respublika.lt

Švęsti Ubago dienos nenori niekas

(0)
Publikuota: 2019 rugpjūčio 03 13:30:32, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 8 nuotr.
Arūno Bernacko koliažas

Vakar krikščioniškasis pasaulis paminėjo Švč.Mergelės angeliškosios šventę, dar vadinamą Porciunkule ar tiesiog Ubagų diena. Ši diena remiasi liaudies tradicija, jog pasibaigus rugiapjūtei, dera pirmąja iš šviežių grūdų iškepta duona pavaišinti vargšus. Lietuvoje vargšais rūpinasi ne tik Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, savivaldybių socialinės tarnybos, bet ir Maltos ordinas. Nuo 1991 m. mūsų valstybėje Maltos ordino pagalbos tarnybai veiklos tik daugėja. Išeina, „švęsti“ turime ką.

 

Gelbsti ne tik maistu

Kaip pasakojo maltiečių atstovė Daiva Grikinienė, jie Lietuvoje nuolat globoja 2600 senelių. Ne visiems tiekiamas karštas maistas ar šventiniai lauknešėliai. Vienkiemiuose tenka ir malkas sukapoti. Arba vieniši senoliai tiesiog nori su kuo nors pasikalbėti. Ši globa jau tapusi maltiečių vizitine kortele. Kai senolis išeina anapilin, į jo vietą priimamas naujas globotinis. Globotinių būtų daugiau, tačiau gerus maltiečių norus riboja finansai. Kiek pinigų surenkama per labdaros koncertus, „Maltiečių sriubą“ ar panašias akcijas, kiek paaukoja verslas, tiek ir gali senolius ar vaikus iš stokojančių šeimų paremti. Pernai maltiečiai globojo 1280 vaikų.

Ar noriai žmonės aukoja? D.Grikinienė sakė, jog statistikos, kas daugiau aukoja - pavieniai žmonės ar verslas, nėra. Tik pavieniai dažniau aukoja per renginius po 2-3 Eur nurodytais telefono numeriais. O verslas labiau remia konkrečiomis prekėmis. Pavyzdžiui, jei pritrūkstama higieninių ar chemijos prekių, kreipiamasi į šių prekių gamintojus ar tiekėjus. Jei pritrūksta maisto, padeda kai kurie prekybos tinklai.

„Mūsų stiprybė yra 40 Maltos ordino pagalbos tarnybos grupių, pasiskirsčiusių po visą Lietuvą, - pripažino D.Grikinienė, - vietoje dirbantys maltiečiai pirmieji sužino, kam labiausiai reikia pagalbos.“

Tarnybai padeda ir savanoriai bei jaunieji maltiečiais. Tačiau, sprendžiant iš organizacijos metinių ataskaitų, savanorių entuziazmas nėra labai pastovus. 2017 m. darbavosi 1500 savanorių, o pernai jau 64 žmonėmis mažiau, nors darbų apimtys tik didėja. Vargšais rūpinasi ne tik maltiečiai, bet ir „Caritas“, „Maisto bankas“, tačiau veiklos užtenka visiems.

Karalius liūdnas

Ubagų Lietuvoje vis daugiau? Gal jau laikas šią dieną švęsti? Juk jų karalių turime.

Šiemet nesėkmingai į Europos Parlamentą bandęs patekti Ubagų karaliumi iki šiol tituluojamas Vytautas Šustauskas sako, jog toks ir esąs. Visiškas ubagas:

„Turiu 35 metų darbo stažą, o pensija - tik 260 eurų. Nors buvau ir Seimo nariu, ir Kauno meru, ir tris kadencijas - Kauno miesto savivaldybės taryboje. Man paskaičiavo pensiją iš to laiko, kai dirbau inžinieriumi technologu Kauno radijo matavimų technikos mokslinio tyrimo institute. Mano „akladas“ (atlyginimas - aut. past.) buvo - 140 rublių. Antras atlyginimas po viršininko. Kiek į komandiruotes važinėjau, bet komandiruotpinigių, skaičiuojant pensiją, man nepridėjo.

Man cukraligė. Daug pinigų išleidžiu vaistams. Pasiskolinu, atiduodu ir vėl neturiu. Niekas nepadeda. Parašiau premjerui Sauliui Skverneliui, kad man belieka suburti plėšikų gaują ir eiti plėšti.“

Gal geriau ubagų gaują?

„Ne, - nesutiko V.Šustauskas, - ubagai tik tada sueina, kai žino, kad jiems jautį iškeps. Ubagai protestuoti tingi. Kai premjeras jiems „buzos“ samtį dalina, sriubą pilsto, tai sulekia tūkstančiai. Man S.Skvernelio vietoje būtų gėda maltiečių sriubą ubagams dalinti. Juk algą gerą gauna. Aš, kai 2000 metais tapau Seimo nariu, už savo algą jaučius kepiau. Buvo ir tortų. Jau neatsimenu, kiek kartų tuos jaučius kepiau. Vieną kartą - Klaipėdoje, Kaune turbūt keturis. O Ubagų žygis į Vilnių 1997 metais? Turbūt niekas jo nepakartos.

Ar ubagų Lietuvoje sumažėjo? Nė kiek nesumažėjo. Sako, ekonomika kyla, bet ir kainos kyla. Šildymas, elektra brangsta. Bet esame „lochų“ tauta. Prancūzai išėjo į gatves, kai benzinas pabrango - ir valdžia atstatė kainą į buvusią. Išsigando. O lietuviai - kitokie. Ir keičiasi į blogąją pusę“

Net nepasveikina

V.Šustauskas prisipažino Lietuva nusivylęs:

„Trisdešimt trejus metus „pratriūbijau“ politikoje ant bačkos, nesu nė vieno cento pavogęs iš biudžeto, jaučius už savo pinigus kepiau, nes kai į Seimą patekau, verslininkai jau nepadėdavo. Kai savo pinigus leidau, tai nieko ir nesusitaupiau juodai dienai. Ir Klaipėdos universitete aukštąjį mokslą baigiau, kad užkiščiau gerklę. Nes šaukė, kad Kauno meras neturi aukštojo mokslo diplomo. Niekas neina į gera. Visi tik ėdasi, pjaunasi.

Ar mane verslininkai rėmė? Kai eidavai kaip ubagas prašyti, tai duodavo. Bet niekada nekišau pinigų sau į kišenę. Tik partijai. Reklamuodamas Lietuvos laisvės sąjungą ( 1992 m. įsteigta politinė partija, kuriai vadovavo V.Šustauskas - aut. past.) net savo butą Kaune, Raseinių gatvėje, pardaviau. O kai meru buvau, man ir bendrovių akcijų siūlė, bet nieko neėmiau. Buvau sąžiningas, todėl politika ir suėdė sveikatą. Dabar važiuoju į polikliniką.

Kartu su Antanu Terlecku Lietuvos laisvės lygos mitinguose dalyvavau, milicijos represijas patyriau, o kas dabar mus prisimena? Net su valstybinėmis šventėmis nepasveikina...“

Kam švęsti, jei nesi ubagas?

Tarp įmonių, aukojančių maltiečiams, yra du lietuviško kapitalo prekybos tinklai, valdomi vadinamųjų oligarchų, oligarchas - grūdininkas, žiniasklaidos atstovai, reklamos įmonė, Maisto bankas, tačiau „Agrokoncerno“, kurio akcininkas yra Ramūnas Karbauskis, tarp maltiečių remėjų nėra. Kadangi su pačiu Seimo nariu susisiekti nepavyko, netikėtai šovė mintis, jog R.Karbauskis ir negali būti susijęs su Porciunkule. Nes Porciunkulė nėra pagoniška. Su ubagais milijonierius Seimo Kultūros komiteto pirmininkas taip pat negali būti siejamas. Tai kurių galų, jei nėra ubagas, turėtų Ubagų dieną švęsti?

O gal Ubagų dienos iš viso nėra? Arba kai kam jau ne viena diena, bet visos? Anot etnologės Gražinos Kadžytės, Ubagų diena išgalvota:

„Matyt, siekiama kuo labiau kalendorių sureikšminti. Dabar kalendoriuose visko pripainiota. Pavyzdžiui, vasario 5-ąją, per Šv.Agotą, ėmė švęsti Duonos dieną, nors duona asocijuojasi ne su Šv.Agota, bet su liepos 26-ąją minima Šv.Ona. Per Agotą vanduo buvo šventinamas.

Lygiai kaip sugalvojo per Sekmines švęsti Berželių pagerbimo dieną. Taip, per Sekmines tikrai puošdavo patalpas beržais, kad oras būtų šviežesnis. Bet kokia medžiui pagarba, jei jį nupjauna?

Žodis „išmalda“ reiškia, kad elgeta turi ją atmelsti. Mikalojus Katkus rašė, jog išmalda buvo dalijama Visų šventųjų dieną. O rugpjūčio 2-oji siejama su Porciunkulės atlaidais, su šv.Pranciškumi.“

Situaciją komentuoja etnologas Libertas KLIMKA:

Ubagų šventė Lietuvoje buvo švenčiama nuo neatmenamų laikų. Pirmą šviežią ruginę duoną ūkininkai veždavo į špitolę, kad vargšai pasimelstų už ūkininko šeimyną. O per Žolinę būdavo ir vasarojus nupjautas. Vėl veždavo vasarojaus miltų duoną į špitolę.

Dzūkai taip pat turėjo labai seną, senesnę už krikščionybę, stalų kilnojimo tradiciją. Panašią į šermenis. Visa šeima susėsdavo už stalo, kur sudėtos naujo derliaus vaišės. Visko truputį paragaudavo, uždegdavo žvakelę, pridengdavo ją linine skepetaite - skaruliu - ir visi šeimos nariai vieni kitiems ją aplink stalą perduodavo. Kai žvakelė apeidavo ratą, įstatydavo ją į puodelį su naujo derliaus grūdais. Patalpos durys per šią apeigą būdavo atidarytos, kad užeitų ir pasivaišintų protėvių vėlės. Pabaigę pagonišką stalo kilnojimo ceremoniją, dzūkai važiuodavo į bažnyčią sušelpti ubagų.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s