respublika.lt

Slauges myli pacientai, bet ne valdžia

(0)
Publikuota: 2019 gegužės 12 14:17:30, Edita SIAVRIS
×
nuotr. 7 nuotr.
Egidijaus Jankausko asociatyvi nuotr.

Slaugytojų iš Lietuvos išskėstomis rankomis laukia tikriausiai visos ES šalys. Tačiau mūsų meiliai vadinamos slaugutės dažnai renkasi ne ES narę - Norvegiją. Mat ten jų laukia visai kitokio mentaliteto skandinavai, palankios darbo sąlygos ir padori alga. Todėl ištvermingiausiųjų, likusių dirbti Lietuvos ligoninėse, skaičius tirpsta akyse.

 

Lietuvoje slaugės ar jų padėjėjos negali pasigirti alga. Uždirba daugiau nei minimumą, tačiau 1000 eurų neperkopia. Tuo metu jų kolegės užsienyje džiaugiasi du ar tris kartus didesniu uždarbiu. Štai Norvegijoje dirbusi „Vakaro žinių“ skaitytoja pasakoja, kad už senyvos moters priežiūrą namuose svečioje šalyje gaudavusi 2000 eurų atlygį. „Gyvenamuoju būstu, telefono sąskaitomis ir transporto išlaidomis rūpinosi agentūra, per kurią buvau įdarbinta, - pasakoja moteris. - Darbas, palyginus su naktinėmis pamainomis Lietuvoje, nebuvo sunkus. Gimtinėje, kad gaučiau padoresnę - 800 eurų į rankas - algą tekdavo dirbti 1,5 etato. O tai reiškia naktines ir dienines pamainas, mažai miego. Praktiškai visą laiką bėgte.“ Nuo sunkaus darbo krūvio, norint išgyventi ir mokesčius susimokėti, slaugės pačios ima skųstis sveikata.

„Pažįstama dabar dirba ligoninėje Norvegijoje, ne visu etatu, uždirba 4000 eurų. Tiesa, dalį šios sumos atriekia progresiniai mokesčiai. Visgi ten nereikia lakstyti aplink 20 pacientų vienu metu. Reikia rūpintis 3-4, o tai žymiai lengviau. Be to, ir ligonis visai kitaip jaučiasi“, - pasakojo iš užsienio visgi sugrįžusi slaugė. Tačiau į namus, kaip pabrėžė, sugrąžino vaikų ilgesys, savo namų bei neravėto daržo kvapas.

Paklausta, kokiomis nuotaikomis Tarptautinę slaugytojų dieną sekmadienį sutiks mūsų „sesutės“, Lietuvos slaugos specialistų organizacijos prezidentė Danutė Margelienė atsakė, kad džiaugsmo bus mažai:

„Labai gaila, kad mūsų darbdaviai nesupranta, kiek reikia investuoti į slaugytoją. Juk tai pagrindas, ant kurio laikosi sveikatos priežiūra. Kad ir koks būtų puikus gydytojas, jis atlieka operaciją, procedūrą, o tolesnė priežiūra - slaugytojo rankose. Jeigu ši grandis iškerpama arba jos nėra, didelis praradimas pacientui.

Liūdna pasakyti, bet Lietuvoje lieka vos 10 proc. čia paruoštų slaugytojų.“

D.Margelienės teigimu, tarptautinių ekspertų duomenys rodo, kad slaugytojų Lietuvai katastrofiškai trūksta tiek pirminėje priežiūroje, tiek stacionaruose. „Žinome, kad reikalingas vyriausias slaugytojas, pavaduotojas slaugai, kuris organizuoja, tikrina, kontroliuoja, planuoja resursus. O pastebime labai negražių pavyzdžių, atėjęs naujas įstaigos vadovas pradeda struktūrinę reformą nuo slaugos vadovo etato mažinimo. Lieka niša, kurios niekas neužpildo.“ Taip savivaliauti leidžiama, mat politikai nelinkę kontroliuoti medicinos įstaigų, nenori įsigilinti, kaip rūpinamasi pacientų sveikata.

Slaugytojų atstovė pasakoja ir apie didelius darbuotojų krūvius. Nors yra jų apskaičiavimo metodika, reta gydymo įstaiga jų laikosi. „Slaugytojas terapiniame skyriuje dienos metu turi prižiūrėti 10-15 pacientų, o prižiūri 20. Nakties metu prižiūri 30-40 pacientų. Tai ypač aktualu rajonuose, slaugos stacionaruose, kur sunkūs pacientai, 95 proc. jų nevaikšto“, - pasakoja
D.Margelienė. Tad ko stebėtis, kad slaugės bėga į užsienį - jeigu ten ir krūvis mažesnis, ir atlyginimas didesnis. Mokslus baigusios slaugytojos įdarbinamos, tačiau po mėnesio jau prašosi į kitą skyrių, po to - rašo prašymą atleisti iš darbo. Nes darbas atsakingas ir sunkus. Už jį turi būti mokama adekvačiai.

„Juk visi žino, kad slaugytojai Europos Sąjungos šalyse uždirba 3-4 kartus daugiau. Jaunimas išmoksta kalbą, turi slaugos praktikos licenciją ir išvyksta“, - konstatuoja D.Margelienė.

Moteris akcentuoja, kad jų darbe svarbiausia, jog nė vienas žmogus neliktų pamirštas.

Todėl ypač skaudu matyti, kas vyksta dabar. „Dauguma sveikatos punktų uždaryta, vyksta neaiški ligoninių pertvarka, tačiau žmonėms reikia sveikatos paslaugų, o jas gauna daugiausia per slaugytojus. Todėl svarbi paslaugų plėtra tiek slaugos skyriuose, tiek pirminėje priežiūroje. Svarbu, kad šeimos gydytojo komanda pasipildytų, dirbtų daugiau slaugytojų. Svarbu, kad visuomenė suprastų, kiek universalus slaugos poreikis.“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s