respublika.lt

2018 rugsėjo 19, trečiadienis

Tėvai pakraupę: gali bet kada netekti vaikųnuotraukos (24)

2018 liepos mėn. 12 d. 11:02:17
Justina GAFUROVA

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM), nors ir pavėluotai, bando informuoti visuomenę, ko tikėtis prasidėjus vaiko teisių apsaugos reformai. Antradienį socialiniame tinkle buvo paviešinti nepriežiūros požymiai, kurie gali būti priskiriami smurtui prieš vaiką. Pavyzdžiui, jeigu vaikas vilki oro sąlygoms netinkamus drabužius, valgo tik kartą per dieną ar sveria ne pagal savo amžių, galima įtarti, kad jis namuose patiria smurtą. Gal ministerija pamiršo, kiek šeimų Lietuvoje gyvena žemiau skurdo ribos?

 

Pamačiusi ministerijos paviešintus nepriežiūros požymius, „Vakaro žinių“ kalbinta Renata sakė, kad tai pavyzdys, jog Lietuvoje įstatymų teorija nuo praktikos labai skiriasi. „Kartais pagalvoju, kad įstatymus, apibrėžiančius vaikų gerovę, rašo valdininkai, patys neturintys vaikų. Kaip visada, puolama paskubomis kažką daryti, visai nesigilinant, kokių sprendimų iš tiesų sistemai reikia. Tik pažiūrėkite, dėl kokių priežasčių būtų galima pripažinti, kad prieš vaiką smurtaujama. Pagal šiuos kriterijus Lietuvoje reikėtų iš tėvų atimti visus autizmu sergančius vaikus. Aš pati auginu tokį sūnų ir galiu pasakyti, kad esame valstybės pamiršti. Visa pagalba - tik skambūs žodžiai“, - sako pradinuką sūnų auginanti Renata.

Ji pasakoja, kad šiandien valstybė šeimas, auginančias vaikus autistus, yra palikusi be pagalbos, tačiau kaskart kuria naujus reikalavimus ir kontrolės mechanizmus tėvams. „Negana to, pati turėjau ilgą laiką plėšytis prieš gydytojus, kol galiausia buvo nustatyta diagnozė. Kažkodėl didžiulę patirtį turinčiai specialistei užteko, kad vaikas judina kojas, rankas ir galvą. Kaskart atkirsdavo, kad sveikas. Tuomet ko stebėtis, kad Lietuvoje jau ne kartą iš šeimų vaiko teisių specialistai paima vaikus autistus neva dėl to, kad jie neprižiūrimi. Specialistai tiesiog neparengti dirbti su tokiais vaikais?“ - retoriškai klausė Renata.

Iš regiono kilusi Erika „Vakaro žinioms“ pasakojo, kad vaiko gerovę pamiršusi vaiko teisių apsaugos sistema Lietuvoje prieš 5 metus ją išvarė iš šalies. Moteris supratusi, kad vienišai mamai Lietuvoje išgyventi neįmanoma: nepavyksta ne tik įsidarbinti, bet ir buto nuomoti niekas nepasiturinčiai moteriai nenori. Gyventi nebuvo kur, kai vyras su 2 m. dukra ant rankų tiesiog išvarė iš namų. Net ir suradus darbą, juo džiaugtis moteriai teko neilgai. Pradėjus dukrą vesti į darželį, ši dažnai sirgdavo: „Prasidėjo ligoninės. Man tekdavo imti nedarbingumą ir būti su dukra, o tai darbdaviams ne itin patinka. Praradau 3 darbo vietas. Prasidėjo nepriteklius. Eidama į vaistinę ir rankoje laikydama 100 litų, melsdavausi, kad užtektų vaistams. Todėl kreipiausi pagalbos į savivaldybę, vaiko teisių apsaugos specialistus. Bet išgirdau verdiktą - jeigu neturiu už ką maitinti vaiko, turiu jį atiduoti valstybei. Kitaip, nereikėjo išvis kreiptis į institucijas. Mane tai išgąsdino, nusprendžiau išvykti į užsienį“, - pasakojo Erika.

Ji sakė nenorinti įvardinti visų vaiko teisių apsaugos specialistų blogais žmonėmis, tačiau pasidalinti savo patirtimi ją privertė būtent ministerijos paviešinti nepriežiūros požymiai, įspėjantys tėvus. „Nemanau, kad tai, ką parašė ministerija, yra nepriežiūra. Kartais valstybė taip susmukdo žmogų, kad tas tiesiog neturi iš ko gyventi. Mylintiems tėvams skaudu, kai neturi, kuo maitinti vaiko. Man taip yra nutikę. Bet tai dar nereiškia, kad dukros neprižiūrėjau. Todėl keista skaityti tokius ministerijos pareiškimus, kai diktuojami reikalavimai tėvams, pamirštant pasidomėti, ar jie įgyvendinami“, - atviravo Erika.

Situaciją komentuoja buvusi Raseinių rajono savivaldybės vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Regina KLEVINSKIENĖ:

Lietuvoje labai kvailai atrodo įstatymų nusirašymas paraidžiui. Aš turėjau kantrybės perskaityti beveik visus komentarus po nepriežiūros požymiais, kuriuos pristatė ministerija. Dauguma pasisakiusių yra tėvai, kurie iš tiesų rūpinasi savo vaikais ir jie jaudinasi dėl šios reformos. Matau, šie tėvai yra išsigandę. Ir tam yra pagrindo. Reikia paaiškinti jiems, kodėl ir kas vyksta.

Paskutinę savo darbo dieną gavau pranešimą iš susirūpinusio žmogaus, kad jo kaimynystėje nuolat verkia mažas vaikas. Pasikviečiau vaiko mamą pasikalbėti. Ji neneigė, papasakojo, kodėl jų vaikas verkia: paprašius susitvarkyti žaislus, kažko nedavus, kai greitai supyksta. Pamačiau, kad pas mane ji atėjo labai išsigandusi. Ji prisipažino, kad šis pokalbis jai buvo labai nemalonus, nors man atrodo, kad mes tikrai nuoširdžiai pasikalbėjome. Aš pasiteiravau, gal vaikui dygsta dantukai, gal jis tiesiog verksniukas. Kartais taip būna. Aš netgi žinau vaikų, kurie supykę ant tėvų namuose šaukiasi pagalbos iš kaimynų. Kaip tokiems tėvams elgtis vykstant reformai? Nereikia žmonių gąsdinti. Nes jei jie bus įbauginti, pagalbos niekuomet nepaprašys. Kodėl tokiais pareiškimais tėvai iš karto nurašomi.

Tačiau kartu reikia pasitikėti ir specialistais. Kėdainiuose įvyko visiems žinoma skaudi tragedija ir visuomenė pyko ant specialistų, kurie esą neatėmė vaiko, kai dėl jo susirūpino darželio auklėtoja. O kai Kretingoje specialistai iš šeimos atėmė vaiką autistą, visuomenė juos nulinčiavo, kodėl tą vaiką paėmė. Net valdžios atstovai įsikišo. Specialistai sulaukė gąsdinimų dėl žalos atlyginimo. Tad atvejis atvejui nelygus.

Situaciją komentuoja SADM Šeimos ir bendruomenių departamento direktorė Daina Urbonaitienė:

Šie keli požymiai neturėtų kelti nerimo tėvams. Nes paimant vaiką iš šeimos niekas nesivadovaus tik penkiais išvardintais požymiais. Tam yra visa grėsmės lygių vertinimo metodika, o tų požymių turi būti žymiai daugiau.

Suprantama, baimių yra, neva specialistai pasinaudos viena fraze ir paims vaiką iš šeimos. Tačiau specialistai tikrai nesivadovaus vienu iš visų požymių. Tam yra visa sistema ir metodika. Kaip su tuo dirbti, specialistai buvo apmokyti. Sistemos prioritetas - kad vaikas augtų savo biologinėje šeimoje, o šeima gautų visokeriopą pagalbą auginti vaiką. Įstatymas yra skirtas vaiko teisėms apsaugoti ir duoti signalą tėvams, kad vaikas neturi būti apleistas, patirti smurto.

Mano praktikoje nei vienas vaikas nebuvo paimtas iš šeimos dėl šeimos skurdo. Kiekvieną kartą vertinant vaiko nepriežiūrą, atsižvelgiama į realias šeimos gyvenimo sąlygas. Labai svarbūs veiksniai, ar kyla grėsmė vaikui, yra vaiko funkcionavimo rizikos veiksniai, veiksniai, susiję su tėvystės įgūdžiais, vaiko atstovo priklausomybėmis, ir rizikos veiksniai, susiję su socialine aplinka.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (24)

 • 22:24:22 2018 liepos mėn. 12 d. 23:07:49

  Atsiprašau, kažką ne taip suspaudžiau. Tada nereikės galvoti, ar
  vaikus auginate pedofilų džiaugsmui, ar organų donorais.

 • Nuomone 2018 liepos mėn. 12 d. 22:55:33

  Ka issirinke valstybes galva ,ta ir turit ,pirma normalus valdzioj turi but

 • Ar 2018 liepos mėn. 12 d. 22:36:53

  galima vaikų atiminėjimą pavadinti reforma?Atidavimas savų mažųjų
  piliečių užsieniečiams taip pat reforma?

 • Eikite į rinkimų pirmą turą, 2018 liepos mėn. 12 d. 22:24:22

  Kad vėliau nereikėtų rinktis tarp Garliavos budelio ir Deduliuko.
  Fe3

 • Pritariu 2018 liepos mėn. 12 d. 20:03:35

  Kai nesusidūrėt su motinomis, kurios vaikų tinkamai neprižiūri, tai ir
  keikiat reformą.Žinau vieną motiną, kuri dirba savo privačiame
  versle,gauna gerą atlygį , turi visas sąlygas vaiką pamaitinti, bet
  tingi.Tingi vaikui valgį pagaminti, maitina sausainiais, limonadu,
  nelavina jo, tingi net į darželį nuvesti.Vaiko svoris mažėja, o jai
  tas vaikas dzin.Ateina į namus, įninka į telefoną.Vaikų teisės buvo
  bejėgės visiškai - juk vaikas nesumuštas.Manau, kad tikrai reikėjo
  reformos

 • ceslovas 2018 liepos mėn. 12 d. 19:26:25

  Idomu kiek ilgai valdzios dalbajobai primetines iskrypeliu "vakaru', o ypac
  norvegu kvailus potvarkius? Na ir versiu tauta, baisu.

 • terra incognita 2018 liepos mėn. 12 d. 18:50:11

  Aš nuo mažens nenaudoju keiksmažodžių ir laikausi duoto
  žodžio,nes taip buvau nuo vaikystės išauklėtas. Aš negerbiu žmonių,
  kurie nesilaiko žodžio. Jei jūsų cenzūra,trina komentarą, pakeiskite
  savo įsipareigojimus.

 • ATIMINĖTOJAMS 2018 liepos mėn. 12 d. 18:49:08

  TIEMS KAS ATIMINĖJA VAIKUS ATSIMINKIT: MES PADARSIM VISKĄ KAD ATĖJĄ Į
  VALDŽIĄ JUS VISUS PASODINTUME IR JŪSŲ PAČIŲ VAIKUS ATIMTUME.

 • terra incognita 2018 liepos mėn. 12 d. 18:33:48

  Kodėl valstybė tik gimdo prievartą,bet pati nesugeba vaiko
  pavalgydinti, aprengti, apauti, pasirūpinti jo buitimi, sveikata, laisvo
  laiko praleidimu. Ar padeda gauti tėvams nors normalų darbą,kad vaikas
  matytų ,kažką pozityvaus, o ne ariančius tėvus darbuose po 12val. už
  minimumą arba netoli jo tarsi mūsų šalyje būtų karo stovis.
  Anglijoje, net II pasaulinio karo metu, dirbdavo po 8 valandas. Mūsuose
  yra tyčiojamasi iš tėvų, kuriat tokius įstatymus. Reikia suteikti
  tėvams sąlygas auginti vaikus, paskui pagal

 • Genutė 2018 liepos mėn. 12 d. 17:13:17

  Prekybos vaikais pradžia.Susidorojimu su neįtinkaičiais žmonėmis
  galimybė.Siaubų siaubas.Pirma duokit sąlygas gyventi.O pensininkais
  kodėl niekas nesidomi??? Ogi kokia iš jų nauda.Neparduosi į užsienį
  ...arba naujo tipo šeimoms....

 • Genutė 2018 liepos mėn. 12 d. 17:10:21

  Prekybos vaikais pradžia.Susidorojimu su neįtinkaičiais žmonėmis
  galimybė.Siaubų siaubas.Pirma duokit sąlygas gyventi.O pensininkais
  kodėl niekas nesidomi??? Ogi kokia iš jų nauda.Neparduosi į užsienį
  ...arba naujo tipo šeimoms....

 • AR ŽINOTE, KAD 2018 liepos mėn. 12 d. 16:27:46

  daugiau kaip trečdaliui Lietuvos gyventojų galima pritaikyti šiuos
  nepriežiūros kriterijus? Ką su jais tada daryti? Išvaryti ir tuos iš
  šalies? O gal paprasčiau būtų pasiųsti velniop Panelę ir kitus
  Maskvos agentus, sąmoningai naikinančius tautą?

 • Viskas čia gerai 2018 liepos mėn. 12 d. 16:20:34

  Nematau reikalo normalių tėvų isterijai.,
  Murzinas vaikas nuo apleisto labai skiriasi,pastoviai nedavalgęs irgi
  matosi...
  Mylėkite ir rūpinkites vaikais .

 • Primena 2018 liepos mėn. 12 d. 13:56:00

  vergovinę santvarką ir laivais plukdomus vergus dirbti plantacijose.Dabar
  21amžius ir metodai kiti.

 • nuomonė 2018 liepos mėn. 12 d. 13:52:21

  "Įstatymais" apvyniota,legali prekyba mažaisiais Lietuvos piliečiais ir
  nė vienai partijai nerūpi,kad piliečiai parduodami-atiduodami
  užsieniečiams.Kuriam tikslui?Genofonui
  gerinti,organams,prostitucijai,pedofilijai?Galima galvoti apie viską,nes
  niekam jie po to nerūpi,nes jau nebepiliečiai.Ponai,ne nuo to galo
  pradedate rūpintis vaikais. Pirmiausia padėkite jų tėvams.Šiuo metodu
  prisidedate prie tautos pagreitinto naikinimo.Tauta senėja,prieauglis
  grubiai naikinamas.Cituoju vieną garsią ponią "ir blogiausia mama yra
  geriau už geriausią globėją"

 • Prasidėjo, 2018 liepos mėn. 12 d. 13:51:43

  kai debilų vyriausybė darbuotis pradėjo. Tik pasižiūrėkite į Verygos
  snukį, kai jis puola aiškinti, ko nevalia valgyti ar gerti, kokie vaistai
  bus uždrausti. Tikriausias mazochizmas. Na, Kukuraitis švelnesniu balsu
  prabyla: giaurai, drebėkit! Ar tik mentas su išvirtusiomis kaip išmestos
  į krantą žuvies akimis neketina sugrąžinti mūsų į baudžiavą? Ar
  įsigeidė, kad visi emigruotume?

 • Plati dirva 2018 liepos mėn. 12 d. 13:45:34

  kerštams.Mūsų bjaurūs kaimynai turi anūką,kuris klykia iki
  isterijos.Nors jie bjaurūs,bet aš neskųsiu.

 • kurie 2018 liepos mėn. 12 d. 13:40:05

  ten is tu galvociu nemate murzino vaiko.Juk reikia drabuzius keist kas
  kelios valandos ar net dazniau,jei vaikas butu visada svarus.O gal reiktu
  priristi prie kedes ir neleisti jam nei siausti,nei balose
  pasitaskyti,zemese pasiknaisioti.I galva lenda tik negrazus
  zodziai,perskaicius reikalvimus.

 • reikia 2018 liepos mėn. 12 d. 13:33:42

  atimti Kukuraicio vaikus,nes tevelis ilgus metus nesugebejo ju
  islaikyti.Kaip gali buti visiems vaikams vienodai silta,ar salta.Kaip jis
  netures antsvorio,jei su jo sveikata negerai ir t.t.Neatrodo,kad psichiskai
  stabilus tie istatymai.

 • senis 2018 liepos mėn. 12 d. 13:26:31

  Baisu. Teisingai sake Miteranas, jokiu budu negalima lietuviams duoti
  nepriklausomybes. Jis dar pries 1990 metus taip sake. Idomu, ka jis
  pasakytu dabar, po 30 metu valstybingumo parodijos? Turejom viena is
  geriausiu mokykliniu lavinimu, sunaikinom, turejom viena is geriausiu
  pasaulyje medicina, baigiam sunaikinti. Per 30 metu, visas visuomenines
  vertybes seimas susikiso i savo kisenes, milijona darbininku pardave,
  isvare is tevynes.

 • manau 2018 liepos mėn. 12 d. 13:02:54

  SADM Šeimos ir bendruomenių departamento ir pavaldžių institucijų
  darbuotojai yra nepalanki socialinė aplinka, kurioje kraupu gyventi,nes
  senmergės, bevaikės bobos mokina auginti ir auklėti vaikus. Didesnio
  debilizmo nebūna.

 • Suvalkiotas 2018 liepos mėn. 12 d. 12:55:52

  Visi tie vadinami vaikų teisių specialistai PIRMIAUSIAI turi po keletą
  kartų aplankyti įtartinas šeimas ir joms nurodyti, kokias vaikų teises
  šeima pažeidžia, paaiškinti, kaip galima ištaisyti padėtį, po to
  keletą kartų patikrinti, ar šeima vykdo anksčiau duotus nurodymus. Ir
  tik nustačius, kad šeima sistemingai ir nusikalstamai nevykdo gautų
  nurodymų, spręsti apie vaikų atėmimą iš šeimos. MINISTERIJŲ PONAI,
  atsiminkite seną patarimą - devynis kartus matuok, o tik dešimtą
  kartą kirpk.

 • Na 2018 liepos mėn. 12 d. 12:42:31

  Grażiai pakalbėjo klabukai.Argi gali kitaip?Žmones bando užliūliuoti
  pasakomis "be reikalo niekas vaikų neatiminės".Juk jie jau Liepos pirmą
  dieną sakė,kad padaugės atimamų vaikų.Vadinasi jau żinojo ir buvo
  numatę šeimas iš kurių atims vaikus? Samdykitės advokatus,nes negali
  žinoti kada kokia " mobili komanda" padibels į duris ir vargas tam,kuris
  jos "paslaugų" atsisakys.

 • Angelė 2018 liepos mėn. 12 d. 11:41:15

  Baikit vieną kartą kištis į žmonių gyvenimus.Jei padėti neturite
  smegenų,tai ir nelįskite.Milijonai išleidžiami kažin kur arba į savas
  kišenes.Gal laikas pradėti galvoti apie ŽMONES

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PABĖGO: antradienį Pietų Korėjos Tedžono mieste, kuris yra už 160 kilometrų į pietus nuo Seulo, iš zoologijos sodo pabėgo puma.
 • NELAIMĖ: Austrijos Graco mieste traukiniui susidūrus su autobusu, vienas žmogus žuvo, o dar 11 buvo sužeista.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar vizitai pas gydytojus ir tyrimai turėtų būti apmokestinti?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +8 +11 C

   +9  +11 C

 

   +8  +10 C

  +11  +24 C

   +22  +26 C

 

   +21  +24 C

  2-3 m/s

 3-5 m/s

 

    2-3 m/s

 

reklama
Ukis 2018