respublika.lt

Skubiai ieškoma mama

(0)
Publikuota: 2012 gruodžio 04 15:16:37, Giedrė MILKEVIČIŪTĖ, “Respublikos” žurnalistė
×
nuotr. 2 nuotr.
SUNKUMAI. Pedagogė Raimonda Balandytė ieško rakto į penkių vaikų, nepatyrusių rūpesčio ir meilės, širdis. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Nelengvus gyvenimo universitetus išėjusi 50-metė pedagogė Raimonda Balandytė po ilgokų dvejonių ir svarstymų pasirinko neįprastą darbą - būti viena iš SOS vaikų kaimo mamų. O tai reiškia begalinę kantrybę ir didžiulę atsakomybę už jai patikėtus likimo nuskriaustus vaikus.

Daugiau klausimų negu atsakymų

Vaikai jos dar nevadina mama, kviečia dažniausiai vardu arba teta Raimonda. Retsykiais pasigirsta ir žodis „mama“. Ir tai nenuostabu, nes šiuose erdviuose dviejų aukštų namuose R.Balandytė dar tik truputį daugiau kaip du mėnesiai. Šioje SOS vaikų kaimo šeimynoje gyvenantys visi penki vaikai turi tikras biologines mamas, kai kurie ir tėčius. Vaikai yra septynerių aštuonerių, o vyriausiai - 15 metų. Visi jie skirtingų tautybių, atsidūrę šioje vietoje Vaiko teisių apsaugos tarnybos sprendimu. Taigi sunkų, tačiau labai reikalingą SOS mamos darbą pasirinkusi pedagogė pasiryžo, galima sakyti, tikram žygdarbiui. Tai akivaizdu, nes šiais nelengvais laikais tėvai ar močiutės, kurioms palieka savo atžalas emigrantai, neretai nesusitvarko su vienu ar dviem savais, o čia jų visas penketas - skirtingų charakterių, pomėgių, polinkių ir, kas be ko, kapriziukų, kurie nesvetimi nė vienam vaikui.

„Bepigu toms šio kaimo mamoms, kurios augino vaikus nuo kūdikystės. Jiems toji mama vienintelė, nes kitos jie nematė, o štai maniškius kas antrą savaitę gali lankyti ir neretai lanko tikros biologinės mamos. Tad mano globotiniai dar prie manęs pratinasi, o kai kurie ir klausia, kodėl mane turėtų vadinti mama“, - aiškina Raimonda, kuri kiekvienam iš vaikų ieško savų paaiškinimų apie biologinę mamą ir tą, kuri rūpinasi dabar. Moteris savo šeimos nesukūrė, tačiau pedagoginį darbą yra dirbusi daugiau kaip dešimt metų. Tad sugeba ieškoti rakto į nedidelio, bet jau daug negatyvių emocijų patyrusio mažo žmogaus pasaulį. Bet kaip tai padaryti? Čia, deja, ne tik Raimondai kyla daugiau klausimų, negu randasi atsakymų.

Padeda intuicija, kantrybė ir meilė


Kaip atsitiko, kad R.Balandytė pasirinko darbą SOS vaikų kaime Vilniuje? Pedagoginius mokslus Šiauliuose baigusi klaipėdietė kurį laiką dirbo mokyklose, o paskui susigundė nuvykti mokytis anglų kalbos į koledžą Londone. Grįžusi į Lietuvą dirbo mokytoja, o po kurio laiko panorusi kiek daugiau užsidirbti pasirinko slaugės darbą Anglijoje. Būtent ten pajuto stiprų gimtinės ilgesį ir suprato, kad metas grįžti, kad tikrasis jos pašaukimas - darbas su vaikais čia, Lietuvoje.

„Suvokiau, kad svetur uždirbti pinigai sielos nešildo, - aiškino pašnekovė. - Pamačiau kartą skelbimą, kad reikia mamų ir atėjau į SOS vaikų kaimą. Tai buvo prieš keletą metų, bet tada ilgai neištvėriau. Tuomet dar buvau iki galo neapsisprendusi, pristigau taip reikalingos dvasinės ir fizinės stiprybės. Per ketverius apsisprendimo metus vaikai, kuriems verkiant reikia juos suprantančių, užjaučiančių ir ganėtinai griežtų, bet teisingų mamų, neišėjo iš galvos. Tad pernai sugrįžau, pripratau, perėjau metų bandomąjį laikotarpį ir, manau, spėsiu užauginti šiuos vaikus. Nors daug metų dirbau pedagoginį darbą, bet čia, supratau, galioja visiškai kitos taisyklės. Štai ir šią naktį miegoti neteko... Atlėkė iš vaikų miegamojo viena iš sunkiai auklėjamų mergaičių ir kone visą naktį dainavo kalėdines daineles. Ją tildžiau, raminau, o paskui ne juokais pyktelėjau... Bet negaliu barti ar atstumti vaiko gerai žinodama, ką jam teko išgyventi. Man labai svarbu vaikams suteikti vidinės ramybės, išmokyti juos dorai elgtis. Bet juk vaikai yra vaikai. Vieni gali elgtis bjauriai, jeigu tu jiems nepatinki, o kiti - dažnai liūdėti ar verkti. Kaip elgtis su vienais ar kitais, receptų nėra, čia padeda intuicija ir didžiulė kantrybė“.

Apie problemas, kylančias dėl vaikų ir tarp jų pačių, mamos tariasi su kitomis mamomis ar psichologijos specialistais. Darbų Raimondai, kaip ir kitoms čia dirbančioms (sunku tai pavadinti darbu) mamoms niekada nestinga. Reikia ir vaikų mėgstamų valgių paruošti, ir į tėvų susirinkimus mokyklose nulėkti, ir pamokas padėti ruošti, ir pamyluoti, ir pabarti. Taip visas 24 valandas per parą, bet mamos turi ir poilsio dienų, atostogų, tuo metu jas pavaduoja kita moteris, kuri vadinama teta.

Kad ir kokia būtų išsilavinusi ar dvasinga, kad ir kokią gyvenimo patirtį turėtų moteris, darbas nevalstybinėje vaikų globos įstaigoje Vilniaus SOS vaikų kaime atverčia naują ir savitą gyvenimo puslapį. Juk tai ypatingas pasirinkimas. SOS mamos profesija yra iš tiesų ne darbas, bet gyvenimo būdas. Tai galima suprasti tik apsilankius Šeškinės pakraštyje ant kalno prieš 18 metų įsikūrusiame kaime, kuriame gyvena daugiau kaip pusšimtis vaikų. Kiekviename dviejų aukštų name gyvena 5-6 vaikai ir mama, jai talkina vadinamoji teta. Paprastą dieną iki pietų, kai vaikai mokyklose ar darželyje, čia ramu, o po pietų prasideda šurmulys. Vaikai ruošia pamokas, žaidžia ne tik namuose, bet ir kieme. Kiekviename name yra kompiuteris, pianinas, netrūksta knygų ir žaislų. O mamos turi dar kitų šeimos rūpesčių: pačios sprendžia, kaip tvarkyti šeimai skirtus pinigus, kur vaikams mokytis ir ką veikti po pamokų.

Laukia Kalėdų ir naujų mamų bei tėčių


Į Raimondos namus mus palydėjusi SOS vaikų kaimų šeimos modelio globos patarėja Danutė Gustaitytė puikiai žino, kad SOS mamos ar tėčio, kurių taip pat labai trūksta, misija nelengva. „Žmonės, dirbantys šį darbą, turi išmokti apsaugoti save nuo emocinio ir fizinio išsekimo. Tad teneišsigąsta tie, kurie galbūt ateis pas mus. Yra mamų paramos programos, kurios padeda joms „neperdegti“, be to, esame sukūrę tokią struktūrą, kad vaikai nevaikščiotų įsikabinę mamai į sijoną. Čia dirbančios moterys neatsiriboja nuo savo tikrosios šeimos, beje, kaip ir vaikai. Ir mamų, ir vaikų artimieji gali susirinkti, kai švenčiamos didžiosios metų šventės. Pati artimiausia ir smagiausia bent jau vaikams - Kalėdos. Joms SOS vaikų kaime jau rengiamasi: vaikai rašo laiškus Kalėdų Seneliui ir prašo kartais mažų, o neretai ir didelių dovanų. Tada mamoms tenka aiškinti, kad personalinio kompiuterio Senelis neatneš, teks naudotis bendru, o štai mobilųjį telefoną ar dviratį gal ir atneš“, - šypsosi pasakodama D.Gustaitytė ir priduria, kad kaimas turi gerų rėmėjų.

SOS vaikų kaimui Vilniuje dar labai reikia darbui su vaikais pasiaukojusių žmonių. „Kviečiame 30-50 metų moteris, jos pirmiausia turi galimybę tapti kandidatėmis į mamas. Metus jos gali gyventi SOS vaikų kaime be vaikų, lankyti kursus, studijuoti specialią literatūrą, atlikti praktiką SOS šeimose, padėti kitoms mamoms. Kodėl kaimui vis reikia naujų mamų? Laikas negailestingas, čia dirbančios moterys išeina į pensiją. Kaimas plečiasi. Turime jau ir mieste du butus, kuriuose gyvena šeimos. Tad laukiame naujokių, kurios turėtų būti tvirtai apsisprendusios imdamosi šio kilnaus socialinio darbo, už kurį mokamas atlyginimas bei suteikiamos socialinės garantijos. Juk iš tiesų kilni misija padėti užauginti ir išleisti į gyvenimą likimo nuskriaustus vaikus. Tad noriu paakinti moteris ateiti į mūsų administraciją Ukmergės g.223 arba paskambinti tel. (+ 370-5) 274-27-19“, - kviečia D.Gustaitytė.

O kokios Kalėdų Senelio dovanos laukia mūsų kalbinta Raimonda? „Geriausia dovana, kad mūsų šeimyna sulauktų pagalbininko tėčio, nes SOS vaikų kaime trūksta ne tik mamų, bet ir pilnos šeimos. Laukiame tik gerų, neturinčių blogų įpročių vyrų. Tokių, kurie piktnaudžiauja alkoholiu ar muša žmoną, vaikus, mums nereikia“, - rimtai kalba mama Raimonda ir dar priduria, kad vienai moteriai visada sunku auginti vaikus.

 

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s