respublika.lt

Žemdirbiai dėl išmokų protestuos Briuselyje

(0)
Publikuota: 2018 spalio 16 08:05:14, Edita SIAVRIS
×
nuotr. 3 nuotr.
Žemdirbiai dėl išmokų protestuos Briuselyje. Redakcijos archyvo nuotr.

Jau poryt, spalio 18 dieną, per Briuselyje vykstantį Europos vadovų Tarybos pasitarimą protestuos Lietuvos žemės ūkio rūmų (ŽŪR) organizacijų deleguoti atstovai, kurių bus 56. Protesto tikslas - kovoti dėl didesnio skiriamo biudžeto ir tiesioginių išmokų.

 

Protesto akciją inicijavo Lietuvos žemės ūkio rūmai. Pasak jų atstovės Sonatos Kisielienės, tarp deleguotų protesto dalyvių bus atstovai iš Kiaulių augintojų asociacijos, Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos, Šiltnamių asociacijos ir pan., iš viso iš 17-os asociacijų. Protesto akcijai palaikyti yra ir speciali sąskaita pervesti lėšoms. „Penktadienį sąskaitoje buvo apie 2000 eurų. Į tą sąskaitą gali vesti ir privatūs asmenys, ir bendrovės, ir kaimo gyventojai, bendruomenės, ir žemdirbių asociacijos, privatūs ūkiai. Protesto akcijai iš kokio nors fondo pinigų nepaimsi, tai yra mūsų savivaldos reikalas ir mes patys turime rūpintis“, - sakė ji. ŽŪR deleguoti atstovai akcijoje naudos plakatus ir bus apsirengę vienodą aprangą. Žemės ūkio rūmai palaikyti protestą pakvietė ir šalies prezidentę Dalią Grybauskaitę. S.Kisielienės teigimu, kol kas neaišku, ar prezidentė dalyvaus, tačiau protestuotojai to labai tikisi.

„Be to, pasirašysime komunikatą tarp Čekijos, Lenkijos ir Lietuvos žemės ūkio rūmų ir Latvijos žemdirbių asociacijos, kurios dalyvauja protesto akcijoje su tam tikrais reikalavimais. Tekstas kol kas derinamas“, - informavo S.Kisielienė.

Žemės ūkio rūmų vadovai, prieš išvykdami į protestą, teigė, jog bus siekiama, kad išmokų lygis šalies ūkininkams būtų arčiau ES vidurkio. ŽŪR pirmininkas Arūnas Svitojus sakė, kad situacija ES yra gana sudėtinga, nes vyksta „pažadų dalijimas su potekste diskriminuoti žemdirbius“. „Svarstomame naujame žemės ūkio biudžete įžvelgiame diskriminuojamus elementus, pavyzdžiui, harmonizavimą. Gyvename pažadais, kad šios paramos sąlygos bus vienodinamos ir harmonizuojamos, tačiau Lietuva gauna mažiau nei 70 proc. ES paramos vidurkio, kai išmokoms planavome iki šios dienos pasiekti bent 90 proc. Žemdirbiams didelį nerimą kelia tokios sąlygos“, - sakė pirmininkas A.Svitojus.

ŽŪR duomenimis, 2021-2027 m. laikotarpiu Lietuvai tiesioginėms išmokoms ir kaimo plėtrai numatoma skirti apie 4,558 mlrd. eurų, o tai yra 5,2 proc. mažiau nei 2014-2020 m. Kaip skaičiuoja ŽŪR, pasiūlytas tiesioginių išmokų vienodinimo scenarijus rodo, kad šis procesas ir toliau vyks labai lėtai, išmokos iki ES vidurkio bus didinamos po 2 proc. kasmet, ir tik 2027 metais Lietuvos tiesioginių išmokų vidurkis turėtų pasiekti 204 eurų už hektarą lygį, t.y. 79 proc. ES vidurkio. ES tiesioginių išmokų vidurkis - apie 266 eurai už hektarą. Pusė šalių yra žemiau šio vidurkio, o Lietuva yra trečia nuo galo. O štai Belgija, Nyderlandai ir Graikija gauna didžiausias tiesiogines išmokas.

Vido Juodsnukio, Šeimos ūkininkų sąjungos pirmininko, komentaras:

Pirmiausia Lietuvoje turime susitvarkyti: nusibrėžti strategines gaires, ko iki šiol Lietuvoje nėra padaryta; žemės ūkio krypčių nėra numatyta Lietuvoje. Drumstame vandenyje kažkas kažką daro, formuoja. Žemės ūkio politika, kuri iki šiol buvo vykdoma Lietuvoje, tokia, kad apie milijardą eurų išvežame į kaimyninę Lenkiją, kad prisipirktume produktų. Lietuvos žemės ūkiui tai yra katastrofa. Tai šiuos klausimus reikia spręsti.

Europos Sąjunga davė pakankamai lėšų, tik jų nesugebėjome tinkamai paskirstyti ir panaudoti. Čia problema. Nėra kooperacijos Lietuvoje, o stambieji daro taip, kad jos ir nebūtų. Jie sąžinę praradę, jie viską gali ir dar jiems negana.

Proteste nedalyvausiu, nes nelaikau rimtu. Mes buvome kviesti į protestą, rinko lėšas, žinau, kiek buvo akcijų, jos jokios naudos nedavė. Yra teisinės galimybės spręsti, yra tarptautinės organizacijos, per kurias galima rasti sprendimus. Yra europarlamentarai. Juk jau buvo tokių tuščių nuvažiavimų, čia burbuliukas, ir tiek. Ten nieko tokio nebus sprendžiama, kas palengvintų smulkiųjų ūkininkų sąlygas.

Šiaip Europos Komisija yra priėmusi sprendimus ir kiekviena valstybė privalės ateityje įvertinti savo žemės ūkio situaciją, turės tiesioginių išmokų lubas įsivesti, norime ar nenorime, nes per 4 metus Europos Sąjungoje 7 mln. ūkininkų pasitraukė - daugiausia smulkiųjų ir jaunų ūkininkų. Taigi Europos Parlamentas turės priimti sudėtingus sprendimus, kuriant infrastruktūrą ir kitas sąlygas, kad išsaugotų kaime kuo daugiau žmonių. Yra paskaičiuota, kad visi tie stambieji ūkininkai ir žemės ūkio bendrovės praktiškai išgyvendavo iš tiesioginių išmokų - tai jie nerentabilūs ir jokio pelno nesukuria, gyvena parazitiškai išplėtę savo ūkius. O smulkieji ūkininkai, negavę jokios paramos, vis tiek daugmaž išlaiko ūkius.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s