respublika.lt

Vaikų sumuštinių mokytojai neragaus

(0)
Publikuota: 2018 rugsėjo 08 09:05:06, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 1 nuotr.
Redakcijos archyvo asociatyvi nuotr.

Sveikatos apsaugos ministerija, pateikusi rekomendaciją, ką dėti priešpiečių moksleiviams, eilinį kartą padalino visuomenę į dvi dalis. Vieni piktinasi draudimais ir politikų lindimu į asmeninį žmonių gyvenimą, kiti džiaugiasi, jog galės uždrausti vaikui kirsti sumuštinius, „nes taip liepė Veryga“.

 

Norėjo gero, išėjo kaip visada

Kuo skiriasi totalitarizmas ir demokratija? Totalitarinėje santvarkoje valstybė kišasi beveik į visas žmogaus gyvenimo sritis. Jis gali susidurti su žodžio ar tikėjimo laisvės ribojimu, jam gali būti draudžiama klausytis vienos ar kitos muzikos, naršyti internete, skaityti tam tikrą literatūrą ir t.t. Laisvoje, demokratinėje visuomenėje visi šie dalykai ne tik yra leidžiami, bet netgi ir skatinami. Lietuvoje mes tarsi ir turime demokratiją, tarsi galime mėgautis jos teikiamomis privilegijomis. Tarsi, nes vis dažniau susidaro įspūdis, kad dabartinei valdančiajai daugumai smarkiai kliūna žmonių turima laisvė ir ją įvairiais būdais stengiamasi apriboti. Stipriau negu „buvo prie ruso“, nes, tarkim, nepaisant visų savo blogybių ir trūkumų, net totalitarinėje Sovietų Sąjungoje niekas nenurodinėjo, kokį maistą vaikai turi valgyti ar neštis į mokyklą, o kokio - ne. Aišku, ir rinktis beveik nebuvo iš ko. Dabartinė Lietuvos valdžia, deklaruodama tai, kaip rūpinimąsi augančia karta, užsimojo visuotinai kontroliuoti vaikų vartojamus maisto produktus, paskelbdama nerekomenduojamų produktų sąrašą. Daugiausiai pykčio sulaukė į jį patekę rūkyti mėsos ir žuvies gaminiai, konservuoti mėsos ir žuvies gaminiai, subproduktai ir jų gaminiai bei džiūvėsėliuose volioti ar pabarstyti kepti mėsos, paukštienos ir žuvies gaminiai. Ką jau kalbėti apie vaikų mėgstamus sūrelius...

Tačiau ant Sveikatos apsaugos ministerijos lieti pyktį būtų neteisinga, mat nerekomenduotinų produktų sąrašas gimė posėdžiaujant tarpžinybinei, iš specialistų sudarytai, darbo grupei. Jos tikslas buvo ne naujų draudimų kūrimas, o sveikesnių ir vaikams naudingesnių produktų naudojimo skatinimas.

Kita vertus, kadangi sąrašas yra patvirtintas, nagrinėjant jį kyla tam tikrų klausimų. Tarkim, kas kontroliuos, kaip jo yra laikomasi? Kas tikrins moksleivių kuprines? Ar moksleiviai turės slapstytis norėdami suvalgyti ledų? Kokios nuobaudos lauks prasižengusių moksleivių, arba, tiksliau, jų tėvų? Dar vienas aktualus klausimas - kas bus daroma su „nelegaliu“, konfiskuotu maistu? Jis bus viešai deginamas mokyklų kiemuose, o „nusikaltėlių“ nuotraukos kabinamos „Gėdos lentoje“?

Teorija ir praktika

Susipažinus su nauja maitinimo ugdymo įstaigose tvarka, „Vakaro žinios“ pakalbino mokyklinio amžiaus vaikus auginančias mamas ir pasiteiravo, kaip sekasi laikytis sugriežtintų maisto taisyklių. Tris mokyklinio amžiaus vaikus auginanti vilnietė Rimantė atvirai prisipažino, kad neskaitė SAM sąrašo ir net neplanuoja to daryti. „Eidami į pamokas vaikai pasiima, kas ką nori. Dažniausiai tai būna sumuštiniai, vaisiai, daržovės. Kartais - naminiai kepiniai. Mokykloje pačią pirmą dieną pasakė, kad vaikų ir jų kuprinių niekas netikrins. Juk visi esame protingi, sąmoningi ir atsakingi“, - pastebi pašnekovė.

Sūnų auginanti Rita atviravo priešpiečių vaikui visai neduodanti. Moksleivis gauna dienpinigių, už kuriuos nusiperka ką nors valgykloje. Visgi, mamos teigimu, vaikas jau dukart sakė, kad dabar mokykloje verdami keisti kotletai, pusė kurių atsiduria šiukšliadėžėse. Todėl Rita įtaria, kad vaikai per pertraukas bėga į parduotuvę. O ten jau randa visko, ko širdis geidžia. Mama neketina sūnui to drausti. Pasak jos, vaikas mokosi gerai, pavyzdingai elgiasi, yra sveikas, todėl, jeigu kartais ir suvalgys traškučių, nereikia iš to daryti nusikaltimo.

Skaitant tėvų atsiliepimus apie naująją tvarką socialiniame tinkle „Facebook“, nuomonės išsiskyrė - vieni naują tvarką peikė, kiti ją gyrė, teigdami, kad vaikams ir taip daug ko neleidžia, tad papildomai oficialūs draudimai - tik į naudą. Keturių vaikų, trys kurių lanko mokyklą, mama Skaidrė naujaisiais draudimais taip pat buvo patenkinta. „Lietuviški ledai, desertiniai šokolado, pieno gaminiai yra gaminami su nežmonišku cukraus kiekiu, o mokyklų valgyklose šie skanėstai parduodami su kosminiais antkainiais. Manau, šis „draudžiamų“ produktų sąrašas į naudą ne tik vaiko sveikatai, bet ir kišenpinigiams“, - konstatavo Skaidrė. Beje, pašnekovės teigimu, ugdymo įstaigos irgi padėties nedramatizuoja. „Pavyzdžiui, Nacionalinės M.K.Čiurlionio menų mokyklos pedagogai aiškiai pasakė, kad jokių baudžiamųjų patikros akcijų nebus imamasi. Jie rekomendavo vaikams priešpiečiams įdėti daugiau vaisių ar daržovių, dažniau kalbėtis apie sveiką mitybą namie“, - teigė keturių vaikų mama.

Mokykla netikrins

Panašiai naują tvarką vertino ir ugdymo įstaigų vadovai. Biržų „Saulės“ gimnazijos direktorius Dainius Korsakas pasidžiaugė, kad tiesiogiai su šia problema nesusiduria.„Mums maistą tiekia tuo užsiimanti įmonė, tad ji ir turi rūpintis, kad būtų laikomasi naujų reikalavimų“, - „Vakaro žinioms“ sakė vadovas. Taip pat jis patikino, jog papildomai gimnazistų niekas netikrina ir maisto neatiminėja, nes tai būtų keista. „Moksleiviai protingi, savarankiški. Patys viską supranta. Be to, šalia ugdymo įstaigos yra nemažai kavinių ir parduotuvių, tad būtų kvaila mėginti juos kontroliuoti“, - situaciją apibūdino D.Korsakas. Tiesa, pačioje ugdymo įstaigoje kavos ir saldumynų aparatų nebeliko, valgykla moksleiviams tieks maistą pagal naują tvarką. Taip pat bus pakeistos ir papildytos „Mokinio taisyklės“, bet ypatingai griežtos kontrolės nebus.

Situaciją komentuoja sktyvus tėtis, švietimo ekspertas Audrius Murauskas:

Atsinaujinę reikalavimai nėra vienos Sveikatos ministerijos išmislas, jie gimė tarpžinybinėje darbo grupėje, kurioje ir man pačiam, atstovaujant Lietuvos tėvų forumui, teko darbuotis.

Atnaujinti reikalavimai vaikų maitinimui ugdymo įstaigose išties nėra toks baubas, kaip jį bandoma įsivaizduoti. Kai pasigilini, pamatai, kad siekiama labiau subalansuoti mitybą apribojant panašių maisto produktų pasikartojimą, pastebimas druskos ir cukraus mažinimas, didinamas dėmesys daržovėms, kurių pagrindiniame patiekale turi būti ne mažiau trečdalio, neskaitant bulvių. Tradiciniai cepelinai nėra draudžiami, tačiau apribotas bulvinių gaminių dažnumas. Taip pat numatytas mėsos patiekalų dažnumas per atitinkamą laikotarpį.

Siekiant sveikatai palankaus maitinimo, svarbu jį tinkamai gaminti. Deja, dažnoje savivaldybėje tam skiriamas menkas dėmesys, nes daugelyje mokyklų ir darželių trūksta tinkamų krosnių, kurios mėsą kepa ne ant riebalų, o garuose. Daugelis mokyklų valgyklų yra išnuomotos, ir mokyklų bendruomenės neturi įtakos nei valgiaraščiui, nei kainoms, nei kultūrai.

Daugeliui darželių maisto produktai savivaldybėje perkami centralizuotai, kas neužtikrina kokybiškų ir saugių maisto produktų patekimo ant vaikų stalo.

Dar labai svarbu, kokia nuotaika priimame pasikeitimus. Tokią nuotaiką perima ir mūsų vaikai bei atsineša į ugdymo įstaigą. Užtenka vienam darželinukui prie stalo pasakyti „fu“, ir lėkštutes atstums daugelis prie to pačio stalo sėdinčių vaikų.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s