respublika.lt

Žaibas renkasi lengviausią kelią

(0)
Publikuota: 2019 rugpjūčio 10 20:14:00, Edita SIAVRIS
×
nuotr. 6 nuotr.
Žaibavimo metu reikėtų būti kuo toliau nuo aukštų medžių. EPA-Eltos nuotr.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis (PAGD), šiais metais dėl žaibo iškrovos jau kilo 34 gaisrai (2018 metais dėl žaibo iškrovos kilo 49 gaisrai), laimei, žmonių aukų pavyko išvengti.

 

PAGD Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros organizavimo skyriaus viršininkas Aurimas Gudžiauskas aiškina, kad egzistuoja ryšys tarp vietovės ir žaibų.

Nustatyta, kad dažniau žaibuoja vietovėse, kur yra drėgnesnis ir šiltesnis klimatas, pavyzdžiui, arčiau pusiaujo. Nenuostabu, nes šiose vietovėse audros yra kur kas stipresnės ir dažnesnės nei Lietuvoje.

Pasak Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Tyrimų ir plėtros skyriaus patarėjo dr. Donato Valiuko, žaibai kiek dažnesni pietrytinėje, pietinėje Lietuvoje, retesni - šiaurinėje šalies dalyje.

„Iš esmės tai atitinka vidutinį metinį dienų su perkūnija skaičių. Vidutiniškai daugiausia dienų su perkūnija per metus būna pietrytinėje Lietuvos dalyje, nes ten vyraujantis šiurkštus paklotinis paviršius ir aukštesnė oro temperatūra skatina konvekcinius procesus“, - aiškino jis. Pavasarį perkūnijos dažnesnės rytinėje Lietuvos dalyje, o rudenį - vakarinėje. Pajūrio rajone perkūnijų beveik kasmet pasitaiko ir žiemą.

Beje, tie, kurie mano, kad žaibas du kartus į tą pačią vietą netrenkia, klysta. Šis mitas, A.Gudžiausko teigimu, seniai paneigtas.

„Iš tiesų yra vietovių, kuriose žaibai trankosi dažniau negu kitur. Specialistai tai priskiria tam tikroms grunto savybėmis, aukštam požeminio vandens lygiui. Žinant, kad žaibas yra stipri elektros iškrova, egzistuoja teorija, kad žaibas renkasi lengviausią kelią, todėl manoma, kad aukštesnės vietovės, kalvos, aukšti objektai labiau traukia žaibą, dėl to, kad jie yra arčiau audros debesų, kuriuose ir formuojasi statinis krūvis. Tačiau klaidinga manyti, kad šalia namo esantis aukštesnis medis atstoja žaibolaidį. Kartais namo konstrukcijos gali būti labiau įelektrintos arba laidesnės elektrai, negu šalia stovintys aukštesni medžiai ir būtent namas gali būti žaibo taikiniu“, - pasakojo pareigūnas.

Itin pavojingas - kamuolinis žaibas, literatūroje aprašomas kaip nedidelis judantis švytintis įelektrintų dalelių kamuolys, kuris gali patekti į patalpų vidų. A.Gudžiauskas sako, jog kamuolinis žaibas yra labai paslaptingas ir legendomis apipintas reiškinys, dėl kurio susidarymo dar ir šiais laikais nėra vieningos mokslininkų nuomonės. Visi sutaria dėl vieno - kad kamuolinis žaibas sukelia gaisrus ir lemia žmonių mirtis. Išvydus šį keistą reiškinį - kamuolinį žaibą, nereikėtų judėti, bandyti jo paliesti.

Patarimai esant žaibui:

- Kai žaibuoja, būnant atviroje vietoje, reikia atsitūpti (geriau dauboje), apkabinti kojas rankomis. Negalima gultis ant žemės.

- Žaibavimo metu reikėtų susirasti priedangą - būti pastate arba automobilyje. Rankose nereikėtų laikyti ilgų ar metalinių daiktų (skėčio, meškerės ir kt.) Negalima stovėti arti metalinių konstrukcijų, elektros stulpų, vielinių tvorų. Dangų skrodžiant žaibams negalima joti arkliu, važiuoti dviračiu. Važiuojant mašina, patariama sulėtinti greitį, o sustoti reikėtų kuo toliau nuo aukštų medžių ir elektros linijų. Jei žaibai užklupo maudantis, reikia kuo skubiau lipti iš vandens ir ieškoti pastogės.

- Jei žaibavimo metu esate patalpoje, nereikėtų stovėti arti langų, elektros prietaisų, vamzdžių ir kitų metalinių daiktų. Negalima kalbėti ir telefonu. Namo viduje neturėtumėte būti arti krosnių, dūmtraukių (privalu uždaryti sklendes).

- Jeigu nėra nei pastato, nei mašinos, slėpkitės žemoje vietoje, kuo toliau nuo kalvų, medžių, stulpų ir aptvarų. Jeigu audra užklupo miške, slėpkitės po žemais krūmais, žemesniu medžiu.

- Nesislėpkite mažose pašiūrėse ar pastogėse, po pavieniais medžiais, atidengtose mašinose.

- Nebraidykite po vandenį. Jeigu plaukiodami valtimi pastebėjote kylant audros debesį, kuo greičiau irkluokite į krantą.

- Norint apsisaugoti nuo žaibo, būtina numatyti prevencines priemones, įsirengti žaibolaidžius, apsaugos nuo viršįtampių prietaisus, patikimą įžeminimą ir potencialų išlyginimo sistemą. Jei žaibolaidis įrengtas, patikrinti žaibolaidį, kontaktinius sujungimus, įžeminimo varžas ir kitus žaibosaugos elementus.

(Šaltinis - PAGD)

Užs. Nr. 695

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s