Valstybės valdomų įmonių grąža išaugo 35 proc.nuotraukos

2018 rugsėjo mėn. 05 d. 12:43:38 Perskaitė 325

Valstybės valdomų įmonių (VVĮ) grąža valstybei už praėjusius metus išaugo 35,2 proc. ir sudarė 202,4 mln. eurų. Labiausiai padidėjo jų pelno įmokos bei pajamos už dividendus, kurios siekė 172,9 mln. eurų. Tokie duomenys nurodomi „Stebėsenos ir prognozių agentūros“ parengtoje 2017 metų VVĮ veiklos ataskaitoje.

 

„Valstybės valdomos įmonės ilgus metus neišnaudojo turimų išteklių taip, kad pasiektų pačius geriausius finansinius rezultatus ir svariai prisidėtų prie valstybės biudžeto. Stojimo į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją (EBPO) metu įgyvendinta reforma, leidusi optimizuoti, skaidrinti ir depolitizuoti valstybės valdomų įmonių valdyseną jau duoda rezultatų“, - sako ūkio ministras Virginijus Sinkevičius.

Anot jo, ateityje planuojama palaipsniui centralizuoti įmonių valdymą, tobulinti nepriklausomų valdybų ir stebėtojų tarybų atrankas bei lūkesčių įmonėms nustatymą.

Ataskaitoje nurodoma, kad per metus didžiausią pažangą padarė susisiekimo sektoriaus įmonės. Jos valstybės biudžetą papildys 65,7 mln. eurų dividendų ir pelno įmokų. Tai yra apie 10 kartų daugiau nei ankstesniais metais. „Lietuvos geležinkeliai“ skyrė 34 mln. eurų dividendų, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija - 22,3 mln., „Kelių priežiūra“ - 4,5 mln., „Lietuvos oro uostai“ - 3,4 mln. eurų pelno įmokų.

Energetikos sektoriaus įmonių grąža valstybei, palyginti su 2016 metais, sumažėjo. Dividendai, pelno įmokos ir netipiniai mokesčiai valstybei už 2017 metus sudarė 92 mln. eurų, o 2016 metais ši suma siekė 109 mln. eurų. Tai lėmė 15,7 procento sumažėję „Lietuvos energijos“ dividendai.

Miškininkystės sektoriaus didžiąją dalį grąžos valstybei sudarė žaliavos mokestis - urėdijos sumokėjo 22,5 mln. eurų už iškirstą ir parduotą medieną, dar 4,4 mln. eurų sudarė pelno įmokos.

Kitų įmonių sektoriui priklausančios įmonės paskyrė 11,5 mln. eurų dividendų ir pelno įmokų - 78,8 proc. daugiau nei 2016 metais. Didžiausią indėlį valstybės biudžetui skyrė „Regitra“, „Problematika“ ir „Registrų centras“, kurių pelno įmokos ir dividendai sudarė atitinkamai 4,8 mln., 1,2 mln., ir 1,1 mln. eurų.

„Įmonių grąža valstybei - ne vienintelis 2017 metų VVĮ ataskaitoje analizuojamas rodiklis. Joje atskleidžiami ir kiti mažiau pastebimi, tačiau finansiniams rezultatams svarbūs aspektai, pavyzdžiui, specialieji įpareigojimai: kelių priežiūros, Ignalinos atominės elektrinės uždarymo, miškų ekologinės ir socialinės veiklos ir kt. Šiems specialiesiems įpareigojimams išlaidos 2017 metais sudarė 278,6 mln. eurų“, - sako laikinai „Stebėsenos ir prognozių agentūros“ direktoriaus pareigas einantis Deividas Gabulas.

2017 metų VVĮ veiklos ataskaitoje apžvelgiami visų VVĮ rezultatai, vadovų darbo užmokesčių dydžiai, specialieji įpareigojimai, siektinos kapitalo grąžos įgyvendinimo rodikliai, plačiau analizuojama situacija pagrindiniuose sektoriuose ir įmonėse.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net