respublika.lt

2018 rugpjūčio 17, penktadienis

Senjorai pavargo būti našta Lietuvainuotraukos (19)

2018 gegužės mėn. 20 d. 19:00:39
Darius ČIUŽAUSKAS

Jaunimui sprunkant iš gimtinės, Lietuva sparčiai sensta, ir nieko nedarant, valstybės laukia liūdnos pasekmės. Lietuvos pensininkų susivienijimo prezidentės Aldonos Marijos Gedvilienės įsitikinimu, oriai gyventi Tėvynėje nusipelno visi lietuviai, nesvarbu, kokio jie būtų amžiaus. Tačiau ji apgailestauja, kad ne visi tiki, jog kada nors taip ir bus. O senjorai, sako klaipėdietė, norėtų būti girdimi ir naudingi valstybei.

 

Klaipėdietė A.M.Gedvilienė prieš kelerius metus nusprendė suvienyti apie orią senatvę svajojančius ne tik pajūrio, bet ir visos šalies gyventojus. Tačiau prieš trejus metus oficialiai įkurtas Lietuvos pensininkų susivienijimas šiuo metu turi tik apie pusšimtį narių. Kaip ir susivienijimo prezidentė, beveik visi jie yra klaipėdiečiai.

Pačios A.M.Gedvilienės tai nė kiek nestebina. Ji nebijo pripažinti, kad ne visi senjorai pritaria jos pačios ir vadovaujamos organizacijos veiklai. Kodėl?

„Mums rūpi ne tik šokiai ir dainos. Negalime abejingai stebėti, kas vyksta Lietuvoje. Matydami ir aiškiai įvardydami problemas, kritikuojame tuos, kurie yra to nusipelnę. Todėl kai kuriems esame net tapę persona non grata“, - pradėdama pokalbį su „Respublika“ sakė A.M.Gedvilienė.

- Dabar dažniausiai girdime tik senjorų dejones, kad mažos pensijos. Su tuo niekas nesiginčija. O iš tiesų, kaip Lietuvoje dabar gyvena senjorai?

- Sakyčiau, dvejopai. Yra kategorija viskuo besiskundžiančių ir nuolat dejuojančių. Tačiau yra ir gyvenančių savo gyvenimą, sąlyginai patenkintų tuo, kaip yra. Na, o apibendrintai galima konstatuoti, jog mūsų senjorų pensijos, lyginant su Europos Sąjungos vidurkiu, yra labai mažos. Asmeniškai aš gyvenu aktyvų gyvenimą, kuris reikalingas mano pačios dvasiniam tobulėjimui. Negaliu sėdėti nieko neveikdama, todėl jau penkiolika metų užsiimu aktyvia visuomenine veikla.

- Vadinasi, klaidinga manyti, jog Lietuvos senjorai tik skundžiasi mažomis pensijomis, dėl to keikia valdžią, bara po langais triukšmaujančius vaikus ir patys nieko nedaro?


- Ne tik senjorai, bet ir visi Lietuvos žmonės yra be galo abejingi. Didžiausia tokio abejingumo priežastis - didžiulis, net, sakyčiau, visiškas nusivylimas šalies valdžia ir jos veiksmais. Žmonės tik numoja ranka ir sako: „Ai, vis tiek nieko čia nepakeisime“. O aš esu tvirtai įsitikinusi, jog jei tik ką nors darai, anksčiau ar vėliau didesnis ar mažesnis rezultatas bus. Negalima nieko neveikti, nieko negalvoti ir tik sėdėti, laukiant kažkieno malonės. Jei pats nesistengsi, nejudėsi, niekas kitas už tave nepadarys.

Tačiau Lietuvoje net ir aktyviai veikiant, nedaug ką galima pasiekti. Sunku su mūsų valdžia. Jos atstovai yra labiau užsiėmę savo vidiniais reikaliukais, nei rūpinimusi visos Lietuvos ir jos gyventojų gerove. Tai viena iš priežasčių, kodėl gyvenimas mūsų šalyje nuvilia ir verčia išvažiuoti paliekant Tėvynę. Matydami, kaip su mumis elgiamasi, jauni žmonės supranta, kas jų laukia ateityje ir bėga iš Tėvynės. Skaudžiausia, kad tai jau tęsiasi karta iš kartos. Nuo pat Nepriklausomybės atkūrimo kiekviena valdžia pirmiausia galvojo tik apie save. Apie žmones žadama galvoti tik tol, kol vyksta rinkimai. Galima drąsiai teigti, kad iki šiol Lietuvoje nebuvo rimto šeimininko, kuriam rūpėtų visų piliečių gerovė.

- Visuomenė sensta ir akivaizdu, jei niekas nesikeis, pasekmės bus labai liūdnos. O kad kas nors keistųsi į gera, nei matosi, nei jaučiasi. Jaunimas emigruoja, vadinasi, liks tik senjorai...

- Sakyti, kad išvažiuoja tik jaunimas, būtų neteisinga. Emigruoja ir senjorai. Į užsienį išvyksta tie, kurie dar turi jėgų ir sveikatos. Padirba ten dar dvejus ar trejus metus ir užsidirba normalią pensiją. Lieka tie, kurie dirbti nepajėgia ar negali išvažiuoti dėl kitų priežasčių. Pavyzdžiui, aš emigruoti negaliu, nes turiu prižiūrėti neįgalų sūnų. Negi vieną jį paliksiu. Nors jėgų dirbti man dar užtektų ne tik medicinos srityje, kuriai atidaviau visą savo gyvenimą.

- Beje, o kaip reiktų vadinti garbingo amžiaus žmones - pensininkais ar senjorais? Ar jaučiate skirtumą?


- Skirtumas yra labai didelis. Profesorius Stasys Paulauskas mums išaiškino, kad reikia vadintis senjorais, nes tai yra tam tikro amžiaus žmonės. Pensininkai skamba daugiau kaip niekinantis pavadinimas. Puikiai suprantu, kad pavadinimas - Lietuvos pensininkų susivienijimas - yra neteisingas ir mums net trukdo. Juk mes esame už visų kartų solidarumą. Pradedi bendrauti su jaunimu, pasakai, kad esi iš pensininkų susivienijimo, tai iš karto sulauki atsako, kad jiems iki pensijos dar toli, ir visos kalbos baigiasi.

Norėtume pavadinimą pakeisti, bet tam reikia pinigų, kurių mes neturime. Stabdo ir tai, kad žmonės mus ir taip jau gerai žino, nes aktyviai veikiame jau ne vienerius metus. Pakeisime pavadinimą ir vėl iš naujo teks įrodinėti, kas esame, kur einame ir ko norime.

- Lietuvoje vos išgyvena ne tik senjorai. Ne ką lengviau ir vaikus auginančioms jaunoms šeimoms. Juk pats gali likti alkanas, bet vaikui nepasakysi, kad šaldytuvas tuščias.

- Mūsų organizacija pasisako už kartų solidarumą, todėl į ją mes mielai kviečiame visus nuo 18 metų. Labai palaikome jaunas šeimas ir suprantame, kaip joms yra sunku. Joms nepadėdami dabar, ateityje turėsime dar didesnių problemų. Visi žmonės, nepriklausomai nuo amžiaus ar socialinės padėties, yra verti pagarbos, meilės, dėmesio ir normalių gyvenimo sąlygų. Apie tai ir turėtų galvoti šalies valdžia.

- Jūsų nuomone, ką reikia daryti, kad Lietuvoje visiems būtų gera gyventi?

- Pirmiausia turi pasikeisti mūsų visuomenės moralė. Tik tada gali pasikeisti ir žmonių gyvenimas. O mūsų moralė yra labai žema. Žmonės turi suprasti, kad be moralės negali būti ateities. Kol jos normos netaps aukštesnėmis, nieko tikėtis negalime. Juk iš labai žemos moralės ar net jos visiško nebuvimo ir kyla visos mūsų negerovės. Dabartiniai įvykiai rodo, kad ne visi valdžioje esantys politikai ar įtakingi asmenys išlaikė moralės egzaminą. Išlaikančių yra labai mažai.

Ir ypač didžiulis dėmesys turi būti skiriamas jaunimo švietimui. Jo padėtis dabar yra siaubinga. O juk jaunimas yra ne tik mūsų visų, bet ir mūsų valstybės, visos Lietuvos ateitis.

- Daugelyje pasaulio šalių senatvė yra labai gerbiama ir tapatinama su išmintimi. Ar neskaudu matyti, kad Lietuvoje garbingo amžiaus žmogus yra nurašomas, jau nekalbant apie įsiklausymą į jo patarimus?

- Skaudu. Ir labai. Juk ne tik dabartinė valdžia stengiasi ignoruoti senjorus. Taip darė kone visos šalies valdžios. Tiek jų nuomonę gyvenimiškais klausimais, tiek per nugyventus ilgus metus sukauptą patirtį. Aš džiaugiuosi tik tuo, kad, nepaisant tokio ignoravimo, mes turime galimybę viską atvirai ir viešai išsakyti. Lietuvos pensininkų susivienijimas leidžia mūsų pozicijas atspindintį internetinį laikraštėlį „Auksinis ruduo“. Jau išėjo jo 77 numeris. Atidžiai stebime, kas vyksta mūsų šalyje ir pasisakome dėl visų mums svarbių klausimų bei kylančių problemų.

Nors ypatingo dėmesio nesulaukiame, kartais pajuntame, kad reakcija vis dėlto būna. Ypač jei negailime kritikos. Jei tiesioginio atsakymo iš karto ir nesulaukiame, po kiek laiko matome rezultatus, kurie atsiranda, atsižvelgus į mūsų pasiūlymus ar pageidavimus.

- Vadinasi, tikrai negalite skųstis, kad neturite ką veikti...

- Veiklos yra labai daug ir įvairios. Kiekvienas senjoras gali rasti sau tinkamą ir patinkančią. Tik pasiekiami rezultatai nėra vienodi. Yra tokios senjorų organizacijos, kurios užsiima tik šokiais ir dainomis. Jos net smerkia mus, kad domimės Lietuvos problemomis ir rūpinamės jos ateitimi, nesame abejingi viskam, kas vyksta mūsų valstybėje. Tokios organizacijos mums net nepritaria, nes jų tikslai apsiriboja tik siekiu įtikinti šalies ar miesto valdžią skirti joms finansavimą, kad ir koks jis būtų menkas.

- Ko labiausiai šiuo metu trūksta Lietuvos senjorams?

- Nepasakysiu nieko naujo ar stebuklingo - kad mūsų valdžia tartųsi su žmonėmis ir neignoruotų senjorų. Jie labai gerai mato, kas vyksta šalyje, turi sukaupę patirties ir gali duoti gerų bei teisingų patarimų. Tik gaila, kad valdžia yra per daug išdidi ir nenori to pripažinti. Tikiuosi, jog kada nors sulauksime tokios, kuri tai supras. Todėl nenorime tik senti, būti pasyvūs ir galvoti apie tai, ką pavalgyti.

Mes esame pilnaverčiai žmonės ir tikime, kad galime būti naudingi savo Tėvynei. Kodėl valdžia negalėtų su mumis nors retkarčiais susitikti ir nuoširdžiai pabendrauti? Antra vertus, o ko norėti, kai valdžiai šauna kokia mintis, tą ir daro. Net Tautos neklausia. O juk tik veikdami visi kartu - jauni, suaugę ir seni - galime padaryti, kad Lietuvoje visi gyventume geriau.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (19)

 • Aldona Marija 2018 birželio mėn. 14 d. 22:30:29

  Lietuvos pensininkų susivienijimas (LPS) pasiūlė įsteigti Lietuvos
  Visuomenės Tarybą, kuri apjungtų visas visuomenines, jaunimo, politines
  organizacijas ir išreikštų visos Lietuvos visuomonės nuomonę visais
  Lietuvai svarbiais klausimais gal tada mūsų rinkti valdžios atstovai
  nors akimirkai pamirštų savo asmenines problemas ir pagalvotų apie
  Tautos problemas...

 • Aldona Marija 2018 birželio mėn. 14 d. 21:55:31

  Kai ką norėčiau papildyti, apie ką autorius nutylėjo: morale pataisyti
  Klaipėdoje veikė Etikos U ir mes Lietuvos pensininkų susivienijimas
  (LPS) stengiamės įkurti tokį Universitetą visoje Lietuvoje. Jau turime
  iniciatyvinę grupę, kurioje yra trys žmonės. Kviečiame - prisidėkite,
  bendraminčiai! paliečiau ir kitą temą: mūsų Lietuvos žurnalistai
  labai pririšti prie pinigų, nes jų trūksta, todėl nėra laisvi, o
  turėtų būti Lietuvos Švyturiai moralės prasme...O žurnalistai
  neturėtų būti priklausomi, valstybė turėtų apie tai pagalvoti...

 • Stebėtojas 2018 gegužės mėn. 21 d. 12:38:25

  Proseneli,prikąsk liežuvį.Girdėjau dabar buvusiems milicnykams,po
  prokurorų,pensijas gerokai kilstelės,tai tie tokius kaip tu greituoju
  pačtu anapilin pasiūs.

 • Giedai prisimink 2018 gegužės mėn. 21 d. 11:27:18

  Kad ateis ta diena kodai kojų ne neaplenksi tau bus už tuos tavo
  suodžius apmuokieta matomai esi mankurtas.

 • Gedui 2018 gegužės mėn. 21 d. 11:21:27

  Melstis reikia bažnyčioje,pas kunigėlį taukuotu sprandu. O
  visuomeniniame transporte nėra ko važinėti dirbantiems. Dirbantys tegu
  važinėja nuosavais mersais, gal užsimuš kur, bandydamas partrenkti
  pensininką...

 • Matote kol 2018 gegužės mėn. 21 d. 11:03:43

  Seime vireusybieja bus tik savo kiesenies milietojai oLietuvoja toks
  bardakas kokį turime dabar tai mes pensininkai pamatysime geresni
  gyvenimą isieje anapilin tada jau nereikies vaistų duonas parduotuvieja
  nedrebies rankos pamačius gardesni kąsni bet neturint teises nusipirkti
  nes neliks vaistams tokios tokelies brangioji mes pokario Sunaikynta
  Lietuva. Atstato ėmė naujus miestus pastatie,e sukurie,ir kaime mieste
  gyvenimą parduotuves ligonines mokyklas kultūros namuos atgavę laisve
  įteisinti vagis masonai viską sunaikino Lietuva fabrikus gamiklas zemies
  ūkį žeme padarie kilnojama tie išversta skurei ir sendien valdzioja
  tapę milijuoniereis įslaptintais parazitais kurie sudie triemie sodino
  teisie ir dabar toliau naikina Lietuva tautaProsenelis.

 • Klaipėda 2018 gegužės mėn. 21 d. 09:51:36

  Pagyvenę juokauja : gerb.Grasildą matė foto kaip a.a. A.Brazauską stovi
  eilėje su jubiliejumi sveikinti.Reiškia "už" socdemus? Ruzgus lygtai
  buvęs kubiliaus visuomeninis patarėjas,reiškia...aišku.O jei šie
  senjorai Klaipėdoje,kuriai vadovauja liberalai,reiškia...O jei rimtai ir
  mano nuomone nereikia kas kur ką pasakė ir nurodė rinktis
  piketuoti.Susirinko mokytojai prie seimo atkreipti dėmesį į save ,o
  ką,ar mokytojai nėra busimi pensininkai ir visų buvusių spec.
  pensininkai jungiasi prie jų.Susirinko pensininkai pakalbėti apie savo
  apverktiną būvį ,jungiasi prie jų ir studentai "už kompaniją savo
  seneliams",nes juk ir jie pasens ir jauni rezidentai ,kurie nori už
  padorų atlyginimą likti šalyje.O jei kiekviename mieste miestelyje bus
  po 5-10 pensininkų organizacijų,kur vieni šoka,kiti mezga,o treti
  valdžią tarkuoja ..mintyse,taip dideliam valdžių džiaugsmui ir toliau
  tarkuos kiekvienas atskirai savo mintyse kol į jį Lėbartus išveš.

 • Stebėtojas 2018 gegužės mėn. 21 d. 09:31:29

  Šaunus Gedo jumoras,o pilietis matyt irgi ,,kolega''nes nerašo kiek katų
  daugiau tie ,,kolegos'' už mane pensijos gauna.Nors aš 45 metus namus
  mūrijau,o jie 20 metų kaimo šunis lodijo.

 • Prašalietis 2018 gegužės mėn. 21 d. 09:25:32

  Darius ČIUŽAUSKAS Senjorai pavargo būti našta Lietuva...Paskaičius
  tokį kuoktelėjusio"tautinio intelektualo sumąstytą"pavadinimą,juokas
  ima iki apsikakojimo ir mažaraštį šiandieninio kaimo berną.Pavadinime
  Lietuva šis"intelektualas pamatė"materialų gyvą
  daiktą,kurį"sudaro"senjorai ne Lietuva,o kaip"Lietuvos našta",o visi
  likusieji yra"senjorus nešanti Lietuva",matomai įskaitant
  šiai"nešančiai Lietuvai"ir tautinius gyvulėlius su tautiniais
  žvėreliais ir paukšteliais,ir neužžėlusius piktžolėms laukus su
  visais laukų kenkėjais ir piktžolėmis,ir dar neiškirstus miškus ir
  t.t.Šiandieninėje"Marijos žemėje"brazauskinė-lansberginė"tautinė
  politinė sistema"ir darželinuko blevyzgas gali paversti"tautiniais
  intelektualiniais pasamprotavimais"skirtais"apšviesti"eilinius tautinius
  runkelius...

 • Domantė 2018 gegužės mėn. 21 d. 08:40:09

  Gedai, man labai įdomu kur tu augai, ir kas tave globojo, nepanašu kad
  augai su tėvais, jeigu tik toks tavo mentalitetas.

 • Pilietis 2018 gegužės mėn. 21 d. 08:25:53

  Ponia gražiai rašo, bet ne visi senjorai gyvena gerai ir gali kažkuo
  užsiimti. Vieni ligų prispausti, kiti dar kažką nuveikia. Bet su tokia
  valdžia eisim tik į griūti. Viena galvutes vaikams tik paglosto, o
  korupcijai mažinti laiko nėra, o kitas, vardu Švarkelis net su savais
  buvusiais kolegomis senjorais nesiskaito, kuriems nuo 2010 m. nei karto
  nebuvo padidintos pensijos nors 10 Eur. Didkriminacija gyvuoja.

 • Stebėtojas 2018 gegužės mėn. 21 d. 07:47:40

  Tai ši matyt dar nevisai,kad net 50 panašių surado,arba LIDL-as su
  Saboniu Klaipėdoje juos krūvon suvarė.

 • abc 2018 gegužės mėn. 21 d. 07:15:35

  ,,mūsų moralė yra labai žema'' sako pensininkų atstovė. Pats
  pigiausias lektoratas, balsuoja tik už tuos kurie penciją kelia, o kitkas
  nerūpi.. Beje kalbant apie atsakomybę, ar neteiktų šitiem ,,rinkėjam''
  pagalvot, kad kai visad balsuojant už vagis, kai jie baiks Lietuvą
  išvokti, tai neliks iš ko ir pencijų mokėt. Tai ne mes padugnes
  renkamės, tai jųs mums juos ant galvos..

 • Gedas 2018 gegužės mėn. 21 d. 06:57:50

  Šiaip tai siaubingai daug priviso pensininkų , visur jų pilna, visi
  susiraukią, viešame transporte dar uzima vietas, nors turėtų sėdėti
  jauni, jie juk dirba. Siūlyčiau visiems seniams tupėti namuose ir
  melstis.

 • Lietuvė 2018 gegužės mėn. 21 d. 06:08:18

  Baisu,kai labiau pasidomi,mūsų valdžia rūpinasi tik savimi,pakalbam,o
  valdžiažmogiai toliau juodus darbus tęsia.Vis jiems nėra pinigų,o kaip
  jų gali būti,kai šitaip švaistomi į savų kišenes.Reikia kurti naują
  sąjūdį,tik dabar kovoti su savo šalies grobikais,okupantus
  išvarėm,bet savo tautos valdininkai tapo tokie pat,kaip buvę okupantai.

 • basta 2018 gegužės mėn. 21 d. 00:47:57

  ner ateities.

 • Danute 2018 gegužės mėn. 20 d. 23:00:15

  Visi verkia ir verkia , snjorai taipogi, o as neatsidziaugiu , kad dar moka
  pensija ir galiu gyventi pagal isgales. Ir stebiuosi kiek daug sirgaliu
  vyko ziureti Zalgirio rungtyniu, i Eurovizija , o juk irgi verkai vis mazai
  ir mazai , tad is kokiu lesu vazinejama. Tad senjorai dziaukimes, kad dar
  yra is ko moketi pensijas. Apie sveikata nekalbu, nes tapus senjore medikai
  pakeite poziuri, siuntima gauti ir tai turi daryti zygius , kad siustu pas
  specialista, bet kokia nauda ..

 • valdas 2018 gegužės mėn. 20 d. 21:31:33

  Malonu girdet zmones,kurusius Lietuva,atsilaikiusius pries okupantus ir
  aukstai nesus Lietuvos varda...
  Tik deja kazkaip vagys uzmirso,kas ja state,kure,issaugojo lietuvybe...
  Brudai ozio,musmiriu,kgb-istu, uzsimaskavusiu pavidale, baigia sunaikint
  Tevyne,atimtas zmoniu turtas,zmones genami lauk,marinami...
  Nebeleiskim zarazom siautet,Lietuva zmoniu,ja atstovejusiu,staciusiu,o
  padlos tegu dingsta lauk is Lietuvos...

 • Vilnietė 2018 gegužės mėn. 20 d. 21:10:06

  Šaunu,kad A.M.Gedvilienė vadovauja pensininkų susivienijimui !
  Būtų malonu, kad klaipėdiečiai senjorai prisidėtų prie mūsų
  aktyviosios Grasildos organizuojamų akcijų,nors kartą per metus
  atvyktų į Vilnių . "Bočiais" esame nusivylę .
  Sėkmės ir sveikatos Klaipėdos senjorams !

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • NELAIMĖ: mažiausiai 12 žmonių nukentėjo, kai smarkus vėjas sugriovė didelę palapinę Alabamos valstijos Heideno miesto parke.
 • VERTĖ: metinė infliacija euro zonoje 2018 metų liepą sudarė 2,1 proc. ir paspartėjo nuo 2,0 proc. 2018 metų birželį, praneša Europos Sąjungos (ES) statistikos agentūra „Eurostat“.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar jums trukdo viešai vaikus žindančios moterys?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate naująją Vilniaus miesto reklamą "G taškas"?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +11   +16 C

   +15  +17 C

 

   +15 +17 C

  +23  +25 C

   +24  +27 C

 

   +21  +24 C

   3-8 m/s

  1-2 m/s

 

    1-3 m/s

 

USD - 1.1370 PLN - 4.3142
RUB - 76.2551 CHF - 1.1299
GBP - 0.8950 NOK - 9.6130
reklama
Ukis 2018