respublika.lt

13 valandų trukusių derybų su mokytojų profsąjungomis reziumė

(0)
Publikuota: 2018 lapkričio 30 10:56:50, Ieva Urbonaitė-Vainienė, Elta
×
nuotr. 3 nuotr.
Derybų akimirka. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Švietimo ir mokslo ministerija paskelbė, kokių susitarimų su mokytojų profsąjungomis pavyko pasiekti per 13 valandų trukusias derybas.

 

Susitikimo protokolas išsiųstas visoms profesinėms sąjungoms susipažinti.

Protokole išskirti trys siūlymų blokai: etatinio tobulinimo, mokyklų finansavimo modelio tobulinimo, teisės aktų įgyvendinimo.

Tobulinant mokytojų etatinio darbo užmokesčio sistemą sutarta diferencijuoti mokytojo etato struktūrą pagal dalykus ir ugdymo sritis švietimo ir mokslo ministro įsakymu - jo projektas bus parengtas iki 2019 metų sausio 10 dienos.

Taip pat nutarta nustatyti veiklų mokyklos bendruomenei metinių valandų minimumą visiems mokytojams privalomoms funkcijoms. „Sandraugos“ profesinė sąjunga pasiūlė 126 metines valandas.

Nutarimui nustatyti aiškias taisykles metiniam etato valandų skaičiavimui nepritarė Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga.

Vieningai sutarta numatyti, kad, jeigu mokytojas, įgyvendinantis pradinio ugdymo programą, per metus turi 700 kontaktinių valandų, būtų formuojama viena pareigybė (etatas), iš viso 1512 val.

Nutarus pateikti Darbo kodekso nuostatų dėl nuotolinio darbo taikymo mokyklose paaiškinimus, numatyta, kad mokytojui, nekontaktinių valandų funkcijoms, susijusioms su kontaktinėmis valandomis, vykdyti, skaičius sudarytų nuo 40 iki 60 proc. kontaktinių valandų skaičiaus, nustatant pagal ugdymo sritis ir (arba) dalykus mažiausią leistiną dalį procentais.

Darbo krūvio sandaroje vadovavimą klasei nutarta skirti įvertinus klasės komplekto dydį, amžiaus tarpsnį bei klasės mikroklimato sudėtingumą, bet ne mažiau kaip 152 valandos (10 proc. visos pareigybės/etato) per metus.

Tobulinant finansavimo modelį sutarta dėl trijų reikalavimų. Pirmasis - peržiūrėti specialiojo ugdymo finansavimo rodiklius ir atitinkamai juos padidinti atsižvelgiant į specialiosios pagalbos poreikį ir finansines galimybes.

Antras - peržiūrėti vienam mokiniui nustatytus švietimo pagalbos finansavimo rodiklius ir pagal galimybes juos padidinti.

Trečias - peržiūrėti mokymo namuose finansavimo rodiklius ir atitinkamai juos padidinti, atsižvelgiant į ugdymo plano nuostatas.

Dėl teisės aktų įgyvendinimo derybose sutarta, kad ŠMM rekomendacijose ir aplinkraščiuose išdėstyti susitarimai būtų perkelti į teisės aktus - Švietimo ir mokslo šakos kolektyvinę sutartį, ministro įsakymus ir pan.

Mokytojo etatinio apmokėjimo tvarką reglamentuojančiuose dokumentuose sutarta vartoti vieną, Švietimo įstatyme numatytą, sąvoką „kvalifikacijos tobulinimas“.

Taip pat sutarta įvertinti klasių komplektų ir jų dydžių formavimo praktiką ir nesant pokyčių dėl klasės komplektų dydžių mažinimo savivaldybių lygmeniu inicijuoti maksimalaus skaičiaus klasėje mažinimą valstybės lygiu iki 2020 metų sausio 1 dienos.

Profsąjungos akcentavo būtinybę imtis prevencinių priemonių, kad savivaldybėms nustatant klasių komplektų skaičių mokyklose nebūtų pažeidinėjamos teisės aktų nuostatos.

Atlikti planinę patikrą dėl etatinio mokytojų apmokėjimo diegimo mokyklose, be kita ko, atkreipiant dėmesį į galimą biurokratinės naštos (popierizmo) didėjimą mokytojui, sutarta sudaryti ŠMM valdymo srityje nustatytų privalomų dokumentų sąrašą iki 2019 metų sausio 1 dienos.

Vieningo sutarimo nepavyko rasti dėl didelių finansų reikalaujančio siūlymo 20 proc. padidinti pedagoginių ir nepedagoginių darbuotojų pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientus. Tam reikėtų papildomų 144 mln. eurų.

Nuo 3 iki 6 val. padidinus nekontaktinių valandų ikimokyklinių ir priešmokyklinių įstaigų pedagogų etate, reikėtų 13 mln. eurų, panaikinti visų pedagogų pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientų intervalus reikėtų 25 mln. eurų, sumažinti mokinių skaičių klasėse - 49 mln. eurų, pasiekti, kad mokytojo 36 valandų etate pamokos sudarytų ne daugiau kaip 18 valandų - 66 mln. eurų.

ŠMM duomenimis, norint įgyvendinti visus profesinių sąjungų reikalavimus, papildomai vieniems metams reiktų apie 297 mln. Eur. Kitų metų biudžete numatyta papildomai skirti 185 mln. Eur švietimui. Norint ir vėliau išlaikyti tokį finansinį augimą, reikalingas visų politinių partijų susitarimas, apie kurio inicijavimą užsiminta posėdyje.

ELTA primena, kad neterminuotas švietimo darbuotojų streikas prasidėjo lapkričio 12 dieną, viduryje trečios streiko savaitės jį remiantys mokytojai pareiškė, kad nesitrauks iš Švietimo ir mokslo ministerijos, kol nebus įgyvendinti profsąjungų reikalavimai, stebėjo tiesiogiai transliuojamas derybas, nakvojo ŠMM patalpose.

Švietimo ir mokslo ministerijos duomenimis, lapkričio 30 dieną planuoja streikuoti 71 švietimo įstaiga. Streiką ketina tęsti 70, prisijungti viena, nutraukti irgi viena švietimo įstaiga. Streikuos apie 1500 mokytojų.

ŠMM duomenimis, norint įgyvendinti visus profesinių sąjungų reikalavimus, papildomai vieniems metams reiktų apie 297 mln. Eur. Kitų metų biudžete numatyta papildomai 185 mln. Eur švietimui. Norint ir vėliau išlaikyti tokį finansinį augimą, reikalingas visų politinių partijų susitarimas - apie tai buvo svarstyta posėdyje.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s