respublika.lt

Vieni mokytojai kantriai laukia, kiti pokyčių nori čia ir dabar

(0)
Publikuota: 2018 gruodžio 08 12:00:44, Irena BABKAUSKIENĖ
×
nuotr. 2 nuotr.
Asociatyvi Editos Gudavičės nuotr.

Šiandien akivaizdu, jog mokytojų neišgirdo ne tik buldozeriu reformą stūmusi Švietimo ir mokslo ministerija, bet ir jų pačių profsąjungos. Todėl dabar kai kurių profesinių susivienijimų lyderiai lieka vieniši savo mokyklose - kolegos pereina į streiką inicijavusią profesinę sąjungą ir jungiasi prie streikuojančių mokyklų.

 

Vilniaus švietimo profesinės sąjungos pirmininkė Rūta Osipavičiūtė, Vilniaus Žvėryno gimnazijoje dirbanti matematikos mokytoja, liko vienintelis savo vadovaujamos profsąjungos narys gimnazijoje. Mat visi iki šiol buvę nariai perėjo į mokytojų streiką paskelbusią Lietuvos švietimo darbuotojų profesinę sąjungą (LŠDPS). „Jų motyvas buvo toks - norime streikuoti. Dabar mūsų mokykloje yra viena profesinė sąjunga, o aš, kadangi likau viena, esu kaip mūsų organizacijos padalinys iš vieno nario“, - apie padėtį šią savaitę streiką pradėjusioje Žvėryno gimnazijoje pasakojo R.Osipavičiūtė. - Mūsų profesinė sąjunga yra didžiulė ir jei viena kita organizacija išeina - nieko baisaus. Turime virš tūkstančio narių, tiesa, dabar, kai kelios mokyklos išėjo pas Andrių Navicką, skaičius šiek tiek sumažėjo.“

Profsąjungos vadovė, paklausta, ką veikia gimnazijoje, kai kolegos streikuoja, atsakė: „Aš dirbu, todėl būnu mokykloje tą darbo laiką, kuris man priklauso - gimnazijoje vyksta konsultacinės pamokos, todėl vaikai ateina konsultuotis, jei nori. Jie patenkinti, nes yra gera proga išsiaiškinti ir savo spragas panaikinti. Manęs priversti streikuoti niekas negali. Apie vaikus irgi turime galvoti, ne tik apie savo poreikius.“

R.Osipavičiūtė pripažino, jog švietimo profesinių sąjungų yra daug ir jos susiskaldžiusios, o rezultatą lengviau galima būtų pasiekti, jei būtų veikiama vieningiau. „Bet esmė net ne profsąjungų skaičius. Esmė - jų lyderiai. Jeigu jie gebėtų susitarti tarpusavyje ir eitų su viena pozicija, tai visai nesvarbu, ar mes turime 5 ar 20 profesinių susivienijimų. Nesutarimai yra tarp lyderių“, - sakė R.Osipavičiūtė.

Interviu


Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pirmininkas Audrius Jurgelevičius vaikus istorijos moko Elektrėnų „Ąžuolyno“ progimnazijoje. Pasak progimnazijos direktorės Aldonos Skučienės, jų mokykloje dabar veikia dvi profsąjungos. Iš A.Jurgelevičiaus vadovaujamo profesinio susivienijimo mokytojai perėjo į LŠDPS ir prisijungė prie streiko. A.Jurgelevičius liko tik su 3 jo organizacijos nariais mokykloje.

- Kaip jaučiatės dėl to, jog progimnazijos mokytojai, priklausę jūsų vadovaujamai profesinei sąjungai, perėjo į A.Navicko profesinį susivienijimą ir prisijungė prie streiko? - „Vakaro žinios“ paklausė Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pirmininko Audriaus
JURGELEVIČIAUS.


- Jaučiu atsakomybę. Ir labai didelę. Suprantu, kad dabar raškome savo blogo darbo vaisius. Kalbant apie mūsų profesinę sąjungą, sprendimai buvo priimami kolegialiai, tad nesijaučiu pridirbęs vienas.

- O kalbant konkrečiau, ką ne taip padarėte?


- Kalbu apie mūsų pasirinktą strategiją: plėtoti socialinį dialogą, tai yra, visus klausimus spręsti dialogo būdu, ir tą dialogą įforminti ne šiaip pasišnekėjimais, o kolektyvine sutartimi. Šiomis savaitėmis paaiškėjo, kad ne to reikia mokytojams. Jiems reikia radikalių, revoliucingų veiksmų. Žmonių, kurie išėjo iš mūsų organizacijos, nėra labai daug, kalbame apie 100 ar šiek tiek daugiau per visą Lietuvą, jie streikuoja. Elektrėnų „Ąžuolyno“ progimnazijoje mūsų profesinė sąjunga liko, bet įsikūrė kita, ta streikuojanti.

- Manote, kad kolektyvinės sutarties pasirašymas su ŠMM buvo teisingas žingsnis? Juk per visus metus nieko nevyko...

- Nieko ir iš streikų kol kas nėra. Pasirašę kolektyvinę sutartį, mes puikiai supratome, kad tai nebus vienadieniai sprendimai, ar per metus viskas bus padaryta. Juk daugybę metų nebuvo nieko daroma švietimo sistemoje - darbo apmokėjimo sistema veikė nuo 1990-ųjų, mokinio krepšelis buvo nuo 2000-ųjų, žodžiu viskas buvo apleista, o mokytojai buvo maitinami tik pažadais. Toje kolektyvinėje sutartyje sudėliotos spręstinos problemos ir aptarti sprendimo keliai. Žinoma, darbai išdėstyti į ateitį: vieni dabar būtų daromi, kiti - kitais metais, treti - iki 2020-ųjų. Bet mokytojai nori, kad viskas būtų ČIA ir DABAR. Ir todėl ta kolektyvinė sutartis, toks nuoseklumas tapo nepriimtinas.

- Dalyvaujate derybose, matote, kaip vyksta streikas. Kokios, jūsų manymu, ateities perspektyvos?

- Tiesą pasakius, neįsivaizduoju, kaip baigsis šitas streikas, kokie bus rezultatai. Manau, labai svarbu bus, kas ką sulaužys. Dabar vyksta akivaizdus jėgos demonstravimas, tiek iš vienos, tiek iš kitos pusės.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s