respublika.lt

Tyrimą prokurorai nutraukė nieko netyrę

(0)
Publikuota: 2013 kovo 28 10:04:48, Alia ZINKUVIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė
×

Generalinės prokuratūros nutrauktas ikiteisminis tyrimas dėl Valdovų rūmų atstatymo sukėlė įtarimų Seimo Audito komitetui. Vakar komiteto posėdyje paaiškėjo, kad tyrimas nutrauktas neatlikus statybų ekspertizės, o atsakomybės už Valstybės kontrolės ir Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) nustatytus įstatymų pažeidimus neįmanoma taikyti dėl senaties.

Nesutapo išlaidų skaičiai

Kuo remiantis nutrauktas ikiteisminis tyrimas dėl šimtais milijonų litų išsipūtusių Valdovų rūmų statybų išlaidų, Audito komiteto nariai norėjo išgirsti iš generalinio prokuroro Dariaus Valio, tačiau šis į Seimą neatvyko. O tyrimą kontroliavęs Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Gintaras Plioplys pareiškė, kad viskas surašyta Seimo nariams vakar atsiųstame rašte, o šimto lapų nutarimą aiškinti keblu.

Jis pakartojo tai, kas jau buvo skelbta prieš savaitę: pradėjus ikiteisminį tyrimą pagal Valstybės kontrolės pranešimą ir valstybinio audito ataskaitą, kur teigta, kad Valdovų rūmų atkūrimo išlaidos padidėjo 3,63 karto - nuo 114 mln. 670 tūkst. litų numatytos sumos iki 367 mln. 669 tūkst. litų galutinės kainos, paaiškėjo, kad šie duomenys netikslūs.

Lietuvos kriminalinės policijos biuro tyrėjai ir Lietuvos teismo ekspertizių centro Ekonominių ekspertizių skyriaus ekspertai ir prokurorai nustatė, kad sudarant sutartį dėl Valdovų rūmų statybos apskritai nebuvo sutarta dėl jų kainos, o tik nustatytas jos apskaičiavimo mechanizmas arba formulė.

Beje, tą patį ataskaitoje rašė ir Valstybės kontrolė.

Ekspertų, kuriais remiasi prokurorai, išvadoje konstatuota, kad iš viso Valdovų rūmų atstatymo darbams tirtu laikotarpiu buvo panaudota 213 mln. 116 tūkst. litų, o Valstybės kontrolės nurodyta gerokai didesnė suma buvo tik prognozuojama visiško rūmų atstatymo kaina.

Apklausę liudytojus, apžiūrėję objektus ir ištyrę papildomai surinktus dokumentus, tyrėjai nustatė, kad valstybės lėšų panaudojimo aplinkybės nesudaro jokio nusikaltimo sudėties - visų pinigų panaudojimas pagrįstas dokumentais.

Tyrimą nutraukė be ekspertizės

Tačiau, pasirodo, prokurorai nesiaiškino, ar atlikti visi dokumentuose nurodyti darbai, panaudotos visos nurodytos medžiagos, ar jų kiekiai ir kokybė tokia, kaip surašyta dokumentuose.

„Valstybė neskyrė lėšų šiai ekspertizei, todėl iš esmės daug klausimų ekonominiame tyrime liko neatsakyti“, - prisipažino G.Plioplys, bet nenorėjo spėlioti, ar per ekspertizę galėjo būti aptikta dalykų, vertų baudžiamojo persekiojimo.

Posėdyje dalyvavęs Viešųjų pirkimų tarnybos vadovas Žydrūnas Plytnikas stebėjosi, kad per dvejus metus prokuratūra ieškojo to, kas ir taip buvo padėta jai ant lėkštutės.

„Pačioje viešųjų pirkimų pradžioje buvo pažeisti įstatymu įtvirtinti skaidrumo, lygiateisiškumo principai, kai su kiekvienu konkurso dalyviu buvo deramasi dėl skirtingų dalykų, kai vokai atplėšiami anksčiau, nei sudaroma Viešųjų pirkimų komisija, kai pirkimas skelbiamas dėl 12 objektų, o pirkimo sutartis pasirašoma jau dėl 14 objektų. Sutartis buvo pakeista, o pagal Viešųjų pirkimų įstatymą tam reikalingas VPT sutikimas, bet jokio sutikimo nebuvo, - didžiausius pažeidimus vardijo Ž.Plytnikas. - Taigi pirkimas buvo ne tik neskaidrus, bet turėjo būti jau anksčiau stabdomas, nes pažeidimai konkretūs, užfiksuoti ir mūsų tarnybos, ir valstybės kontrolės“.

Komiteto nariai taip pat stebėjosi, kaip gali būti, kad iššvaistyti milijonai litų, o kaltų nėra.

Buvusi Audito komiteto pirmininkė Loreta Graužinienė prisipažino tokio prokuratūros sprendimo nesitikėjusi, nes beveik 4 metus viešojoje erdvėje Valdovų rūmai buvo pateikiami kaip ryškiausias valstybės lėšų švaistymo pavyzdys.

Ji teigė ir šiandien neabejojanti, kad kiekvienas Valstybės kontrolės audito ataskaitoje parašytas sakinys pagrįstas įrodymais.

„Anksčiau nagrinėjant Valdovų rūmų atkūrimo eigą, buvo nustatyta konkrečių, reikšmingų Viešųjų pirkimų įstatymo pažeidimų. Darbai buvo vykdomi neturint sąmatų, ir tik po Valstybės kontrolės ataskaitų, Audito komiteto parlamentinės kontrolės atsirado sąmatos, darbų leidimai, projektų A ir B dalių atskyrimai. O dabar prokuratūra nurodo, kad atsisako pradėti tyrimą dėl to, kad nėra tokio išlaidų padidėjimo, kaip nurodė valstybės kontrolė“.

Senatis ištrynė atsakomybę

G.Plioplys atkirto, kad ne visi pažeidimai užtraukia baudžiamąją atsakomybę.

„Nutarime nėra nustatyta, kad tų pažeidimų nebuvo, bet už Viešųjų pirkimų įstatymo pažeidimą numatyta administracinė atsakomybė“, - aiškino G.Plioplys.

Paklaustas, ar nutarimas persiųstas institucijoms, kurios tokią atsakomybę taiko, prokuroras dėstė, kad buvo tiriamas statybų laikotarpis nuo 2000 metų, ir didžiajai daliai nustatytų pažeidimų senatis buvo suėjusi dar iki pradedant ikiteisminį tyrimą.

„Todėl ir nesiūlyta taikyti administracinės atsakomybės“, - teigė prokuroras.

Beje, prokuroras G.Plioplys pernai nustatė, kad valstybės pinigai be jokių pažeidimų iššvaistyti ir neveikiančioms interneto svetainėms projekto „Vilnius - Europos kultūros sostinė“ (VEKS) metu.

Valstybės kontrolė pasijuto apspjauta

Šiuo metu atostogaujanti valstybės kontrolierė Giedrė Švedienė praėjusią savaitę viešai teigė, kad greičiausiai prokuroro nutarimas nutraukti ikiteisminį tyrimą dėl milijonų švaistymo Valdovų rūmų statybose bus skundžiamas. Tačiau vakar paaiškėjo, kad Valstybės kontrolė to nutarimo, priimto kovo 15 d., dar nėra mačiusi.

Valstybės kontrolierės pavaduotoja Nijolė Mickuvienė sakė, kad tai pirmas kartas, kai Generalinė prokuratūra nepateikė savo nutarimo kopijos dėl tyrimų, susijusių su Valstybės kontrolės pateikta medžiaga.

„Žiniasklaida mus atakuoja, kaip vertiname prokuroro nutarimą, o mes turime tik prokuratūros pranešimą spaudai, kuris, mūsų nuomone, yra labai nekorektiškas ir neetiškas, diskredituojantis mūsų įstaigą, - teigė N.Mickuvienė. - Faktų, kuriuos prašėme tirti, pranešime nėra minima, tik vienintelis skaičius, kuris, kaip teigiama, mūsų ataskaitoje buvo neteisingai nurodytas. Bet tai netiesa, nes ataskaitoje aiškiai parašyta, kad tie 367 mln. litų yra skaičiuojamoji kaina, kas tikrai nėra lygu atliktų darbų kainai“.

Įstatymą varto kaip nori

Kaip prokuratūros samdyti ekspertai suskaičiavo bendras 213 mln. litų išlaidas, N.Mickuvienei taip pat neaišku, mat Valstybės kontrolės ataskaitos priede yra pateikiama 1994-2009 m. Valdovų rūmams atkurti panaudotų lėšų suma centų tikslumu - 220 mln. 594 tūkst. 821,82 lito.

„Greičiausiai jų ekspertai neįtraukė projektavimo darbų kainos, - spėjo valstybės kontrolierės pavaduotoja. - Jeigu ir gausime tą prokuratūros nutarimą, ir apskųsime - kas iš to, jeigu prokurorai patys sprendžia, ką jiems reikia patikrinti?“

G.Plioplys pareiškė, kad teikti Valstybės kontrolei nutarimo kopijos įstatymas jo neįpareigoja. Išsitraukęs iš portfelio Baudžiamojo proceso kodeksą jis pacitavo: „Asmeniui, pagal kurio skundą, pareiškimą ar pranešimą pradėtas ikiteisminis tyrimas, pranešama apie sprendimą nutraukti bylą. Taškas“.

„Ar jūs, būdami Seimo nariais, skatinate mane pažeisti šį įstatymą?“ - prokurorų maldaknyge mojavo G.Plioplys.

Tačiau paklaustas, kodėl iki šiol visus sprendimus siųsdavo, o šio konkretaus nusprendė nesiųsti, prokuroras pareiškė, kad sprendimo kopija Valstybės kontrolei vis dėlto bus išsiųsta.

Trūko kantrybė

Atmosfera posėdyje kaito kas minutę, tad komiteto narys Algirdas Sysas paragino nutraukti „ping pongo žaidimą“ ir Valdovų rūmų atstatymo aferos svarstymą nukelti į kitą komiteto posėdį, pasikviečiant į jį D.Valį.

Jam antrino komiteto narys archeologas Naglis Puteikis, kurio manymu, prokuroras tiesiog tyčiojasi iš komiteto ir iš Parlamento.

„Valdovų rūmai pradėti statyti be statybos leidimo, be Kultūros paveldo departamento leidimo, nesuderinta projektinė dokumentacija, šimtai milijonų litų panaudoti be jokio projekto, restauravimo įkainiai taikomi mūrijamoms naujoms plytoms, o prokuroras ciniška veido išraiška aiškina, kad vsio zakonno, - piktinosi parlamentaras. - Priimdami tokius aiškinimus mes žeminame patys save. Paklauskime generalinio prokuroro, kokius jie žaidimus žaidžia, kai Valstybės kontrolė ir VPT profesionaliai išnagrinėjo pažeidimus, o Generalinė prokuratūra, akivaizdu, neskaitė ar nenorėjo skaityti, iš esmės jie veikia kaip „stogai“ nusikaltimams. Ir jeigu mes jiems neužkirsime kelio, tai žmonės galutinai nusivils demokratija ir valstybės institucijomis“.

Skirti nauji milijonai

Tuo metu Valdovų rūmams milijonai ir toliau plaukia. Nuo pat pradžių juos stačiusi viena didžiausių šalyje statybos grupių Panevėžio statybos trestas laimėjo Vilniaus pilių direkcijos skelbtą Valdovų rūmų B dalies atkūrimo konkursą, kurio vertė - daugiau nei 61 mln. litų.

Nuo 1994 m. iki 2012 m. pabaigos Valdovų rūmams jau panaudota 253 mln. litų.

 

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s