Ventos upėje dėl hidroelektrinės veiklos masiškai gaišta žuvysnuotraukos (1)

2018 rugpjūčio mėn. 08 d. 15:20:11 Perskaitė 649

Ventos upėje dėl netoliese veikiančios Kuodžių hidroelektrinės veiklos ėmė masiškai gaišti žuvys, praneša Aplinkos ministerija.

 

„Dėl Kuodžių hidroelektrinės, kuri buvo visiškai sustabdžiusi vandens pratekėjimą, upėje stipriai nukrito vandens lygis. Dėl to sumažėjo deguonies kiekis vandenyje ir ėmė masiškai gaišti žuvys”, - sakoma ministerijos pranešime.

Nurodoma, kad atvykę Telšių aplinkos apsaugos inspekcijos pareigūnai aptiko ir surinko 229 kilogramus kritusių žuvų (ešerių, raudžių, kuojų), dar 14 karšių, 193 žiobrius, 112 šapalų. Pagal surinktos žuvies kiekį ir rūšį aplinkai padaryta žala siekia daugiau nei 20 tūkst. eurų.

„Pastarasis įvykis Ventos upėje dar kartą rodo, kad hidroelektrinių savininkai, gaudami asmeninės naudos, daro didelę žalą aplinkai. Turime rimtai galvoti apie užtvankų ir kai kurių hidroelektrinių demontavimą“, - pranešime cituojamas aplinkos viceministras Martynas Norbutas.

Pasak jo, nors baudos už gamtai padarytą žalą yra pakankamai solidžios, atsakomybė už hidroelektrinių eksploatacijos taisyklių nesilaikymą yra akivaizdžiai per maža.

Ties žuvų kritimo vieta pareigūnams pamatavus deguonies kiekį upėje, anot pranešimo, tuo metu jis buvo 3-5 kartus mažesnis nei įprastai būna tokiu metu upėse.

„Aplinkosaugininkams taip pat įtarimų sukėlė itin žemas upės vandens lygis, kai kuriose vietose jis nesiekė nė 20 centimetrų. Todėl nuspręsta atlikti patikrinimą netoli įvykio vietos esančioje Kuodžių hidroelektrinėje. Čia užfiksuota, kad iš hidroelektrinės vandens ištekėjimo nėra, privalomas išleisti minimalus gamtosauginis debitas - vandens kiekis, reikalingas, kad būtų palaikomos minimalios ekosistemų gyvavimo sąlygos - nėra palaikomas”, - rašoma pranešime.

Kaip informuojama, toks vandens pažeminimas tvenkinyje galimas tik užtvankos remonto ar avarijų atvejais ir tik gavus Aplinkos apsaugos agentūros leidimą.

„Aplinkosaugininkams susisiekus su hidroelektrinės vadovu, šis atsisakė pateikti hidroelektrinės eksploatavimo taisykles ir paaiškinti, kodėl nėra išleidžiamas vanduo”, - sako ministerija.

Nurodoma, kad Aplinkos ministerija žada koreguoti Administracinių nusižengimų kodekse už šių taisyklių nesilaikymą nurodytų baudų dydžius.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net