respublika.lt
 

Valstybingumo pamokos Skaistgiryjenuotraukos (1)

2019 sausio mėn. 14 d. 08:42:23
Dalia BYČIENĖ

Kasmet, minint Lietuvos vėliavos dieną, Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai nuleidžia visus metus Gedimino bokšte plevėsavusią Trispalvę. Iki 2005 m. vėliava būdavo perduodama saugoti Lietuvos nacionaliniam muziejui, o nuo 2005 m. sausio 1 d. Gedimino pilies bokšto vėliava iškeliauja į vieną iš šalies mokyklų.

×
nuotr. 2 nuotr.
2019-ųjų sausio 1 d. Gedimino pilyje plevėsavusi Trispalvė - Skaistgirio gimnazijos vadovės Editos Aukselienės rankose. Krašto apsaugos ministerijos nuotr.

 

2018-aisiais virš sostinės plazdėjusi vėliava perduota saugoti Skaistgirio gimnazijai (Joniškio r. sav.). Ji tapo 14-ąja mokykla, nusipelniusia tokios garbės.

- Ką šis įvertinimas reiškia mokyklai - mokiniams, pedagogams? - klausėme Skaistgirio gimnazijos direktorės Editos AUKSELIENĖS.

- Gedimino pilies bokšto vėliava - didelė garbė ir įvertinimas mokyklai. Didžiulė vertybė, kuri išliks mokyklos istorijoje. Mes nuoširdžiai tikime, kad Lietuva - ta šalis, dėl kurios verta stengtis. Ar mokiniai supranta, kokia jiems garbė teko, rodo, kaip jie sutiko vėliavą. Ruošiantis į sostinę atsiimti garbingos relikvijos, norinčių važiuoti buvo daugiau, negu galėjome nusivežti. Sausio 1-oji nėra paprasta diena. Diena po Naujųjų sutikimo, kai gal ir poilsio trūksta, kitiems gal norėjosi kažkur išvykti, rodo, kad žmonės suvokia, kas tai yra. Mes vykome dviem mokykliniais autobusais. Važiavo ir mokytojai, kurie daugiausiai prisidėjo prie to, kad būtume įvertinti. Emocijos jų veiduose daug ką pasako.

- Komisija, sprendusi, kam atiteks ši teisė, pagrindiniu prioritetu pasirinko moksleivių pilietinį bei visuomeninį ugdymą, kultūrinių, istorinių, tautinių tradicijų puoselėjimą. Ko reikia, kad moksleiviai tuo nuoširdžiai domėtųsi ne tol, kol bus mokykloje - o visą gyvenimą?

- Išugdyti gimtosios šalies patriotą - ne vienos dienos ir ne vienų metų darbas. Mūsų mokykla yra vadinamoji ilgoji gimnazija - mokinukai į ikimokyklinio amžiaus grupę ateina vos perkopę vienus metukus. Nuo pat pirmos dienos jų širdelėse sėjame patriotizmo grūdelį tikėdamiesi, kad palikdamas mokyklą mūsų auklėtinis savo širdyje bus užauginęs tvirtą medelį. Tas kelias yra ilgas. Norint, kad mokinių širdelėse meilės gimtinei medis užaugtų, mokytojas pirmiausia pats turi tikėti tuo, ko moko savo mokinius. Kitaip nieko nebus. Tarp pedagogų yra baigusių mūsų mokyklą ir sugrįžusių čia dirbti. Nepabėgusių ne tik į užsienius, miestus, o grįžusių ten, kur užaugo. Iš to galima spręsti, kad mūsų pedagogų sėjamas grūdas yra tikrai gyvybingas. Ir neabejojame, kad iš mūsų mokyklos išėjęs jaunas žmogus ir ateityje turės tvirtas nuostatas, žinos, kaip tai daroma, kaip gali būti ir galės rinktis.

- Ar sunku nedidelei provincijos mokyklai būti pastebėtai? Kaip mokyklos pasėtą pilietiškumo grūdą augina jūsų mokiniai?


- Dirbi ne dėl to, kad tave pastebėtų. Ar sunku? Be abejo. Kartais tai atrodo neįmanoma misija. Gerais darbais, geromis žiniomis mūsų visuomenėje gana sunku būti pastebėtam, ypač mokyklai. Bet gera žinia apie mūsų mokyklą sklinda, regis, pati savaime. Mes turime seną ir įdomią mokyklos kultūrą. Kiti labai bijo žodžio „provincija“. Bet taip yra - mes esame provincija ir to nesigėdiname. Esame mažo miestelio didelis stebuklas (šypsosi). Jeigu mes būtume arčiau kitų pramogų, galbūt neišeitume į žygius, neužsidarytume mokykloje naktį, nevaikščiotume miškais. Nebūtų bendrų talkų, pasivartymo po rudens lapus... Mes neturime to, ką turi miestai, bet mes atradome kitą vertę. Mūsų mokykla turi jaunimo klubą. Ir tame jaunimo klube jie lieka net ir baigę mokyklą. Jie grįžta, padeda dar besimokantiems mokykloje bičiuliams. Turime aktyvių buvusių mokinių, kurie, baigę studijas, mokyklos nepamiršta, savanoriškai jai padeda. Sausio 1-ąją vykome į sostinę Gedimino pilies vėliavos parsivežti ir su mumis važiavo keletas jau buvusių mokinių. Tie, kuriems tai yra svarbu. Jeigu buvę mokiniai niekieno neskatinami dar palaiko tokias veiklas, manau, kad tai yra vertinga.

- Kaip, kokiomis priemonėmis, pasiekti, kad tautinė vėliava būtų ne simbolis, ne prievolė išsikelti prie savo namų per valstybines šventes, bet kurstytų gilius jausmus ir pagarbą valstybei.

- Tų receptų nėra. Knygose tai neišdėstyta, to iš vadovėlių neišmokysi, bet, manyčiau, kad šiandien mes jau turime šią priemonę. Skaistgirys dabar turi Gedimino pilies bokšto Trispalvę. Mes ją užsipelnėme ir visiems ją rodysime, didžiuosimės. Nors, nedrįsčiau sakyti, kad Trispalvei pas mus kada nors trūko pagarbos. Per visas didžiąsias mokyklos šventes - Rugsėjo 1-ąją, abiturientų šimtadienį, abiturientų išleistuves, gimnazijos gimtadienį, - greta mokyklos vėliavos, visada plevėsuoja Trispalvė. Ji yra tapusi neatsiejama gimnazijos dalimi. Taip turėtų būti visur. Manau, taip ir yra. Pernai mes atradome sodybą, kurioje auga 1918 metais pasodinti klevai, ten pernai per Vasario 16-ąją beveik visa mokykla su vėliavomis nužingsniavome. Ilgiausių metų dainavome šimtamečiams klevams, sodybos savininkės tėčio pasodintiems. Vyresnieji mokiniai aprišo klevus trispalvėmis juostomis, mokinukai papuošė vėliavėlėmis. Labai gražūs santykiai užsimezgė su šviesia sodybos savininke, ji mums papasakojo, kaip mažučius klevukus tėtis miške iš įšalusios žemės iškapojo, parsinešė ir susodino. Daug jų iki šių dienų išlikusių. Manau, kad žygis pas Lietuvos valstybės bendraamžius truks ilgai.

- Ne vien nuo mokyklos priklauso, ar vaikai išaugs šalies patriotais. Koks čia šeimos vaidmuo?

- Galiu tik viena pasakyti - mokykla be šeimos nieko nepasiektų. Vienoje šeimoje stipriau, kitur santūriau savo gimtajam kraštui jausmai reiškiami. Gali būti, kad tie jausmai apsilpę ir tik mokinys juos parneša iš mokyklos. Kokios yra šeimos nuostatos mes matome iš savo mokinių. Vaikai lyg spinduliukai atspindi savo šeimų jausmus ir nuotaikas. Apskritai, negalėtume teigti, kad mūsų krašto šeimose tautiškumo padėtis yra prasta. Jeigu mama skambina į mokyklą pasveikinti mus, pelniusius saugoti vėliavą ir prisipažįsta, kad visa šeima verkė iš džiaugsmo, kas gali būti geriau? Tai faktas, kuris verčia susimąstyti ir stengtis siekti to, ko dar nepasiekėme. Vėliavos parvykimas į mokyklą palietė ne tik visą Skaistgirio bendruomenę, kurią kviečiame dalyvauti atviruose mokyklos renginiuose. Jau kelinti metai pas mus vyksta labai populiarus renginys „Naktis gimnazijoje“. Tą naktį mokiniai ir tėveliai, klasės auklėtojai susirenka spręsti svarbių dalykų, ir tai labai pagerina jų visų tarpusavio ryšius. Mokiniai kartu su tėvais ir mokytojais susiburia, kalbasi, filmus žiūri, planuoja, vakarieniauja.

-Tautos tremtis, partizaninės kovos pokariu daugeliui jaunų žmonių vis dar yra gana naujas Tautos istorijos puslapis. Kaip jums sekasi teisingai atskleisti skaudžius Tautos istorijos puslapius?

- Meilę savo kraštui, istoriją mes siekiame atskleisti per tyrinėjimus, praktinę veiklą. Tuo daug užsiima mokytoja Laura Ramanauskienė. Atlikti Skaistgirio seniūnijos neveikiančių kapinių tyrinėjimai ir inventorizacija, vyko savanorių kapų paieška Skaistgirio miestelio kapinėse, surasti kapai tvarkomi. Domimasi išnykusiais kaimais. Mūsų kraštas daug ko turi, bet daug kas pamiršta, todėl mokiniams veiklos ir atradimų užtenka. Kad ir esame nuo kino teatro toli, bet ne per toli, kad jo nepasiektume. Tie filmai, kurie buvo sukurti apie tremtį, Lietuvos partizaninį laikotarpį, visi mūsų aplankyti, pamatyti, aptarti. Galbūt mokiniai kartais neparodo, kaip giliai juos tie jausmai palietė. Pernai kovo mėnesį jaunimas dalyvavo žygyje „Tauriečiai“, kuris buvo skirtas „Tauro“ apygardos partizanams ir jų 1945-1953 m. kovoms atminti. Mokykla skyrė autobusą, nuvežė, jie visą naktį žygiavo miškais. Aš manau, kad tie skaudūs Tautai dalykai jaunimą sukrečia. Tik reikia padėti, kad jis tai pajustų, pamatytų.

- Skaistgirio kraštas gali didžiuotis , kad čia užaugo, kūrė, tautosaką rinko žymiausias Šiaurės Lietuvos tautosakininkas, knygnešys Matas Slančiauskas. Ar suvokia mokiniai, kokia vertybė yra lietuviškas žodis, kurį nešė mūsų knygnešiai?

- Mes turime labai stiprius gimtosios kalbos mokytojus, kurie rengia mokykloje kūrybinius konkursus. Praėjusiais metais išleidome mokinių kūrybos darbų rinktinę „Šermukšnių gatvėj uogos sirpsta“. Mūsų mokykla yra Šermukšnių gatvėje, iš to ir pavadinimas. Kūrė visi, nuo mažo iki didelio. Vertino visi, vyko balsavimas. Apdovanojome visus, džiaugėmės visais. O Matas Slančiauskas... Mūsų visi žygiai, dalis renginių baigiasi Mato Slančiausko sodyboje. Mes patys žinome ir stengiamės kitiems priminti iš kokio krašto mes esame.

- Skaistgirys prieš kelis dešimtmečius garsėjo kaip viena gražiausių šalies gyvenviečių, žinomas savo įvairove buvo Skaistgirio parkas. O šiandien? Kokį vaidmenį jaunimo ugdymui turi krašto grožio puoselėjimas?

Neabejotinai - didžiulį. Skaistgirys yra gražus miestelis, visi stengiasi tvarkytis ir gyventi kuo gražiau. Ir Jono Viliūno parkas bei garsioji estrada gerai prižiūrimi. Mes turime didžiulį parką prie mokyklos. Bet reikia jį patiems ir prižiūrėti. Kiekvieną pavasarį ir rudenį visi, nuo mažo iki didelio, dirbame, turime kiekvienas savo plotelį, jį tvarkome. Prieš dvejus metus abiturientai pasiūlė atnaujinti senuosius šermukšnius, pasodino šermukšnyną. Džiugu, kad atsiranda tokios iniciatyvos, jos stumteli ir mus, suaugusiuosius.

Pasidalink: Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (1)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar baltų religinė bendrija „Romuva“ turėtų gauti valstybinį pripažinimą?

balsuoti rezultatai

Ar šiandiena pavyktų atkartoti Baltijos kelią?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+19 +21 C

 +15 +17 C

 

 +15 +16 C

+25 +29 C

 +23 +24 C

 

 +20 +23 C

0-4 m/s

 0-3 m/s

 

0-2 m/s

 

USD - 1.1076 PLN - 4.3381
RUB - 73.3855 CHF - 1.0854
GBP - 0.9103 NOK - 9.9653
reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis