respublika.lt

Ūkininkai grasina nebetiekti pieno

(0)
Publikuota: 2019 balandžio 22 08:53:53, Edita SIAVRIS
×
nuotr. 3 nuotr.
Eltos asociatyvi nuotr.

Lietuvos pieno gamintojų asociacija (LPGA), pasipiktinusi mažomis pieno supirkimo kainomis, grasina nebetiekti pieno mažiausiai už jį mokančiai šalies didžiajai perdirbimo įmonei. Perdirbimo įmonės beda pirštu į tarpininkus, sakydamos, kad grašius pieno gamintojams moka būtent jie.

 

Gali būti pažeistas Konkurencijos įstatymas

LPGA prezidentas Jonas Vilionis, „Vakaro žinių“ paklaustas, ar asociacijos tarybos posėdyje svarstytas klausimas nebetiekti pieno mažiausiai už jį mokančiai įmonei buvo realus, ar tik prielaidos, atsakė, kad ketinimai rimti. „Ne, ne prielaidos. Ta tendencija, kad kai kuriems (ūkininkams, - aut. past.) jau pradėjo kainas mažinti, po pusę cento už litrą. Kooperatyvams pranešta, kad nuo gegužės, birželio bus mažinama pieno supirkimo kaina. Jeigu bus mažinamos kainos, tai tiems, kurie mažiausiai moka už pieną, mes jo neduosime. 3-5 dienos ir viskas“, - rėžė J.Vilionis.

Konkurencijos tarybos Draudžiamų susitarimų tyrimo grupės vadovė Irma Urmonaitė aiškino, kad ūkininkų susitarimas netiekti žaliavinio pieno konkrečiai perdirbimo įmonei galėtų pažeisti Konkurencijos įstatymą. „Konkurencijos įstatymo 5 straipsnis draudžia susitarimus, kuriais siekiama riboti arba kurie riboja, ar gali riboti konkurenciją. Pagal Lietuvos, Europos Sąjungos bei jos valstybių narių teismų praktiką kolektyvinis boikotas (arba kolektyvinis atsisakymas tiekti ar pirkti prekes ar paslaugas iš tam tikro ūkio subjekto) laikomas vienu iš konkurencijos taisyklių pažeidimų. Ūkininkai turi teisę nuspręsti nebendradarbiauti su perdirbimo įmonėmis, kurios siūlo jiems nepriimtinas bendradarbiavimo sąlygas, tačiau tokius sprendimus kiekvienas ūkininkas turėtų priimti individualiai, o ne susitarimo su kitais rinkos dalyviais pagrindu“, - informavo I.Urmonaitė.

Karvės - į raudonąją knygą?


LPGA Vyriausybės žada reikalauti, kad ūkininko dalis už pieną sudarytų 40 proc. „Mes reikalaujame sąžiningų veiksmų ir Briuselyje apie tai jau šnekama. Kodėl prekybininkas dabar turi pasiimti 38 proc. nuo litro pieno? Kiek čia tų gyvulių Lietuvoje liko, tik 245 tūkst. karvių, kas metus jų likviduojama po 15-16 tūkst. 10-15 metų ir karvės bus įrašytos į raudonąją knygą“, - piktinosi J.Vilionis.

Paklaustas, kodėl ūkininkai nesikoperuoja ir neperdirba pieno vietoje, pašnekovas ironizavo: „Velniam tam ūkininkui pinigai, svarbu neatimtų teisės dirbti dykai.“ „Ūkininkams paglosto galvytę perdirbėjas, pasako, kad tu neik niekur, aš tave išvešiu į turistinę kelionę, centuką pridėsiu. Paskui tuos centukus atima. Vienas ūkininkas pasakojo, jog pas jį atvažiavo vienos įmonės direktorius, atvežė sūrio, konjako, išgėrė ir pasirašė sutartį. Paskui man skambina ir skundžiasi: Jonai, tai ką darom, tie velniai man numažino tiek ir tiek kainas. Ką darysim? Atsakau, grąžink sūrį ir konjaką“, - pasakojo jis ir čia pat pabėrė faktų, kiek už pieno litrą gauna užsienio ūkininkai: italas - 52 euro ct, norvegas - 58 ct, vokietis - 44 ct, suomis - 40. Tačiau užsienio šalių ūkininkai yra susikooperavę.

Anot J.Vilionio, lenkai, susipirkę karvių iš Lietuvos, pasienyje didina pieno gamybos pajėgumus. Kodėl lenkams apsimoka karves auginti, o lietuviams - ne? LPGA prezidentas sako, kad Lenkijoje visai kitas išmokų ir valstybės rėmimo lygis. „Lenkams apsimoka, o mūsų ūkininkėliai niekam nerūpi“, - piktinosi J.Vilionis.

Ne perdirbimo įmonės moka mažiausiai

LPGA teigimu, kitais metais dėl pieno stygiaus (nes Estijoje, Latvijoje daugiau pieno bus perdirbama į galutinius produktus, o mūsų šalies perdirbimo įmonės daug žaliavinio pieno įsiveža iš užsienio) gali tekti stabdyti gamybą net dviem įmonėms. „Pieno centro“ vadovas Egidijus Simonis neigia tokias ūkininkų prielaidas ir sako, jog iš esmės pieno nestinga, jo trūksta tik Lietuvoje, todėl perdirbėjai 20-27 proc. pieno atsiveža iš Latvijos ir Estijos. Pasak „Pieno centro“ vadovo, perdirbėjai visą laiką kalba, kad Lietuvoje reikėtų didinti pieno gamybą, tačiau smulkūs ūkiai pasitraukė, o stambūs ūkiai šiek tiek didėja. Pieno kiekio balansas, anot pašnekovo, faktiškai lieka toks pats kelerius metus.

E.Simonio įsitikinimu, Lietuvos ūkininkai seniai turėjo susirūpinti tarpininkais, nes Lietuvoje pieno supirkėjų iš viso yra beveik 60. „Mes nuperkame 65 proc. pieno iš stambių ūkių ir mokame europinę kainą. 30 proc. pieno perkame iš tarpininkų, jiems už pieną mokame artimą europinei kainą, nes tas pienas būna žemesnių kokybinių rodiklių. 10 proc. pieno perkama tiesiogiai iš smulkių ūkių. Ne perdirbimo įmonės moka mažiausią kainą, o tarpininkai. Ūkininkai sako, kad jiems moka 12-13 centų už litrą pieno. Tokia suma stambiose įmonėse niekur nefigūruoja“, - aiškino E.Simonis. Jo teigimu, labai keista, kai stambesnis ūkininkas parduoda pieną į pieno supirkimo punktą, nors priduoda 400-500 litrų pieno per dieną. „Ekonomiškiau būtų tokį pieną melžti ir šaldyti savo ūkyje, tą daro didžiosios ES šalys. Ten visas pienas parduodamas tiesiogiai iš ūkyje esančio šaldytuvo, - kalbėjo E.Simonis. - Todėl įmonės ir teikia pasiūlymus ūkininkams, kad gali paskolinti, išnuomoti ar parduoti pieno šaldymo įrangą ir tokiu būdu ūkininkas galės pieną parduoti tiesiogiai iš ūkio.“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s