respublika.lt

2018 rugsėjo 23, sekmadienis

Skauda dėl skleidžiamo melonuotraukos (25)

2018 rugsėjo mėn. 08 d. 11:10:04
Danas NAGELĖ

Tebesitęsia puolimas prieš anapilin jau išėjusias iškilias Lietuvos asmenybes Donatą Banionį, Vincentą Sladkevičių, Saulių Sondeckį, kuriuos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras yra įvardinęs kaip buvusius KGB agentus ir iki šiol neišbraukęs jų iš atitinkamo sąrašo. Su purvais maišomas partizanų vadas Adolfas Ramanauskas-Vanagas, net Justinas Marcinkevičius. Žinomas Lietuvos disidentas Stasys Stungurys asmeniškai pažinojo ne vieną iš šių Lietuvos pasididžiavimų ir užtikrina, kad tai, kas apie juos kalbama, yra bjaurus melas.

 

„Garbė“ - pasiūlė į komjaunuolius

S.Stungurys į „Vakaro žinias“ kreipėsi nebegalėdamas pakęsti melo apie iškilias Lietuvos asmenybes, skleidžiamo politikų lūpomis, per valstybines institucijas ir kai kurias žiniasklaidos priemones, todėl nusprendė atskleisti tiesą. S.Stungurys liudijimą pateikė per savo gyvenimo istoriją.

S.Stungurys gimė 1929 m. Skaudvilėje (dabartinis Tauragės r.), kur 1943 m. baigė 6 vietinės mokyklos skyrius, o 1948 m. baigė Skaudvilės gimnaziją, buvo jos pirmūnas. Po to priimtas į Vilniaus valstybinį pedagoginį institutą (VVPI), logikos, psichologijos ir lietuvių kalbos specialybę, kur ir vėl buvo pirmūnas. Studijuodamas trečiame kurse tapo fakultetų menų saviveiklos konkurso nugalėtoju, todėl pakviestas būti VVPI choro solistu. Po to sekė koncertinės kelionės, bet pasiūlyta stoti į komjaunimą.

„Suteikiame garbę stoti į komjaunimą pirmam, nes grupėje nėra nė vieno komjaunuolio“. Taip man pasakė instituto valdžia. Bet aš juk bendravęs su Žemaičių apygardos štabo partizanais, rašiau jiems dainų tekstus, o ir brolis - antitarybinių pažiūrų. Pažadu pagalvoti ir išeinu. Tačiau, aišku, nestoju ir lieku vienintelis nekomjaunuolis. Viena veikėja įspėjo, kad mane ruošiasi pašalinti, todėl pataria iš instituto pasitraukti pačiam, kad dokumentai liktų „švarūs“ ir nebūčiau apkaltintas antitarybinėmis pažiūromis. Rektorius Marcelinas Ročka, padorus žmogus, pažadėjo mane apginti. Tačiau ką čia apginsi, kai areštavo net mūsų dekanus. Kadrų skyrius apkaltino mane antitarybinėmis pažiūromis ir 1952 m. buvau pašalintas“, - prisiminė S.Stungurys.

Antisovietinės pažiūros

Dar studijuodamas VVPI S.Stungurys, jausdamas, kad iš VVPI gali būti išmestas, nuo 1951 m. mokėsi ir J.Tallat-Kelpšos muzikos mokykloje, tačiau ir ten susidūrė su tomis pačiomis problemomis.

„Čia direktoriumi buvo Antanas Karosas, dėstytojavo Saulius Sondeckis. Iš VVPI buvo daromas spaudimas, kad ir iš čia mane išmestų. A.Karosas pasikvietė ir klausia, ką ten prisidariau. Atsakiau, kad nenoriu į komjaunimą. Direktorius ir sako: o tu pasisiūlyk stoti pats, nes vis tiek tavęs nepriims. Mokyklos komjaunimo organizatoriumi buvo moksleivis Virgilijus Noreika, vėliau tapęs garsiu operos solistu. A.Karosas paklausė, ar jis pažįsta mane. Virgilijus atsakė: žinau, tai - geras vyras. Tada direktorius pasiuntė mus į Lenino rajono komjaunimo komitetą, kad V.Noreika mane pasiūlytų į komjaunimą. Sakė, vis tiek nepriims, bet bus lengviau mane ginti. Virgilijus visaip mane gynė, kad turiu labai gerą balsą, gerai elgiuosi. Tačiau rytojaus dieną Virgilijus pasakė, kad manęs nepriėmė ir kad mane liepė sekti“, - dėstė S.Stungurys.

S.Sondeckis - ne išdavikas

Tuo metu Stasys buvo įstojęs į Filharmonijos chorą, į kurį priėmė kompozitorius Konradas Kaveckas.

„Išvakarėse kaip tik miršta Stalinas. Aš apgyvendinamas pačioje muzikos mokykloje, kartu viename kambarėlyje apgyvendinamas toks Viktoras Gulmanas, buvęs savisaugos daliniuose, mokėsi karo mokykloje, iš kurios buvo pašalintas. O A.Karosas globojo tokius kaip jis, kaip aš. Kaip ir S.Sondeckis. S.Sondeckio tėvas buvo Šiaulių miesto burmistras, po to emigravo. Niekas nebūtų leidęs S.Sondeckiui dėstyti, o A.Karosas leido. Ir jis, ir S.Sondeckis žinojo mano pažiūras, aš irgi žinojau jų pažiūras, kurios buvo tokios pačios, o dabar S.Sondeckį drįstama taip juodinti. Su pastaruoju bendravome iki pat jo mirties, jis savo pažiūrų nepakeitė“, - užtikrino S.Stungurys.

Laikinai išgelbėjo Stalino mirtis

1953 m. kovo mėn. į J.Tallat-Kelpšos mokyklos bendrabutį atvyko NKVD pareigūnai, norėdami suimti S.Stungurį. Laimingų aplinkybių dėka Stasiui pavyko išsisukti. Turėdamas ryšius su Žemaičių apygardos partizanų štabu, reikšdamasis jų spaudoje, Stasys ketino pereiti į partizanus. Tačiau mirus Stalinui situacija pasikeitė, NKVD jo nebeieškojo. Su Žemaičių apygardos štabu S.Stungurys bendradarbiavo iki štabo veiklos pabaigos - kol nebeliko nė vieno gyvo ar laisvo kovotojo. 1953 m. rugpjūčio 23 d. po Stalino mirties į valdžią atėjus Lavrentijui Berijai, pasak S.Stungurio, „tokios nereikšmingos bylos“ sustabdytos, todėl jis priimamas tęsti mokslus VVPI, kur po metų gavo logikos, psichologijos ir lietuvių kalbos mokytojo diplomą. 1955 m. jis baigė ir J.Tallat-Kelpšos aukštesniąją muzikos mokyklą.

Tardė, kur ir partizanų vadą

1956 m. S.Stungurys pradėjo dirbti redaktoriumi Lietuvos radijo muzikos redakcijoje, čia rūpinosi užsienio šalių ir šiuolaikine pasaulio muzika, rengė pageidavimų koncertus, rašė apybraižas, tačiau po 2 metų atleistas už antitarybines pažiūras. Ponas Stasys įsitikinęs, kad jį išdavė bendradarbiai, su kuriais pasidalindavo gulage kalėjusių poetų eilėraščiais, o labiausiai įtaria „Vytauto Landsbergio draugę Ireną Mikšytę“. 1957-ųjų pabaigoje S.Stungurys komandiruojamas į Rygą, kur buvo suimtas saugumiečių ir grąžintas į tardymą Vilniuje, į KGB rūmus. Tardytojai, norėdami įbauginti, akcentavo, kad jis tardomas toje pačioje patalpoje, kur, pasak jų, „tardytas šlykštus niekšas“ A.Ramanauskas-Vanagas.

„Kaip po tokių kagėbistų pareiškimų galima tikėti šmeižtu, kad A.Ramanauskas-Vanagas buvo parsidavėlis?“ - piktinosi S.Stungurys, kuris, nors daugiausiai bendradarbiavo su Žemaičių apygardos partizanais, ne kartą yra bendravęs ir su juo, net įsiamžinęs nuotraukose su partizanų vadu.

„KGB rūmuose mane nuvedė pas Leonardą Martavičių. Tai buvo labai žiaurus pulkininkas, KGB pirmininko Lietuvoje pavaduotojas. Šalia sėdėjo du kapitonai. O L.Martavičius kad suriks: „Tu čia nestovėk, čia neseniai stovėjo Ramanauskas-Vanagas. Gali nesijaudinti, mes jį jau sušaudėme. NKVD jį iš po žemių iškasė, ir tu dar pas mus pakauksi“, - prisiminė S.Stungurys.

S.Stungurys buvo nuteistas ir ištremtas į Vorkutą (Rusijos Komijos sritis). 1964 m. grįžo į Lietuvą ir tęsė antisovietinę veiklą.

Apmaudu dėl dabarties

„Dabar labiausiai apmaudu, kad taip juodinamas S.Sondeckis, kuris tikrai buvo padorus žmogus ir tikrai ne kagėbistas. Ne veltui jį globojo A.Karosas, kurio pažiūros buvo aiškios visiems ir dėl kurių jis buvo atleistas iš darbo. Sunku suvokti, kas suinteresuotas dergti S.Sondeckį. Gal V.Landsbergis?“ - retoriškai klausė disidentas, anot kurio, šis politikas buvo užverbuotas Nachmano Dušanskio, kuris ir jį patį bandė verbuoti.

S.Stunguriui apmaudu ir dėl to, kad trypiamas Tautos dainiaus J.Marcinkevičiaus atminimas. Su pastaruoju jau Nepriklausomybės laikais ponui Stasiui teko dirbti Lietuvai pagražinti draugijoje ir kuris buvo sąžiningumo įsikūnijimas.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (25)

 • r 2018 rugsėjo mėn. 09 d. 15:51:56

  aisku su viena islyga,tie kuriuos isleisdavo budavo arabai ar
  pusarabiai...aisku sportininkams mazai ta taikydavo,pv. komandos...

 • r 2018 rugsėjo mėn. 09 d. 15:46:22

  ka cia pasakas seki ... nu tuos kurie buvo istremti tai gal ir
  neisleisdavo,bet kiti visokie sportininkai,dainininkai,menininkai istisai
  varinedavo po pasauli,beje jiems sovietai prestizinese miestu vietose
  individualius namus pastatydavo ir visokeriopai remdavo uz sovietu sajungos
  slovinima pasauliniu lygiu!

 • < < baikit tas pasakas 2018 rugsėjo mėn. 09 d. 15:22:09

  Visų pirma į kapitalistines šalis tų ,kurie turi giminių jose,ar
  buvę politkalinių giminaičiai - visai neišleisdavo .Patyriau.
  Žmonės ir Signatarai pasipiktinę, KODĖL tuos ,kurie jau mirę ir
  apsiginti negali ,kodėl ,būtent juos - centras PASKELBĖ ?
  Kodėl Kardinolo V.Sladkevičiaus pavardė atsirado ,tais metais kai
  ,atvyksta šv. Tėvas Pranciškus ? Tai visiems nesuprantama ?
  Kodėl Burauskaitė nevykdo Tyrimo Tarybos nurodymų ?
  P.S.Centro vadovės Burauskaitės pavardė buvo "Respublikos" kgbistų
  sąraše ,kaip ir Anušausko.Kodėl jis "nepakelia pirštinės", mestos
  Gerb.Redaktoriaus V.Tomkaus ,kodėl negina savo garbės teisme ?

 • Tam nera dumu 2018 rugsėjo mėn. 09 d. 15:12:41

  Kokias čia nesąmones rašinėjat? Lyg nežinotumėt, kad šie iškilūs
  menininkai įtraukti į sąrašą kai kurių negarbingų politikų
  iniciatyva, kad atitraukti dėmesį nuo savo negarbingos praeities.

 • che 2018 rugsėjo mėn. 09 d. 09:54:51

  juk sportininkai istisai varinejo po uzsieni... dar tie kurie turejo daug
  giminiu amerikoj ir australijoj...dainininkai ir ju seimos nariai,
  aktoriai,mokslininkai,kgb etatiniai darbuotojai ir kiti arciau
  maskoliniu...

 • baikit tas pasakas 2018 rugsėjo mėn. 08 d. 23:24:54

  Ne uz grazias akis sovietu valdzia dalino titulus ir komandiruotes po
  uzsieni, tad nereikia sekt pasaku, pilna sovietmeti gyvenusiu zmoniu, zino
  , kad be asmens sutikimo stukacint KGB i jokia kapitalistine sali NEI
  VIENAS NEBUVO ISLEISTAS.Tad paziurekit kas sovietu laikais lankesi
  kapitalistineje salyje ir drasiai jam galit rasyt titula - SLAPTASIS KGB
  BENDRADARBIS(SEKSOT) - taip vadino KGB stukacius!

 • Dėdulmečio grimasos 2018 rugsėjo mėn. 08 d. 22:16:45

  Lietuvą valdantys "užsislaptinę" kgbistai atvirai erzina ir tyčiojasi
  iš Tautos. Jie tiesiog demonstratyviai parodo, kad gali iškilias
  asmenybes padaryti išdavikas, o visų laikų didžiausią Lietuvos
  kenkėją pristatyti vos ne kaip Mesiją . Ir nieko jiems nepadarysi, nes
  "teisingumas" jų pusėje. O kaip atsispirti pagundai pasityčioti, jei
  šioje STEBUKLŲ ŠALYJE gali prievartauti vaiką, o kaltę už tai
  suversti vaiko gynėjams?

 • Nera dumu be ugnies 2018 rugsėjo mėn. 08 d. 21:21:00

  Banionis, Sondeckas... gal ir neisdave, bet buvo iklimpe i kgb glebi.
  faktas!
  na , o zmogus su ginklu ir papugom nera sventas! tik dukte tuo tiki.

 • Grazu 2018 rugsėjo mėn. 08 d. 21:08:12

  Garbaus amziaus zmogus, islaikes Padoruma. Valdziazmogiai galetu pasimokyti
  is jo, kaip neparsiduoti uz 3 auksinus..

 • Nuomonė 2018 rugsėjo mėn. 08 d. 21:03:03

  Tik nelyginkite kardinolo ir menininkų - NUSIPELNUSIŲ ,
  garsinusių Lietuvą pasaulyje , visų mylimų ŽMONIŲ su anšauskinių,
  burauskinių kgbistinių istorikų išaukštintais dydvyriais ?
  V.Sladkevičius,D.Banionis ,S.Sondeckis nešaudė ir nedavė
  nurodymų šaudyti,sprogdinti beginklius žmones ir vaikus .
  Tegu p.Stungurys pasiskaito EŽTT nutartis dėl vadinamų partizanų
  veiklos ir kodėl stribams buvo priteistos tūkstantinės kompensacijos ?

 • Ww 2018 rugsėjo mėn. 08 d. 20:54:31

  Aš manau didvyriai juodinami dėl to, kad sistema Lietuvoje nepasikeitė
  nuo pokario. Kas buvo didvyriai tie tapo niekšais į kas niekšais tie
  didvyriai. Gaila, kad mūsų Tautos žmones nelabai orentuojasi politikoje.
  Jie renka pagal grožį o ne pagal protą. Kol taip bus brangieji tol bus
  murgdoma Tauta purvyne.

 • nedelsiant 2018 rugsėjo mėn. 08 d. 20:41:36

  paviesinti visus ke ge besnikus,ir baigsis tos nesamones ,KODEL slepiami
  valstybes priesai ?

 • už ką kovojo? 2018 rugsėjo mėn. 08 d. 20:14:17

  Kovojo žmogus už Lietuvos nepriklausomybę, pagarba jam, bet įdomu ar
  jis supranta, kad išsvajoti Vakarai kur kas baisesni, nei Tarybų
  Sąjunga? Dabar esame okupuoti amžiams, kad tenkintume banditinės JAV
  poreikius.

 • ir vel 2018 rugsėjo mėn. 08 d. 19:59:05

  tavo vieta durnine, kacape.

 • kisa 2018 rugsėjo mėn. 08 d. 19:54:03

  kur niera komunistu, dabar oligarhu, zmonies givena gerai, ne mes kiekviena
  diena sudosemurkditis.

 • kisa 2018 rugsėjo mėn. 08 d. 19:50:20

  tokiojskilei givenam, kai patriotai maisomi su purvais, kolaborantai tikri
  angeliukai.

 • kisa 2018 rugsėjo mėn. 08 d. 19:44:11

  tokiojskilei givenam, kai patriotai maisomi su purvais, kolaborantai tikri
  angeliukai.

 • kodel 2018 rugsėjo mėn. 08 d. 16:43:34

  juodina padorius zmones? Todel, kad pasleptu KGB-istus. Kodel teisesauga
  neapgina nekaltuju. O tokiu yra gana daug. Jau nekalbant apie siuos
  iskilius zmones, kodel niekas net nesiruosia tirti Juro Abromaviciaus
  zuties aplinkybiu. Kaip ir niekam neidomi V. Pociuno ismetimo pro langa
  istorija. Signataras A. Matulevicius buvo prakalbes apie nuzudymo
  priezastis, bet tuoj pats buvo uzspaustas ir nutildytas. Suprantama, jei
  tuose reikaluose yra ipainiotos dar ir uzsienio valstybes, tai tokias bylas
  tik ir belieka numarinti. Bet tuomet ir nesakykime, esame teisine,
  demokratine valstybe.

 • Pranis 2018 rugsėjo mėn. 08 d. 15:34:13

  Dėdulė ir čia nagus prikišęs.

 • Ir vel 2018 rugsėjo mėn. 08 d. 12:57:57

  Sulygino tautos sviesulius su paprastu jitlerininku pakaliku ir civiliu
  zmoniu zudiku, teroristu,-vanagu. Nusiimkit raisti nuo akiu, nors tokiame
  amziuje !

 • BFG 2018 rugsėjo mėn. 08 d. 12:35:32

  O ka noreti ? Dabar pas mus valdzioje pagrindine mase tai tikri
  shizofrenikai ir rusofobai, kurios valdo amerikosai.

 • Prosenelis 2018 rugsėjo mėn. 08 d. 12:20:20

  Jus nuolankei nusilenkite DIEDULEI LANZBERGIUI dar pridiekite pora
  sargybiniu už kurios apmokama iš tautos pinigu neduok Dieve dar kas
  sugalvos pasodynti ant kuolo aš asmeniskai manau kad butų per maža
  parazitui bausmie.

 • ! 2018 rugsėjo mėn. 08 d. 12:10:14

  Žmonėms ne tiek skaudu dėl melo, kiek dėl to, kad valstybė jų
  neapgina nuo to melo. Valstybė - niekinė. Nulinė. Politikai tik nugaras
  prieš svetimus lenkti temoka.
  ---
  Kam, po velnių, tiems politikams tokias riebias algas mokam? Jie gi nieko
  valstybės/tautos labui nedaro.

 • ! 2018 rugsėjo mėn. 08 d. 12:04:06

  Žmonėms ne tiek skaudu dėl melo, kiek dėl to, kad valstybė jų
  neapgina nuo to melo. Valstybė - niekinė. Nulinė. Politikai tik nugaras
  prieš svetimus lenkti temoka.
  ---
  Kam, po velnių, tiems politikams tokias riebias algas mokam? Jie gi nieko
  valstybės/tautos labui nedaro.

 • Pensininkė 2018 rugsėjo mėn. 08 d. 12:02:38

  Pažistu šį žmogų, nes teko dirbti viename institute, kur jis
  dainuodavo ansamblyje. Teko ir kalbėtis. Papasakojo kaip jį išdavė,
  apie bendrą pažistamą partizaną, kuris Sibire praleido 25m. kasyklose.
  Grįžo su palaužta sveikata...Tikiu šiais paskojimais ir piktinuose GRTC
  darbuotojų naglumu. Skaudu, kad dar iki šiolei veikia niekšiški
  buvę skundikai.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • SVEIKINIMAI: Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir visų Lietuvos žmonių vardu sekmadienį pasveikino Saudo Arabijos karalių Salmaną bin Abdulazizą al Saudą Nacionalinės dienos proga.
 • NELAIMĖ: Prienų rajone nuo kelio nuvažiavo ir apvirto neblaivaus vyro vairuojamas automobilis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar jums yra tekę gauti padirbtų pinigų?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6 +9 C

   +6  +9 C

 

   +5  +8 C

  +11  +15 C

   +12  +11 C

 

   +10  +12 C

  1-6 m/s

 0-4 m/s

 

    1-6 m/s

 

USD - 1.1759 PLN - 4.2946
RUB - 78.5108 CHF - 1.1228
GBP - 0.8940 NOK - 9.5793
reklama
Ukis 2018