respublika.lt

Senovės baltų religija laimėjo prieš Lietuvą

(0)
Publikuota: 2021 birželio 08 15:20:04, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Gedimino kalno - Lietuvos Romuvos krivės įšventimo apeiga. Eltos nuotr.

Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) antradienį nusprendė, kad Lietuva, atsisakydama pripažinti senovės baltų religinę bendriją „Romuva" valstybine religija, pažeidė Europos žmogaus teisių konvenciją.

 

Strasbūro teismas taip pat konstatavo, jog valstybės institucijos nepateikė objektyvaus ir pagrįsto pagrindimo, kodėl į jas besikreipusi religinė bendrija buvo traktuojama kitaip nei kitos religinės bendrijos, buvusios panašioje situacijoje,

Senovės baltų religinė bendrija „Romuva" 2019 m.veltui stengėsi, kad Seimas jai pripažintų valstybinės religinės bendruomenės statusą. Nors Teisingumo ministerija nematė juridinių priežasčių romuviečių prašymą atmesti, Seimas nusprendė kitaip. Romuviečius palaikė tik 40 seimūnų, susilaikė 15, o 31 balsavo prieš. Remiantis įstatymais, „Romuva" su tokiu pačiu prašymu galėjo kreiptis į šalies parlamentą tik po 10 metų, tai yra, 2029 metais. Tad neliko nieko kito tik kreiptis į Strasbūro EŽŽT.

Byloje prieš Lietuvą „Romuva" argumentavo, kad mūsų valstybė pažeidė Europos žmogaus teisių konvenciją, garantuojančią europiečiams minties, sąžinės ir religijos laisves. Draudžiančią diskriminuoti žmones ir užtikrinančią teisingą bylos nagrinėjimą.

„Romuvos" religinė bendruomenė didėja. 2001 metais senąjį baltų tikėjimą išpažino 1,2 tūkst. asmenų, o 2011 m. visuotinio žmonių surašymo duomenimis, jau 5,1 tūkst.. Jei senovės baltų tikėjimas būtų mūsų valstybėje įteisintas kaip valstybinė religija, „romuviečiai" įgytų teisę, kaip ir kitos teisiškai pripažintos valstybinės konfesijos, lengvatinėmis sąlygomis nuomotis valstybinę žemę. Santuokos, sudarytos pagal senuosius baltų religinius papročius, būtų pripažįstamos civilinės metrikacijos įstaigoje. O kriviai bei krivės, kaip ir kitų valstybės pripažintų religinių konfesijų šventikai, būtų draudžiami socialiniu draudimu.

2011 m. visuotinio gyventojų surašymo duomenimis, 77,23 proc. Lietuvos gyventojų laiko save lotynų apeigų katalikais, 4,11 proc. yra stačiatikiai ortodoksai, 0,77 proc. - stačiatikiai sentikiai, 0,60 proc evangelikai liuteronai, 0,09 proc. - musulmonai sunitai, 0,04 proc - judėjai. 0,01 proc asmenų laikė save laisvamaniais. Senovės baltų tikėjimą išpažino 0,17 proc. gyventojų. Taip pat buvo budistų, krišnaitų bei kitų pasaulio religijų išpažinėjų.

Lietuvoje valstybinėmis pripažintos tik devynios religinės bendruomenės - lotynų apeigų katalikai, graikų apeigų katalikai, evangelikai liuteronai, evangelikai reformatai, stačiatikiai ortodoksai, sentikiai, judėjai, musulmonai sunitai ir karaimai. Tačiau, nepaisant valstybinės diskriminacijos, senovės baltų religinė bendrija „Romuva" toliau veikė. 2019 m. suteikė 35 palaiminimus, sutuokė 51 porą, sutvirtino 3 santuokas. O pernai, kai jau buvo įsisukusi pandemija, vis vien pagal baltiškus religinius papročius surengė 41 jungtuves ir suteikė 27 palaiminimus.

Vos sužinojęs apie „Romuvos" pergalę Strasbūre, Seimo narys Robertas Šarknickas „Romuvos" puslapyje socialiniuose tinkluose parašė:" Sveikinu! Pavyko laimėti! Ruošiuosi vėl Seimui teikti projektą. Kova gali būti sunkesnė nei buvo tada, bet gal šįkart lydės mus visus sėkmė".

Situaciją komentuoja „Romuvos" religinės bendruomenės vyriausioji krivė Inija TRINKŪNIENĖ


Pirmiausiai reikia išanalizuoti EŽTT sprendimą, o tada reikės žiūrėti į įstatyminę bazė ir konsultuotis su teisininkais.

Kiek mums finansiškai kainavo bylinėjimasis - nežinau. Buvo žmonės, kurie už tai atsakingi. Iš Lietuvos jokios finansinės kompensacijos nereikalausime. Matote, mes savo kreipimesi į EŽTT neprašėme finansinės kompensacijos.

Džiaugiamės EŽTT sprendimu. Esame dar laimingi, kad neteko ilgai sprendimo laukti. Kitos bylos EŽTT nagrinėjamos daug ilgiau. Kiek mūsų religinė bendrija turi narių parodys šiais metais vyksiantis visuotinis gyventojų surašymas. Jis parodys metų pabaigoje, kiek mūsų yra. Aš manau, kad daugiau nei 10 tūkstančių. Žmonių daugėja, nes jie tiesiog atpažįsta savo protėvių šauksmą.

O kodėl Seimo nariai nepajuto šio protėvių šauksmo? Na, matote, buvo keli momentai. Vienas - labai stipri katalikų bažnyčios hierarchų buvo įtaka prieš Seimo balsavimą. Antra - buvome apkaltinti - vos ne KGB agentais apšaukti. Dėl tokių šmeižikiškų gandų Seimas nesiryžo mus pripažinti valstybine religija. Nors praktiškai nebuvo rimtų argumentų, kurie būtų pagrindę tokį Seimo sprendimą. Tikimės, kad po EŽTT sprendimo nereikės ilgai laukti, kol Seimas mus pripažins valstybine religija.

--

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s