Vilkyškiečius aplankė kalėdinis stebuklasnuotraukos

2010 sausio mėn. 05 d. 14:06:08 Perskaitė 668

Nedidelio Pagėgių savivaldybės Vilkyškių miestelio bendruomenei šios Kalėdos tapo ypač šventiškos. Susivienijusiems žmonėms pavyko nuo valdininkų apginti už savo suaukotus pinigus bei pačių rankomis pastatytą Šv.Onos bažnyčios varpinę.

Temidė vadovavosi protu

Prieš kalėdines šventes tikinčius Vilkyškių gyventojus pasiekė džiugi žinia. Tauragės rajono apylinkės teismas panaikino vietos valdininkų įsakymus, kuriais Šv.Onos bažnyčios varpinė pasmerkta nugriauti.

Teismas taip pat nusprendė, kad bylinėjimosi išlaidos neguls ant vilkyškiečių pečių, bet bus apmokėtos biudžeto lėšomis.

Temidė konstatavo, kad nelegaliu pripažintas vos už keliasdešimties metrų nuo bažnyčios esantis pastatas yra religinės, o ne komercinės paskirties, tad jo nugriovimas prieštarautų protingumo principams.

Nustatyta, kad leidimas statyti varpinę iš Pagėgių savivaldybės 2003 metais negautas ne dėl principinių prieštaravimų, o tik dėl formalių priežasčių. Paprasčiausiai nebuvo žemės sklypo, kuriame turėjo atsirasti varpinė, nuosavybę patvirtinančių dokumentų. O šių niekas neišdavė, nes sklype jau buvo atsiradęs niekam nepriklausantis pastatas.

Parapijos klebono Antano Mačiaus teigimu, toks teismo sprendimas pradžiugino tiek jį, tiek visus tikinčiuosius. Dvasininkas neslėpė, kad kitokio verdikto ir nesitikėjo, nes viskas buvo daroma ne iš piktos valios.

“Svarbiausia, kad varpinės nereikės nugriauti. Juk mums buvo pasakyta ne tik ją nugriauti, bet ir ištraukti pamatus bei viską gražiai sulyginti. Tai būtų tikrai nelogiška. Tad tikėjome ir meldėmės. Palankus sprendimas mums geriausia kalėdinė dovana. Nemanau, kad jis bus apskųstas ir bylinėjimasis atsinaujins”, - kalbėdamas su “Respublika” vylėsi A.Mačius.

Teismas nurodė, kad Vilkyškių tikintieji privalo gauti visus reikalingus dokumentus ir varpinę oficialiai įteisinti. Teks pasirūpinti ir jos išore. Pastato sienos ir stogo spalva turės atitikti Rambyno regioniniame parke taikomus reikalavimus. Aplinkosaugininkai sako, kad daugiau kokių nors pretenzijų jie neturi.

Saldus klerkų miegas

Apie Rambyno regioninio parko teritorijoje vykstančias statybas pastarosios direkcijos darbuotojai ne kartą informavo Tauragės apskrities viršininko administracijos Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros departamentą bei Aplinkos ministeriją. Bet jokios reakcijos iš valdiškų institucijų nesulaukta.

Direkcijos vadovės Dianos Milašauskienės teigimu, jie tik vykdė savo pareigą informuoti apie galimus pažeidimus. Tačiau nebuvo už tai, kad varpinę reikia nugriauti.

Vilkyškių gyventojai pripažįsta, kad statydami varpinę be leidimo nusižengė įstatymui. Neva pradėjus tvarkyti dokumentus, prasidėjo siuntinėjimas iš vieno valdininkų kabineto į kitą, todėl nutarta nelaukti ir pradėti darbus.

Žmonės piktinasi, kad valdininkai “atsibudo” tik po penkerių metų. Sutapimas ar ne, tačiau jau po 2006 metų gruodžio 31 dienos, iki kada Lietuvoje dar buvo galima įteisinti nelegalias statybas.

Tad nenuostabu, kad įsigaliojus naujajai tvarkai vilkyškiečiai sulaukė atsakymo iš Aplinkos ministerijos, kuriame patikinta, kad išimčių niekam negali būti daroma, todėl varpinę teks griauti.

Pastatė patys


“Respublika” rašė, kad vietoj griūvančios senosios medinės naujoji varpinė Rambyno regioninio parko teritorijoje pradėta statyti prieš daugiau nei dešimtmetį ir baigta 2004-aisiais.

Statyboms pinigus, savo rankų darbą bei laiką aukojo vietos parapijiečiai. Apskaičiuota, kad varpinė kainavo apie 50 000 litų.

Tačiau ramus tikinčiųjų gyvenimas truko tik penkerius metus. Praėjusių metų pradžioje tarsi žaibas iš giedro dangaus trenkė žinia, kad statybų valstybinę priežiūrą vykdantys inspektoriai iš pradžių pareikalavo sustabdyti savavališką statybą, o vėliau - varpinę su parapijos namais apskritai nugriauti.

Visi šie sprendimai priimti neatsižvelgiant į tai, kad istoriškai toks Šv.Onos bažnyčios pastatų ansamblis yra realus, nes kadaise šioje vietoje išties stovėjo varpinė.

“Sukilimo” neprireikė

Tuometinė Tauragės apskrities viršininkė Irena Ričkuvienė (dabartinė vidaus reikalų ministro patarėja nacionalinės regioninės politikos įgyvendinimo ir viešojo administravimo klausimais) praėjusių metų sausio viduryje pasirašė įsakymą, kad Šv.Onos bažnyčios varpinė turi būti nugriauta iki gegužės 1 d. Po to parapijos klebonas Antanas Mačius ir kreipėsi į teismą, šis minėtąjį įsakymą panaikino.

Laukdami teismo verdikto, visi Vilkyškių parapijos, vienijančios 13 kaimų, tikintieji tikino ginsią savo rankomis pastatytą varpinę, jei reikės - net kovos už ją su šakėmis rankose.

Dabartinis Tauragės apskrities viršininkas Raimundas Vaitiekus “Respubliką” patikino, kad nors įstatymas yra įstatymas ir jų privalu laikytis visiems, tokį jo pirmtakės įsakymą panaikinusį teismo sprendimą jis kaip žmogus palaiko. Beje, net jei ir norėtų, apskųsti šio sprendimo jis negali.

Naikinant apskritis nuo šių metų pradžios statybų valstybinės priežiūros funkcijos perduotos Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai prie Aplinkos ministerijos.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net