respublika.lt

2017 lapkričio 24, penktadienis

Tėvai nerimauja, kad Vilniuje vaikai liks be būreliųnuotraukos (1)

2017 rugsėjo mėn. 13 d. 12:13:14
Aida VALINSKIENĖ, zinios@vakarozinios.lt

Pasibaigus stresui dėl prasidedančių mokslo metų ir su tuo susijusiomis išlaidomis, ateina antroji tėvų išlaidų „banga“ - vaikų popamokinė veikla. Ir čia vilniečiai vėl lyg „ant adatų“ - mokesčiai už įvairius būrelius sostinėje gerokai didesni nei kituose miestuose, o ar pavyks gauti 15 eurų kompensaciją neformaliajam vaikų ugdymui, kuri bent šiek tiek palengvintų finansinę naštą, tėvai iki šiol nėra tikri.

 

Dauguma tėvų pageidauja po pamokų leisti vaikus į įvairius būrelius. Pasirinkimo galimybės, ypač sostinėje, labai įvairios - sporto, muzikos, kalbų, šokių, dailės, informacinių technologijų, pilietiškumo, teatro ir kitokie būreliai. Tik štai šių užsiėmimų kainos Vilniuje „įkandamos“ toli gražu ne visoms šeimoms.

Šiokia tokia parama tėvams buvo nuo 2015 m. įvestas Neformaliojo švietimo krepšelis - mokiniui po 15 eurų per mėnesį. Valstybės lėšomis gali būti finansuojama viena vaiko pasirinkta programa. Nuo 2015-ųjų sausio 1-osios įdiegtu neformalaus švietimo krepšeliu pasinaudojo 17 proc. visų moksleivių, 2016 m. - 25 proc. vaikų. Pernai būrelių finansavimui Lietuvoje buvo skirta 9,72 mln. eurų, o šiais metais - tik 7,125 mln. eurų. Nors moksleivių šalyje daugėja, neformaliojo ugdymo finansavimas sumažėjo beveik 2,6 mln. eurų.

Dar birželio mėnesį Vilniaus savivaldybė skelbė, kad Vyriausybė šiemet skyrė gerokai mažiau lėšų vilniečių vaikų neformaliam švietimui nei pernai - finansavimas Vilniaus miesto savivaldybei šiemet buvo sumažintas nuo 1,8 iki 1,3 mln. eurų, todėl nuo artėjančio rudens į popamokines veiklas galės įsitraukti tik 3240 vaikų kas mėnesį, arba 5 kartus mažiau nei iki tol.

Iki finansavimo sumažinimo daugiau nei 16 tūkst. vilniečių vaikų kas mėnesį galėjo imtis norimos veiklos pigiau, o apie 6 tūkst. iš jų galėjo lankyti būrelius visai nemokamai.

Vilniaus savivaldybės taryba birželio 14 d. patvirtino rezoliuciją, kuria buvo prašoma grąžinti neformaliojo ugdymo finansavimui trūkstamą apie pusės milijono eurų sumą šiems metams ir užtikrinti stabilų būrelių finansavimą ateityje.

Tuojau po to Vyriausybė pranešė, kad būreliams pinigų esą atrado - lėšų neformaliajam ugdymui bus skirta iš Švietimo ir mokslo ministerijos vidinių resursų. Dėl to buvo sutarta per premjero Sauliaus Skvernelio, švietimo ir mokslo ministrės Jurgitos Petrauskienės bei finansų ministro Viliaus Šapokos susitikimą. Premjeras pabrėžė, kad nuo rugsėjo 1-osios neformalusis moksleivių ugdymas ir toliau bus finansuojamas.

Visgi prieš pat Rugsėjo 1-ąją pasirodė nerimą vilniečiams sukėlęs pranešimas apie Vilniaus savivaldybės administracijos direktorės Almos Vaitkunskienės pasirašytą įsakymą „Dėl vaikų pirmumo teisės naudotis neformaliojo vaikų švietimo lėšomis kriterijų nustatymo“. Jame teigiama, kad pirmumo teise naudotis neformaliojo vaikų švietimo lėšomis turės vaikai iš socialinės rizikos šeimų, globos namų, našlaičiai. Toliau prioritetų sąraše keturis ir daugiau vaikų auginančios daugiavaikės šeimos bei šeimos, auginančios tris ir daugiau vaikų. Natūraliai peršasi išvada, kad dalis vaikų 15 eurų krepšelio neformaliajam ugdymui negaus.

Netapo vilniečiams ramiau ir išgirdus, kad, konservatoriams pasiūlius, Vilniaus miesto taryba skyrė papildomą milijoną eurų krepšinio ir futbolo komandoms „Lietuvos rytui“ ir „Žalgiriui“. Suma - nemenka, tad vaikų neformaliajam ugdymui pinigų gali ir nebelikti.

Tad ko tikėtis vilniečiams, „Vakaro žinios“ mėgino aiškintis Vilniaus miesto savivaldybėje. Į daugelį tėvų dominančius klausimus atsakė Vilniaus mero patarėjas Albertas LAKŠTAUSKAS.

- Tai kiek lėšų šiemet bus skirta neformaliajam vaikų švietimui Vilniuje?

- Neformaliojo vaikų švietimo lėšas Vilniaus miesto savivaldybei skiria Švietimo ir mokslo ministerija. Ministro įsakymu Vilniaus miesto savivaldybei 2016 m. buvo skirta 1 mln. 864 tūkst. eurų, tuo metu 2017 m. - tik 1 mln. 384,5 tūkst. eurų, t.y. 479,5 tūkst. eurų mažiau. Vyriausybė svarsto skirti daugiau lėšų, šiuo metu savivaldybė laukia papildomo lėšų skyrimo. Kai bus žinoma, kiek paskirta, likusią dalį savivaldybė skirs iš savo biudžeto, kad 15 eurų neformalaus ugdymo krepšelį galėtų gauti kuo daugiau vilniečių.

- Kokiam skaičiui vaikų pakaks tų skiriamų lėšų?

- Vilniaus miesto savivaldybė I pusmetį finansavo 15-16 tūkst. vaikų. Vilnius tikrai ras papildomų lėšų iš savo biudžeto, kad šį pusmetį neformalaus ugdymo krepšeliu galėtų pasinaudoti ne mažiau vaikų.

- Jei nepakaks visiems moksleiviams, kaip bus sprendžiama, kas gaus kompensacijas neformaliajam švietimui, o kas ne?

- Darome viską, kad pakaktų - deramės su Švietimo ir mokslo ministerija, planuojame skirti savivaldybės lėšų. Iš miesto biudžeto bus padengta trūkstama neformalaus ugdymo krepšelių suma, kad kuo daugiau vilniečių vaikų galėtų gauti šią tikslinę dotaciją.

- Kur ir kada turi kreiptis tėvai, pageidaujantys pasinaudoti neformaliojo mokinių švietimo kompensacija?


- Vilniaus miesto savivaldybė akredituoja neformaliojo vaikų švietimo programas. Iš akredituotų programų sąrašo tėveliai turėtų išsirinkti būrelį, kurį norėtų lankyti jų vaikas, ir kreiptis tiesiai į išsirinkto būrelio organizatorių. Jei užsiėmimas patinka, tėveliai pasirašo lankymo sutartį, kurioje turi būti numatyta, kad mokinys, gaunantis neformaliojo vaikų švietimo finansavimą, už būrelį mokės 15 eurų mažiau. Pasirašant sutartį tėveliai paslaugos teikėjui turi nurodyti vaiko asmens kodą, su kuriuo paslaugos teikėjas įregistruoja jų vaiką į Mokinių registro sistemą. Tėveliai kreiptis dėl būrelių gali jau dabar, detalesnę informaciją, kada prasideda užsiėmimai ir pan., jiems suteiks pats neformalaus vaikų švietimo paslaugos teikėjas.

Pasinaudoti 15 eurų tiksline dotacija gali vaikai, kurie mokosi pagal pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo programas. Neformalaus vaikų švietimo lėšomis gali būti finansuojama tik viena vaiko pasirinkta programa, pagal kurią vaikas mokosi Vilniaus miesto savivaldybėje, nepriklausomai nuo to, kurioje savivaldybėje vaikas gyvena ir mokosi pagal bendrojo ugdymo programą.

Tiesa, jei pretenduojama į 15 eurų kompensaciją neformaliajam ugdymui, akredituotų programų užsiėmimus vaikai turėtų lankyti bent 1 kartą per savaitę po 2 pedagogines valandas arba bent 2 kartus per savaitę po 1 pedagoginę valandą.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (1)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • 2018 METAI: siekiant paskatinti Lietuvos visuomenę, ypač jaunimą, domėtis Simono Daukanto palikimu, jo aktualumu šių dienų žmogui ir valstybei Seimui siūloma paskelbti 2018 metus Simono Daukanto metais.
  • DIREKTORIUS: iš septynių atrankoje dalyvavusių kandidatų, pretendavusių užimti Kalėjimų departamento direktoriaus pareigas, daugiausiai balų surinko Robertas Krikštaponis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. Tik Seimui gėda dėl tualetinių sveikinimų
2. Valdžia galanda kirvį nuomininkams
3. Kalbos komisija nešoks pagal politikų dūdelę
4. Rolandas Paksas. Kitų metų biudžetas - duoklė vis labiau atgyjančiam „karo demonui“
5. Tautos išlikimas - jos pačios savigarbos reikalas
6. Jam tik metai. Kartais prireikia sauskelnių
7. Seimūnai darbo bijo kaip velnio
8. Valstybės pagalba jaunoms šeimoms - sukišti visus į plačią bankų kišenę
9. Seimas metus dirbo ar pridirbo?
10. Nemylintis Dzūkijos dzūkas - nemyli ir Lietuvos
11. Nežabota valdžia. Galią ir įtaką pajutę seimūnai gali sunaikinti bet ką
12. Naujas tolerancijos vardas - liberalizmas
13. Lietuvos gyventojų laimės indeksas - išvykusiųjų skaičius
14. Būti kultūringam R.Karbauskiui nepavyko, labiau jį traukia prie žemės
15. Pirmieji Seimo metai - prisvilę
16. Seimo narys P.Urbšys: Jaučiuosi, kad esu kaip svetimas
17. Yra knyga, skirta ir tautinę nesantaiką kurstančiai R.Vanagaitei. Baudžiamasis kodeksas
18. „Lidlui“ - nauda, žmonėms - kančia
19. Užsienio investicijos, kurios kenkia
20. Premjere, žmonės ir nuo jūsų bėga
21. I.N.Lingienės Lietuvoje visada tvyro meilė ir pagarba
22. Alumi ir milteliais aprūpins R.Karbauskis
23. Signataras Z.Vaišvila į teismą padavė ir Rusiją, ir Lietuvą
24. Ar „Rokiškio sūrio“ vadovas D.Trumpa ir JAV prezidentas D.Trampas yra tikri giminės?
25. D.Grybauskaitė įtakingiausia taptų, jei teroristu išvadintų D.Trampą
reklama
meile desne

Ar studijų kokybė priklauso nuo universitetų skaičiaus?

balsuoti rezultatai

Ar pritartumėte savo daugiabučio namo renovacijai?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   +1  +5 C

   +3  +5 C

 

   +4  +6 C

   +3  +8 C

  +6  +8 C

 

   +5  +7 C

    7-12 m/s

    2-6 m/s

 

      3-6 m/s

 

USD - 1.1848 PLN - 4.2124
RUB - 69.2337 CHF - 1.1613
GBP - 0.8901 NOK - 9.6393
reklama
Prenumerat 2018