respublika.lt

2018 rugpjūčio 21, antradienis

Virstame dvasios ubagaisnuotraukos (220)

2018 balandžio mėn. 21 d. 10:20:05
Danas NAGELĖ

Sostinės savivaldybės Atminties kultūros darbo grupė nusprendė merui Remigijui Šimašiui siūlyti nugriauti paminklą Petrui Cvirkai, kuris esą yra sovietinės ideologijos simbolis. Taip pat bus pasiūlyta Salomėjos Nėries gimnazijai apsispręsti dėl mokyklos pavadinimo; svarstyta, ar nereikėtų pakeisti Liudo Giros gatvės pavadinimo. Rašytojas, psichologas Vytautas Čepas sako, kad net ir nemaloni praeitis yra mūsų istorijos dalis, todėl negalima jos užtušuoti.

 

- Mano galva, paminklus reikėjo (jei reikėjo) versti 1990-1992 metais, o ne laukti 28 metus, kaip kad buvo su sostinės Žaliojo tilto skulptūromis. Ir paminklosaugininkai sakė, kad tai - mūsų istorija. Nemaloni, bet istorija. Galima dėl to diskutuoti iki užkimimo. Dabar diskutuojama dėl P.Cvirkos ir kitų. Kaip teisingai keliamas klausimas, ar jiems paminklai pastatyti kaip politiniams veikėjams, ar kaip menininkams? Tikrai kaip rašytojams. Kokia politikė buvo S.Nėris? Juk ji tada buvo vos ne vaikas, o poetė buvo tokia, kokių dar šimtą metų neturėsime. Aišku, ji ir P.Cvirka padarė didelę klaidą. Tačiau pripažinkime, kad tais laikais Lietuvoje vyravo kairiosios pažiūros, o visi menininkai buvo tokių pažiūrų, išskyrus tuos, kurie emigravo - Bernardas Brazdžionis, Alfonsas Nyka-Niliūnas, Kazys Bradūnas ir kiti. Gal jie ir gerai padarė, nes kažkiek kitokios kultūros išsaugojo.

- Bet jei visa šviesuomenė būtų emigravusi, kas po to būtų atkūrinėjęs Lietuvą?

- Tada būtų išsipildžiusi Michailo Suslovo idėja, kad Lietuva bus, bet be lietuvių. Aišku, kaip minėjau, „Saulės atvežimas“ iš Maskvos garbės nedaro, tą suprato ir patys „atvežusieji“. Pažiūrėkime, koks likimas ištiko S.Nėrį. Ją dar jauną suėdė vėžys. O vėžys iš niekur nieko neatsiranda. Matyt, baisiose dvasinėse kančiose poetė baigė gyvenimą. P.Cvirkos likimas dar baisesnis. Jis gavo aukštus sovietinius postus, buvo Rašytojų sąjungos pirmininku. Bet nusižudė. Sąžinės graužiamas, nes matė, kokią klaidą padarė. Negalėjo žiūrėti, kaip žmonės grūdami į vagonus ir ką ta „saulė“ padarė. Klaidos buvo, bet tie, kurie vertina ne tik kontekstą, bet ir tekstą, sako, kad tai yra mūsų kultūros dalis. Ištisos kartos išaugo su S.Nėries eilėmis, visos pasaulio tautos gali tokios poetės pavydėti. Dėl P.Cvirkos irgi galima diskutuoti, jis gerų socialinių romanų apie to meto Lietuvą yra parašęs, o tie romanai puikiai atspindi tos Lietuvos padėtį. Savo romanuose, parašytuose tarpukariu, juk nešlovino nei komunizmo, nei socializmo. Aišku, sovietmečiu buvo ir liaupsių. Tačiau smerkia labiausia tie, kurie sovietmečiu net negyveno ir nesupranta, kas tai buvo. Jie nesupranta, kad tada net kalbėti apie tai, ką galvoji, nebuvo galima. Mes kalbame skirtingomis kalbomis. Tokie žmonės viską ir suveda į vieną klaidą, nurašydami visą kultūrinį paveldą. Ir tada ragina griauti paminklus.

- Tačiau paminklai vamzdžiams kažkodėl neužkliūva. Gal ir P.Cvirkos skvere reikėtų vietoj paminklo rašytojui pastatyti paminklą vamzdžiui?

- Kaip neužkliūva? Užkliūva labai daug kam. Net „pakartas“ buvo. Bet „tebestovi dar vis.“ Čia ir yra tos kontrkultūros apraiškos. Niekas dabar tikrų paminklų nemėgsta. Mielesni yra nuleisti į Nerį vamzdžiai, kurie atrodo, lyg šlapintųsi į upę. Arba mėgstame gulsčius, tokius, kaip kalnas, kurį norima supilti Lukiškių aikštėje. Aukštosios mokyklos nebesugeba paruošti gerų menininkų. Guldykite tuos kalnus, statykite tuos vamzdžius, bet nelieskite normalių paminklų. Tai ką, gal dabar visas P.Cvirkos ar S.Nėries knygas sudeginkime? Naciai juk knygas degino.

- Dabar jau net Justinas Marcinkevičius pasidarė „abejotinos reputacijos“ asmeniu...

- Nes atsiranda visokios nerijos putinaitės, kurios kaip kitaip išgarsės? Užpulk didį žmogų ir pats tapsi didesnis. Žmonės, nerimstantys dėl menko pripažinimo, tokius dalykus ir daro. Paimkime kad ir Rūtą Vanagaitę. Ji tikrai nėra kvailas žmogelis. Bet tas dėmesio troškimas... Dabar jai dėmesio tikrai netrūksta, bet turbūt ji tuo dėmesiu jau springsta. Baisūs dalykai, bet geros pamokos kitiems. Lietuvių Tauta kantrybę turi, bet ji nėra begalinė. Už tokius dalykus galima ir rimtesnių padarinių sulaukti.

Taip ir dėl tų paminklų. Apie jų griovimą dažniausiai kalbama norint sulaukti dėmesio. Žiniasklaida ant to „pasimauna“. O ar kas nors, išskyrus jus, rašo apie Klaipėdoje pastatytą dujų terminalą, kuris yra triskart didesnis, nei reikia? Ar kas rašo apie „Mažeikių naftą“, kurią pardavėme ir dar primokėjome?

- Mirusius teisti turbūt lengviau nei gyvus ir parceliuojančius valstybės turtą?


- Be abejo. Mirusieji negali apsiginti. O ir ginti juos nėra norinčių, nes „teisuoliai“ juos iškart išvadina „vatnikais“, KGB agentais, komunistais, išdavikais, raudonosiomis utėlėmis. Mūsų kultūra pasaulio kultūroje sudaro tik mažytį lašelį, todėl turime saugoti kiekvieną vertingą kultūros kūrinį, o ne deginti ar griauti vien pagal kažkieno politines nuostatas. Nes tik dėl to mes ir esame šitame pasaulyje. Griauti, deginti yra nusikaltimas. Jei visi mąstys taip, kaip mąsto kai kurie iš mūsų, tai reikėtų Nobelio premiją atimti iš Gabrieliaus Garsijos Markeso (Gabriel Garcia Marquez). Neseniai perskaičiau jo knygą „Kelionė į Rytų bloką“. Šitoje knygoje daugelyje vietų jis žavisi sovietizmu, komunizmu. Tada atimkime Nobelio premiją iš Giunterio Graso (Guenter Grass), išleidusio biografinę knygą „Svogūno lupimas“. Joje aprašo, kad, būdamas vaikas, prašėsi į povandeninį vokiečių laivą. Nepaėmė, bet paėmė į SS batalioną, nors nė šūvio nespėjo iššauti. Knygoje padarė šią išpažintį. Tai ką, dabar už išpažintį reikia nubausti? Deja, pas mus pernelyg daug destruktorių, bet per mažai konstruktorių.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


RESPUBLIKOS neetatinio spec. korespondento Vito Tomkaus trigrašis

Turiu idėją Lietuvai. Tiksliau - jos valdžiai. Įstatymiškai uždrausti griauti bet kokį paminklą, kol jo vieton nebus sukurtas, visuomenės aprobuotas ir pagamintas naujas. Nesvarbu koks ir kam: Smetonai, Basanavičiui, Vytautui su Algirdu, LDK kunigaikščiams ar LKP nariams Landsbergiui su Brazausku... Svarbu, kad ne vamzdis, vazonai su gėlėmis ir juolab ne bulvių sklepas ar partizanų bunkeris, kuris vienodai įamžintų tiek Ramanauską-Vanagą, tiek komunistą Zimaną, per kurį Pirčiupius sudegino... O kol seimūnai mano idėjos neįteisins, kategoriškai protestuokim prieš bet kokius paminklų naikinimus. Antraip liksim vieninteliai Europoje ne tik be vietos gyventojų, bet ir be vietinių skulptūrų. (Išskyrus Gaonui.)

P.S. O Lukiškių aikštėje nieko nebekeiskime ir nebesiplėšykime tarpusavyje. Atstatykim taip, kaip buvo prie rusų caro: laikinai sukalkime dideles kartuves. Sorošo paskirtą Muravjovą koriką jau turime, o potencialių pakabuoklių daugiau nei reikia. Seime ir Daukantyje nebesutelpa...


O.Strikulienė: Vietoj P.Cvirkos skulptūros statys vamzdyną „Drūžba“


Pasidalink: Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (220)

 • Kuo 2018 gegužės mėn. 16 d. 12:36:51

  Kuo brazauskas ar grybauskaite geresni uz cvirka jei jiems paminklus
  statom tai cvirkos paminklas kaip kaip svento nekalto angelelio jis nieko
  nenuzude ne kaip sitie du nuvare i kapus ne viena desimti svizudziu is
  skurdo ir nevilties

 • Noriu idijotu paklausti 2018 gegužės mėn. 03 d. 09:47:07

  Kaip siejasi socializmas su okupacija? O nesovietine rusija ar buvo
  okupante? Ir kodel vis kgbistai gasdina kapitalistine rusija? Kad
  socializma garbino tai yra pliusas o ne minusas. Vien del to jiems reiketu
  pastatyti paminklus

 • alus 2018 balandžio mėn. 27 d. 18:20:45

  pona Vita iamzinti su buteliu - kaip liaudies girdytoja.

 • ašara 2018 balandžio mėn. 27 d. 18:18:15

  lietuviams reikalingas psichiatras

 • se 2018 balandžio mėn. 26 d. 11:51:04

  man kartais atrodo,kad griauti viska iseiles kazkam yra naudinga,kazkas yra
  daves komanda viska naikinti,juk tam proto nereikia,statyti va jau
  sunkiau,kiek besidairyk,o be stiklainio nieko ir nesimato.Per" klaida
  "pasistateme arenas-aciu krepsiniui,per visa Lietuva keletas baisenu,galbut
  pasistatysime ir darzeliu,bei dar kazko be prekybos centru,kur nei kupciu
  nera,o po Butkeviciaus "Pacio geriausio darbo"numove ir paskutines
  kalnes.Kodel tokie begalviai lenda i valdzia,nes daugiau nieko
  nesugeba,eitu i komercija,gal suzinotu,kaip uzsidirbama duona.PYYYPPTTT

 • TOMKUS 2018 balandžio mėn. 25 d. 10:09:58

  BRAVO!!!!!!!!!

 • žemyna 2018 balandžio mėn. 24 d. 18:09:30

  Patiko Tomkaus komentaras.Taikliai ir paprastai. Kaip ir p. Čepo
  pamąstymai. Vis kažką norime griauti,gal pagaliau pastatykime paminklus
  Vilniuje savo tautos didžiavyriams? O tai šimašius jau ruošiasi
  paminklą Pilsudskiui statyti.Vilnius jau visai taps euroliberalų miestu.

 • Vladas 2018 balandžio mėn. 24 d. 13:13:56

  V.Tomkus kaip visada šmaikščiai teisus

 • Stebėtojas 2018 balandžio mėn. 24 d. 07:26:14

  Pabandysiu įminti mįslę.Tai būtų paminklas vienai iš dabar gyvų
  asmenybių.Apliejus gipsu būtų visą laiką kaip gyvas.Atspėjau?

 • misle 2018 balandžio mėn. 23 d. 20:09:53

  Cvirka ... centrine aikste... isitikines, kad "kazkas" nori sau!
  spekit, kas.

 • jonis 2018 balandžio mėn. 23 d. 20:08:23

  Nugriovus visus lietuviškus paminklus, liktų paaminklai Frankui Zappai,
  Tarasui Ševčenkai, Gaonui. Na dar siūloma pastatyti Kosčiuškai. To ir
  siekiama.

 • ... 2018 balandžio mėn. 23 d. 19:52:17

  Priminkit vamzdžio prie Neries autorių. Visgi, jo "šedevras" likęs nuo
  garbingo Vilniaus kaip Europos sostinės vardo. Išsaugokit ateities
  kartoms, kad pamatytų, kokie kanalizaciniai menininkai kūrė XXI a. O
  visa kita - naikint, griaut, išvežt, sukūrent, sukapot, sutrint į
  ideologinius šių dienų nuvorišų miltus.

 • Simona 2018 balandžio mėn. 23 d. 19:23:54

  Aš nematau prasmės dabar Petro Cvirkos paminklą griauti. Kodėl tą
  reikėtų daryti? Jeigu būtų kokia alternatyva, tada pagalvočiau. O
  dabar nemanau, kad reikia.

 • Danguolė 2018 balandžio mėn. 23 d. 18:09:28

  Negirdėjau dar tokių planų. Nereikia griauti, pati netoli šio paminklo
  gyvenu. Pirmiausia vamzdį prie Neries tegu nugriauna. Kodėl to
  „šedevro“ niekas negriauna? Nesąmonė. Kodėl pas mus tik griaut ir
  griaut. O kai reikia ką nors pastatyti, irgi nesąmonės išeina.

 • >Aš 2018 balandžio mėn. 23 d. 17:41:16

  Taigi oziniams kgbistams nesvarbu kas jie buvo jiems svarbu kad jie
  tarnautu ju politikai ir taip nuo saves jie visa kalte suvercia jiems taip
  save uzmaskuodami ir apsaugodami...o silpno intelekto zmogeliai ir patiki
  kgb oziniu melu...landzbyrkis pabezda bet garsiai saukia ir rido i Cvirkos
  paminkla ir durna minia patiki kad paminklas gali bezdeti

 • 2018 balandžio mėn. 23 d. 17:24:08

  Kai pažiūri atrodom išsilavinę rašom komentuojam. Bet nemokam vertinti
  žmogaus darbus o teisiam žmogų, kaip bejokio išsilavinimo. Duotu atveju
  vinas geras prozininkas, kita puiki poetė lyrikė. Sukiokit uodegas kaip
  norit, bet šito neatimsit.

 • Darius 2018 balandžio mėn. 23 d. 17:17:54

  Griauti nereikia. Kad ir kaip būtų, Petro Cvirkos paminklas yra dalis
  mūsų istorijos. Mano manymu, ir Žaliojo tilto skulptūrų nereikėjo
  nuimti, nes to neišbrauksi iš istorijos. Taigi būčiau prieš griovimą.

 • >Rasa 2018 balandžio mėn. 23 d. 17:13:28

  Cia tau kartu ir atsakymas kodel Lietuva nesigyne ir kodel tik vienas
  smetana slapta sugebejo pabegti...o dabar oziniai zmonems smegenis plauna
  ir kisa mela i ju galvas...negirdejau kad paleckis ozio ar bet kurio jo
  pakaliko butu bent pabartas

 • >Rasa 2018 balandžio mėn. 23 d. 17:05:54

  Tu aptakiai kalbi bet Cvirka butent nuzude kgbistai o veliau paminkla
  pastate...kai Cvirka ir Kreve (jam pasiseke pabegti i uzsieni) rase apie
  smetonine diktatura tai jie dar nezinojo kad smetana kgbistai ir pastate i
  valdzia o kai tai suprato tai 1940 metu Kaledu vakarieneje su kitais
  rasytojais slapta ir su asaromis akyse sudainavo Kudirkos Tautiska Giesme
  kuri kgb landzbergiu dabar yra pakeista ir iskraipyta...Kudirka rase Tegu
  saule Lietuvos o ne Lietuvoj

 • Valdas 2018 balandžio mėn. 23 d. 16:01:26

  Einu pro šalį, pasižiūriu į šį paminklą, ir tiek. Tiesiog nugriauti
  lengva, o pastatyti kažką yra sudėtinga. Kažkaip dabar aplink visi
  viską griauna. O ką savivaldybė siūlo daryti nugriovus?

 • apgailėtina 2018 balandžio mėn. 23 d. 15:27:57

  stebėtojui su morale pilnas p....Tik nesupratau, prie ko čia tu ir
  talentingiausia XX a. Lietuvos poetė. Ar ne per daug
  apžiojai,stebėtojau . Taigi garantuotai paspringsi.

 • weks 2018 balandžio mėn. 23 d. 15:24:52

  Puikiai pasakė Tomkus - pritariu

 • Rasa 2018 balandžio mėn. 23 d. 15:04:59

  Nekišu čia jokios politikos, bet man Petro Cvirkos paminklas patinka. Jį
  priimu kaip rašytoją ir būčiau už tai, kad jo skulptūros niekas
  negriautų. Palikčiau šį paminklą kaip kultūros dalį.

 • Na 2018 balandžio mėn. 23 d. 14:13:02

  jei jau toks paminklas p.Landsbergiui atsirastų, tai su prierašu "kaip
  sėkmingiausiam Lietuvos naikintojui".

 • Stebetojui 2018 balandžio mėn. 23 d. 13:42:49

  (komentaras neetiškas, - red. past.)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • NUTRAUKĖ: Salvadoro vyriausybė priėmė sprendimą nutraukti diplomatinius santykius su Taivanu; po šio Salvadoro žingsnio Taivano suverenitetą pripažįstančių valstybių skaičius sumažėjo iki 17.
 • KALTINIMAI: JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį dar kartą pažėrė kritikos Federaliniam atsargų bankui dėl jo palūkanų didinimo politikos ir apkaltino jį nesugebėjimu paremti jo vykdomą ekonominę politiką.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Kiek pinigų išleidžiate savo vaikų reikmėms prieš Rugsėjo 1-ąją?

balsuoti rezultatai

Ar dalyvaujate klasės susitikimuose?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13   +17 C

   +6  +13 C

 

   +11  +15 C

  +20  +23 C

   +21  +23 C

 

   +25  +27 C

  7-11 m/s

  1-2 m/s

 

    2-4 m/s

 

USD - 1.1420 PLN - 4.3037
RUB - 76.7235 CHF - 1.1366
GBP - 0.8948 NOK - 9.6720
reklama
Ukis 2018