respublika.lt

Uniforma - saugu, bet labai brangu

(0)
Publikuota: 2019 kovo 26 14:54:00, Lina VYŠNIAUSKIENĖ
×
nuotr. 6 nuotr.
Mindaugas Kanapickas: „Pirmiausia reikia rūpintis žmonių saugumu, todėl turimos lėšos pirmiausia skiriamos specialiai aprangai“. Stasio Žumbio nuotr.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas per pastaruosius kelerius metus pergyveno skandalą po skandalo. Prisiminkime garsiąją „auksinių kopėčių“ istoriją, po kurios iš pareigų pasitraukė ilgametis departamento vadovas Remigijus Baniulis. Neseniai kukliai pasišalino ir jį pakeitęs Kęstutis Lukošius, įklimpęs į tą patį „kopėtinį“ liūną. Tokių nuomos istorijų būta ir daugiau. Panašu, kad šiuo metu bandoma keistis, tačiau ar visuomet tai pavyksta?

 

Keista nuoma

Tarsi šleifas iki šiol velkasi nuomojamų kompiuterių istorija. Dabar laikinai einantis departamento direktoriaus pareigas Mindaugas Kanapickas nebuvo labai linkęs kalbėti apie įstaigos prieš trejetą metų išnuomotus kompiuterius.

M.Kanapickas „Vakaro žinioms“ sakė, kad prieš trejetą metų buvo išnuomota 150 kompiuterių. Už nuomą departamentas įsipareigojo sumokėti nei daug, nei mažai - 170 tūkst. eurų. Laikinasis direktorius negalėjo pasakyti, ar tai buvo išperkamoji nuoma, ar pasirinktas koks nors kitas nuomos variantas. Ar buvo įrašyta sąlyga, kad nuomojanti įmonė garantinio laikotarpio metu šalina gedimus, ar ne? Pasak jo, tam reikia patikrinti dokumentus ir nustatyti, ar jie nėra fiktyvūs, t.y. kruopščiai patikrinti, o tam iki pokalbio su žurnaliste jam tiesiog neužtekę laiko, o ir reikalo tai daryti jis nematąs, nes nuomos terminas jau baigiasi.

Tačiau pabrėžė, kad nuomos sutartis tikrai nebus pratęsta. „Nusipirkome 300 kompiuterių, tad nuomojamais nebesinaudosime. Manau, kad pirkti daug ekonomiškiau“, - sakė M.Kanapickas.

Nežmoniškos kainos

Tačiau ugniagesių bendruomenę ir toliau nesiliauja drebinti skandalai. Šiuo metu aistros verda dėl naujų uniformų. M.Kanapickas ir čia negalėjo pasakyti, kokia bendrovė gamina uniformas, kurias už nustatytą pinigų krepšelį gali įsigyti ugniagesiai. „Galiu pasakyti tik tiek, kad ir audinys, ir forma yra kitokia, bet ar jas gamina anksčiau uniformas tiekusi bendrovė, ar kita - nežinau“, - sakė laikinasis direktorius.

Triukšmas kilo, nes naujosios darbinės aprangos detalės - kepurės, striukės, batai - kainuoja nuo 30 proc. brangiau, o kai kurios aprangos detalės - net dvigubai ar keturgubai brangiau. Pinigų krepšelis šiais metais yra 118 eurų. Dar 25 eurus gali „pasiskolinti“ iš ateinančių metų krepšelio. Arba „perkelti“ iš šių metų krepšelio į kitų metų. Tačiau šiukštu ne daugiau, nes, pasak M.Kanapicko, tada galimi piktnaudžiavimai. Tad viso labo daugiausia ugniagesys darbinės aprangos detalėms įsigyti gali išleisti 143 eurus. O, pavyzdžiui, žieminė striukė kainuoja 180 eurų. Tokia aprangos detalė, nors ir figūruoja sąraše, yra grynai teorinė. Nes taupyti kelerius metus iš eilės, nors po 25 eurus, negalima. Kepurę irgi vargu ar kas rinksis, nes ji kainuoja 55 eurus. Pasak laikinojo direktoriaus, paklausiausios prekės iš sąrašo yra batai, marškinėliai, kelnės.

O kaip su tomis mistinėmis striukėmis? (Priminsime, kad sąraše yra ir daugiau aprangos detalių, kurių kaina viršija nustatytą sumą.) M.Kanapickas teigė, kad striukės ugniagesiams nėra būtinai reikalingos. „Pirminės grandies ugniagesiai vykdami į gaisrus ar gelbėjimo darbus apsirengia apsaugos drabužiais. Tokiai aprangai mes netaupome, neturime teisės taupyti. Kaip ir kokybiškai įrangai. Turime apsaugoti pareigūnus ir tikrai negalime „nukirpti“ pinigų iš specialios aprangos „lentynėlės“, kad ugniagesiai galėtų įsigyti naują darbinį švarką ar striukę. Jei žmogus sėdi kabinete ar komandoje, jam tikrai būtina striukė? O krepšelio dydis priklauso nuo turimų pajamų. Kiek lėšų turime, padaliname iš viso ugniagesių skaičiaus, tokios ir galimybės“, - teigė laikinasis direktorius.

Beje, ugniagesių bendruomenė naujosios aprangos, kurios kai kurias detales pavyko įsigyti, kokybe nesiskundžia. Jų teigimu, ji patogi, nevaržo judesių. Tačiau kainos vis dėlto jiems kelia siaubą. „Negi per metus drabužių ir kitų aprangos detalių kaina galėjo tiek šoktelti. Net parduotuvėse galima pigiau nupirkti. O čia juk perkama urmu“, - retoriškai klausė vienas ugniagesys, nenorėjęs minėti savo pavardės.

Ta pati apranga tiek vasarą, tiek žiemą


Opų naujų uniformų klausimą kelia ir policijos pareigūnai. Tiesa, jie pripažįsta, kad šiuo metu dalinamos uniformos yra geresnės už anksčiau turėtąsias, bet nusiskundimų irgi užtenka. „Naujosios uniformos kol kas išdalintos tik patruliams ir kelių policijos padaliniams. Jos buvo pirktos šaltuoju metu, tačiau jos vadinamos universaliomis, skirtomis visiems metų laikams. Jau dabar kyla klausimas, kaip nešioti tą pačią aprangą esant -25, o taip pat +25 laipsniams. Kol kas sunku vertinti. Jau yra nusiskundimų, kad kai kurie pareigūnai nušalo kojas taip, kad net pūslės iškilo. Universaliai avalynei - specialios kojinės, kurios neišduodamos. Prekybos tinkle „Armijai ir civiliams“ jos kainuoja nuo 30 iki 50 eurų. Tai nelabai įkandama eiliniam policininkui, kuris juolab ne kabinete sėdi. Gavome ir kitokių nusiskundimų. Didžiųjų patrulių rinktinių atstovai minėjo, kad sustabdytas kelnių gavimas, nes nekokybiškas audinys. Išskalbus jis susivėlė. Kol kas dėl jų ir kai kurių kitų aprangos detalių, pavyzdžiui, megztinių, kokybės, mano žiniomis, deramasi su tiekėju. Departamentas neigia problemas, užuot ieškojęs sprendimų“, - „Vakaro žinioms“ sakė Lietuvos policijos profesinės sąjungos pirmininkė Roma Katinienė.

„Vakaro žinios“ pasiteiravo, kaip būtų galima susisiekti su pareigūnais, kurie, pavyzdžiui, smarkiai nušalo kojas. Tačiau R.Katinienė tvirtino, kad šiuo metu vyksta pareigūnų vertinimai ir niekas nenorės užsitraukti vadovybės nemalonės, viešai prabilęs apie problemas.

Generalinis komisaras Linas Pernavas, atvirkščiai, tikino, kad uniformos yra labai geros kokybės. „Dabar visi pareigūnai, nesvarbu, ar jie dirba kabinete, ar gatvėse, privalės vilkėti vienodą lauko uniformą. Aš pats ją vilkiu ir nepastebėjau jokių trūkumų. Kolegos iš užsienio valstybių tikina, kad jos yra vienos iš geriausių, kokias teko matyti. Uniformos buvo testuojamos, yra pavardės tų, kurie testavo, nieko slapto čia nėra“, - sakė L.Pernavas.

Pasak jo, nusiskundimų dėl batų jis irgi nėra gavęs. Generalinis komisaras svarstė, kad galbūt žmogus tiesiog per šaltį apsiavė plonytes kojines, netinkamai apsirengė. „Jei aš per šaltį išeisiu basas, irgi nušalsiu kojas. Reikia tirti kiekvieno tokio atvejo aplinkybes, tačiau, kartoju, nusiskundimų nebuvo“, - sakė L.Pernavas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s