respublika.lt

2018 rugsėjo 23, sekmadienis

Vytauto Lietuvai Europoje nebuvo lygiųnuotraukos (21)

2018 kovo mėn. 11 d. 09:20:21
Arūnas ABROMAITIS

Neseniai per vieną Prancūzijos televizijos kanalą nuskambėjo tokia žinia: Lietuva vienu metu buvo didžiausia pasaulio valstybė. Tai išgirdęs gentainis net išsižiojo ir paprašė redakcijos išsiaiškinti, ar iš tiesų taip galėjo būti. Taip, teigia istorikas Tomas Baranauskas, Vytauto laikais LDK plotas galėjo siekti beveik 1 mln. kvadratinių kilometrų.

 

Kovo 11-osios aktu atkurta Lietuvos valstybė užima maždaug 65,3 tūkstančių kvadratinių kilometrų plotą. Tai - vadovėlinis faktas. Visi lietuviai žino ir tai, kad kadaise jų valstybė buvo labai didelė. Tačiau „didelė“ yra netikslus žodis. Kokį plotą užėmė Lietuvos Didžioji kunigaikštystė? Ką tai reiškė pasaulio ir Europos mastu? Atsakymai skamba išdidžiai - XV amžiaus pradžioje Lietuvai nedaug trūko iki milijono kvadratinių kilometrų, tuo metu ji buvo didžiausia Europos valstybė.

Posakis „nuo jūros iki jūros“ primena Vytauto Didžiojo laikus, XV amžių. Būtent XV amžiuje LDK teritorija buvo didžiausia, nuo Baltijos iki Juodosios jūros. Tačiau neužmirškime, kad kalbame apie viduramžius, tai yra laikus, kai sienos nebuvo tiksliai žymimos. Nebuvo jos ir stabilios. Dėl to sunku pasakyti, kiek ilgai LDK išlaikė didžiausią plotą. „Kartais viena teritorija būdavo prarandama tuo metu, kai kita dar nebūdavo įgyta. Kaip ir nėra tokio momento, kad viskas būtų viename komplekte. Didžiausios teritorijos metas yra XIV-XV amžiai, jei tiksliau - XIV amžiaus antra pusė ir XV amžiaus pirma pusė“, - teigė istorikas, Lietuvos edukologijos universiteto lektorius Tomas Baranauskas.

Manoma, kad Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo valdymo pabaigoje teritorija buvo maždaug 10 kartų didesnė nei dabar - 640 tūkst. kv. km. O valdė Algirdas 1345-1377 m. Apogėjų LDK pasiekė Vytauto laikais (1392-1430 m.). Nustatyti tikslius skaičius vėlgi yra sunku. „Laikoma, kad didžiausia teritorija buvo Vytauto valdymo pabaigoje, nors dėl kai kurių teritorijų abejojama. Pavyzdžiui, yra nuomonė, kad nemaža teritorija Ukrainos stepėse, į rytus nuo Vorkslos, kuri paprastai vaizduojama Vytauto laikų žemėlapiuose, buvo prijungta jau po Vytauto. Be to, stepių zonų prijungimas ir kontroliavimas yra sąlygiškesnis. O šiaip Vytauto valdymo pabaigoje galima kalbėti apie daugiau nei 900 tūkst. kv. km“, - sakė T.Baranauskas.

Kai kur internete nurodomas 1 mln. kv. km plotas. T.Baranausko nuomone, šios ribos LDK nepasiekė: „Milijonas kilometrų turbūt neišeitų, gal 930 tūkst. Tiksliai paskaičiuoti turbūt nepavyktų, nes ribos sąlyginės“. Istorikas akcentavo, kad valstybė buvo labai didelė savo plotu, bet tikrai ne gyventojų skaičiumi: „Rimtos statistikos neturime, tačiau, istorikų vertinimu, Vytauto laikais gyventojų buvo turbūt mažiau nei dabartinėje Lietuvoje, nuo 1 iki 2 milijonų“.

Dydis yra sąlyginė sąvoka. Priklauso nuo to, su kuo lyginsi. Pasaulyje yra buvę valstybių, kurių dydis - sunkiai suvokiamas. 1920 m. Didžiosios Britanijos imperijos plotas siekė maždaug 35 mln. kv. km. Mongolų imperija 1270 m. buvo išaugusi iki 24 mln. kv. km. Tačiau Europoje masteliai yra kiti, mūsų žemynas - sąlyginai nedidelis. Viduramžių Europoje valstybės negalėjo augti taip, kaip Azijos platybėse. Neturėjo jos ir tokių galimybių kaip vėlesnės kolonijinės imperijos.

Ar kunigaikščiai galėjo LDK teritoriją išplėsti dar labiau? „Gal ir galėjo. Galėjo atsitikti taip, kad prie Lietuvos būtų prijungta visa Rusia. Ir ne tiek jau daug trūko, - svarstė T.Baranauskas. - Buvo Aukso ordos įtakoje buvusi Maskvos kunigaikštystė, Naugardo žemė ir kelios smulkesnės kunigaikštystės. Vytautas savo valdymo pabaigoje buvo pradėjęs didelę kampaniją prieš Rusios kunigaikštystes, kurios dar nepriklausė nuo Lietuvos. Labai nedaug trūko. Jei po Vytauto būtų valdęs kitas toks pats stiprus valdovas, ko gero, jis būtų sujungęs visas Rusios žemes. Tik klausimas, kiek tokiu atveju savo veidą išlaikytų etninė Lietuva“.

Pasaulyje milžiniškų valstybių būta ir Vytauto laikais. Mongolų valdovas Timūras savo imperiją išplėtė iki 4,4 mln. kv. km. Mingų dinastijos valstybė Kinijoje buvo dar didesnė - 6,5 mln. kv. km. Tačiau Europa, kaip minėjome, yra visai kitas reikalas. „Teritoriškai Vytauto laikais LDK buvo, ko gero, didžiausia Europos valstybė“, - teigė T.Baranauskas.

Pagal plotą Lietuvos konkurente Europoje galėjo būti nebent Šventoji Romos imperija. Tai - vokiečių sukurta valstybė, nepainiokite jos su Senovės Romos imperija. Tačiau šis darinys Vytauto laikais jau buvo susiskaldęs. „Šventoji Romos imperija tuo metu jau nelabai ir buvo vientisa valstybė“, - akcentavo T.Baranauskas. Daug Europos plotų XV amžiaus pradžioje buvo užvaldžiusi Osmanų imperija, bet ji tuo metu dar nebuvo pasiekusi galybės viršūnės.

Ar imperija galima vadinti ir Lietuvos didžiąją kunigaikštystę? Tai priklauso nuo požiūrio, nuo žodžio vartojimo konteksto. „Iš principo turbūt galima. Apie tai parašyta Zenono Norkaus knyga „Nepasiskelbusioji imperija“. Jis įrodinėja, kad LDK tikrai galima vadinti imperija. Šis terminas naudojamas ir kaip metafora, pavyzdžiui, Stiveno Kristoferio Rouelo (Stephen Christofer Rowell) veikale „Iš viduramžių ūkų kylanti Lietuva: pagonių imperija“. Bet kuriuo atveju, tai nebūtų ta imperija, kurios valdovą būtų galima tituluoti imperatoriumi. Imperija, be kita ko, dar buvo ir tradicija, perimamumas iš Romos. Lietuva į tai nepretendavo. Tačiau žodį „imperija“ galima vartoti kaip mokslinį terminą. Šia prasme taip galima vadinti ir Lietuvą“, - sakė T.Baranauskas.

XV amžiaus pabaigoje Lietuvos teritorija pradėjo mažėti. „Pačios Juodosios jūros pakrantės, dėl kurios yra tas terminas „nuo jūros iki jūros“, mes netekome maždaug 1482-1484 m. Tačiau didesnio mažėjimo iš esmės buvo du etapai. Buvo du įvykiai, labai apkarpę teritoriją. Pirmas - 1500-1503 m. karas su Maskva. Lietuva vienu ypu neteko gero ketvirtadalio teritorijos. Antras etapas - Liublino unija, kai Lenkija nurėžė likusias Ukrainos žemes. Na, o trečiu etapu galima vadinti padalijimus. Nebuvo taip, kad teritorija nyktų pamažu, ji sunyko trimis dideliais šuoliais. Tarp jų buvo smulkesni pasikeitimai“, - pasakojo istorikas.

Dabar turime 65,3 tūkst. kv. km ir belieka įsivaizduoti, kaip šiuolaikiniame žemėlapyje atrodytų Vytauto laikų LDK. Pasaulio masteliu vėlgi nieko nenustebintume. Panašaus dydžio - 945 tūkst. kv. km - dabar yra Tanzanija. O Europoje visos valstybės, išskyrus Rusiją, šalia Lietuvos atrodytų nedidukės. Didžiausia yra Prancūzija. Neskaičiuojant užjūrio teritorijų, jos plotas yra 551 tūkst. kv. km, tai yra beveik dukart mažesnis nei Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės jos klestėjimo laikais.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (21)

 • Zemelapis tai nesamone 2018 kovo mėn. 14 d. 01:35:13

  Nes Vytauto laikais moskva dar nebuvo okupavusi nei Pskovo, nei Tveres,
  nei Naugardo

 • Ogal 2018 kovo mėn. 11 d. 10:26:03

  Ta Lietuva tokia didžiulė buvo, kad Lietuvos kunigaikščiai daug vaiku
  turedavo? Jie vis nutekedavo ar vesdavo į rytus. Taip ir plėtėsi
  Lietuva. Oi mylėdavo tada kilmingi lietuviukai ruskiukus...

 • Klumpe 2018 kovo mėn. 11 d. 01:31:26

  2018 m pasidarem apgailetini matrosai, supuvusioj geldoj.

 • Nieko naujo 2018 kovo mėn. 10 d. 21:43:43

  Dedules Lietuva eilinį kartą pirmauja pagal emigraciją ir savivaldybes.

 • Moskitas 2018 kovo mėn. 10 d. 19:23:41

  Ale gi ir "istorikai" pas mumi!? Apiė Mingų, Mongolų teritorinius plotus
  daugiau gali pasakyti, negu apie LDK?! Tai kuom gi jiė 28 metus užsiima?
  Nagali po Europos archyvus pavažinėti, informacijos pajiėškot? Dar
  "sovdepo" laikais, Rusijoje, Baltarusijoje ir Ukrainoje mums jų
  mokslininkai pasakodavo apie mūsų kunigaikščius, o prie "laisvos
  Lietuvos", kažkaip tai jau silpnokai su istoriniais faktais?! Ko gero
  finansavimas, ir dėmesys visai kitur nukreiptas, tik ne lietuvio savimonei
  ugdyti! Ir ne gėda gi tiems "istorikams" "iš tuščio į kiaurą"
  pylstyti?

 • Tokia ties 2018 kovo mėn. 10 d. 15:01:08

  Turbūt nedaugelis žino jog Lietuvos Kunigaikštystės pilnas pavadinimas
  pagal Lietuvos statutą – Didžioji Lietuvos, Žemaitijos ir Rusijos
  kunigaikštystė (rusėn. Великое князство
  Литовское, Руское, Жомойтское и иных).
  Tačiau šiandien stengiamasi tokio pavadinimo oficialiai nenaudoti. Kaip
  žinia pavadinimas Didžioji Lietuvos, Žemaitijos ir Rusijos
  kunigaikštystė atsirado, ne dėl skirtingų tautybių gyvenančių
  kunigaikštystėje, o dėka teritorijų kurios susijungė į vieną
  kunigaikštystę.

 • A jo? 2018 kovo mėn. 10 d. 14:02:48

  ".. galime drąsiai savo protėviais didžiuotis..."- na,be jokios
  abejonės,kad savais protėviais ,kad ir svetimų žemių užkariautojais,
  nekeista ir pasididžiuoti:savi yra savi ir dėl savų stengėsi.O kaip
  dėl kitų dabartinių imperinių užkariautojų?Jiems reikia tuo
  didžiuotis ar ne?Ar tik mes galime su nostalgija prisimindami buvusią
  didybę? Neveltui sakoma,kad ir kiekviename, kad ir mažame šunytyje,
  slypi diiidelio vilkšunio ambicijos.Čia,žinoma,jei kalbėti bendru
  aspektu visoms šalims,o neprilyginant tik Lietuvą tokioms analogijoms.

 • to Kaip 2018 kovo mėn. 10 d. 12:56:33

  Bet vis dėllto... kaip rusai sako,- bylo, ir šito iš istorijos
  neišbrauksi, tad galime drąsiai savo protėviais didžiuotis. Kitas
  klausimas, kokį prisiminimą apie save savo ainiams paliksime mes.

 • Septintokas 2018 kovo mėn. 10 d. 12:19:31

  O kodel ne zodelio apie LDK sudeti ?
  LDK sudare: lietuviai ,zemaiciai ir rusai.

 • Kaip 2018 kovo mėn. 10 d. 12:12:42

  sako rusai: bylo, da splylo.......

 • Laikykitės 2018 kovo mėn. 10 d. 12:08:51

  Puikus straipsnis, ačiū. Užtat bumblowskiai uzięblowskiai ir neleidžia
  didžiai gerbiamam Tomui Baranauskui apsiginti disertacijos. Skaudu
  priminti prieš Kovo 11-ąją: daug dar išgamų mūsų šalelėje.

 • Vidas 2018 kovo mėn. 10 d. 11:28:41

  Tai istorinė tiesa dar neapdorota liberastų. Šiandien tik šnipštas ir
  #me too, net savo pinigo neturime. Padėkokime lietuvos kairiems ir
  dešniems liberal-marxistams. Su švente.

 • mano 2018 kovo mėn. 10 d. 10:32:29

  mano manymu būtų ir likusi didžiausia, jei nebūtų lietę religijos -
  sugalvoję padaryti Romos katalikais...

 • 990 2018 kovo mėn. 10 d. 10:30:21

  Prievartinis kriviciu krikstas,po kurio is 12milijonu gyvu liko tik
  nedidele dalis tarp ju buvo ir lietuviu.Tokius ziaurumus vykde Kijevo
  kunigaikstis Vladimiras kruvinasis su mongolais,
  Lietuva dar anksciau buvo minima,musu saknys gan tolimus laikus siekia
  ,tik 'Istorikai' tai kotai bijo pripazinti .

 • joniui 2018 kovo mėn. 10 d. 10:13:23

  Pabandyk paaiškinti savo filosofines tiesas amerikiečiams. Kurie savo
  bombarduojamoms teritorijoms ribų nežino...

 • Monika 2018 kovo mėn. 10 d. 10:07:09

  Pritariu joniui, jog dydis nieko nreiškia. Paimkime dabartinę Rusiją ir
  jos plotą, kur derlingiausios žemės apleistos, o žmonės skurde ir
  nepritekliuje.
  Valstybės ne egzistavimui, o gyvavimui labiausiai reikia dvasinių
  vertybių. O kokios vertybės dabar pas mus klesti??? Kas gali tiksliai
  pasakyti, o ar iš tikrųjų jos gyvuoja, ar tik lozunguose??? Tai pati
  skaudžiausia Lietuvai tema...

 • jonis 2018 kovo mėn. 10 d. 09:57:35

  valstybės istorijoje ženklinamos ne teritorijų plotais, o dvasinių
  vertybių sukurtais dydžiais.

 • A-ūūū 2018 kovo mėn. 10 d. 09:53:32

  Kur mūsų Vytautas Didysis? Dar palatoje nuo mūsų Vito Mažojo
  užsibarikadavęs...

 • Dainius 2018 kovo mėn. 10 d. 09:51:41

  Norint išlaikyti bet kokią teritoriją reikalingi žmonės,tuo tarpu iš
  šiandieninės Lietuvos gyventojai nepaliaujamai bėga iš jos...

 • Ačiū, RESPUBLIKAI, 2018 kovo mėn. 10 d. 09:49:41

  šis straipsnis "Respublikoje" yra geriausia ir nuostabiausia dovana
  Lietuvai Kovo 11-sios proga.

 • štai ką gali žmonės: 2018 kovo mėn. 10 d. 09:36:22

  šalis gali būti didžiausia, bet gali būti maža ir durniausia.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • APMAUDAS: Rusijos futbolo čempionato aštuntojo turo rungtynėse šeštadienį Maskvos „Dinamo“ klubas, kuriam atstovauja Fiodoras Černychas, namuose 0:1 (0:0) pralaimėjo Machačkalos „Anži“ ekipai.
 • SVEIKINIMAI: Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir visų Lietuvos žmonių vardu pasveikino Bulgarijos Respublikos prezidentą Rumeną Radevą šalies 110-ųjų nepriklausomybės metinių proga.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar jums yra tekę gauti padirbtų pinigų?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13 +16 C

   +12  +14 C

 

   +8  +11 C

  +24  +27 C

   +15  +17 C

 

   +14  +15 C

  8-12 m/s

 2-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

reklama
Ukis 2018