respublika.lt

2017 lapkričio 23, ketvirtadienis

akordeon festiv kaire

Vienas garsiausių Lietuvos kariuomenės savanorių Antanas Sereikanuotraukos (1)

2014 gegužės mėn. 18 d. 08:27:34
Elena Markuckytė, Donatas Pilkauskas

1918 m. vasario 16 d. Lietuva vėl atkūrė savo Nepriklausomybę. Šalyje dar viešpatavo kaizerinės Vokietijos okupacinė valdžia ir jos kariniai daliniai. Laukė ilgas Nepriklausomybės įtvirtinimo kelias. Jame didelį vaidmenį atliko visos Lietuvos ir Panevėžio krašto savanoriai.


Tuo metu mieste dar buvo vokiečių valdžia. 1918 m. gruodžio 29 d. krašto apsaugos ministras M.Velykis (beje, kilęs iš Panevėžio apylinkių) karininkui Jonui Variakojui pavedė sudaryti Panevėžio srities apsaugos būrį. 1919 m. sausio 4 d. karininkas J.Variakojis atvyko į Panevėžį ir pradėjo telkti Lietuvos kariuomenės savanorius. Sausio 7 d. jis išleido pirmą įsakymą, kuriame sudarytąją apsaugą pavadino Panevėžio srities apsaugos būriu, o save - to būrio vadu. Pirmaisiais savanoriais sausio 7 d. įstojo trys broliai Balčai: Boleslovas, Stasys ir Vladas, Juozas Daunoraitis, Kazys Kubilius, Juozas Kriaučiūnas, Petras Labanauskas, Petras Miknys, Stasys Mačikūnas.

Tarp pirmųjų įstojusių į Panevėžio srities apsaugos būrį buvo Antanas Sereika. Jis gimęs 1897 m. liepos 9 d. Panevėžio apskrities Krekenavos parapijos Daugėliškų kaime. Jo tėvai - ūkininkai Elžbieta Kasperiūnaitė ir Jokimas Sereika. Liepos 13 d. jis buvo pakrikštytas Krekenavos bažnyčioje. Vaikai tuo metu buvo krikštijami praėjus kelioms dienoms nuo gimimo. Šeimoje vyravo patriotinės nuotaikos. Tai lėmė, kad Antanas stojo savanoriu ginti susikūrusios nepriklausomos Lietuvos valstybės. Į Panevėžio srities apsaugos būrį Antanas stojo 1919 m. sausio 10 d. Tuo metu mieste buvo sudėtinga situacija. Sausio pradžioje vokiečiai jau paliko Panevėžio miestą. Į miestą ir apylinkes veržėsi Raudonosios armijos Internacionalinės divizijos 39-asis pulkas. Panevėžio srities apsaugos būrys traukėsi Kėdainių link ir stiprino savo pajėgas. Tik susikūrusio savanorių būrio laukė sunkūs išbandymai. Sausio 13 d. per susidūrimą su raudonarmiečių žvalgų būriu ties Kolupių kaimu sunkiai sužeistas savanoris Jurgis Kiaunė. Tai buvo pirmas sužeistas savanoris Nepriklausomybės kovose. Tą pačią dieną Panevėžio srities apsaugos būrys atvyko į Kėdainius, turėdamas apie 90 savanorių. Nedidelę dalį ginklų Panevėžio savanoriai buvo gavę iš 1918 m. lapkritį susikūrusios Panevėžio milicijos (dalis milicininkų tapo savanoriais). Kėdainiuose buvo pasilikusi stipri vokiečių kareivių įgula su Kėdainių srities apsaugos viršininku Juozu Šarausku. Kėdainiuose susitelkę savanoriai apsistojo senose kareivinėse, miegoti teko šaltose patalpose ant šiaudų. Kėdainiuose įgulos viršininko pareigas pradėjo eiti karininkas J.Variakojis, o miesto komendantu tapo karininkas J.Šarauskas. 1919 m. vasarį Panevėžio srities apsaugos būrys kartu su Kėdainių komendantūra pradėjo kovą su Raudonąja armija. Pirmos didesnės kautynės vyko dėl Šėtos miestelio. Šiose kautynėse vasario 9 d. žuvo Kėdainių krašto savanoris Povilas Lukšys. Tai pirmas Lietuvos Nepriklausomybės kovose žuvęs savanoris.

1919 m. vasarį ties Šėta įvyko pirmieji stambūs kariniai susidūrimai su Raudonąja armija. Juose ypač pasižymėjo A.Sereika. Per kautynes vasario 11 d. jis buvo sunkiai sužeistas. Dėl nukraujavimo jam buvo amputuota koja. Jis - pirmasis Lietuvos kariuomenės karo invalidas. Šios kautynės turėjo nemažą vaidmenį, nes Raudonajai armijai buvo užkirstas kelias veržtis į Kauną. Tuo metu kartu su Lietuvos savanoriais kovojo ir vokiečiai savanoriai. Nepriklausomos Lietuvos valstybės laikais Šėtos visuomenė buvo pastačiusi A.Sereikai paminklą. Už Šėtos miestelio užėmimą karininko J.Variakojo būrys gavo vadovybės padėką. Nepaisant rimto sužeidimo, A.Sereika liko Lietuvos kariuomenėje. Jis ištarnavo iki 1920 m. kovo 5 d. Už karinius nuopelnus buvo apdovanotas Vyčio Kryžiaus pirmo laipsnio ordinu ir vardiniu Lietuvos valstybės Tarybos laikrodžiu. Nedaug Lietuvos kariuomenės savanorių taip buvo įvertinti. Jam buvo pasiūlyta ir tarnyba Kaune. Trumpą laiką dirbo Karo muziejuje Kaune. Čionai susipažino su savo būsima žmona Bernadeta. Šeimoje gimė trys vaikai: sūnus Silvestras ir dvi dukros Morta ir Laimutė. Sūnus Silvestras mirė būdamas 12 metų. A.Sereika ilgai Kaune neužsibuvo. Lietuvos valdžia tinkamai įvertino savanorių nuopelnus. 1929 m. jam buvo suteiktas savanorio kūrėjo statusas ir apdovanotas savanorio medaliu. Taip pat jis buvo apdovanotas ir Nepriklausomybės dešimtmečio medaliu. Vėliau A.Sereika iš Lietuvos valdžios gavo 10 ha žemės ir apsigyveno Panevėžio apskrities Krekenavos valsčiaus Gringalių kaime. Čionai jis pasistatė namą. Tuo metu žemė buvo didelis turtas. Buvę ūkininkų vaikai tęsdavo savo tėvų tradicijas. Gyvendamas savo ūkyje A.Sereika aktyviai dalyvavo ir Krekenavos miestelio visuomeniniame gyvenime. Buvo Krekenavos šaulių būrio narys. Tas būrys buvo vienas aktyviausių Panevėžio rinktinėje. Jie ruošdavo populiarius vaidinimus miestelio bendruomenei. Tuose spektakliuose vaidino ir A.Sereika. Tie mėgėjiški spektakliai tikrai buvo labai mėgstami Krekenavos miestelio gyventojų. Prasidėjus sovietinei okupacijai, jam pavyko išvengti arešto. A.Sereika mirė 1975 m., palaidotas Krekenavos miestelio kapinėse. Žmona Bernadeta mirė 1973 m. A.Sereika buvo vienas žymiausių Lietuvos kariuomenės savanorių.

Parengta pagal dienraštį „Respublika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (1)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KULTŪRIZMAS: Rygoje vykusiame tarptautiniame kultūrizmo ir fitneso turnyre „Riga Pearl“ Lietuvos sportininkai iškovojo devynis medalius - tris aukso, penkis sidabro ir vieną bronzos.
  • KELIAI: ankstų ketvirtadienio rytą šalyje oro temperatūra nuo 0 iki 2 laipsnių šalčio; Telšių, Šiaulių ir Kauno apskrityse ant valstybinės reikšmės kelių dangų susiformavo plikledis, šiuose keliuose dirba žiemos priežiūros mechanizmai; likusioje šalies dalyje kelių dangos daugiausia drėgnos, vietomis yra sausų kelio ruožų, informuoja Lietuvos automobilių kelių direkcija.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. Tik Seimui gėda dėl tualetinių sveikinimų
2. Valdžia galanda kirvį nuomininkams
3. Kalbos komisija nešoks pagal politikų dūdelę
4. Rolandas Paksas. Kitų metų biudžetas - duoklė vis labiau atgyjančiam „karo demonui“
5. Tautos išlikimas - jos pačios savigarbos reikalas
6. Jam tik metai. Kartais prireikia sauskelnių
7. Seimūnai darbo bijo kaip velnio
8. Valstybės pagalba jaunoms šeimoms - sukišti visus į plačią bankų kišenę
9. Seimas metus dirbo ar pridirbo?
10. Nemylintis Dzūkijos dzūkas - nemyli ir Lietuvos
11. Nežabota valdžia. Galią ir įtaką pajutę seimūnai gali sunaikinti bet ką
12. Naujas tolerancijos vardas - liberalizmas
13. Lietuvos gyventojų laimės indeksas - išvykusiųjų skaičius
14. Būti kultūringam R.Karbauskiui nepavyko, labiau jį traukia prie žemės
15. Pirmieji Seimo metai - prisvilę
16. Seimo narys P.Urbšys: Jaučiuosi, kad esu kaip svetimas
17. Yra knyga, skirta ir tautinę nesantaiką kurstančiai R.Vanagaitei. Baudžiamasis kodeksas
18. „Lidlui“ - nauda, žmonėms - kančia
19. Užsienio investicijos, kurios kenkia
20. Premjere, žmonės ir nuo jūsų bėga
21. I.N.Lingienės Lietuvoje visada tvyro meilė ir pagarba
22. Alumi ir milteliais aprūpins R.Karbauskis
23. Signataras Z.Vaišvila į teismą padavė ir Rusiją, ir Lietuvą
24. Ar „Rokiškio sūrio“ vadovas D.Trumpa ir JAV prezidentas D.Trampas yra tikri giminės?
25. D.Grybauskaitė įtakingiausia taptų, jei teroristu išvadintų D.Trampą
reklama
guitar trio

Ką reikėtų daryti, kad pareigūnų darbas motyvuotų gerai dirbti?

balsuoti rezultatai

Ar pritartumėte savo daugiabučio namo renovacijai?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -2  +2 C

   +2  +7 C

 

   +3  +7 C

   +2  +6 C

  +5  +8 C

 

   +7  +8 C

    7-12 m/s

    1-6 m/s

 

      1-6 m/s

 

USD - 1.1749 PLN - 4.2155
RUB - 68.9476 CHF - 1.1609
GBP - 0.8881 NOK - 9.6723
reklama
Velyke2017