respublika.lt

Socialiniai darbuotojai keičia kitų gyvenimus

2014 vasario mėn. 16 d. 16:01:51
Regina MAŽEIKYTĖ
Ministrės Algimantos Pabedinskienės  nuomone, iš gero socialinio darbuotojo  mums visiems reikėtų pasimokyti  pastabumo ir atsakingumo

Nors socialiniai darbuotojai neretai jaučiasi neįvertinti, jie neabejotinai dirba sunkų, daug ištvermės ir atsakomybės reikalaujantį darbą. Darbą, kurio didžioji dalis visuomenės nepastebi. Taigi pirmą kartą mūsų šalies socialinio darbo istorijoje rengiami Geriausio socialinio darbuotojo rinkimai. Apie socialinių darbuotojų indėlį į valstybės gyvenimą, profesinius iššūkius ir problemas kalbamės su socialinės apsaugos ir darbo ministre Algimanta PABEDINSKIENE.

- Pasaulinės socialinio darbo dienos, kuri kasmet švenčiama trečiąjį kovo mėnesio antradienį, proga bus apdovanoti geriausi socialiniai darbuotojai. Jūsų ministerija visas socialinių paslaugų įstaigas, savivaldybes, seniūnijas, nevyriausybines organizacijas, taip pat gyventojų bendruomenes kviečia įsitraukti į geriausių socialinių darbuotojų rinkimus, teikti savo kandidatus. Ką jums reiškia apdovanoti tokios profesijos atstovus, kurie realiame gyvenime dažnai jaučiasi neįvertinti?

- Man tai bus didelis malonumas ir didžiulė garbė, nes Geriausio socialinio darbuotojo rinkimai Lietuvos socialinio darbo istorijoje organizuoti pirmą sykį. Tikiu, jog pavyks atrinkti ir apdovanoti išties geriausiuosius. Tikiuosi, jog ši akcija atkreips dėmesį į minėtos profesijos atstovus, turinčius aukštąjį išsilavinimą, aukštą kompetenciją ir, svarbiausia, vidinį norą padėti tiems, kurie dėl įvairių priežasčių yra visuomenės užribyje. Viliuosi, jog apdovanojimų diena patiems socialiniams darbuotojams bus didelė profesinė šventė ir jie galės dar labiau didžiuotis savimi, pasirinkę tokį profesinį kelią.

- Koks socialinis darbuotojas yra vertas geriausiojo vardo?

- Be abejonės, gerbiamas ir mylimas žmonių, gebantis dirbti tiek komandoje, tiek vienas - kai to reikia. Aktyvus darbuotojas, kuris sugeba sudominti ir išjudinti žmogų, kad šis pats imtųsi žingsnių keisti savo situaciją, o ne lauktų vien paramos iš valstybės. Toks darbuotojas, kuris išklauso, išgirsta, kuriam nesvetimas bendruomeniškumo jausmas.

- Kuo dažniausiai skundžiasi šios profesijos atstovai?

- Deja, ne visose savivaldybėse jų darbui yra skiriamas reikiamas dėmesys, socialiniai darbuotojai dažnai skundžiasi, kad iš nedidelio savo atlyginimo kartais tenka, pavyzdžiui, dengti kelionės pas klientą išlaidas. Socialinio darbuotojo profesija, deja, dar nėra įsitvirtinusi visuomenėje, todėl socialiniai darbuotojai labai dažnai klaidingai tapatinami su socialinių darbuotojų padėjėjais ar lankomosios priežiūros darbuotojais.

- Koks esminis skirtumas?


- Esminis skirtumas tarp šių specialistų yra jų kompetencija ir atsakomybė. Padėjėjai, lankomosios priežiūros darbuotojai atlieka labai svarbų darbą, tačiau dažniausiai teikia buitinę pagalbą, jiems nereikia analizuoti žmogaus aplinkos, poreikių, nereikia kurti ir nuolat stebėti, atnaujinti žmogaus poreikius atitinkančios paramos, pagalbos plano. Socialiniams darbuotojams tenka nelengva atsakomybė, nes jie vertina asmenų poreikius bei sudaro pagalbos planą, organizuoja minėtų specialistų - socialinių darbuotojų padėjėjų bei lankomosios priežiūros darbuotojų - darbą.

- Kokie yra socialinių darbuotojų iššūkiai?

- Bet koks darbas su žmonėmis visuomet yra didžiulis iššūkis - reikia rasti kelią prieiti prie žmogaus. Socialinių darbuotojų darbas sudėtingesnis tuo, jog tenka dirbti su pažeidžiamais asmenimis, turinčiais neigiamų patirčių ir ne visada linkusiais geranoriškai dirbti ar net priimti pagalbą. Nuo socialinio darbuotojo gebėjimo užmegzti kontaktą ir pelnyti žmogaus pasitikėjimą priklauso pagalbos efektyvumas. Kitas nemenkas iššūkis yra tas, kad vis dar stokojama visuomenės palaikymo, bendradarbiavimo su kitais specialistais - sveikatos priežiūros, vaiko teisių apsaugos, švietimo ir panašiai. Socialinis darbuotojas kartais paliekamas vienas spręsti įvairiausias žmogaus problemas, nors tai ir nėra susiję su socialine pagalba. O jo išgalės ir galimybės ribotos.

- O gal šiuolaikiniame pasaulyje socialinio darbuotojo darbas netenka svarbos?

- Atvirkščiai. Visuomenė svetimėja, visi verčiasi per galvas norėdami užsitikrinti gerovę sau ir artimiausiems, todėl dažnai apleidžiami bendruomenės nariai, kuriems reikia pagalbos. Šiuo atveju ir ateina į pagalbą socialinis darbuotojas. Šie darbuotojai atlieka tokias funkcijas, kurias per visus amžius atliko šeimos nariai ar artimiausia bendruomenė. Turiu omenyje pagalbą nutikus nelaimei, susidūrus su įvairiomis rizikomis, išgyvenant krizes. Kas atsitiktų, jei staiga neliktų socialinių darbuotojų? Galėčiau pateikti sąsają su vaiku - kas atsitiktų palikus jį gyventi vieną? Kalbu apie vaikus, kadangi jie yra lengvai pažeidžiami, jais reikia rūpintis, mokyti prisiimti atsakomybę, išleisti juos į gyvenimą tapus savarankiškiems ir visaverčiams visuomenės nariams.

Panašių problemų dažnai turi ir suaugę socialinių darbuotojų klientai. Turbūt nė nereikia konkrečiai vardyti, kokie padariniai grėstų visuomenei, jeigu neliktų pagalbos teikėjų.

- Visuomenėje įprasta manyti, jog socialiniai darbuotojai nekuria produkto, tik suteikia socialinę paslaugą. Socialinių darbuotojų dėka valstybė sutaupo?


- Vien socialinę riziką patiriančiose šeimose auga apie 22 tūkst. vaikų. Tarkime, visus vaikus atiduodame globoti valstybei. Vieno tokio vaiko išlaikymas vaikų globos namuose valstybei kainuoja daugiau kaip 2000 litų per mėnesį. Metams šių 22 tūkst. vaikų išlaikymas valstybei kainuotų pusę milijardo litų. Tų vaikų tėvai, praradę vaikus, nesistengs keisti savo būdo susirasdami darbą, stengdamiesi pasirūpinti savimi ir savo vaikais. Ir kalbu tik apie vaikus, kurie yra iš pažeidžiamų šeimų. O kur dar neįgalūs, senyvo amžiaus asmenys? Kitas pavyzdys - darbingo amžiaus socialinės rizikos asmuo, netekęs įgūdžių negalės pasirūpinti savimi. Jei jo nemotyvuosi susirasti darbą, jis ir gyvens vien iš valstybės skiriamų socialinių pašalpų, o jei socialiniam darbuotojui pavyks jį įgalinti keistis, jis dirbs ir bus naudingas visuomenei. Iš socialinių darbuotojų ne pro šalį šio to pasimokyti visiems.

- Ko būtent?

- Pirmiausia pastabumo. Pastabumo, kad kuo mažiau žmonių liktų pamiršti, nepastebėti, kai jiems reikia pagalbos. Taip pat kūrybiškumo - nors ir turint minimalius išteklius, nenuleisti rankų, bet rasti būdų, kaip padėti. Ne mažiau svarbi tolerancija. Geras socialinis darbuotojas niekada nesmerks kitaip mąstančio ar pasirinkusio kitokį, nei visi, gyvenimo būdą.

- Dalis šeimų į socialinės rizikos grupę patenka ir dėl to, jog nesugeba grąžinti skolų, o iš to kyla dar daugiau problemų. Tai nauja užduotis socialiniam darbuotojui.

- Taip, socialinis darbas nuolat keičiasi, jis turi prisiderinti prie visuomenės aktualijų. Pastaruoju metu ypač aktuali tampa šeimų finansinių įsiskolinimų problema. Iš to socialiniams darbuotojams atsiranda poreikis įgyti ir finansinių žinių. Mokymo įstaigos į tai galėtų atkreipti dėmesį, rengdamos studijų programas, ir pasiūlyti specializuotis vienoje ar kitoje srityje. Šiuo metu socialiniai darbuotojai yra ruošiami dirbti su visų kategorijų klientais, nes to reikalauja jų darbo specifika - dirbti su įvairiomis asmenų grupėmis. Tačiau taip pat reikia ir specialistų, kurie galėtų padėti atsiradus konkrečiai problemai, kad ta pagalba būtų taiklesnė. Beje, šiuo klausimu aktyviai diskutuojama kartu su socialinių darbuotojų, akademinės bendruomenės atstovais, aišku, ir pačiais socialiniais darbuotojais.

- Socialiniam darbuotojui, keičiantis laikams, tenka vis daugiau funkcijų, o kokia jo pagrindinė užduotis?

- Pagrindinė socialinio darbo idėja - ginti žmogų kaip individualybę ir vertybę, puoselėti jo teisę į apsisprendimą ir savirealizaciją. Apie socialinius darbuotojus, apie jų atliekamus svarbius žmogui darbus būtų galima kalbėti labai ilgai, todėl pabaigai labai norėčiau paraginti visus ir toliau aktyviai siūlyti kandidatus Geriausio socialinio darbuotojo rinkimams, kad patys geriausieji būtų pastebėti ir pagerbti.

Profesija

Socialinis darbuotojas buvo ir yra arčiausiai kasdieninių žmonių reikalų, kiekvieno asmens gyvenimo ir jo problemų. Tai susiję su įvairiausiomis mūsų visų gyvenimo sritimis - negalia, vaiko auginimu, šeimyninio gyvenimo sunkumais, senatve, skurdu, nedarbu, smurtu, namų neturėjimu, kitomis socialinėmis rizikomis.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink: Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • GAISRAS: trečiadienį, apie 16.30 val., dėl gaisro Baltarusijos pusėje buvo visiškai sustabdytas transporto ir asmenų praleidimas per Raigardo punktą, esantį Druskininkų savivaldybėje, praneša Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT).
  • V.PUTINAS: Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį pasirašė dekretą, kuris suteikia galimybę Ukrainos separatistinėse rytinėse teritorijose gyvenantiems žmonėms gauti Rusijos pilietybę pagal supaprastintą procedūrą.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
baneris Big Daddy Wilson

Kaip vertinate, jog pilietybės išsaugojimo referendumo viešinimui skirta apie 230 tūkst. eurų?

balsuoti rezultatai

Ar po teroro aktų Šri Lankoje planuojate atostogas egzotinėse šalyse?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

 +7  +11 C

   +10   +14 C

 

 +11   +12 C

+20 +22 C

 +20  +24 C

 

+21   +23 C

2-7 m/s

 1-5 m/s

 

 0-4 m/s

 

reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis