respublika.lt

Stovyklų bus - svarbu nepražiopsoti

2018 gegužės mėn. 12 d. 10:50:22
Aida VALINSKIENĖ

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje jau greitai turėtų pradėti veikti Vaikų priežiūros kambarys, kuriame savo mažuosius vasarą galės palikti ministerijos darbuotojai. O štai daugumai kitų šeimų teks pasukti galvą, kaip pasirūpinti savo atžalomis, kad šie būtų saugūs ir turėtų ką veikti, kol tėvai dirbs. Mokėti po kelis šimtus eurų už kelias dienas gali toli gražu ne visi, o vietų nemokamose stovyklose visiems neužtenka.

 

Sukurtas planas ministerijoms

Kaip „Vakaro žinioms“ teigė socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėja Kristina Paulikė, vaikus prarandame tada, kai jie neturi ką veiki, kai neužtikrinamas jų užimtumas: „Kalbu apie nelaimingus atsitikimus, įnikimą į priklausomybes, nusikalstamas veiklas ir t.t. Ypač tai pasimato po vasaros atostogų, kai savivaldybių Vaiko gerovės komisijos užverstos probleminių atvejų svarstymais. Neturiu informacijos, kiek tokie praradimai kainuoja valstybei, tačiau galima daryti prielaidą, kad labai daug“.

Ministerijos atstovės teigimu, socialiai remtinų šeimų vaikams dalį vasaros užimtumo apmoka savivaldybės, kartais nevyriausybinės organizacijos. Tačiau tie, kurių pajamos šiek tiek viršija normas, pasirinkimo nelabai turi, todėl yra priversti vaikus palikti vienus namuose.

Pasak K.Paulikės, vaikų priežiūros kambariai nėra nauja idėja privačiame sektoriuje, tačiau valstybės institucijose tai yra naujovė. Tai puiki darbo ir šeimos derinimo priemonė, pasitvirtinusi daugelyje šalių, kurią būtina plėtoti ir Lietuvoje.

„Prieš pusmetį Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje atlikome darbuotojų apklausą, kuri parodė, kad toks kambarys ypač reikalingas vaikų atostogų metu, laisvu laiku tarp mokyklos ir būrelio, ar tiesiog po būrelio, kai vaikai laukia tėvelių darbo dienos pabaigos, - teigia ministro patarėja. - Šių metų pradžioje gavome ministro pirmininko pavedimą kartu su kitomis ministerijomis parengti rekomendacijas dėl vaikų priežiūros kambarių valstybės institucijose įrengimo modelio ir jo įgyvendinimo mechanizmo, siekiant geriau suderinti darbo ir šeimos įsipareigojimus“.

Kartu su visomis ministerijomis buvo svarstomi įvairūs vaikų užimtumo modeliai. Nuspręsta siūlyti, kad bent jau pradiniame šios idėjos įgyvendinimo etape vaikų užimtumo kambariuose vaikų priežiūra rūpintųsi patys darbuotojai - vaikų tėvai, sudarant jiems sąlygas derinti darbo ir šeimines pareigas: įrengiant darbo vietas darbuotojams ir erdvę vaikų žaidimams. Tad tėvai, pakaitomis budintys vaikų užimtumo kambariuose įrengtose darbo vietose, turės patys užtikrinti vaikų priežiūrą bei saugumą.

Pasak K.Paulikės, labai svarbu, kad iš pradžių kiekviena valstybės institucija ir įstaiga įvertintų tokios priemonės poreikį, vaikų amžiaus grupes, ir tik tada priimtų sprendimą, ar Vaikų priežiūros kambarys joje reikalingas.

„Vaikų priežiūros kambariai tėra vienas iš būdų padėti tėveliams derinti darbo ir šeimos įsipareigojimus, - sako K.Paulikė. - Nors ir Darbo kodeksas sudaro galimybes rinktis nuotolinį darbą, lankstų darbo grafiką ir kt., tačiau pas mus dar nepakankamai tomis galimybėmis naudojamasi“.

Vaikams - milijonas


Tiems, kas nedirba minėtoje ministerijoje, reikia nepražiopsoti, kada bus viešai paskelbta apie įvairias savivaldybių bei ES lėšomis finansuojamas vaikų vasaros poilsiui skirtas veiklas ir skubėti užsiregistruoti. Pasak Švietimo ir mokslo ministerijos, didžiąją dalį stovyklų bei kitų vasaros veiklų vaikams finansuoja savivaldybės, o numatomas bendras savivaldybių įnašas į vaikų vasaros poilsį apie 700 tūkst. eurų.

Švietimo ir mokslo ministerija „Vakaro žinias“ informavo, kad šiemet, kaip ir ankstesniais metais, ES lėšomis bus remiamos vaikų vasaros stovyklų edukacinės programos. Tam skiriama 400 083 eurai ES fondų lėšų.

Biudžeto lėšomis Švietimo ir mokslo ministerija vasaros atostogų metu finansuos neformaliojo vaikų švietimo projektus. Jiems remti ministerija numačiusi 150 tūkst. eurų - artimiausiu metu bus skelbiamas konkursas pareiškėjams. Vaikų dalyvavimas tokiose veiklose - nemokamas.

Bendrai sudėjus ES, valstybės biudžeto ir savivaldybių lėšas, vaikų vasaros poilsiui teks per 1 mln. eurų.

Negana to, Švietimo ir mokslo ministerija trečius metus inicijuoja akciją „Atverk duris vasarai“. Jos esmė - priimti vaikus į įvairių švietimo, kultūros, sporto institucijų organizuojamas veiklas nemokamai.


Didžiųjų miestų savivaldybių finansuojamos veiklos:


130 000 eurų

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto departamento Bendrojo ugdymo skyriaus vyriausiasis specialistas Marius Labanauskas „Vakaro žinias“ informavo, kad šiemet savivaldybė vaikų vasaros poilsio stovykloms planuoja skirti apie 130 tūkst. eurų.

Šiais pinigais parems pramogines, poilsines, sveikatinimo bei ugdančias vaikų ir jaunimo stovyklas, kuriose moksleiviai galės prasmingai ir įdomiai leisti atostogų dienas. Taip pat sudaryti kuo palankesnes sąlygas stovyklauti socialiai remtiniems, socialinės rizikos šeimose augantiems vaikams.

Vilniaus savivaldybė vasaros stovyklas mieste remia jau dvyliktus metus. Per visą programos rėmimo istoriją jose stovyklavo daugiau kaip 60 tūkst. vilniečių.

Šiemet konkursui paraiškas pateikė 160 organizacijų. Šių organizacijų įgyvendinamose stovyklose planuojama užimti 7000 vaikų. Didžioji dauguma stovyklų yra dieninės, jose vaikai bus užimti mažiausiai 6 valandas. Planuojamos organizuoti meninės, sporto, bendro profilio, edukacinės, kultūrinės, turistinės, pažintinės veiklos.

Didžioji dalis bendrojo ugdymo mokyklų organizuojamų stovyklų yra nemokamos arba tėveliai turi simboliškai prisidėti apmokant vaikų maitinimosi išlaidas.

Jau šią savaitę miesto interneto svetainėje bus paskelbta informacija apie Vilniaus miesto savivaldybės visiškai ar iš dalies finansuojamas stovyklas, jų datos ir kontaktai.

188 000 eurų


Kauno miesto mero patarėjos jaunimo reikalų ir švietimo klausimais Orintos Leiputės teigimu, pernai mieste ypač pasiteisino dienos užimtumo iniciatyva, kai vaikai galėjo nemokamai lankyti įvairius jiems patinkančius užsiėmimus. Šiemet greta jų bus pateiktas ir platus vasaros stovyklų sąrašas. Kad jos būtų visiems prieinamos, miestas skirs kompensacijas: dienos stovyklų auklėtiniams - iki 25 eurų per dieną, o stovykloms su nakvyne - iki 35 eurų dienai. Iš viso planuojama paskirstyti iki 188 tūkst. eurų. Šios lėšos bus skirtos vaikų maitinimui, edukacinėms ir kitoms veikloms, transporto išlaidoms.

Neseniai baigėsi programoje „Iniciatyvos Kaunui“ skelbtas kvietimas teikti paraiškas vaikų ir moksleivių užimtumui organizuoti. Netrukus bus paskelbti savivaldybės finansuojami projektai.

„Jau pernai vasarą apie 5 tūkst. vaikų Kauno mieste lankė nemokamas edukacines veiklas kultūros, švietimo ir sporto įstaigose. Iš viso kauniečių vaikams buvo pasiūlyta beveik 200 skirtingų užsiėmimų - nuo muzikos, meno, sporto iki drabužių dizaino, filmų kūrimo ir net cirko pasirodymų. Šiemet tokią iniciatyvą kartosime dar platesniu mastu“, - sako O.Leiputė.

Netrukus bus paskelbti galutiniai sąrašai, kuriuose turėtų atsirasti daugiau veiklų įvairiose mieste veikiančiose kultūros, meno, švietimo ir sporto įstaigose bei organizacijose, tėveliai galės registruoti savo atžalas.

Savivaldybė ragina šeimas gerai pasverti savo norus bei galimybes ir registruotis tik į tas veiklas, kurias tikrai pareigingai lankys. Tai padės užtikrinti, kad tokiomis galimybėmis pasinaudotų kuo daugiau vaikų, o artėjančios vasaros atostogos mažiesiems kauniečiams būtų turiningesnės.

50 000 eurų

Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Ugdymo ir kultūros departamento Švietimo skyriaus vyriausiosios specialistės Sigitos Muravjovos „Vakaro žinioms“ pateiktais duomenimis, pernai miesto vaikų vasaros poilsio programų vykdymui iš Savivaldybės biudžeto buvo skirta 30 tūkst. eurų - finansuotos 27 programos, užimta 1570 miesto vaikų.

Šiemet vaikų vasaros poilsio programų organizavimui skirta 50 tūkst. eurų. Šiuo metu vyksta vaikų vasaros poilsio programų vertinimas ir netrukus bus paskelbta, kokias vaikams skirtas vasaros veiklas savivaldybė finansuos.

100 000 eurų


Šiaulių miesto savivaldybė informavo - šiemet vaikų vasaros užimtumo programoms finansuoti skyrusi 100 tūkst. eurų.

Mokyklinio amžiaus vaikams įvairūs užsiėmimai taip pat siūlomi Šiaulių miesto biudžetinėse kultūros ir sporto įstaigose - Šiaulių kultūros centre, Šiaulių dailės galerijoje, Šiaulių miesto kultūros centre „Laiptų galerija“, Šiaulių miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje.

17 600 eurų

Panevėžio miesto savivaldybė informavo, kad šiemet paskirstė 17 600 eurų ir finansuos 36 vaikų vasaros užimtumo projektus. Skaičiuojama, kad stovyklų, užsiėmimų organizatoriai į skirtingas veiklas galės įtraukti apie 2500 mažųjų panevėžiečių.

„Svarbu užimti kuo daugiau vaikų, kad atostogos būtų leidžiamos prasmingai ir įdomiai. Tam puikiai pasirengusios bibliotekos. Taip pat siekiame užtikrinti, kad vaikai turėtų galimybę rinktis pagal savo pomėgius“, - sako mero pavaduotojas Petras Luomanas.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SUŽALOJO: penktadienį Prienų rajone, namuose, Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojams išvežant iš nesaugios aplinkos tris mažamečius vaikus, neblaivus tėvas pasipriešino ir sužalojo pareigūną.
  • IŠDAVĖ: Bulgarija Jungtinėms Valstijoms išdavė rusą programišių, JAV teismo kaltinamą suorganizavus sudėtingą įsilaužimo schemą į JAV, informuoja AFP.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar pasitikite privačiais pensijų fondais?

balsuoti rezultatai

Kiek laiko per dieną internete praleidžiate ne darbo reikalais?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-3      0 C

  -7     C

 

-12.  -14  C

-5. -7 C

   -1     C

 

  -8    -10  C

4-5 m/s

5-6 m/s

 

2 m/s

 

USD - 1.1402 PLN - 4.2931
RUB - 75.6267 CHF - 1.1331
GBP - 0.8813 NOK - 9.7218
reklama
Kalėdos 2018