respublika.lt
LRDT LYRAS

Švenčionių karalaičiui svetimi žemiški takeliai (4)

2018 gegužės mėn. 17 d. 11:29:11
Lina VYŠNIAUSKIENĖ

Miškingas kelias Švenčionių rajone, tarp Obeliškės ir Gudelių kaimo, tapo nesantaikos objektu. Savivaldybė su mišką šalia kelio kirtusiu verslininku nesusitaria, kas tą kelią turi taisyti, o netoliese kaimo turizmo sodybą turintis vilnietis skundžiasi, kad nepravažiuojamas kelias trukdo jo verslui.


Nukenčia verslas

Vilnietis Juzefas Dombrovskis gražioje vietoje, apsuptoje ežerų ir miško, kaimo turizmo sodybą įrengė prieš kelerius metus. Vieta nuošali, į ją veda vienintelis kelias, kuriuo ir tegali į sodybą atvažiuoti klientai. Pernai vasaros pabaigoje maždaug už kilometro nuo sodybos buvo pradėtas kirsti miškas.

Pasak J.Dombrovskio, molingą kelią miškavežių ratai bemat pavertė nepravažiuojama koše. Juolab kad ruduo buvo lietingas. „Turėjau klientus, bet teko jiems atsakyti, nes nebūtų mano sodybos pasiekę. Reikėjo grąžinti jiems dvigubą sumą“, - sakė sodybos savininkas. Pasak jo, praėjusį rudenį, po visos savaitės lietaus, jis nuvažiavo pažiūrėti, kaip atrodo kelias ir pamatė stovintį miškavežį. Į jį buvo kraunami rąstai. Kelias buvo virtęs pažliugusia molyne. J.Dombrovskio teigimu, jis su savo visureigiu išsikapanojo tik tada, kai pažįstamas su traktoriumi kelią palygino. „Man tas kirtėjas tuomet žadėjo, kad kelią sutvarkys, bet tik atsiuntė kelis darbininkus su kastuvais, smulkaus žvyro papylė, užėjus lietui molis su tuo žvyru susimaišė ir pasidarė ta pati klampynė“, - aiškino sodybos savininkas.

Tuo tarpu UAB „Miško ūkis“ vadovas bei kertamo miško bendrasavininkis Aurimas Naura ginasi, kad kelio nesugadino. „Mūsų mašina pravažiavo tik vieną kartą. Sustabdėme išvežimą. Rąstai gulėjo pakelėje iki pat sausio, kol pašalo. Tik tada išvežėm“, - tvirtino pašnekovas.

Pasak jo, jis pasamdęs kelių tvarkymo bendrovę Švenčionėliuose, sumokėjęs net 1500 eurų. „Aš ne kelininkas, pinigus sumokėjau ir tiek. O ir negi aš to kelio savininkas? Sakiau savivaldybei: darom kartu, bet jie nenorėjo“, - aiškino A.Naura.

Kertančiai mišką bendrovei numatyta prievolė, išvežus rąstus, kelią sutvarkyti iki pirminės būklės. Ja pasinaudoję Švenčionių rajono specialistai skyrė A.Naurai 300 eurų baudą. Tačiau šis padavė savivaldybę į teismą, ir - laimėjo.

Tvarkymas tik kosmetinis

Savivaldybės slenksčius mynė tiek vienas, tiek kitas. Tačiau Švenčionių mero Rimanto Klipčiaus pozicija nustebino. J.Dombrovskis pasakojo, kad pernai gruodžio mėnesį buvo nuvykęs pas merą skųstis nepravažiuojamu keliu. „Jis man pažadėjo, kad kelias bus sutvarkytas. Mačiau, kad keli darbininkai tvarkė, bet juk iš tokio tvarkymo - jokios naudos. Neseniai vėl nuėjau pas merą. Jis labai nustebo, kad yra kažką žadėjęs. Pasakė man, kad kelius savivaldybė tvarko du kartus per metus, ir viskas“, - skundėsi J.Dombrovskis.

Papiktino jį ir mero pakviestos savivaldybės darbuotojos paaiškinimas. Ji J.Dombrovskiui pareiškė, kad kelias puikiausiai pravažiuojamas. „Žinoma, dabar, kai ilgai nelijo, molis išdžiūvo ir klampynės nėra. Bet juk tardamasis su klientais, negaliu nuspėti, koks bus oras ir ar jie galės į sodybą atvažiuoti“, - sakė sodybos savininkas.

Situaciją išmanantys kolegos nuoširdžiai juokėsi. Mat tokie keliai vienam tvarkomi kartą per mėnesį, kitam ir triskart. O čia - dukart per metus. Kaip teigia J.Dombrovskis, daug metų dirbęs statybose darbų vykdytoju, tiek ten ir tetvarkoma: atvažiuoja greideris, nugremžia sluoksnį purvo, ir viskas. Nei duobės lyginamos, nei skalda beriama.

A.Naura savo ruožtu piktinasi, kad kelią labiau už miškavežius išmurkdo juo nuolat važinėjantys medžiotojai, komunalinių paslaugų, pvz., šiukšlių vežimo, automobiliai. O tvarkyti liepiama jam. „Aš jau tvarkiau. Be to, kas mėnesį moku mokesčius: ir kaip miško bendrasavininkis, ir kaip miškininkystės įmonės vadovas, o savivaldybė nieko nedaro“, - sakė A.Naura.

Į pastabą, kad privačių miškų savininkų privalomas 5 proc. nuo gauto pelno mokestis patenka į urėdijų, o ne į savivaldybės kišenę, A.Naura atšovė, kad jis moka pinigus į biudžetą, o kaip jie ten dalijami, jam neturi rūpėti.

Meras atsakyti nesugebėjo

Švenčionių meras Rimantas Klipčius - labai užsiėmęs žmogus. Per atstovę spaudai meras buvo perdavęs formalų pasisakymą: „Susidariusioje situacijoje, kuomet buvo sugadintas kelias tarp Obeliškės ir Gudelių kaimų, savivaldybė buvo neabejinga ir iki galo gynė viešąjį interesą. Problema nebuvo ir nebus paliekama savieigai. Savo lėšomis jau sutvarkėme šį kelią, o itin problemiškiems vietinės reikšmės keliukams šiemet ir toliau skirsime padidintą dėmesį.“ Tačiau Juzefas Dombrovskis teigia, kad nors greideriu neseniai (jau po „Vakaro žinių“ kreipimosi laišku į savivaldybės atstovę spaudai Simoną Kazlienę) kelias buvo šiek tiek palygintas, palijus jis tebėra nepravažiuojamas.

Paprašytas apibūdinti padėtį smulkiau, ar tikrai buvo žmogui pažadėjęs sutvarkyti kelią ir vėliau pažadą pamiršęs bei teigęs, kad keliai tvarkomi tik dukart per metus, be to, už ką mišką kirtusiam asmeniui skirta bauda, meras ilgai išsisukinėjo - labai neturįs laiko. Į dukart jam asmeniškai siųstą rašytinį paklausimą jis neatsakė. Nors buvo pasižadėjęs. Pirmasis paklausimas merui buvo nusiųstas gegužės 4 d. Tačiau į jį nebuvo atsakyta, nors kelis kartus pavyko R.Klipčiui prisiskambinti ir jis žadėjo, kad tikrai atsakys. Vėliau meras išvyko į užsienį. Grįžęs vėl pažadėjo atsakyti, tačiau netrukus į redakciją paskambino savivaldybės tarnautoja. Ji pranešė, kad meras gaunantis tiek laiškų, kad žurnalistės paklausimo toje laiškų gausybėje nerandantis. Pakartotinai paklausimas buvo išsiųstas gegužės 11 d.

Gegužės 14 d. pavyko prisiskambinti merui. Jis prisipažino, kad dar neskaitė paklausimo ir dabar atsakyti negali, nes yra svarbiame posėdyje. Bet vėl pažadėjo, kad būtinai atsakys.

Ir - kas galėtų paneigti - rytojaus dieną, praėjus 11 dienų po paklausimo, atsakė. Paskambinęs patikino, kad visuomet atsižvelgia į gyventojų prašymus ir skundus. „Pats šią savaitę buvau nuvažiavęs to kelio patikrinti. Supraskite, turime apie 1300 kilometrų kelių. Pagal Kelių priežiūros programą skiriamos lėšos yra nedidelės. Jei reikia tik kiek paremontuoti, tą galime padaryti greitai. Bet kai reikalingi papildomi darbai, tai ne visuomet galime iš karto juos atlikti. Galiu pasakyti tiek, kad tą kelią, dėl kurio skundėsi gyventojas, planuojame sutvarkyti artimiausiu metu“, - žadėjo meras.

Tiesa, apie skirtą miško savininkui baudą sakė nieko negalįs paaiškinti. Tai esąs administracijos reikalas.

Švenčionių meras miestelyje svečias


Apie Švenčionių merą Rimantą Klipčių pernai rudenį jau esame rašę. Meras išsiskiria ne tik užmaršumu, bet ir prabangos pomėgiu. Į susitikimus su rinkėjais meras tuo metu atvykdavo kone 40 tūkst. eurų kainuojančiu BMW automobiliu. Kaip tuomet „Vakaro žinioms“ sakė Švenčionių savivaldybės tarybos narys Vytautas Bulka, šio automobilio išlaikymas kainavo kone 2000 eurų per mėnesį. „Mūsų meras, vaizdžiai tariant, yra auksinio jaunimo etalonas rajone: brangiausi kostiumai, prabangūs laikrodžiai, sąsagos. Į darbą jis atvyksta apsirengęs kaip į Vienos balių“, - sakė V.Bulka.

Nenuostabu, kad tokia prabanga skaudina toli gražu ne taip gerai gyvenančius kraštiečius. Beje, gal nevertėtų mero vadinti jų kraštiečiu. Juk jis gyvena Vilniuje, Fabijoniškių mikrorajone, iš kur jį rytais į darbą, t. y. į Švenčionis, veža vairuotojas. Vakarais parveža atgal. Beje, kartais ir nereikia trenktis iki tų Dievo užmirštų Švenčionių. Per tą laiką, kai bandėme gauti mero atsakymą, ne kartą teko išgirsti, kad meras Vilniuje, kur lyg posėdžiauja, lyg kitais svarbiais reikalais užsiėmęs, todėl šiandien jo savivaldybėje jau nebus.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (4)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PRALAIMĖJO: „MultiGyn“ Baltijos šalių moterų krepšinio čempionate penktadienį Šiaulių „Šiaulių-Universiteto“ komanda namuose 59:84 (12:18, 11:23, 16:19, 20:24) pralaimėjo Talino „Ulikool“ (Estija) ekipai.
  • PALIEKA: dar vienas leiboristų parlamentaras palieka didžiausią JK opozicinę partiją; Ianas Ostinas (Ian Austin) yra jau devintas deputatas, per kelias dienas atsukęs nugarą leiboristų lyderiui Džeremiui Korbinui (Jeremy Corbyn).
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
LRDT LEDAS

Kaip vertinate procedūrų įdarbinant užsieniečius lengvinimą?

balsuoti rezultatai

Ar dėl duobių keliuose jums teko patirti automobilio gedimų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-9     -6 C

-9    -6 C

 

-2    +1 C

-2     0 C

 0    +2 C

 

+4    +7 C

5-10 m/s

3-5 m/s

 

 2-5 m/s

 

reklama
samba
reklama
Sveikata ir grožis