respublika.lt

2018 liepos 23, pirmadienis

Skirtingų skrandžių Europanuotraukos (12)

2017 rugsėjo mėn. 23 d. 11:25:01
Olava STRIKULIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė

„Respublikos“ savaitės žmonės - Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos darbuotojai. Palyginę Vokietijoje ir Lietuvoje pardavinėjamų vienodo pavadinimo vokiškų maisto produktų sudėtis. Ir išsiaiškinę, kad iš patikrintų 33 produktų net 22 gaminiai buvo skirtingi. Lietuvos rinkai skirtuose produktuose buvo daugiau dažiklių, tirštiklių, cukraus pakaitalų ir t.t. O „patobulintieji“ produktai pardavinėjami brangiau nei Vokietijoje.

 

Gamintojai tikina, kad taikomasi prie vartotojų skonio. Matyt, vokietis ir lietuvis vartotojas itin skirtingi. Lietuvis, matyt, leipte nuleipsta negavęs dažiklio, tirštiklio dozės. Kaip narkomanas. Tad vien todėl, kad lietuvis vartotojas neuostytų klijų ir nevalgytų skalbimo miltelių, vakarietis gamintojas prigrūda į lietuviams skirtą jogurtuką tirštiklių, dažiklių. Vis panašiau į maistą nei indų ploviklis. Lietuvis bent mažiau žalos sveikatą. Jei jau niekaip neapsieina be dažiklio. Vokietis jogurtuke randa braškių, o lietuvis tame pačiame jogurtuke - dažiklių. Vokietis sako - vaje, kokia skani braškė. O tas keistas lietuvis vietoj braškės užsispyręs reikalauja dažiklio. Na, ir kaip suprasi tą laukinę ES rytinio pakraščio sielą. Sėdinčią po palme. Todėl itin geidaujančią bulvių traškučių su palmių aliejumi.

Jonas - po palme. Hansas - be palmės

Vokietijos maisto pramonė, matyt, orientuojasi į statistinį Hansą ir į statistinį ES rytinio pakraščio Joną. Ir taip įsivaizduoja tą Joną ir Lietuvą. Lietuvoje auga palmės. Aišku, išskyrus Klaipėdos kraštą. Nes Lietuvą iki Smalininkų vokietis dar atsimena iš prieškario nuotraukų. Žino, kad tame krašte palmės neauga. O iš dabarties žino, kad palmės neauga prie Vilniaus-Klaipėdos magistralės. Ir prie Trakų pilies neauga. Tad daro išvadą, kad palmės Lietuvoje auga kažkur kitur. Pvz., prie Rokiškio. Na, ir įsivaizduoja. Sėdi sau lietuvis žmogelis palmių giraitėje kažkur tarp Rokiškio ir Zarasų. Tirštiklio dozę paėmęs. Palmės švelniai šiūruoja. Lietuvis palaimingai snaudžia. Horizonte pasirodo žalmargė iš vokiško šokoladuko reklamos. Švelniai mūkia, vilioja... Bet suvilioja tik Hansą! Matyt, jam švelnumą gali suteikti tik karvė. Jo tokia erotikos samprata. O Jono erotikos samprata kitokia. Jono ganyklose dar yra kažkiek užsilikusių tikrų žalmargių. Ir Jonui jos asocijuojasi ne su švelnybėmis, bet su melžimu, pieno bidonais ir mažomis supirkimo kainomis. Jonui karvė ne šokoladas, bet amžinas dantų griežimas. To mykiančio „švelnumo“ ir taip per akis. Todėl, nusprendžia vokietis šokolado gamintojas, Jonas apie šokoladą nieko neišmano. Žioplys. Ne gurmanas. Ne Hansas. Be to, reklaminę karvę įžeidė. Jos švelnumą atstūmė. Todėl gaus tame pačiame šokoladuke mažiau šokolado. Vis vien tas lietuvis mulkis nepajus. Skonis nesubtilus. Prasčiokiškas. Skonio receptoriai sudirginami tik aštresniais pojūčiais. Tad lietuviui kietagalviui vartotojui į kavą įdedama daugiau kavos. Kad stipriau į medinę galvą trinktelėtų. O vietoj vokiečiams duodamo cukraus pridedama sacharozės ir visokių „-zidų“. Kad Aurelijus Veryga dėl cukraus pertekliaus nebambėtų. Be to, dažiklių prisivalgę lietuviai pirks daugiau medikamentų. Iš Vokietijos farmacininkų.

Brangioji frau Klum. Branginama labiau nei tėvynėje


Gamintojai, kaip visada, aiškina, kad Lietuvoje maža rinka. Ir medikamentams, ir maistui. Todėl vakarietiškus produktus tenka pardavinėti brangiau. Arba pridėti į jų receptūras pigesnių ingredientų. Kyla klausimas. Jei Lietuvos rinka tokia maža, kodėl Vokietijos prekybos gigantas „Lidl“ čia atidaro parduotuves? Didžiuosiuose miestuose - ne po vieną. Vadinasi, ši mažoji rinka vis vien pelninga. Ypač kai „dėl rinkos mažumo“ kainos didesnės nei Vokietijoje. Štai šiuo metu mūsų popsinės žvaigždutės iš tikrųjų perka ar tik viešai demonstruoja manekenės, buvusio „Victoria Secret“ angelo Heidi Klum debiutinės kolekcijos drabužėlius. Sijonukus, paltukus ir t.t. Kažin, ar tinkančius mūsų rudens darganoms, tačiau brangesnius nei Vokietijoje. Įdomu, kas pabrango. Kas Lietuvoje taip branginama, kad primygtinai reikia pakelti kainą. Ar debiutas, ar H.Klum, ar sintetika, išpaišyta kaip leopardo kailis. Manekenė ar netikras leopardas? Klausimas vos ne hamletiškas. Jei mažai Lietuvos rinkai brangiau įkalkuliuota manekenė, tai kam tą moteriškę sulyginti su braškinio jogurtuko dažikliu, tirštikliu ir nesama braške. Prastas skonis. Tiesiog barbariška.

Tik 30 proc. tiesos...

Iš patikrinti paimtų 33 maisto produktų, net 70 proc. buvo Lietuvoje pardavinėjami pakeitus gaminio receptūrą. Štai toks vakarietiškas požiūris į Rytų ir Centrinės Europos papuasus. Vakarams - kokybišką ir net pigesnę produkciją. O „pusiau europiečiai“ bet ką suvirškins. Ir už didesnę kainą. Jų virškinimo sistema kitokia. Simboliškai kalbant, vokiečių gamintojų požiūryje į lietuvius, o, matyt, ir į kitus papuasus, rasta 70 proc. užslėpto melo ir tik 30 proc. sąžiningumo. Kyla klausimas. Labai įtarus. Jei drausmingieji vokiečiai taip elgiasi su papuasais, taip kaip su mumis elgiasi labiau atsipūtę prancūzai, italai? Ar galima po tokio tyrimo trimituoti apie skaidrų vakarietišką verslą? Ir šiaip apie vieningą Europą. Mūsų politikai džiūgauja, kad Europos Komisijos pirmininkas Žanas Klodas Junkeris (Jean-Claude Juncer) savo metiniame pranešime neminėjo dviejų greičių Europos. O kam minėti kažkokias skirtingai bėgančias Europos kojas, jei faktiškai orientuojamasi į skirtingai virškinančius Europos skrandžius. Kai europiečius vienija tik vienodas jogurtuko ar dribsnio pavadinimas. Būtent PAVADINIMAS! Ne turinys! Ir tai, kad deklaruojama europiečių lygybė yra tik pavadinimas, išduoda ne kažkokie slapti protokolai, o banalus jogurtukas. Ak, kaip komiška, ponai politikai! Kaip nesolidu! Lieka mediciniškai pagrįsti, kad esame skirtingų virškinimo traktų Europa.

Tiesa. Ž.K.Junkeris savo metiniame pranešime minėjo, kad vengrai verti valgyti tokios pačios kokybės žuvų pirštelius kaip ir Vakarų europiečiai. Vadinasi, ES vadovybė seniai žinojo, kaip tarptautinės korporacijos išrūšiuoja europiečius, tačiau nesiėmė jokių priemonių. Gal todėl Lietuvą vizituojantys Vakarų monarchai mėgsta lankytis ekologiškų produktų turgeliuose. Čiupinėti žoleles ir medaus stiklainiukus. Kažin, ar labai princai ir karalienės apsidžiaugtų, jei juos vaišintume Lietuvai skirtu vokišku riešutų sviestu. Manote, kad po patikrinimo kas nors pasikeis? Ogi niekas. Nes nėra įrodymų, kad bent vienas lietuvis apsinuodijo traškučiais, dribsniais ir t.t. O jei ir apsinuodytų, gamintojai pasiteisintų, kad produktus tiekia savižudžių kraštui. Tegul bent saldžiai nuodijasi. Ir su riešutais.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (12)

 • Prašalietis 2017 rugsėjo mėn. 24 d. 07:45:59

  Pasaulis jau taip yra"sutvarkytas".Kiekvienas žmogus ar valstybė
  pagal"nuopelnus",anksčiau ar vėliau,būna"likimo"pastatyti į savo
  vietą.Lietuva ne išimtis....Eurokolūkyje ji užima jai
  paskirtą"garbingą vietą"...

 • Kokiais nuodais šeriami mūsų vergai? 2017 rugsėjo mėn. 24 d. 02:50:43


  infa.lt/5998/kuo-apskritai-mus-seria/

 • Sweden 2017 rugsėjo mėn. 23 d. 23:56:24

  mulkina lietuvius... kas tik netingi.

 • Aciu euroPetrui 2017 rugsėjo mėn. 23 d. 23:22:46

  Isiprases vergo salygoms,nesitikek sedeti prie stalo su seimininkais.

 • Kalavratas 2017 rugsėjo mėn. 23 d. 21:09:23

  III Tricho metais buvo pinigai, skirti tik Rytų Europai - Ostmarkės.

 • nukritau iš juoko 2017 rugsėjo mėn. 23 d. 17:22:31

  "Gamintojai tikina, kad taikomasi prie vartotojų skonio."
  Tipo, leetuviai labai mėgsta dažiklius.
  Čia kaip atbėgėliai reikalingi europiečių genofondui pagerinti.
  Lepteli iš tribūnos, nors per lūpas duok. Betgi nepasieki.

 • lygybė 2017 rugsėjo mėn. 23 d. 16:45:31

  “Lietuvos rinkai skirtuose produktuose buvo daugiau dažiklių,
  tirštiklių, cukraus pakaitalų ir t.t.“ - tai turbūt nieks neskaito
  Trijų šimtų komiteto suformuota „Auksinio milijardo“ teoriją.

 • senis 2017 rugsėjo mėn. 23 d. 16:32:52

  nera jokios Europos Sajungos! Yra 4 Reichas. Muterlandas-senosios Europos
  salys, ir Ostlandas-naujai prisijungtos kolonijos. Puse lietuviu jau
  pabego. Lietuvoje liko tik pensininkai, invalidai, vaikai ir valdininkai.
  Kad sitie atsilikeliai greiciau isnyktu, jiems ir maistas atatinkamas
  parenkamas. Sitam reikalui vokieciai specialiai pasikviete Andriukaiti,
  paskyre ji komisaru, atsakingu uz maisto kokybe ir leido savarankiskai
  dirbti. Zinant, kaip lietuvis myli ir gerbia lietuvi, vokieciai jau
  suprato, kad Andriukaitis reikala sprendzia greitai ir kokybiskai.
  Ateityje jam gal net Gelezini Kryziu duos uz lietuviu klausimo issprendima.

 • faina 2017 rugsėjo mėn. 23 d. 16:04:55

  Viešpatie,tas jau seniai žinoma,gal tik kokie kaimo jurgiai ar poniutės
  iš parkelių to nežinojo....

 • ne tik 2017 rugsėjo mėn. 23 d. 13:23:01

  skrandziu,bet skirtingu saziniu,protu europa.

 • Pensininkas 2017 rugsėjo mėn. 23 d. 12:53:10

  Pagarba,Gerb. Olava! Kaip su pirstu i aki! :) Respect! Sekmes!!!

 • apropos 2017 rugsėjo mėn. 23 d. 12:25:13

  Vokietijoje dar pagal senas tradicijas labai griežta maisto kokybės
  kontrolė.
  Gerb. tautiečiai, mieli kumečiai,
  kas draudžia tokią pačią kontrolę turėti ir pas mus? Viena partija
  importo būtų grąžinta, kita, gal dar trečia, o ketvirtos importuotojas
  jau ir nevežtų. Ir taip daug kur - esame patys kalti.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • IŠGELBĖJO: Izraelis naktį JAV ir Europos šalių prašymu evakavo iš Sirijos į Jordaniją 800 organizacijos „Baltieji šalmai“ gelbėtojų ir jų šeimų narius; tai pirmas kartas septynerius metus trunkančiame Sirijos pilietiniame kare, kai Izraelis leido sirams išsigelbėti nuo karo per savo teritoriją.
 • PASIRODYMAS: „Vilniaus festivaliai“ pristato pirmą kartą Lietuvoje koncertuosiantį pasaulinę muzikos garsenybę Philippe Jaroussky; prancūzų baroko scenos superžvaigždė savo pasirodymą sekmadienio vakarą surengs Vilniaus universiteto Didžiajame kieme.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar dalyvaujantys rinkimuose politikai turėtų nurodyti, ar nebuvo pripažinti sumaišę interesus?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate, kad nuo kitų metų parduotuvėse įvedinėtų nedarbo sekmadienius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +16   +19 C

   +15  +16 C

 

   +16 +18 C

  +25  +28 C

   +22  +24 C

 

   +22  +25 C

    2-4 m/s

  2-5 m/s

 

    1-3 m/s

 

reklama
Ukis 2018