respublika.lt
 

VDA rektorius A.Klimas: Dėstytojai neturi teisės naudotis merginų silpnybėmis (10)

2018 vasario mėn. 08 d. 14:32:44
Justina GAFUROVA, zinios@vakarozinios.lt

Seksualinio priekabiavimo banga vilnija per visą šalį - kasdien pasipila naujos merginų istorijos, o seksualiniu priekabiavimu kaltinami vyrai jau ima kalbėti apie teismus. Sunkiai įrodomų seksualinių priekabiavimų aiškinimosi savo iniciatyva jau ėmėsi ir prokuratūra.

×
nuotr. 1 nuotr.
Vilniaus dailės akademijos rektorius Audrius Klimas. Stasio Žumbio nuotr.

 

Prasidėjus diskusijoms, ar vieni po kito į viešumą kylantys moterų pasakojimai, esą prie jų priekabiavo žinomi vyrai, iš tiesų gali būti tiesa, darbo imasi Lietuvos teisėsauga. Vakar, atsižvelgdamas į viešoje erdvėje skelbiamų pranešimų dėl galimai patirto seksualinio priekabiavimo mastą ir šiuose pranešimuose nurodomas aplinkybes, generalinis prokuroras Evaldas Pašilis Vilniaus apygardos prokuratūrai pavedė atlikti išsamų teisinį šių aplinkybių patikrinimą.

Tai pranešusi Generalinė prokuratūra atkreipia dėmesį, kad seksualinis priekabiavimas yra baudžiamasis nusižengimas, už kurį atsakomybė numatyta Baudžiamojo kodekso (BK) 152 straipsnyje.

Tokių bylų senaties terminas - trys metai. Tačiau senaties terminas skaičiuojamas tik nuo paskutinės išaiškintos nusikalstamos veikos. Vadinasi, jeigu įrodoma, kad nesuėjus senačiai asmuo yra įvykdęs ir kitas nusikalstamas veikas, jam gali tekti atsakyti ir už tas, kurias jis įvykdė anksčiau nei prieš 3 metus.

Tiesa, visai šalia, 154 numeriu pažymėtas ir kitas BK straipsnis - šmeižimas. Jame nurodoma, jog „tas, kas šmeižė asmenį, neva šis padarė sunkų ar labai sunkų nusikaltimą, arba per visuomenės informavimo priemonę ar spaudinyje, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų“.

Įtarimai dėl galimo seksualinio priekabiavimo pastaruoju metu pasirodė ne kartą. Juose minimi ir garsūs Lietuvos menininkai. Tarp jų: trys Vilniaus dailės akademijos dėstytojai (profesorius Jonas Gasiūnas, docentas Arvydas Liepuonius, dėstytojas Gintautas Trimakas), režisierius, Lietuvos rusų dramos teatro vadovas Jonas Vaitkus, režisierius Šarūnas Bartas.

- Viešai prabilote, kad nemažai dėstytojų ir studentų yra psichikos įstaigų klientai. Iki šiol apie tai garsiai niekas kalbėti nenorėjo? - „Vakaro žinios“ paklausė Vilniaus dailės akademijos rektoriaus Audriaus KLIMO.

- Būtent. Mes turime ne stigmatizuoti šiuos žmones, kurie turi vienokių ar kitokių negalių, bet jiems padėti. Tai yra dalis mūsų visuomenės, kuriai reikia psichologinės ar psichiatrinės pagalbos. Ir tame nėra nieko keisto. Mes turime specializuotas įstaigas, kurios tokią pagalbą teikia.

- Aukštoji mokykla pajėgi pasirūpinti ta pagalba?

- Mokykla turi atpažinti tuos žmones, galbūt jie patys turėtų ieškoti pagalbos, o mokykla turėtų juos nukreipti į atitinkamas įstaigas, kurios suteiktų gydomąją ar psichoterapinę pagalbą. Skaičių (asmenų, kuriems reikia pagalbos - aut. pats.) aš nežinau, bet Vytauto Didžiojo universiteto rektorius pasakė, kad jie turi visą skyrių, kuriame tiek mokslininkai, tiek specialistai teikia pagalbą ir čia per metus kreipiasi apie 300 žmonių. Įskaitant ir studentus, ir dėstytojus. Tai, manau, yra dideli skaičiai.

Bet jie neturėtų niekam kelti nuostabos. Juk matome, kad Lietuvoje aplinka yra pakankamai toksiška. Kai kurie žmonės tai priima gana jautriai ir nesusitvarko su savo emocijomis. Visi žinome, jog mūsų bendravimo kultūra yra labai žemo lygio: mes su džiaugsmu įžeidinėjame vienas kitą ne tik tiesiogiai, bet ir interneto komentaruose, manydami, jog mums už tai niekas negresia.

- Kaip vertinate merginų pasisakymus apie galimą seksualinį Vilniaus dailės akademijos dėstytojų priekabiavimą?


- Teigiamai. Jau seniai negyvename Sovietų Sąjungoje, tikiu, nenorime gyventi ir Šiaurės Korėjoje. Jeigu merginos tik dabar išdrįso viešinti tokius dalykus, labai apgailestauju. Nes tai istorijos, kurios vyko prieš daug metų. O kai girdime kaltinimus dėstytojams dabar, tai ne tiek seksualinė prievarta, kiek akademinės etikos pažeidimai. Bent norėčiau, kad jie tilptų į akademinės etikos reglamento ribas ir nevirstų BK 152 straipsniu. Vasario 12 d. mūsų etikos komitetas nagrinės dėstytojo G.Trimako atvejį, padarys išvadas ir pateiks rekomendacijas.

- Po pirmųjų kaltinimų Jūsų dėstytojui J.Gasiūnui, prabilo ir daugiau buvusių studentų. Jie tvirtino - jog visiems buvo žinoma, kaip bendrauja dėstytojas. Taip ir buvo?

- Jau 2001 m. tai nebuvo normalu ir už savo poelgius jis gavo griežtą papeikimą. Tuomet studentai taip pat skundėsi dėl visokiausių dalykų. Todėl negalima sakyti, esą mes žinojome, bet užsimerkėme ir toleravome. Kaip suprantu, ir pats J.Gasiūnas padarė išvadas, nes po 2001 m. tokių atvejų nebebuvo. Nors ir tuomet tie atvejai iš vienos pusės atrodė pakankamai iššaukiantys. Iš kitos pusės, atsimenant, kokia aplinka buvo prieš 15 m., tai nebuvo labai išimtiniai dalykai.

Tad tie dalykai buvo tiriami jau anksčiau. Tai tikrai nebuvo atvejai, kurie būtų tiriami kaip seksualinės prievartos atvejai. O seksualinės prievartos atvėjai, ko gero, ir tuomet nebuvo gerai žinomi. Reikia atskirti, kas yra akademinės etikos normų pažeidimas, priekabiavimas, seksualinė prievarta.

- Atvejai, kai merginos pačios kažkur su dėstytoju važiuoja, vartoja svaigiuosius gėrimus, praleidžia naktį, o vėliau gailisi, iš tiesų gali būti laikomi seksualiniu priekabiavimu?

- Negaliu pasakyti, ką merginos jaučia ar kodėl taip elgiasi. Žinau tik tai, kad dėstytojai neturi skatinti ar inicijuoti tokių dalykų. Juo labiau vienaip ar kitaip naudotis tų merginų silpnybėmis. Tam visi universitetai turi etikos kodeksus, kur įrašyti seksualinio priekabiavimo punktai. Tačiau ir seksualinį priekabiavimą skirtingi žmonės gali suprasti įvairiai. Todėl tos ribos gali būti tiek labai siauros, tiek labai plačios. Jos priklauso nuo žmogaus etinių ir moralinių imperatyvų. Todėl priekabiavimo atvejų identifikavimas yra švietimo ir kultūros klausimai.


Buvusio Lietuvos advokatų tarybos pirmininko Virginijaus Papirčio komentaras:


- Teisme seksualinis priekabiavimas įrodomas sunkiai. Nes vien žodžių nepakanka. Ypač tais atvejais, kai viena pusė kaltina, o kita neigia. Pirmiausia, dėstymas turi būti paremtas tam tikrais įrodymais. Daugeliu atveju istorijoms, kurios dabar prisimenamos, yra suėjusi senatis. Prieš 20 metų visuomenė kitaip vertino tam tikrus dalykus ir dabar elgtųsi kai kuriais atvejais kitaip. Be to, reikia suprasti, kad tai yra tik pasakojimai, o juk kiekvieno tokio kaltinimo atveju reikėtų galvoti ir apie sukeliamas pasekmes. Priekabiavimas yra labai individualiai suprantamas. Žinoma, čia labai svarbus ir kultūrinis aspektas.

Kai pasakojama „į vienus vartus“, gali daug ko prisigalvoti. Kiekvienas pasirenka, tikėti tomis istorijomis, ar netikėti. Matant, kad atsiranda tiek moterų, kurioms reikia išsivalyti, netylėti, gali pasirodyti, jog šie žmonės tikrai turi problemų. Kur bus to išsivalymo ribos?

Norint kreiptis į teismą, reikia įrodymų. Kokių įrodymų galima pateikti po tiek metų? O kai nėra įrodymų, kvepia ir šmeižtu. Suprantu, kai kurie nė nenorės veltis į tokius dalykus, tikėdamiesi, jog laikas praeis, pasimirš ir tiek. Kartais į absurdiškus kaltinimus nė nesinori atsakinėti ir gaišti laiko. Tačiau, kai tave kaltina be įrodymų ir tai paskelbia spaudoje, atsiranda šmeižto ir reputacijos klausimai. Dėl to kažkas iš vyrų gali sugalvoti kreiptis į teismą.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

 


Prokuroro reikalavimu pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl galimo seksualinio priekabiavimo

Vilniaus apylinkės prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo seksualinio priekabiavimo. Sprendimas prokuroro reikalavimu pradėti ikiteisminį tyrimą priimtas atlikus viešoje erdvėje skelbiamų pranešimų dėl galimai patirto seksualinio priekabiavimo aplinkybių patikrinimą.

„Įvertinus skelbiamų galimo seksualinio priekabiavimo atvejų aplinkybes, jų mastą bei kitus proceso sprendimui priimti reikšmingus duomenis konstatuota, kad jų visuma yra pagrįstas pagrindas taikyti Baudžiamojo proceso kodekso nuostatą dėl visuomeninės reikšmės ir prokuroro reikalavimu galimai įvykdytas nusikalstamas veikas ištirti bei įvertinti atliekant ikiteisminį tyrimą“, - sakoma Generalinės prokuratūros pranešime.

Baudžiamajame kodekse nustatyta, kad tas, kas siekdamas seksualinio bendravimo ar pasitenkinimo vulgariais ar panašiais veiksmais, pasiūlymais ar užuominomis priekabiavo prie pagal tarnybą ar kitaip priklausomo asmens, padarė baudžiamąjį nusižengimą ir baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu.

Ikiteisminį tyrimą atlieka Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato specializuoto skyriaus tyrėjai, jį kontroliuoja Vilniaus apylinkės prokuratūra.

Įtarimai dėl galimo seksualinio priekabiavimo pastaruoju metu pasirodė ne kartą. Juose minimi ir garsūs Lietuvos menininkai.

Tarp jų - trys Vilniaus dailės akademijos (VDA) dėstytojai. Profesorius Jonas Gasiūnas jau pasitraukė iš pareigų. Taip pat iš darbo VDA pasitraukė docentas Arvydas Liepuonius. Seksualiniu priekabiavimu kaltinamas ir fotografas, VDA dėstytojas Gintautas Trimakas.

Scenografė Simona Biekšaitė prakalbo apie tai, kad prieš 10 metų prie jos priekabiavo režisierius, Lietuvos rusų dramos teatro vadovas Jonas Vaitkus.

Kiek anksčiau dvi merginos seksualiniu priekabiavimu apkaltino režisierių Šarūną Bartą.

Eltos inf.

Pasidalink: Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (10)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar tikite, jog Punios šilą reikia kirsti?

balsuoti rezultatai

Ar žinotumėte, kaip elgtis atominės avarijos atveju?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+8 +10 C

 +10 +11 C

 

 +12 +14 C

+22 +24 C

 +24 +25 C

 

 +23 +25 C

0-2 m/s

 0-3 m/s

 

0-5 m/s

 

reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis