respublika.lt

Vilkai jau braunasi į sodybas. Kur riba?

(0)
Publikuota: 2015 liepos 04 14:21:21, Dalia BYČIENĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Vilkas yra mėsėdis, jo prigimties nepakeisi ir neįsakysi ėsti žolę. EPA-Eltos nuotr.

Kasmet vilkai sudrasko daugiau nei 100 naminių gyvulių. Praėjusią savaitę Anykščių r. ūkininko sodyboje vidury dienos papjovė 34 avis. Ar vilkai taip suįžūlėjo, ar jų, kaip kalba žmonės, išties priviso per daug, kalbėjomės su Sūduvos medžiotojų sąjungos pirmininku Pauliumi ULECKU.

 

- Praėjusiais metais vilkai nemažų nuostolių pridarė ir Sūduvos ūkininkams. Ne vienas keikė medžiotojus po nakties pievoje radęs sudraskytą veršį, vilkai net šunis kieme įsidrąsino pulti. Ar medžiotojai patys gali spręsti, kiek vilkų jiems sumedžioti?

- Žinoma, negali. Prieš kelias dienas Aplinkos ministerija kreipėsi į savivaldybes ir paragino tokiais išimtiniais atvejais kaip Anykščių rajone nustatyta tvarka prašyti Aplinkos apsaugos agentūros išduoti specialų leidimą sumedžioti šiuos plėšrūnus dar neprasidėjus nustatytam jų medžioklės laikui. Pagal Lietuvoje galiojančias medžioklės taisykles vilkus galima medžioti nuo spalio 15 iki balandžio 1 d., o neleistinu metu jie gali būti medžiojami tik gavus minėtąjį leidimą.

Leidžiamas sumedžioti vilkų skaičius prieš kiekvieną medžioklės sezoną padalijamas visoms apskritims. Mūsų, Sūduvos, apskričiai pastaruoju metu būdavo leidžiama sumedžioti 2 vilkus. Kur miškingumas didesnis, gal tenka kokiu vilku daugiau, bet apskritai paėmus nedaug kuo skiriasi. Sūduvoje vilkų padaugėjo prieš kokius penkerius metus. Anksčiau būdavo retenybė, kad kas būtų vilką matęs arba kad vilkai būtų kam nors žalos padarę.

- Ar yra tiksliai žinoma, kiek vilkų Lietuvoje gyvena? Kaip vyksta vilkų skaičiavimas?

- Dėl vilkų populiacijos dydžio pas mus vyksta nuolatiniai ginčai. Vieni sako, kad suskaičiuota tiksliai, kiti netiki tais skaičiavimais. Pastaraisiais metais vilkus skaičiavo miškų urėdijų, valstybinių gamtinių rezervatų direkcijų darbuotojai, visuomeninių organizacijų atstovai. Mane stebina, kad skaičiuojant vilkus atsiribojama nuo medžiotojų. Jeigu norit, sako, eikit. Paliekama rinktis. Kas jau čia norės vargti, jei neprivaloma, visi nori paruošto. Kadangi žvėrys yra valstybės turtas, medžiotojas įgyja ne tik teises ir pareigas, visai normalu būtų medžiotojus įpareigoti dalyvauti vilkų skaičiavimo akcijoje. Aplinkos ministerijos duomenimis, šį pavasarį suskaičiuota, kad mūsų miškuose yra 292 vilkai, praėjusiais metais - 208 vilkai. Sumedžiojimo limitai nustatomi atsižvelgiant į vilkų apskaitos duomenis, padarytą ar daromą žalą ūkiniams gyvūnams, mokslinius tyrimus ir mokslininkų pateiktas rekomendacijas.

- Valdininkai linkę sakyti, kad ūkininkai patys vilkams pakiša lengvą grobį.


- Vilkas yra mėsėdis, jo prigimties nepakeisi ir neįsakysi ėsti žolę. Jis ieško kvailų gyvūnų, kuriuos gali lengvai papjauti. Šituo periodu vilkai moko savo vaikus, žmonės turėtų tą žinoti. Iš dalies pritarčiau, kad žmonės savo gyvulius saugo per mažai. Vilkų daroma žala būtų gerokai mažesnė, jeigu visi ūkininkai reikiamai pasirūpintų savo gyvulių apsauga. Yra daugybė priemonių. Aplinkosaugininkai sako, kad nesaugoma avis - lengvas grobis vilkui. Naktį avys ir veršeliai turėtų būti laikomi tvartuose, o galvijai suginti į saugius aptvarus. Šiuose įrengus specialias tvoras, elektrinius piemenis ir signalizacijos sistemas, pavojus gerokai sumažėtų.

- Baiminamasi, kad išdrąsėję vilkai gali būti pavojingi ir žmonėms. Gal vilkai per daug užsipuolami?

- Man vilkas visai neatrodo baisus nei kaip gyvūnas, nei kaip rūšis. Veisėsi vilkai Lietuvoje per amžius ir tegul toliau veisiasi. Ar vilkų per daug, galima lengvai suskaičiuoti, numatyti, kaip situaciją valdyti, tik viskas remiasi organizaciniais sugebėjimais ir finansiniais ištekliais. Jeigu neaišku, kaip vilkus suskaičiuoti, reikia nuvažiuoti ir pasiklausti į tas šalis, kurios sugeba situaciją valdyti. Mūsų žmonės juk važiuoja gyventi ir dirbti į tuos kraštus, kur yra vilkų, o ne atvirkščiai. Vilkas, jeigu jis sveikas, žmonių bijo, slapstosi. Lietuvoje vilkas priskiriamas prie saugomų rūšių, tačiau mūsų šaliai yra netaikomas Berno konvencijoje įtvirtintas draudimas juos medžioti. Šie gyvūnai medžiojami nustatant kasmetinius jų sumedžiojimo limitus. Kita vertus, ateina metas taisykles keisti. Raudonojoje knygoje įrašytos gervės saugomos, bet pastaruoju metu jų tiek prisiveisę, kad jos kur kas daugiau žalos padaro negu vilkai. Ištrypia hektarų hektarus pasėlių. Prieš kokius 10 metų šių paukščių būdavo vienas kitas, dabar jų pulkai. Manau, kad gervėms tikrai nebe vieta Raudonojoje knygoje.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s