respublika.lt

Sprendžiasi šeimų ateitis

(0)
Publikuota: 2018 gruodžio 06 10:00:11, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 1 nuotr.
Asociatyvi Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Vakar Konstitucinis Teismas atkėlė bylos dėl dviejų vienalyčių sutuoktinių gyvenimo Lietuvoje svarstymą. Nors viešai kalbama, kad byla tėra apie leidimą užsieniečiui gyventi Lietuvoje, žmogaus teisių specialistai ir teisininkai įspėja, kad Konstitucinio Teismo sprendimas gali atverti kelią ir vienalyčių santuokų įteisinimui Lietuvoje.

 

Šioje byloje yra sprendžiama dėl leidimo Lietuvoje gyventi su lietuviu kitoje šalyje susituokusiam tos pačios lyties Baltarusijos piliečiui. Viešai akcentuojama, esą tai neturi nieko bendra su vienalyčių santuokų įteisinimu Lietuvoje, tačiau iš tiesų yra kiek kitaip. Būtent užsienyje sudaryta santuoka pateikiama teismui kaip argumentas, kodėl baltarusis reikalauja leidimo gyventi Lietuvoje. Teismo prašoma patvirtinti, kad jų užsienyje sudaryta santuoka leidžia Lietuvoje gyventi sutuoktinio statusu. Visuomenininkai įsitikinę, tokiu pavyzdžiu pasektų ir kitos vienalytės poros ir greitai pareikalautų pripažinti galiojančiomis ir jų santuokas. Su visomis santuokai priklausančiomis teisėmis. Įsivaikinimo - taip pat.

- Lietuvos Respublikos Konstitucijoje aiškiai parašyta, kad „Santuoka sudaroma laisvu vyro ir moters sutarimu.“ Kaip kitaip gali tai išaiškinti KT? - „Vakaro žinios“ paklausė Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininko Vytauto Budniko.


- Jeigu KT iš tikrųjų atstovauja mūsų valstybės interesams ir visuomenei, jis neturėtų imtis rizikos nuspręsti tai, ko visuomenė nenusprendė. Tarptautinės apklausos rodo, kad 85 proc. Lietuvos gyventojų nepritaria vienalytėms santuokoms, nes atsiranda įvaikinimo galimybė. KT, pripažindamas, kad gali asmenys gyventi kartu kaip šeima, o kitoje valstybėje sudaryta santuoka galioja ir pas mus, iš karto atvertų kelią ir kitiems panašiems atvejams. Šioje byloje prašoma ne tiesiog leisti atvykti trečios šalies gyventojui, bet leisti jam Lietuvoje gyventi kaip Lietuvos piliečio sutuoktiniui.

Mūsų šalies Konstitucijos 29 straipsnio 1 dalis nustato, kad „Įstatymui, teismui ir kitoms valstybės institucijoms ar pareigūnams visi asmenys lygūs.“ Akivaizdu, kad tuo atveju, jeigu Konstitucinio Teismo sprendimu būtų įteisintos išimtys asmenims gyventi Lietuvoje ir būti valstybės pripažintiems būti santuokoje ar partnerystėje su tos pačios lyties asmeniu, Lietuvos piliečiai, kuriems iki šiol nėra leidžiama sudaryti tos pačios lyties asmenų partnerystės ar santuokos, bus diskriminuojami ir atitinkamai teisėtai reikalaus sau lygių galimybių. Tokią teisę jiems suteikia mūsų Konstitucija. Šie žmonės kreiptųsi į Europos Žmogaus Teisių Teismą, o šis neabejotinai uždraustų tokią diskriminaciją. Viešojoje erdvėje tokia nuomonė jau išsakyta.

- Ar gali KT nepaisyti Lietuvos Konstitucijos ir vadovautis tik Europos Sąjungos Teisingumo Teismo (ESTT) išaiškinimu?


- Todėl šiandien KT yra keblioje padėtyje - jis negali nepripažinti, kad šie asmenys turi teisę gyventi kartu, nes tai jau pripažino ESTT. Tačiau, kita vertus, KT negali nepaisyti mūsų Konstitucijos ir gyventojų nuostatų. KT teks ieškoti saliamoniško sprendimo. Mes manome, kad KT neturėtų priimti sprendimo, o perleistų sprendimą Seimui, kaip ir leidžia Konstitucija. O, kaip nuspręsti Seimui, numatyta Konstitucijoje - surengti referendumą ir atsiklausti Tautos. Jeigu to nebus, tai tik patvirtintų, kad Tauta nebėra suverenas, o visi sprendimai priimami neatsižvelgiant į žmonių valią. Šiuos klausimus Tauta turi spręsti referendumu. Visuomenė kūrė Konstituciją ir jai pritarė, todėl tik visuomenė gali ją pakeisti.

- Jūs paminėjote, kad vienalytėms santuokoms pritariančių gyventojų Lietuvoje yra mažuma. Kodėl stebint diskusiją viešojoje erdvėje, gali pasirodyti, kad ta mažuma yra dauguma?

- Kaip ir už kai kurių vaiko teisių reformos gynėjų, taip ir čia už lobistinių interesų slepiasi dideli pinigai. Lietuvos nacionalinis transliuotojas neužtikrina objektyvios nuomonių įvairovės, o komerciniai kanalai turi interesų. Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo „stūmimui“ buvo skirtos didelės lėšos, o oponentai tiek pinigų neturi. Todėl ir nuomonė jų mažai kur skelbiama. Jūsų laikraštis demokratiškai parodo, kaip iš tikro yra. Kitur matoma tik viena nuomonė. Dėl homoseksualų teisių situacija tokia pati.

Šiuo atveju niekas nepažeidžia homoseksualų teisių. Gyventi jiems nedraudžiama, jiems nepasiekiama tik viena teisė - santuoka. Net ir dabar yra įstatymai, leidžiantys aptarti asmenims visus turtinius santykius. Jungtinės veiklos sutartis, turėti paveldėjimo teisę, įgaliojimai leidžia jiems aptarti visus turtinius jų santykius. Tačiau jiems reikalinga valstybinė santykių registracija. Lietuvoje sukurti šeimą teisiškai galima tik santuokos būdu. Todėl bandoma eiti kitu keliu - pripažinus kitoje šalyje sudarytą santuoką, o tada jau naudojant diskriminacijos kortą pralaužti mūsų sieną - Konstituciją.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s