respublika.lt

Vienas garsiausių Lietuvos kariuomenės savanorių Antanas Sereika

(0)
Publikuota: 2014 gegužės 18 08:27:34, Elena Markuckytė, Donatas Pilkauskas
×
nuotr. 3 nuotr.
Savanoriai su daktaru J.Basanavičiumi. Pirmoje eilėje pirmas iš dešinės - Antanas Sereika. Panevėžio kraštotyros muziejaus rinkinių nuotr.

1918 m. vasario 16 d. Lietuva vėl atkūrė savo Nepriklausomybę. Šalyje dar viešpatavo kaizerinės Vokietijos okupacinė valdžia ir jos kariniai daliniai. Laukė ilgas Nepriklausomybės įtvirtinimo kelias. Jame didelį vaidmenį atliko visos Lietuvos ir Panevėžio krašto savanoriai.

Tuo metu mieste dar buvo vokiečių valdžia. 1918 m. gruodžio 29 d. krašto apsaugos ministras M.Velykis (beje, kilęs iš Panevėžio apylinkių) karininkui Jonui Variakojui pavedė sudaryti Panevėžio srities apsaugos būrį. 1919 m. sausio 4 d. karininkas J.Variakojis atvyko į Panevėžį ir pradėjo telkti Lietuvos kariuomenės savanorius. Sausio 7 d. jis išleido pirmą įsakymą, kuriame sudarytąją apsaugą pavadino Panevėžio srities apsaugos būriu, o save - to būrio vadu. Pirmaisiais savanoriais sausio 7 d. įstojo trys broliai Balčai: Boleslovas, Stasys ir Vladas, Juozas Daunoraitis, Kazys Kubilius, Juozas Kriaučiūnas, Petras Labanauskas, Petras Miknys, Stasys Mačikūnas.

Tarp pirmųjų įstojusių į Panevėžio srities apsaugos būrį buvo Antanas Sereika. Jis gimęs 1897 m. liepos 9 d. Panevėžio apskrities Krekenavos parapijos Daugėliškų kaime. Jo tėvai - ūkininkai Elžbieta Kasperiūnaitė ir Jokimas Sereika. Liepos 13 d. jis buvo pakrikštytas Krekenavos bažnyčioje. Vaikai tuo metu buvo krikštijami praėjus kelioms dienoms nuo gimimo. Šeimoje vyravo patriotinės nuotaikos. Tai lėmė, kad Antanas stojo savanoriu ginti susikūrusios nepriklausomos Lietuvos valstybės. Į Panevėžio srities apsaugos būrį Antanas stojo 1919 m. sausio 10 d. Tuo metu mieste buvo sudėtinga situacija. Sausio pradžioje vokiečiai jau paliko Panevėžio miestą. Į miestą ir apylinkes veržėsi Raudonosios armijos Internacionalinės divizijos 39-asis pulkas. Panevėžio srities apsaugos būrys traukėsi Kėdainių link ir stiprino savo pajėgas. Tik susikūrusio savanorių būrio laukė sunkūs išbandymai. Sausio 13 d. per susidūrimą su raudonarmiečių žvalgų būriu ties Kolupių kaimu sunkiai sužeistas savanoris Jurgis Kiaunė. Tai buvo pirmas sužeistas savanoris Nepriklausomybės kovose. Tą pačią dieną Panevėžio srities apsaugos būrys atvyko į Kėdainius, turėdamas apie 90 savanorių. Nedidelę dalį ginklų Panevėžio savanoriai buvo gavę iš 1918 m. lapkritį susikūrusios Panevėžio milicijos (dalis milicininkų tapo savanoriais). Kėdainiuose buvo pasilikusi stipri vokiečių kareivių įgula su Kėdainių srities apsaugos viršininku Juozu Šarausku. Kėdainiuose susitelkę savanoriai apsistojo senose kareivinėse, miegoti teko šaltose patalpose ant šiaudų. Kėdainiuose įgulos viršininko pareigas pradėjo eiti karininkas J.Variakojis, o miesto komendantu tapo karininkas J.Šarauskas. 1919 m. vasarį Panevėžio srities apsaugos būrys kartu su Kėdainių komendantūra pradėjo kovą su Raudonąja armija. Pirmos didesnės kautynės vyko dėl Šėtos miestelio. Šiose kautynėse vasario 9 d. žuvo Kėdainių krašto savanoris Povilas Lukšys. Tai pirmas Lietuvos Nepriklausomybės kovose žuvęs savanoris.

1919 m. vasarį ties Šėta įvyko pirmieji stambūs kariniai susidūrimai su Raudonąja armija. Juose ypač pasižymėjo A.Sereika. Per kautynes vasario 11 d. jis buvo sunkiai sužeistas. Dėl nukraujavimo jam buvo amputuota koja. Jis - pirmasis Lietuvos kariuomenės karo invalidas. Šios kautynės turėjo nemažą vaidmenį, nes Raudonajai armijai buvo užkirstas kelias veržtis į Kauną. Tuo metu kartu su Lietuvos savanoriais kovojo ir vokiečiai savanoriai. Nepriklausomos Lietuvos valstybės laikais Šėtos visuomenė buvo pastačiusi A.Sereikai paminklą. Už Šėtos miestelio užėmimą karininko J.Variakojo būrys gavo vadovybės padėką. Nepaisant rimto sužeidimo, A.Sereika liko Lietuvos kariuomenėje. Jis ištarnavo iki 1920 m. kovo 5 d. Už karinius nuopelnus buvo apdovanotas Vyčio Kryžiaus pirmo laipsnio ordinu ir vardiniu Lietuvos valstybės Tarybos laikrodžiu. Nedaug Lietuvos kariuomenės savanorių taip buvo įvertinti. Jam buvo pasiūlyta ir tarnyba Kaune. Trumpą laiką dirbo Karo muziejuje Kaune. Čionai susipažino su savo būsima žmona Bernadeta. Šeimoje gimė trys vaikai: sūnus Silvestras ir dvi dukros Morta ir Laimutė. Sūnus Silvestras mirė būdamas 12 metų. A.Sereika ilgai Kaune neužsibuvo. Lietuvos valdžia tinkamai įvertino savanorių nuopelnus. 1929 m. jam buvo suteiktas savanorio kūrėjo statusas ir apdovanotas savanorio medaliu. Taip pat jis buvo apdovanotas ir Nepriklausomybės dešimtmečio medaliu. Vėliau A.Sereika iš Lietuvos valdžios gavo 10 ha žemės ir apsigyveno Panevėžio apskrities Krekenavos valsčiaus Gringalių kaime. Čionai jis pasistatė namą. Tuo metu žemė buvo didelis turtas. Buvę ūkininkų vaikai tęsdavo savo tėvų tradicijas. Gyvendamas savo ūkyje A.Sereika aktyviai dalyvavo ir Krekenavos miestelio visuomeniniame gyvenime. Buvo Krekenavos šaulių būrio narys. Tas būrys buvo vienas aktyviausių Panevėžio rinktinėje. Jie ruošdavo populiarius vaidinimus miestelio bendruomenei. Tuose spektakliuose vaidino ir A.Sereika. Tie mėgėjiški spektakliai tikrai buvo labai mėgstami Krekenavos miestelio gyventojų. Prasidėjus sovietinei okupacijai, jam pavyko išvengti arešto. A.Sereika mirė 1975 m., palaidotas Krekenavos miestelio kapinėse. Žmona Bernadeta mirė 1973 m. A.Sereika buvo vienas žymiausių Lietuvos kariuomenės savanorių.

 

Parengta pagal dienraštį „Respublika“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s