Seimo nario Mindaugo Basčio mandato panaikinimo klausimą.

Pernai gruodžio 22 d. Konstitucinis Teismas konstatavo, kad M. Bastys sulaužė priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją, nuslėpęs savo ryšius su buvusiu KGB darbuotoju.

Ar parlamentaras neteks mandato, paaiškės po slapto balsavimo. Toks nutarimas laikomas priimtu, jei už jį balsavo ne mažiau kaip 3/5 visų Seimo narių.

Nuo nutarimo paskelbimo visuomenės informavimo priemonėse momento asmuo netenka Seimo nario mandato. Už padarytus nusižengimus jam taip pat įstatymų nustatyta tvarka gali būti taikoma teisinė atsakomybė.

Jei balsuojant nutarimas dėl Seimo nario mandato panaikinimo nepriimamas, laikoma, kad Seimas apkaltai nepritarė. Tai Seimo posėdyje viešai paskelbia posėdžio pirmininkas ir tai įrašoma posėdžio protokole.

Asmuo, kuriam taikoma apkalta, turi teisę bet kurioje apkaltos proceso dalyje, tačiau tik iki balsavimo pradžios, atsistatydinti iš pareigų ar atsisakyti Seimo nario mandato, pateikdamas dėl to pareiškimą raštu. Toks pareiškimas turi būti nedelsiant patenkintas.

Asmeniui atsistatydinus apkaltos procesas nutraukiamas, ir tai įforminama Seimo nutarimu. Jame nurodoma, kad asmuo, kuriam taikoma apkalta, pateikė pareiškimą atsistatydinti, kad šio asmens pareiškimas tenkinamas ir kad apkaltos procesas Seime nutraukiamas.

Seimo Statutas numato, kad asmuo, kuriam taikoma apkalta, turi teisę dalyvauti Seimo posėdyje pats ir (ar) per savo advokatą. Jis turi teisę turėti kelis advokatus. Kai posėdyje be svarbių priežasčių nedalyvauja asmuo, kuriam taikoma apkalta, arba jo advokatai, jų nedalyvavimas netrukdo apkaltos bylą nagrinėti Seime.

Kaip ELTA jau skelbė, Konstitucinis Teismas aiškinosi, ar Seimo narys M. Bastys, atsakydamas į klausimyną, skirtą asmenims, pretenduojantiems gauti leidimą dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, nuslėpė savo ryšius su buvusiu KGB darbuotoju ir taip kėsinosi susipažinti su valstybės paslaptimis. Taip pat buvo vertinama, ar M. Bastys organizavo neskelbiamus „Rosatom“ atstovų susitikimus su Lietuvos valdžios institucijų vadovais, siekdamas užtikrinti politinį palaikymą Rusijos Federacijos valstybinės atominės energetikos korporacijos „Rosatom“ planams Lietuvoje.

Konstitucinio Teismo, kaip ir Seimo laikinosios tyrimo komisijos teigimu, M. Basčio veiksmai vertintini kaip Seimo nario priesaikos sulaužymas ir atitinkamai - kaip šiurkštus Konstitucijos pažeidimas.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (21)

 • senis 2018 kovo mėn. 14 d. 16:23:23

  nereiketu pulti seimo. Seime, is 141 nario, 142 kgbistai. Tai musu
  istorinis tautinis paveldas, didziuokimes juo. Visa kita isvogta,
  sugriauta, sunaikinta. KGB buvo ne lietuviska Kontora. Todel ir seimas tik
  Kremliaus filialas, koki nurodyma gavo, taip ir prabalsavo.

 • Senis 2018 kovo mėn. 14 d. 12:01:38

  Tai susireikšminusiųjų seimerių chebos EILINĖS RIETENOS KAIP ŠUNŲ
  RUJOS",kurie tame Lietuvos žmonių nemėgstamame ir nereikalingame seime
  nemato jokio darbo LIETUVOS ŽMONĖMS.Gėda ir skaityti ir žiūrėti į
  tokią Lietuvos valdžią,tikras DURNIŲ LAIVAS ir tiek.

 • Kelmas 2018 kovo mėn. 14 d. 08:17:03

  Tai niekas į Gražulio klausymą ,,kas daryti su Seimo nariais kurie
  NEDEKLARAVO savo pažinties su KGB karininku Danu Arlausku'',neatsakė.
  Juk jie VISI ,KT sprendimu, ŠIURKŠČIAI PAŽEIDĖ konstituciją.
  Visus iš Seimo... lauk!
  Valdas Adamkus irgi PAŽEIDĖ konstituciją ir... LAIMINGAI gyvena
  Turniškėse.

 • valdas 2018 kovo mėn. 14 d. 04:19:28

  Ar vadinama seima,kur vienas turi teise paest,o kitas turi badaut,kad anas
  paestu...
  O koks jis teismas,jei sau kelia atlyginimua perputes,priputes-vykdydamas
  kazkieno nora,valia (ozio,musmires,kgb-istu)-tai dvasiu
  "teismas",-Konstitucijoj to neparasyta...
  O ir aplamai daug ko neparasyta ka isigalvoja dvasios,-tai kieno sis
  teismas ,vagiu ?...
  Konstitucija,-ji visiems KONSTITUCIJA ,nuo a iki z...
  Jau parodija tape isminciaus zodziai"Neskubek teisti,skubek suprasti"
  O ar ne irankiu susidorojimo dvasios tapo Lietuvoj,ar nykstam ne del siu
  dvasiu nuo(is) proto peraugusiu i pilvus is tikruju kas dedasi musu sventoj
  zemej...

 • Manau 2018 kovo mėn. 13 d. 22:16:27

  Būtų kur kas daugiau naudos iš seimo išvyti visus KGBistus, su kuriais
  Basčiui teko bendrauti.

 • 2018 kovo mėn. 13 d. 21:26:58

  pasibaisėjau Seimo balsavimu...

 • Abejoju, 2018 kovo mėn. 13 d. 21:16:52

  ar toks rezultatas iš tiesų jam atnešė sėkmę. Nebent jis visgi
  pagaliau atsistatydintų... Tada būtų tokia smulki ir slidi pergalė jo
  popieriuose, bet ne faktinė pergalė. O LIETUVAI TOKS SEIMAS UŽTRAUKĖ
  DIDŽIULĘ GEDĄ. Visi, kas balsavo UŽ JO PALIKIMĄ SEIME VERTI APKALTOS!

 • paaiškinkite, prašau 2018 kovo mėn. 13 d. 20:18:33

  Ar pažeidė konstituciją, kad pakalbėjo, ar kažką Lietuvai padarė
  blogo?

 • bendrapartietis 2018 kovo mėn. 13 d. 19:46:34

  Šiūkšlė tu esi basty

 • EVA 2018 kovo mėn. 13 d. 19:33:14

  O ka? Ar Konstituciniame Teisme dirba zmones "is kito pasaulio"? Tokie pat
  nuodemingi (is to pacio V.T. saraso),tai ir ju "nutartys" visai neatitinka
  teises tikroves-nesaziningi ir neobjektyvus.Daznai i vienus vartus!Valio
  Seimui(tiems,kurie nebijo kagibistu) ir turi dar nors kiek sazines t.y.
  nesmerkti zmogaus uz kazkokius menkniekius.

 • pažiūrėjau TV žinias 2018 kovo mėn. 13 d. 18:51:16

  Nesupratau, ko taip putojasi opozicija. Ar tikrai šis žmogus taip jau
  pavojingas ir toks išdavikas, kai visiems žinoma, KGB sąrašuose
  figūruojanti R.Juknevičienė teisuolės tonu jį taip smerkia. Man
  atrodo, jau kam kalbėti, o šiai poniai tik patylėti visais dabartiniais
  KGB klausimais.

 • Stiprybės p.Bastį.Laimėjo kultūra,tiesa ir padorumas. 2018 kovo mėn. 13 d. 18:33:37

  Kol saulė patekės ,rasa akis išės.Čia ponas Dievas laimino p.Basčio
  viešą pateisinimą.Mieli žmonės,ar turi moralinę teisę visi
  išsiviešinę mūsų seimo,konstitucinio teismo
  teisėjai,p.dėdulė,seimo pirmininkas teisti ir atimti teisę seimo nariui
  ,už tai ,kad jis pabendravo su tos pačios valstybės agentu ,kaip ir
  mūsų seimo išsiviešinę agentėliai.Pamastykite ,ką turime pirmiausia
  šalinti iš seimo,ar kgb agentus ,ar tą kuris pabendravo su agentu.Juk
  čia tikriausia nenusikaltimas,juk seime tenka kiekvieną dieną bendrauti
  su tos pačios grupuotės agentais.Gėda,ponai nekaltinkite nieko tik save
  pačius.Man gėda už Jus ponai ---jūs sužvėrėją agentai.

 • senis 2018 kovo mėn. 13 d. 18:28:02

  Cirko vaidinimas pavadinimu " Basčio krokodilo ašaros " baigėsi.
  Mat jį labai myli rinkėjai jau 4 kadencijas. Taip ir buvo
  numatyta. Pajuokinti(papiktinti )tautą. Sekantis spektaklis Skardžius
  ir vėjo malūnai kuris baigsis taip pat. Galite kreiptis į
  lažybų kontorą. Taigi KGBistas KGBistui kaip brolis ar sesuo.
  Didžiausias jų tikslas dirbti vardan tos savo kišenės trims
  kartoms į priekį.

 • Manau , 2018 kovo mėn. 13 d. 17:58:25

  lietuvių tauta kantri palauks ,kada Lietuvos Konstitucijos garantas
  Lietuvos Prezidentė patvirtins Konstitucinio Teismo verdiktą, o jei ne
  tai, manau , turi būti paleistas LR Seimas arba išvaikytas Konstitucinis
  Teismas.Tauta lauks sprendimų.

 • Konstitucinis 2018 kovo mėn. 13 d. 17:36:00

  KT matė šiurkštų pažeidimą ir presaikos sulaužymą dėl to, kad
  Bastys turėjo ryšių su buvusiu kgbistu, o kad esamų kgbistų,
  nuslėpusių bendradarbiavimą su KGB ir tuo sulaužiusių priesaiką,
  Seime nors vežimu vežk, va to tai KT nemato. Kas jiems uždės akinius?

 • Sūduvis 2018 kovo mėn. 13 d. 17:09:50

  seimas parodė PILIETIŠKUMĄ, iš seimo pirmiausia reikia išvyti buvusius
  ar ir dabar esamus TSRS VSK stukačius. Nepavyko dėdulės planas RUSAI
  PUOLA.

 • gal 2018 kovo mėn. 13 d. 15:53:38

  manote ,kad tik jis čia toks vienintelis.žiūrėkit kiek ten daug
  pavardžių.. o kas "gali paneigti" kad jis ar kuris kitas"kaltas"..baikit
  tuos ne sąmoningus ,kaltinimus.?

 • Cha 2018 kovo mėn. 13 d. 15:46:19

  Tomkau,iš tavo skelbto sąrašo balsavusių ir galima buvo numatyti,kad
  Bastys liks seime .

 • Teisutis 2018 kovo mėn. 13 d. 15:45:24

  Siūlau Seimui teikti įstatymą dėl galimybės rinkėjams atšaukti
  susikompromitavusį,pasirodžius nepatikimu ir melagiu Seimo narį.

 • Tadas 2018 kovo mėn. 13 d. 15:42:44

  Tokio cinizmo,kurį pademonstravo Seimas balsuodamas dėl Basčio mandato
  Lietuvoje dar nebuvo Vis ritamės žemyn.Pasirodo advokatas ir Seimo dalis
  gali ignoruoti Konstitucinio teismo sprendimą ir niekais paversti Seimo
  nario priesaiką.Kaip Bastys dirbs Seime ar juo pasitiki rinkėjai jo
  draugams nesvarbu.Beje Bastys tik žodžiais tvirtina turintis rinkėjų
  pasitikėjimą iš tikrųjų to niekas netikrino.

 • Saulės užtemimas 2018 kovo mėn. 13 d. 15:26:47

  Kol saulė patekės, Rasa akis išės.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PRIEMONĖS: Ūkio ministerija siūlo patobulinti pelno mokesčio lengvatos taikymą investiciniams projektams, taip pat ją taikyti elektromobiliams; šios priemonės, pasak ministerijos, svarbios šalies ūkio konkurencingumui ilguoju laikotarpiu.
 • DOVANOS: šalies vadovė Dalia Grybauskaitė Lietuvoje viešėsiančiam popiežiui Pranciškui dovanos nepriklausomybės simbolį - Laisvės varpą ir kūrinio „Gloria Lietuvai“ įrašą.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar jums yra tekę gauti padirbtų pinigų?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13 +16 C

   +12  +14 C

 

   +8  +11 C

  +24  +27 C

   +15  +17 C

 

   +14  +15 C

  8-12 m/s

 2-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

reklama
Ukis 2018