V.Andriukaitis: Kelią ligoms užkirsti reikia bendrai su ESnuotraukos

2018 rugsėjo mėn. 07 d. 14:07:03 Perskaitė 215

Europos Komisijos (EK) organizuotoje konferencijoje Briuselyje ketvirtadienį apžvelgta gyvūnų užkrečiamųjų ligų gydymo politika, jos naujovės bei galimybės užtikrinti kuo efektyvesnius kovos su šiomis ligomis būdus ir metodus. Didžiausias dėmesys skirtas afrikiniam kiaulių marui (AKM), kurio atvejų ir židinių daugėja ne tik Europoje, bet liga jau pasiekė Kiniją.

 

Kaip konferencijos atidarymo kalboje pabrėžė ES sveikatos ir maisto saugos komisaras Vytenis Andriukaitis, gyvulininkystė užima svarbią vietą tiek visos ES, tiek kiekvienos valstybės narės ekonomikoje.

„Todėl išvengti gyvūnų užkrečiamų ligų, plintančių per valstybių sienas, yra visų šalių bendra misija“, - teigė V. Andriukaitis.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) direktorius Darius Remeika sako, kad konferencijoje susirinkę specialistai priėjo prie bendros išvados dėl ligų plitimo prevencijos.

„Pagrindinės prevencinės priemonės turėtų būti glaudus specialistų bendradarbiavimas regioniniu lygiu, greita informacijos sklaida tarp šalių bei ekspertų komandų kvalifikacijos kėlimas atsižvelgiant į naujausias mokslines rekomendacijas“, - VMVT pranešime teigia D. Remeika.

Tarptautiniame forume dalyvavo Pasaulio gyvūnų sveikatos bei Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacijų vadovai, Europos Sąjungos (ES) valstybių narių, Rusijos, Baltarusijos, Ukrainos ir Moldovos kompetentingų institucijų aukščiausieji pareigūnai ir specialistai. Lietuvai taip pat atstovavo žemės ūkio viceministrė Ausma Miškinienė ir ES veterinarijos ir fitosanitarijos atašė Egidijus Pumputis.

ELTA primena, kad šiemet kiaulių laikymo vietose Lietuvoje iš viso užregistruoti 48 afrikinio kiaulių maro atvejai.

Lietuvoje smulkieji kiaulių augintojai nuo rugsėjo 3 d. gali teikti paraiškas valstybės paramai gauti.

Parama įsigyjant ūkinius gyvūnus (išskyrus kiaules) rajonuose, kuriuose šiemet nustatyti afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejai tarp šernų arba kiaulių, skiriama žmonėms, kurie paskutinį mėnesį prieš paramos taisyklių įsigaliojimą (rugpjūčio 28 dieną) laikė nuo 1 iki 100 kiaulių ir visas jas paskerdė, sunaikino arba jos nugaišo dėl AKM.

Pareiškėjai turės įsipareigoti trejus metus nuo pagalbos skyrimo dienos nelaikyti kiaulių ir auginti kitų rūšių ūkinius gyvūnus.

Ūkininkams, teikiantiems paraiškas, atlyginama iki 90 procentų, bet ne daugiau kaip 1500 eurų vienam pareiškėjui, kitų, išskyrus kiaulių, ūkinių gyvūnų įsigijimo išlaidų.

Tokia pati parama - iki 1500 eurų - skiriama ir pareiškėjams, kurių kiaulių laikymo vietos yra 2018 metais nuo AKM nukentėjusiuose rajonuose. Jiems bus kompensuojamos biologinio saugumo priemonių įsigijimo išlaidos.

Savivaldybėse nuo rugsėjo 3 dienos iki 2019 metų vasario 1 dienos pateikti paraiškas galės ir tie kiaulių laikytojai, kurie tiesiog nuspręs atsisakyti trejus metus auginti kiaules šiemet AKM paliestuose šalies rajonuose. Paramą galės gauti žmonės, laikę nuo 1 iki 100 kiaulių. Sąlygas atitinkantiems pareiškėjams bus mokama 100 eurų išmoka už kiekvieną paskerstą kiaulę.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net