respublika.lt

2018 rugsėjo 24, pirmadienis

Svetimo skausmo nebūna. Ar tikrai?nuotraukos (9)

2018 rugsėjo mėn. 07 d. 10:21:11
Justina GAFUROVA

Šiandien Kotryna turėtų būti ketvirtokė, su savo bendraklasiais džiaugtis pirmomis rugsėjo dienomis, bėgioti mokyklos koridoriais per pertraukas. Tačiau Kotrynos šiandien mokyklos suole nėra. Nes bėgioti ji negali, o kalba ji ne taip, kaip kiti jos klasės draugai. „Ji kitokia“, - sako mokytoja, turinti mokyti simpatišką tamsiaplaukę, ir suka akis. Štai toks tikrasis specialiųjų poreikių vaikų integracijos veidas.

 

2017 m. liepos 18 d. - data, kuri Stanevičių šeimos narių širdyse įsirėžė visam gyvenimui. Tą dieną į šeimos automobilį sankryžoje rėžėsi iš paskos važiavęs autobusiukas. Nukentėjo tik Kotryna, ji patyrė galvos smegenų traumą. Tą dieną šeimos daiktai jau buvo iškeliavę į svečią šalį, į kurią gyventi jie ketino išvykti po kelių dienų. Tačiau lemtingas smūgis apvertė viską aukštyn kojomis. Kasdienybe tapo ligoninės, nepakeliamas skausmas, ašaros, operacijos, laukimas ir malda. Pirmasis gydytojų verdiktas - Kotryna gyvens vos 5 dienas. Vėliau tėvams buvo pasakyta, kad jų dukra likusį gyvenimą bus prikaustyta prie lovos ir nesuvoks aplinkos. Tačiau šiandien Kotryna šypsosi, pati skaito ir bando vaikščioti. Ir labai nori mokytis. Bet negali. Nes ji „kitokia“.

Kotrynos mama Neringa Stanevičienė pasakoja, su kokiu jauduliu ir džiaugsmu širdyje laukė šios Rugsėjo 1-osios, kai Kotryna pagaliau grįš į mokyklą. Tiesa, į 3 klasę. Nes reikia pasivyti bendramokslius. Pernai Kotryna taip pat mokėsi, tačiau namuose, todėl mama nusprendė, kad geriausia būtų pakartoti kursą. „Mokytoja į namus atvykdavo 2-3 kartus per savaitę, o vienos dienos mokymasis trukdavo pusantros valandos. Nedaug ką galima per tokį laiką išmokti“, - sako Neringa. Todėl didžiules viltis ji dėjo į galimybę grįžti į mokyklą ir mokytis kartu su kitais vaikais.

„Kotryna buvo perkelta iš Kauno rajono Domeikavos gimnazijos į Domeikavos gimnazijos Užliedžių skyrių. Priežastys paprastos: atstumas iki mokyklos, mokinių skaičius mokykloje ir, žinoma, pačios mokyklos dydis. Neslėpsiu, džiaugiausi. Nes tikrai tikėjau, kad viskas bus gerai. Su mokytoja bendravome ir abi sutarėme, kad viena kitai padėsime. Bet rugsėjo 3 d. mokytoja jau nebuvo taip geranoriškai nusiteikusi padėti ir atviru dialogu, girdint Kotrynai, pasakė, kad nežino, kaip reikės dirbti su „kitokiu“ vaiku, kad bus sunku ir kad mes dar gerai pagalvotume, ar tikrai nenorime likti mokytis namuose“, - apie pirmą dukros dieną mokykloje pasakoja mama Neringa.

Šiandien Kotrynai reikalinga nuolatinė pagalba. Mama jai nuolat padeda judėti, dešinioji Kotrynos ranka paralyžiuota, kairioji dreba. Todėl kol kas ji pati nerašo, bet mokosi tai daryti. „Po traumos praėjo metai, tad tikiu, kad mes dar daug galime išmokti“, - sako Neringa. Ji sako „mes“, nes kartu su dukra šiemet buvo pasiruošusi grįžti į mokyklą. „Mums reikia tik surasti mokyklą ir mokytoją, kuri norėtų mums padėti, o aš pati esu pasiryžusi visada būti šalia. Kotrynai reikia padėti judėti, tad tokiems vaikams mokykloje sudaroma galimybė skirti padėjėją. Juo gali būti įdarbinta mama. Aš siūlausi būti su ja netgi nedarbinama, kad tik dukrai sudaryčiau visas sąlygas būti su vaikais“, - sako Neringa.

Tačiau kol kas ji jaučianti, kad niekas nenori prisiimti tokios naštos. Išgirdusi nedviprasmiškus mokytojos pasakymus apie Kotrynos buvimą „kitokia“, Neringa sako nesuprantanti, apie kokią vaikų su specialiaisiais poreikiais integraciją tuomet nuolat kalba Švietimo ir mokslo ministerija. „Ar žmogus su negalia mūsų šalyje vis dar yra stigma, tabu, šlykštu? Kodėl mes, būdami suaugusieji, leidžiame sau skirstyti žmones? Kodėl asmuo su pedagoginiu išsilavinimu ir darbo patirtimi visiškai nėra suinteresuotas padėt vaikui grįžti į jo gyvenimą? Kodėl atsitikus nelaimei, šeima turi dėl visko kovoti? Sveikatos sistemoje spragos, švietimo sistemoje spragos, teismuose spragos. Kiek teko susidurti, jeigu ateini į valstybinę įmonę nežinodamas įstatymų ir taisyklių, gali pamiršti, kad darbuotojai tau padės... Per didelius vargus Pedagoginė psichologinė tarnyba nustatė, kad pagal Kotrynos poreikius jai turi būti skirta socialinio darbuotojo, psichologo, mokytojo, logopedo ir kineziterapeuto pagalba. Tačiau gavome tik mokytoją ir logopedą. Tai juokinga. Įdomu, kur „dingsta“ visi tam skirti biudžeto pinigėliai ir mokinio krepšelis“, - iškylančius klausimus beria susijaudinusi mama.

Per metus po nelaimės Stanevičių šeimai teko iškęsti daug naujų nemalonių patirčių ir nuolat susidurti su tuo, kad savoje valstybėje jie niekam nerūpi. Šiandien keturių asmenų šeimai tenka ne tik kovoti su sistema, bet ir galvoti, iš ko išgyventi. Neringa nuolat būna šalia Kotrynos, o jos vyras namuose prižiūri jaunėlį sūnų, kuriam vietos valstybiniame darželyje neliko.

„Mes jau pavargome kiekvieną kartą kovoti. Kiek jėgų iššvaistyta dėl to, kad neskiriama valstybinė reabilitacija. Pavargome ir pasirinkome privačius specialistus. Dabar susiduriame su švietimo problemomis. Kodėl valstybei nerūpi jos žmonės ir jos vaikai? Mes juk patys nepasirinkome patirti nelaimę, kuri mus užklupo. Tačiau jos akivaizdoje dar turime eiti kryžiaus kelius dėl to, kas mums priklauso, o kaltininkai, pasitelkę teismus, gyvena ramius gyvenimus kaip iki tol“, - nuoskaudų neslepia N.Stanevičienė.


Situaciją komentuoja Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Vaišnorienė:


- Apgailestaujame, kad mokykla nesudaro sąlygų, dirba segreguodama vaikus pagal jų galias. Tėvams, atsidūrusiems tokioje situacijoje, reiktų kreiptis į savivaldybės administraciją dėl mokykloje pažeidžiamų vaiko teisių. Kai mokykloje įtraukties būdu mokosi specialiųjų ugdymosi poreikių turintis mokinys, reikia visų susitelkimo: mokyklos steigėjo, mokytojo padėjėjo pagalbos, reikia ir mažesnio mokinių skaičiaus klasėje - vaikas, turintis didelių ir labai specialiųjų ugdymosi poreikių prilyginamas dviem tos klasės mokiniams.

Jei Pedagoginė psichologinė tarnyba ar Švietimo pagalbos tarnyba, įvertinusi vaiko specialiuosius ugdymosi poreikius, rekomenduoja teikti pagalbą besimokant mokykloje, tai pagalba ir turi būti teikiama.

Jei mokinys mokosi namie, jam yra skiriamas tokio dydžio krepšelis, kad pagal nustatytas valandas galėtų specialistai vaiką ugdyti individualiai. Jei vaikui teikiamas ugdymas namie (jį skiria medikai, o ne mokykla), vadinasi, jam reikalingas sveikatą tausojantis režimas, todėl valandų skaičius, kuris teikiamas namie, yra mažesnis nei vaikas ugdosi klasėje.

***

„Vakaro žinioms“ susisiekus su Kauno rajono savivaldybe, Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vedėja Irena Marcinkevičienė formaliai atsakė, kad Domeikavos gimnazijos Užliedžių skyriuje Kotryna turi galimybę gauti reikiamą specialistų pagalbą: logopedo, socialinio pedagogo, psichologo. Kadangi bendrojo lavinimo įstaigose nėra kineziterapeuto, dėl šios paslaugos reikėtų kreiptis į gydymo įstaigą. Dar pridūrė, kad iki rugsėjo 5 d. tėvai nepateikė gydytojų išvados dėl tolesnio mokymo organizavimo būdo ir ugdymo sąlygų sudarymo. Gavus išvadą bus pritaikytas rekomenduojamas mokymo būdas ir priimtas sprendimas dėl mokytojo padėjėjo skyrimo.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (9)

 • As 2018 rugsėjo mėn. 07 d. 16:52:29

  Mano manymu sitokie atvejai ir parodo kokio issilavinimo dirba
  specelistai,nesvarbu kur mokykloje,gydimo istaigoje,ar valstybines
  aptarnavimo istaigose.Sendiena suprantu viena,kad visi jie tesugeba
  rekti,saukti mazos algos,mazai uzdirbame.Sio konkreciu atveju tokiu
  mokytoju neturetu buti visai mokyklose,ju pasirosimas mokyti vaikus lygus
  nuliui.Su sitokiu poziuriu i vaikus manau gali vaikus neismokinti,bet jos
  paklaidinti ir sugadinti.Manau tokio lygio mokytojams algas reikia ne
  didinti,bet per pus mazinti.Klausimas vienas ar si asmenybe gyvenime yra
  mokinusi ETIKOS,manau ji jos net nepazysta.Visai neseniai mokyklu vadovai
  isizeide jiems pasakytos TIESOS,tai sendena dar karta irodo ir parodo kokie
  jie yra visai nesirupina savo koliagu kvalifikacija,bent ETIKOS pagrindais
  juk tai vaikai,o ne kokie gyvuliai.Jie taip yra bendraujama su visais
  vaikais ko jie ismoks,BLOGIO nesancio seme pasaulyje.Kaip ten bebutu man
  didziule geda,kad sendiena yra tokiu bjauriu specelistu kurie tinka zoologi

 • mama 2018 rugsėjo mėn. 07 d. 14:03:39

  Kiti gabūs vaikai klasėje negaus reikiamo mokymo, nuobodžiaus ir,
  neslėpkim, šaipysis. Tada mama vėl skųsis. Vis dėlto reikėtų elgtis
  pagal situaciją, ne pagal norus. Mergaitei reikia kitokios priežiūros ir
  mokymo. Kitaip nei jai bus nauda, nei kitiems. Dažnai mes klaidingai
  suprantam lygias teises ir iš to nemažai žalos.

 • chmm 2018 rugsėjo mėn. 07 d. 13:58:13

  O nėra spec.mokyklų? Kažin, ar mregaitei su vaikais bus smagu. Ar jie su
  ja žais? Ar ji gali žaisti? O per pamokas mamytė už ją mokysis? Gal
  mamytės norai nerealūs. Keliems metams gal geriau padėtų specialių
  poreikių mokykla. O jei pasitaisys, tada ir į bendrą. Išloštų visi.

 • senis 2018 rugsėjo mėn. 07 d. 12:50:59

  viskas labai paprasta. Griuvus TSRS, protingi zmones kalbejo: dabar
  prasides tokia kova uz taika, kad neliks akmens ant akmens. Lietuvoje
  prasidejo tokia kova uz vaiku gerove, kad vaikai tapo Lietuvai
  nebereikalingi. Rezidente prikure tiek vaiku prieziuros organizaciju, kad
  jos suryja visus pinigus, kurie turetu atitekti vaikams. Kol seime sedes
  141 kgbistas, tol visose srityse bus vienodai blogai. Ir rezidentes, ir
  seimo uzdavinys, kad Lietuvoje butu palaikomos neisgyvenimo salygos.

 • nejuokinkit arklio 2018 rugsėjo mėn. 07 d. 12:47:52

  pedagogai buvo pries trisdesimt metu ir jie niekada nesivadino pedagogais,o
  tik viso labo mokytojais,tada ir buvo tikrieji mokytojai,kuriu net as
  nepamirstu su savo netikusia atmintim jau praejo sesios desimtys metu as
  vis juos prisimenu Anyksciu rajonas Staskuniskio astuonmete mokykla
  stovinti ir dabar tik jau nebenaudojama,net sirdis suvirpa kaip prisimeni,o
  dabar algu emejai,o ne mokytojai,aisku atsiprasau,tu kurie yra
  padorus,taciau didzioji dauguma tai niekalas,o ir neleidziama daryti kas
  priklauso visokie snargliai net ministrais svietimo tai ka kalbeti apie
  pacius mokytojus

 • Stan 2018 rugsėjo mėn. 07 d. 11:40:48

  Būna,svetimas skausmas būna,bet nevisada būna galimybės padėti kuo
  nors.Labai graži mergytė,bus graži panelė ir ne vienam dar susuks
  galvą.Kotryna,galvoju,jog išaugsį savo ligą.
  Judėk,judėk,judėk,nes judėjimas-gyvybė.Sėkmės visur!

 • Irena 2018 rugsėjo mėn. 07 d. 11:06:47

  LIETUVOS PEDAGOGAI ŽINO TIK VIENĄ DALYKĄ , PAKELTI JIEMS ALGAS
  , NES JIE TOBULAI DIRBA IR YRA NEVERTINAMI. AR TIKRAI TAIP ??

 • zm 2018 rugsėjo mėn. 07 d. 10:54:39

  Mokytoja kaip įkaitė, faktiškai visos klasės mokymasis eina šuniui
  pauodegin, nes kol tą apšokinėsi, kas belieka kitiems ?
  Patys pabūkit tos mokytojos vietoje, lygių teisių skleidėjai, sėdintys
  švietimuose, štabo žiurkyne.

 • zm 2018 rugsėjo mėn. 07 d. 10:44:04

  Jei yra spec. poreikiai, tai ir turi mokytis spec. Integravimas dėl
  integravimo yra nesąmonė ir vargas visiems.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • APSISPRENDĖ: prezidento posto 2019 m. sieksiantis diplomatas Vygaudas Ušackas skelbia dalyvausiantis TS-LKD organizuojamuose pirminiuose rinkimuose; šį sprendimą politikas pranešė iš karto po to, kai apie savo dalyvavimą prezidento rinkimuose patvirtino Seimo narė Ingrida Šimonytė, o ekonomistas Gitanas Nausėda paskelbė, kad prezidento rinkimuose dalyvaus kaip nepriklausomas kandidatas.
 • REAKCIJA: Mianmaro ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas generolas Minas Aungas Hlaingas pareiškė, kad Jungtinės Tautos neturi teisės kištis į šalies vidaus reikalus; taip jis reagavo į JT kaltinimus, kad Rachinų valstijoje vykdomas musulmonų rohinjų genocidas.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar savo akimis matėte popiežių Pranciškų?

balsuoti rezultatai

Ar jums su darbdaviu pavyksta susitarti dėl atostogų datos ir terminų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6   +9 C

   +3   +4 C

 

   0  +2 C

  +11  +12 C

   +8  +9 C

 

   +7  +9 C

  1-6 m/s

 4-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

USD - 1.1759 PLN - 4.2946
RUB - 78.5108 CHF - 1.1228
GBP - 0.8940 NOK - 9.5793
reklama
Ukis 2018